Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το παρει απο vickmall εχει μεσα την 1447 αρα δεν χρειαζεται να περασει καμια αλλη, εκτος και αν θελει να κανει δοκιμες.

 

Σωστό. Γιατί οι περισσότεροι από εμάς δοκιμές κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

@stevelo61

Θες να αφιερώσεις χρόνο σε κάτι που είναι χωρίς όφελος? Η 1432 είναι παλιά rom με προβληματα-ελλειψεις που διορθώθηκαν στις επόμενες rom. Καμία multilanguage rom που κυκλοφορεί για το A806 δεν είναι official.

Το build.prop πρέπει να έχεις τα σωστά permissions για να μπουτάρει κανονικά το τηλέφωνο.

Παρόλο που το θεωρώ ανώφελο για την συγκεκριμένη περίπτωση της 1432 rom, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φλασάρεις την 1432 με το spflash tool, μετά να πάρεις backup τη rom μέσω του TWRP και μετά να μετατρέψεις το backup αυτό σε zip που να φλασαρεται από το TWRP. Δες στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2746044

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ότι οι ειδοποιήσεις στη 1516 φαίνονται διαφορετικά απ' ότι στη 1447; Πχ στη 1447 στην αναπάντητη κλήση κάτω από κει που έγραφε missed call είχε ένα κουμπί για επανάκληση του αριθμού και σε άλλες ειδοποιήσεις παρόμοια κουμπιά κάτω από καθε notification. Υπάρχει τρόπος να γίνει και στη 1516;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root κάνεις το τηλέφωνο root με το kingo root (εφαρμογή στο PC - γκούγκλαρε για λεπτομέρειες) και αφού γίνεις root μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum για να εγκαταστήσεις την rom της επιλογής σου. Συμβουλή μου να μην ασχοληθείς άλλο με την 9432 rom.

 

Είναι σχετικά εύκολη διαδικασία για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί;Υπάρχει περίπτωση να τα κάνω χειρότερα;:worry: Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θελω να γραψω εδω και 2 μηνες και ολο το ξεχναω.

Απο το To2c.com Που το πήρε, δεν ήρθε ούτε το tempered glass και ας το πληρωσα, ούτε ο φορτιστής αυτοκινήτου που υποτίθεται μου έβαλε δώρο η κινέζα.

Αυτά προς γνώση των επόμενων που θα ψωνίσουν.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ότι οι ειδοποιήσεις στη 1516 φαίνονται διαφορετικά απ' ότι στη 1447; Πχ στη 1447 στην αναπάντητη κλήση κάτω από κει που έγραφε missed call είχε ένα κουμπί για επανάκληση του αριθμού και σε άλλες ειδοποιήσεις παρόμοια κουμπιά κάτω από καθε notification. Υπάρχει τρόπος να γίνει και στη 1516;

Έτσι είναι και στην 1516. Αυτό που ίσως σημβαίνει σε σένα και σε μπερδεύει είναι ότι έχεις 2 ειδοποιήσεις από την ίδια εφαρμογή . Δηλ. αν έχεις μία αναπάντητη κλήση θα εμφανίσει τα κουμπιά που λες , αλλά αν έχεις 2 ή περισσότερες αναπάντητες όχι. Το ίδιο αν έχεις μία ειδοποίηση πχ από το Gmail, θα βγάλει κουμπιά για διαγραφή ή απάντηση στο mail που έλαβες, αν όμως έχεις 2 ειδοποιήσεις όχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι σχετικά εύκολη διαδικασία για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί;Υπάρχει περίπτωση να τα κάνω χειρότερα;:worry: Ευχαριστώ.
Αυτό πρέπει να το απαντήσει κάποιος που δεν είχε ασχοληθεί και το έκανε.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν εμφανίζονται τα notification όπως πριν και είναι η δεύτερη φορά που εγκαθιστώ την 1516 με clean install. Το παρατήρησα πρώτη φορά με ένα module του xposed που είχα, το swipeback2, στο οποίο μπορείς να διαλέξεις να σου εμφανίζει ειδοποίηση για κάθε εφαρμογή χωριστά για να ρυθμίσεις τη συμπεριφορά του, και ενώ στη 1447 είχε κάποιες επιλογές κάτω από την ειδοποίηση στη 1516 δεν υπάρχουν. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως έγινε καμιά βλακεία επειδή επανέφερα τις εφαρμογές χρήστη με το titanium, αλλά μετά είδα ότι το ίδιο ισχύει και για τις κλήσεις και γενικά για όλες τις ειδοποιήσεις.

Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα νομίζω είχες αναφέρει κάπου ότι με το busybox δε χρειάζεται να κανεις επανεκκίνηση όταν εγκαθιστάς καινούργιο module στο xposed. Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι φυσιολογικό στις official rom δεν θα το βρεις να είναι στην θέση του. Απλά βάλε το αρχείο στον φάκελο που γράφω και άλλαξε τα permission του σε rw-r--r--

Thanks, ελπίζω να διορθωθεί.

 

Είναι σχετικά εύκολη διαδικασία για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί;Υπάρχει περίπτωση να τα κάνω χειρότερα;:worry: Ευχαριστώ.

Εγώ που δεν είχα ασχοληθεί, μου φάνηκε πολύ απλό με το TWRP. Παίρνεις και ένα backup και γυρίζεις στην προηγούμενη κατάσταση όποτε θες. Για την πρώτη φορά είναι όλη η διαδικασία, μετά φλασάρεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν εμφανίζονται τα notification όπως πριν και είναι η δεύτερη φορά που εγκαθιστώ την 1516 με clean install. Το παρατήρησα πρώτη φορά με ένα module του xposed που είχα, το swipeback2, στο οποίο μπορείς να διαλέξεις να σου εμφανίζει ειδοποίηση για κάθε εφαρμογή χωριστά για να ρυθμίσεις τη συμπεριφορά του, και ενώ στη 1447 είχε κάποιες επιλογές κάτω από την ειδοποίηση στη 1516 δεν υπάρχουν. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως έγινε καμιά βλακεία επειδή επανέφερα τις εφαρμογές χρήστη με το titanium, αλλά μετά είδα ότι το ίδιο ισχύει και για τις κλήσεις και γενικά για όλες τις ειδοποιήσεις.

Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα νομίζω είχες αναφέρει κάπου ότι με το busybox δε χρειάζεται να κανεις επανεκκίνηση όταν εγκαθιστάς καινούργιο module στο xposed. Πως γίνεται αυτό;

Καταλαβαίνεις ότι με τα xposed modules μπορείς να επιβάλεις εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στο τηλέφωνο , και στις εφαρμογές. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να απενεργοποιήσεις προσωρινά όλα τα modules , να κάνεις reboot και να δεις αν άλλαξε η εμφάνιση των ειδοποιήσεων. Όπως βλέπεις στα δικά μου screenshots εμφανίζονται όπως στα περίγραψα πριν

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60889&stc=1&d=1431788542 http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60890&stc=1&d=1431788542

 

Δεν είπα ποτε ότι αν έχεις εγκαταστήσει το busybox δεν χρειάζεται να κάνεις reboot μετά την εγκατάσταση κάποιου module στο xposed. Είχα μιλήσει για συγκεκριμένο module (το Custom text) ότι με το busybox εγκατεστημένο δεν χρειάζεται να κάνεις reboot μετά από κάθε αλλαγή στις ρυθμίσεις του module για να δεις τι άλλαξε στο interface .

Link to comment
Share on other sites

@stevelo61

Θες να αφιερώσεις χρόνο σε κάτι που είναι χωρίς όφελος? Η 1432 είναι παλιά rom με προβληματα-ελλειψεις που διορθώθηκαν στις επόμενες rom. Καμία multilanguage rom που κυκλοφορεί για το A806 δεν είναι official.

Το build.prop πρέπει να έχεις τα σωστά permissions για να μπουτάρει κανονικά το τηλέφωνο.

Παρόλο που το θεωρώ ανώφελο για την συγκεκριμένη περίπτωση της 1432 rom, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φλασάρεις την 1432 με το spflash tool, μετά να πάρεις backup τη rom μέσω του TWRP και μετά να μετατρέψεις το backup αυτό σε zip που να φλασαρεται από το TWRP. Δες στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2746044

Ok kandilak, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1501 μετα απο restart μου ζηταει να κανω update την εφαρμογη που εχει να κανει με το UI των επαφων (δεν θυμαμαι ονομα εφαρμογης).

 

Να το κανω αφοβα η θα μου γυρισει τιποτα στα κινεζικα ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Μετά από 55 μέρες πήρα το τηλέφωνο με την 9432 τώρα θέλω να βάλω την 1447 γιατί έχω διαβάσει τα καλύτερα. Επειδή είμαι λίγο άσχετος θα πάω με ένα φίλο να την περασει.Πηγενοντας στην σελίδα 141 πατώντας για να κατέβει η ρομ με πάει σε μια σελίδα που λέει mega Κ.τ.λ τι πρέπει να κάνω ρε παιδιά; πρέπει να το κατεβάσω να κάνω εγγραφή και εκεί θα βρω την 1447;
Link to comment
Share on other sites

Ναι cloud είναι, προσπάθησε το, θα το βρεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες επειδη δεν κατεχω πολλα .οταν παω να φλασαρω μου βγαζη αυτο το μηνυμα---- pmt changed for the rom it must be downloaded μπορει καποιος να με βοηθηση.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω (μην βρισετε ε? :P) εχω βαλει στο κινητο μου την 1447 ST official με τις αριστες οδηγιες του Kandilak (Τον ευχαριστω πολυ) απο την σελιδα 41 και σκεφτομαι να βαλω την 1508ST Official!Θα πρεπει να κανω τα ιδια βηματα? Εχετε δει διαφορα απο την 1447 στην 1508?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το Φόρουμ

Έχω την 9432 και δεν θυμάμαι πώς ααπενεργοποιείτε το top speed είναι το πρόγραμμα για γρήγορη φώτο πατώντας δύο φορές το το κεντρικό κουμπί του μενού

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ελληνικα, παντως στα αγγλικα ειναι settings>character (δεξι τμημα μενου ρυθμισεων) > black screen operation > topspeed snapping

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εισαι οκ. Παρτο απο το vickmall που το δινει με την 1447 και δεν θα χρειαστει να περασεις αλλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

μπορω με καποια εφαρμογη να βαλω +30 στις επαφες αυτοματα? γιατι δεν μου αναγνωριζει τα ονοματα το handcent sms.
Link to comment
Share on other sites

Number fixer, αλλα δεν το εχω κανει σε αυτο το τηλ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 9432 και με την βοήθεια ενός φίλου πέρασα την 1447 (να είναι καλά ο kandilak) σαν πρώτη φάση είμαι πολύ ικανοποιημενος αν και άσχετος. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε δύο εφαρμογές που μου βγάζει. Μου έχει μόνιμα μια μάσκα και γράφει security is active και αν μπω στο ίντερνετ μερικές φορές βγάζει την μάσκα με μια κόκκινη γραμμή σαν κίνδυνο ας πούμε και γράφει security warning Κ. Τ. Λ και δεύτερο έχει μόνιμα ένα κόκκινο εικονίδιο που γράφει DR SAFETY. Αυτά είναι απαραίτητο να υπάρχουν; αν τους κάνω απ εγκατάσταση θα έχω κανένα πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Το dr safety βγαλτο.. Μπορει μετά να σταματήσει και η ειδοποίηση.

Αν εχεις adaway το βλεπει μονιμα σαν ιό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατι θεματακια που ειχε με γραμματοσειρες και τηλεφωνικους αριθμούς έχουν διορθωθεί με τα τελευταία updates?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...