Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνω wipe τα: boot, cache, dalvik, system, data και την internal storage και περνάω τη rom. Ok, θα το δοκιμάσω.

Στο μεταξύ ακόμη κάνει βαθμονόμιση τη μπαταρία (από το πρωί). Τι κάνω; Να το σταματήσω και να κάνω εγκατάσταση άλλης rom;

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

ναι σταματα το!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ηθελα να κανω μισ ερωτηση. εχω την 1447 rom .θελω να μου εμφανιζει τις ειδοποιησεις στις εφαρμογες οπως fb,viber,messanger,email ειτε στο πανβ μερος της οθονης αλλα πιο πολυ πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης οπως γινετε σε αλλα κινητα. υπαρχει τροπος; και μια δευτερη ετωτηση ειναι αν το security ειναι απαρετητο;

 

καποιος για βοηθεια?

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

kandilak

στην επιλογή advance wipe δεν έχω την επιλογή για wipe το boot. Έκανα όλα τα υπόλοιπα δηλ cache, dalvik, system, data και την internal storage.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ηθελα να κανω μισ ερωτηση. εχω την 1447 rom .θελω να μου εμφανιζει τις ειδοποιησεις στις εφαρμογες οπως fb,viber,messanger,email ειτε στο πανβ μερος της οθονης αλλα πιο πολυ πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης οπως γινετε σε αλλα κινητα. υπαρχει τροπος; και μια δευτερη ετωτηση ειναι αν το security ειναι απαρετητο;

 

καποιος για βοηθεια?

Βάλε το Nova Launcher και το TeslaUnread for Nova Launcher, το οποίο κάνει αυτό που θες και είναι και πολύ πιο όμορφο και παραμετροποιήσιμο. Εγώ το λειτουργώ με το Nova Launcher Prime. Το security είναι πολύ χρήσιμο, αφού μπορείς να ρυθμίσεις την συμπεριφορά των εφαρμογών, αλλά και για την ασφάλεια του κινητού. Για μένα, δεν υπάρχει λόγος να αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι παρουσιάζει το Viber κατανάλωση 95% σε διάστημα 2 ημερών που είναι στη μπαταρία το κινητό, χωρίς όμως να έχω χρησιμοποιήσει το Viber και χωρίς παρόλα αυτά να έχει ιδιαίτερη κατανάλωση μπαταρίας το κινητό... Θα το πρασινοποιησω με το greenify και θα κοιτάξω πάλι..

 

kandilak

στην επιλογή advance wipe δεν έχω την επιλογή για wipe το boot. Έκανα όλα τα υπόλοιπα δηλ cache, dalvik, system, data και την internal storage.

Έχω την εντύπωση ότι το internal storage τα περιλαμβάνει όλα...

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

kandilak

στην επιλογή advance wipe δεν έχω την επιλογή για wipe το boot. Έκανα όλα τα υπόλοιπα δηλ cache, dalvik, system, data και την internal storage.

Έχεις δίκιο. Wipe σε όλα τα υπόλοιπα εκτός το "sdcard"

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω την εντύπωση ότι το internal storage τα περιλαμβάνει όλα...

Όχι δεν είναι σωστό αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι παρουσιάζει το Viber κατανάλωση 95% σε διάστημα 2 ημερών που είναι στη μπαταρία το κινητό, χωρίς όμως να έχω χρησιμοποιήσει το Viber και χωρίς παρόλα αυτά να έχει ιδιαίτερη κατανάλωση μπαταρίας το κινητό... Θα το πρασινοποιησω με το greenify και θα κοιτάξω πάλι..

 

Και μένα το power manager στην 1516 μου εμφανίζει ό,τι να 'ναι. Το incallui αυτή τη στιγμή μου το δείχνει στο 0.4%, ενώ θεωρώ ότι το κινητό ακομα εξακολουθεί να τρώει πολύ μπαταρία στις κλήσεις, και τους χάρτες και το viber 50.8% και 42.5% που παίζει να μην τα χρησιμοποιησα συνολικά 5 λεπτά σήμερα. Ισως είναι καποιο bug της καινούργιας έκδοσης και δεν εμφανίζονται αξιοπιστα αποτελεσματα. Αλλά για να πω την αλήθεια το ξεψειρίζουμε το θέμα χωρίς λόγο, το κινητό είναι μια χαρά και με ήπια χρήση βγάζει ανετα το διήμερο. To μόνο που θα γούσταρα να δω παραπάνω είναι με rom με cyanogenmod. Έμαθα ότι κατάφεραν επιτέλους να περάσουν cm για πρώτη φορά σε τηλ με mediatek επεξεργαστή, συγκεκριμένα στη σειρά android one που έχουν τον 6582. Αντε με το καλό να βγει και κατι για τον 6592 και να το κάνει port κάποιος θεούλης για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

stefg

Χθες 16:54

 

σε ευχαριστω . το εβαλα και ειναι πολυ καλο.

 

μιας και μιλατε για την καταναλωση εμενα στο power manager στην 1447 μου βγαζει συνεχεια υπερβολικη καταναλωση στο μενου υλικο στο ραδιοφωνο που δεν το χρησιμοποιω καθολου , μπορει να μου βγαλει 50% στο ραδιοφωνο και 30% στην CPU. δεν το βρισκω λογικο.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν εννοείς ραδιόφωνο, αλλά "radio" δλδ όλες τις εκπομπές του κινητού...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τρεις ερωτησουλες:1)εχω την 1447 και εχει το clean master στα αγγλικα χωρις το δικαιωμα απεγκαταστασης και χωρις ελληνικα.μπορω να κανω κατι να βαλω ελληνικα; 2 υπαρχει πληκτρολογιο οπως ειχα στο samsung την ωρα που γραφω την λεξη να την βγαζει χωρις ορθογραφικα λαθη μονο του;και τελος δευτερη μερα με το τηλ και μετα απο πληρει φορτηση με 7ωρες αναμονη και 2,5 ωρες χρηση ιντερνετ κ τ λ η μπαταρια επεσε στο 14℅καλα ειναι η οχι; οποιος θελει ας βοηθησει ρε παιδια ευχαριστω. Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τρεις ερωτησουλες:1)εχω την 1447 και εχει το clean master στα αγγλικα χωρις το δικαιωμα απεγκαταστασης και χωρις ελληνικα.μπορω να κανω κατι να βαλω ελληνικα; 2 υπαρχει πληκτρολογιο οπως ειχα στο samsung την ωρα που γραφω την λεξη να την βγαζει χωρις ορθογραφικα λαθη μονο του;και τελος δευτερη μερα με το τηλ και μετα απο πληρει φορτηση με 7ωρες αναμονη και 2,5 ωρες χρηση ιντερνετ κ τ λ η μπαταρια επεσε στο 14℅καλα ειναι η οχι; οποιος θελει ας βοηθησει ρε παιδια ευχαριστω.

Swiftkey keyboard + emoji

Από το μάρκετ ,τα έχει όλα και δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites

Swiftkey keyboard + emoji

Από το μάρκετ ,τα έχει όλα και δωρεάν!

 

Ευχαριστήσω φίλε μου πολύ καλό το πληκτρολόγιο. Για τα άλλα δύο ξέρει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις οπιαδήποτε rom θες από την 1447 και μετά κάνοντας αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6115702#post6115702 και δες αν αλλάξει συμπεριφορά.

Πέρασα την 1501 (λόγω Ελληνικών). Η μπαταρά μετά από 28 ώρες ήταν στο 30%. Και ώ του θαύματος όταν σύνδεσα το καλώδιο USB στο laptop να περάσω στην SD κάποια αρχεία, η μπαταρία έπεσε σε 1 λεπτό στο 1% και μου έβγαλε μήνυμα να κλείσω το τηλ. Συνεπώς το πρόβλημα υφίσταται κι από ότι καταλαβαίνω ή η μπαταρία είναι προβληματική, ή το λογισμικό δεν την μετράει σωστά. Δυστυχώς δεν έχω άλλη μπαταρία να δοκιμάσω.

Κάποιος εδώ στο forum είχα αγοράσει μπαταρία, αλλά δε μπορώ να βρω σε ποια από τις 400+ σελίδες το αναφέρει. Αν κάποιος έχει αγοράσει, ας μας πει από που κι αν αξίζει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το vifocal εχει μπαταρια για το Α806 αλλα δεν ειναι 2500, ειναι στην πραγματικότητα 1700. Original μπαταρια να βρεθεί λιγο δυσκολο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τρεις ερωτησουλες:1) εχω την 1447 και εχει το clean master στα αγγλικα χωρις το δικαιωμα απεγκαταστασης και χωρις ελληνικα. μπορω να κανω κατι να βαλω ελληνικα;

Μπορείς, αρκεί να του κάνεις απεγκατάσταση και να περάσεις αυτό από το market που είναι στα Ελληνικά. Προσοχή, η απεγκατάσταση πρέπει να γίνει με πρόγραμμα που θα κατεβάσεις όπως π.χ copy2sd (νομίζω έτσι λέγεται) κι όχι από εφαρμογές --> κλπ γιατι είναι ενσωματωμένο στη rom. Εγώ αυτό έκανα και δούλεψε μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το vifocal εχει μπαταρια για το Α806 αλλα δεν ειναι 2500, ειναι στην πραγματικότητα 1700. Original μπαταρια να βρεθεί λιγο δυσκολο..

$5,9 !!! τζάμπα. Την έχεις δοκιμάσει;

Βρήκα αυτή http://www.ebay.com/itm/221724991791?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649 είναι μούφα λες;

Στο vickmall την έχει $19.99 και λέει πως είναι original.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την εχω παρει, ειναι 1700 οπως ειπα. 20$ θα τα εδινα μονο αν ειναι σιγουρεμενο προβλημα μπαταριας

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αρκεί να του κάνεις απεγκατάσταση και να περάσεις αυτό από το market που είναι στα Ελληνικά. Προσοχή, η απεγκατάσταση πρέπει να γίνει με πρόγραμμα που θα κατεβάσεις όπως π.χ copy2sd (νομίζω έτσι λέγεται) κι όχι από εφαρμογές --> κλπ γιατι είναι ενσωματωμένο στη rom. Εγώ αυτό έκανα και δούλεψε μια χαρά.

 

Ευχαριστήσω φίλε μου το κατέβασα αλλά πάλι δεν μπορώ να του κάνω απεγκατάσταση δεν το έχει σαν επιλογή.

Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

Ναι την εχω παρει, ειναι 1700 οπως ειπα. 20$ θα τα εδινα μονο αν ειναι σιγουρεμενο προβλημα μπαταριας

Τι μπορεί να φταίει; Ο kandilak μου πρότεινε να περάσω άλλη rom, αλλά πάλι τα ίδια. Θα στείλω ένα mail στον Κινέζο (to2c) να δω τι θα μου πεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστήσω φίλε μου το κατέβασα αλλά πάλι δεν μπορώ να του κάνω απεγκατάσταση δεν το έχει σαν επιλογή.

Συγγνώμη φίλε μου έκανα λάθος. Κατεβάζεις το Link2SD και κάνεις την απεγκατάσταση. Και πάλι συγγνώμη,

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

-[/size]

 

[/color]

Συγγνώμη φίλε μου έκανα λάθος. Κατεβάζεις το Link2SD και κάνεις την απεγκατάσταση. Και πάλι συγγνώμη,

Ενταξει θα κατεβάσω αυτό ευχαριστήσω. Και δεν υπάρχει λόγος να ζητάς

συγνώμη.

 

Τελικά τίποτα. Εφαρμογή συστήματος μου λέει και δεν το τσεκάρει για απεγκατάσταση. Δεν πειράζει.

Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ FORUM. ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ 09/14. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ. ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ,ΕΚΑΝΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,ΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΘΩΣ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΗ ΟΘΟΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΥΧΝΑ,ΕΝΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΜΟΛΥΝΘΗΚΕ ΑΠΟ ΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ Ή ΤΗΣ ROM (VIBEU-V2-9432-ST-A806)? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να φταίει; Ο kandilak μου πρότεινε να περάσω άλλη rom, αλλά πάλι τα ίδια. Θα στείλω ένα mail στον Κινέζο (to2c) να δω τι θα μου πεί.

Χρησιμοποιείς τον δικό του φορτιστή ή κάποιον άλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ FORUM. ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ 09/14. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ. ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ,ΕΚΑΝΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,ΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΘΩΣ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΗ ΟΘΟΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΥΧΝΑ,ΕΝΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΜΟΛΥΝΘΗΚΕ ΑΠΟ ΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ Ή ΤΗΣ ROM (VIBEU-V2-9432-ST-A806)? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για τα τρελά της οθόνης πιθανότατα είναι πρόβλημα hardware. Εκτός απ' αυτό όμως και την rom πρέπει να την αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

HARDWARE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΣΕΡΒΙΣ? ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΤΑ ΚΙΝΑ ΜΕΡΙΑ?

Στην θέση σου θα έπαιρνα την γνώμη ενός καλού ηλεκτρονικού που να ασχολείται με το service smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς τον δικό του φορτιστή ή κάποιον άλλο?

Αρχικά το φόρτιζα μόνο με το δικό του φορτιστή (1Α). Μετά πειραματίστηκα και με ένα άλλο που έχω στα 2Α. Και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στο μεταξύ, στις 21:00 μετά το σβήσιμο το έβαλα σε φόρτιση με το δικό του και έβαλα ταυτόχρονα να καλιμπράρει τη μπαταρία. Μόλις πριν λίγο ολοκληρώθηκε η φόρτιση αλλά και το καλιμπράρισμα (1501 rom). Θα δείξει...

Στο μεταξύ έστειλα κι ένα mail στον Κινέζο να δω τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...