Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονική SIM περνει;

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Χθες αναβαθμισαμε το κινητο ενος φιλου στην 1443 συμφωνα με τον οδηγο του kandilak, πηγαν όλα καλά. Κandilak σε ευχαριστουμε πολυ για την συνεχιζομενη προσπαθεια σου να λυνεις τα προβληματα των πιο απειρων.

 

Σημερα αποφασισα να αναβαθμισω και το δικό μου τηλεφωνο. Συναντω όμως το εξης πρόβλημα: Οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη, ο υπολογιστής διαβαζει τον αποθηκευτικο χωρο Μοναδα CD (F:) Lenovo_Suite και δε με αφηνει να αποκτησω προσβαση στo κινητο ή στην sd card μου. Με το κινητο του φιλου μου δεν υπηρχε αυτο το προβλημα, η αναβαθμιση εγινε στον ιδιο υπολογιστη.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε?

 

Η φατσουλα που εμφανιζεται παραπανω ειναι διπλη τελεια - παρενθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Χθες αναβαθμισαμε το κινητο ενος φιλου στην 1443 συμφωνα με τον οδηγο του kandilak, πηγαν όλα καλά. Κandilak σε ευχαριστουμε πολυ για την συνεχιζομενη προσπαθεια σου να λυνεις τα προβληματα των πιο απειρων.

 

Σημερα αποφασισα να αναβαθμισω και το δικό μου τηλεφωνο. Συναντω όμως το εξης πρόβλημα: Οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη, ο υπολογιστής διαβαζει τον αποθηκευτικο χωρο Μοναδα CD (F:) Lenovo_Suite και δε με αφηνει να αποκτησω προσβαση στo κινητο ή στην sd card μου. Με το κινητο του φιλου μου δεν υπηρχε αυτο το προβλημα, η αναβαθμιση εγινε στον ιδιο υπολογιστη.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε?

 

Η φατσουλα που εμφανιζεται παραπανω ειναι διπλη τελεια - παρενθεση.

 

Το USB debugging το ενεργοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ότι έκανα, φαίνεται να την πάλεψε και η μπαταρία... Αν και θα την ήθελα ίσως καλύτερη.

Μια ερώτηση, πέρασα google launcher για ν' αλλάξω theme κτλ. Μπορώ να σβήσω/παγώσω lenovo launcher ή θα χω θέμα;

Και γενικά, μπορώ να σβήσω ιστορίες της Lenovo;

Link to comment
Share on other sites

Εντοπισμος σφαλματων USB? Ναι το εχω ενεργοποιημενο. Συνδεση ως MTP.

δεν έχω καταλάβει σε ποια φάση έχεις κολλήσει. Προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση ή έκανες αναβαθμιση και τώρα δεν βλέπει το PC το δίσκο του τηλεφώνου? Αν προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση και είσαι rooted δεν χρειάζεται το PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

προσπαθω να κατεβασω την Lenovo_A806_9432_slim rom αλλα δεν κατεβαινει υπαρχει καπου αλλου
έχεις ξανακατεβασει από mega?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από ότι έκανα, φαίνεται να την πάλεψε και η μπαταρία... Αν και θα την ήθελα ίσως καλύτερη.

Μια ερώτηση, πέρασα google launcher για ν' αλλάξω theme κτλ. Μπορώ να σβήσω/παγώσω lenovo launcher ή θα χω θέμα;

Και γενικά, μπορώ να σβήσω ιστορίες της Lenovo;

Γράψε ποιες "ιστορίες της Lenovo" θες να σβήσεις και θα σου πω ποιες πρέπει να σβήσεις. Τον lenovo launcher μην το σβήσεις γιατί δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Τσουπ 9 ευρώ στην τσέπη.....άτιμο! :lol::lol::lol:

Θα περιμένουμε να μπει ο νέος κάτοχος του άσπρου να μας πει με χαρά:

"Xθες το παρήγγειλα και σήμερα ήρθε!!!! Μπράβο στο Vickmall......"

 

Δεν καταλαβαινω καν το υφος του μηνυματος σου. 9 ευρω στην τσεπη ; ποιανου ;

 

Οταν υπαρχει χρηματικη διαφορα μαυρου-ασπρου πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ερασιτεχνες οι ανθρωποι εκει. Ποσο τυφλος μπορει να εισαι ; μεχρι και η επισημη παραγγελια το γραφει πανω...

Link to comment
Share on other sites

Τόσα θα πλήρωνες για να το στείλεις πίσω εννοεί ο φίλος. Δε σου στείλανε mail με τις φωτογραφίες του κινητού έξω από το κουτί μαζί με όσα δώρα ή άλλα πράγματα αγόρασες?? Νομίζω το κάνει σε όλους τους αγοραστές το vickmall. Μου είχε κάνει ιδιαίτερα θετική εντύπωση όταν μου την έστειλαν την εικόνα όπως και τη φωτογραφία του τελικού πακέτου και της ετικέτας που είχαν γράψει.
Link to comment
Share on other sites

Γράψε ποιες "ιστορίες της Lenovo" θες να σβήσεις και θα σου πω ποιες πρέπει να σβήσεις. Τον lenovo launcher μην το σβήσεις γιατί δεν πρέπει.

 

Κυρίως LenovoStore, Mobile Assistant, User Center... Επίσης θα ήθελα να φύγουν αν γίνοταν Players tutorial και SYNCit.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λινκ για 1445;

Παίζει να έχει κάποιος μαζεμένα τα λίνκ με τις διάφορες ROM;

 

 

Εδώ είναι ολα. Πρέπει να είσαι loged in για να κατεβάσεις όμως

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

Edited by melmik
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως LenovoStore,

Αυτο το LenovoStore ειναι σε ολες τις εκδοσεις? Γιατι σε μενα δεν υπαρχει, μονο το Mobogenie εχει ως store.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως LenovoStore, Mobile Assistant, User Center... Επίσης θα ήθελα να φύγουν αν γίνοταν Players tutorial και SYNCit.

Τι είναι το user center? Lenovo store και mobile assistant εγώ τα έχω παγώσει, δεν τα έχω αφαιρέσει εντελώς . Και μιας και ανέφερες το Players tutorial αυτό είναι το manual που πολλοι ζητάνε εδώ μέσα. Και αυτό αν θες το παγώνεις - αφαιρείς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο το LenovoStore ειναι σε ολες τις εκδοσεις? Γιατι σε μενα δεν υπαρχει, μονο το Mobogenie εχει ως store.

Μπορώ αν θες να το ανεβάσω κάπου να το εγκαταστήσεις.

 

edit: ορίστε το AppStore.apk

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει σε ποια φάση έχεις κολλήσει. Προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση ή έκανες αναβαθμιση και τώρα δεν βλέπει το PC το δίσκο του τηλεφώνου? Αν προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση και είσαι rooted δεν χρειάζεται το PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις ξανακατεβασει από mega?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γράψε ποιες "ιστορίες της Lenovo" θες να σβήσεις και θα σου πω ποιες πρέπει να σβήσεις. Τον lenovo launcher μην το σβήσεις γιατί δεν πρέπει.

 

Δεν εμφανιζοταν το κινητο στον υπολογιστη μου, εμφανιζοταν μονο το lenovo suite. Ειναι rooted, αλλα ηθελα να συνδεθω για να περασω στην sd card τα απαραιτητα. Τελικα χρησιμοποιησα το laptop μου το οποιο "ειδε" το κινητο κανονικα. Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες.

 

Σχετικα με τισ κινεζικες εφαρμογες, τις εκανα freeze, φοβαμαι να τις διαγραψω.

 

Μηπως μπορεις να προτεινεις καποιο λεξικο για το autocorrect?

 

Τελος, που να δω πως χρησιμοποιουνται τα widgets?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το user center? Lenovo store και mobile assistant εγώ τα έχω παγώσει, δεν τα έχω αφαιρέσει εντελώς . Και μιας και ανέφερες το Players tutorial αυτό είναι το manual που πολλοι ζητάνε εδώ μέσα. Και αυτό αν θες το παγώνεις - αφαιρείς

 

Παραθέτω screenshots από το εικονίδιο αλλά και την εφαρμογή όταν ανοίξει.

 

Για τα widgets, άλλαξα τον launcher για να τα βρω, έβαλα αυτόν της google που είναι γενικά μέτριος αλλά έκανα τη δουλειά μου.

Edited by uvris
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω screenshots από το εικονίδιο αλλά και την εφαρμογή όταν ανοίξει.

 

Για τα widgets, άλλαξα τον launcher για να τα βρω, έβαλα αυτόν της google που είναι γενικά μέτριος αλλά έκανα τη δουλειά μου.

Βγάλε και το user center.

Για τα widgets στον lenovo launcher δες το

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εμφανιζοταν το κινητο στον υπολογιστη μου, εμφανιζοταν μονο το lenovo suite. Ειναι rooted, αλλα ηθελα να συνδεθω για να περασω στην sd card τα απαραιτητα. Τελικα χρησιμοποιησα το laptop μου το οποιο "ειδε" το κινητο κανονικα. Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες.

 

Σχετικα με τισ κινεζικες εφαρμογες, τις εκανα freeze, φοβαμαι να τις διαγραψω.

 

Μηπως μπορεις να προτεινεις καποιο λεξικο για το autocorrect?

 

Τελος, που να δω πως χρησιμοποιουνται τα widgets?

χρησιμοποιώ TouchPal keyboard που έχει και ελληνικό λεξικό (το κατεβάζεις μέσα από την εφαρμογή του TouchPal ). Για τα widgets δες προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως βγάζουμε την επιλογή από το Paypal για να κάνει την μετατροπή ο πωλητής και όχι το Paypal. Χρειάζομαι την αντίστροφη διαδικασία. Γιατί όταν πάω πλέον στην επιλογή, δεν μου εμφανίζει τις 2 επιλογές. Εγώ αποφάσισα πως θέλω να μου κάνει το Paypal την μετατροπή. Επίσης έκανα παραγγελία στην Selina και στο Paypal τώρα μου βγάζει pending και "You have authorised a payment". Τα λεφτά έχουν φύγει από την τράπεζα αλλά δεν μου έχει γράψει completed στο Paypal. Θα πρέπει να περιμένω την Selina να τραβήξει τα λεφτά? Γιατί στην πρώτη απόπειρα που έκανα την περασμένη Πέμπτη, είχαν περάσει 4 μέρες και δεν μπορούσε να δει τα λεφτά κάπου. Επικοινώνησα μαζί της και τελικά έκανε cancel και σήμερα ξαναέκανα παραγγελία.

 

Κάποιος να βοηθήσει γιατί αγόρασα 3 κινητά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως βγάζουμε την επιλογή από το Paypal για να κάνει την μετατροπή ο πωλητής και όχι το Paypal. Χρειάζομαι την αντίστροφη διαδικασία. Γιατί όταν πάω πλέον στην επιλογή, δεν μου εμφανίζει τις 2 επιλογές. Εγώ αποφάσισα πως θέλω να μου κάνει το Paypal την μετατροπή. Επίσης έκανα παραγγελία στην Selina και στο Paypal τώρα μου βγάζει pending και "You have authorised a payment". Τα λεφτά έχουν φύγει από την τράπεζα αλλά δεν μου έχει γράψει completed στο Paypal. Θα πρέπει να περιμένω την Selina να τραβήξει τα λεφτά? Γιατί στην πρώτη απόπειρα που έκανα την περασμένη Πέμπτη, είχαν περάσει 4 μέρες και δεν μπορούσε να δει τα λεφτά κάπου. Επικοινώνησα μαζί της και τελικά έκανε cancel και σήμερα ξαναέκανα παραγγελία.

 

Κάποιος να βοηθήσει γιατί αγόρασα 3 κινητά.

 

Ευχαριστώ.

Για πιο σίγουρη βοήθεια απεύθυνε το ερώτημά σου στο --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως βγάζουμε την επιλογή από το Paypal για να κάνει την μετατροπή ο πωλητής και όχι το Paypal. Χρειάζομαι την αντίστροφη διαδικασία. Γιατί όταν πάω πλέον στην επιλογή, δεν μου εμφανίζει τις 2 επιλογές. Εγώ αποφάσισα πως θέλω να μου κάνει το Paypal την μετατροπή. Επίσης έκανα παραγγελία στην Selina και στο Paypal τώρα μου βγάζει pending και "You have authorised a payment". Τα λεφτά έχουν φύγει από την τράπεζα αλλά δεν μου έχει γράψει completed στο Paypal. Θα πρέπει να περιμένω την Selina να τραβήξει τα λεφτά? Γιατί στην πρώτη απόπειρα που έκανα την περασμένη Πέμπτη, είχαν περάσει 4 μέρες και δεν μπορούσε να δει τα λεφτά κάπου. Επικοινώνησα μαζί της και τελικά έκανε cancel και σήμερα ξαναέκανα παραγγελία.

 

Κάποιος να βοηθήσει γιατί αγόρασα 3 κινητά.

 

Ευχαριστώ.

 

Λοιπόν επειδή το έψαχνα κι εγώ...

 

Πας

My Account ->

Profile ->

My money ->

My preapproved payments ->

Update ->

Set available funding sources ->

Δίπλα στην κάρτα ή στον λογαριασμό που έχεις συνδέσει έχει ένα link Conversion Options ->

Υπάρχουν δύο επιλογές

- Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.

- Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

 

διαλέγεις την μία και πατάς Submit.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τόσα θα πλήρωνες για να το στείλεις πίσω εννοεί ο φίλος. Δε σου στείλανε mail με τις φωτογραφίες του κινητού έξω από το κουτί μαζί με όσα δώρα ή άλλα πράγματα αγόρασες?? Νομίζω το κάνει σε όλους τους αγοραστές το vickmall. Μου είχε κάνει ιδιαίτερα θετική εντύπωση όταν μου την έστειλαν την εικόνα όπως και τη φωτογραφία του τελικού πακέτου και της ετικέτας που είχαν γράψει.

 

 

Συγνωμη, μαλλον δεν διατυπωσα καλα το πρωτο μου μηνυμα και σας μπερδεψα. Ναι, μου στειλανε φωτογραφιες του πακετου και απο εκει ειδα οτι στειλανε ΜΑΥΡΗ συσκευη. Δεν την εχω παραλαβει ακομα. Αλλα το κακο ειναι πως εχει φυγει ηδη απο τα χερια τους και δεν μπορουσαν να κανουν κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους κ πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια ολων σας,σαν καινουργιος στο φορουμ παρελαβα χτεσ το κινητο απο 2lenovo com. εχω την εκδοση 9432.δουλευουνε ολα καλα κανενα προβλημα εκτοσ απο το notification που κολαει συνεχως.σημερα θα βαλω τον αδερφο μου να το κανει ροοτ γιατι εγω ασχετος του κερατα :lol:.ποια ρομ να βαλω την 9432 σλιμ η καινουργια? σασ ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω το κινητό να ανάβει η οθόνη (όταν είναι σβηστή) όταν έρχεται sms ή μήνυμα στο viber? Για το viber νομίζω βρήκα την λύση απεγκαθιστώντας το du battery που προφανώς αυτό το εμπόδιζε αν και δεν είχα πειράξει κάτι. Για το sms, χρησιμοποιώ το go sms και δεν ανάβει η οθόνη όταν έρχεται sms. Ενώ έχω την εντύπωση ότι άναβε όταν το πρωτοπέρασα. Να φταίει η εφαρμογή? Την έχω και σε ένα άλλο κινητό αλλά και δουλεύει άψογα!

 

Έχω το geenify γενικά και δεν το έχω να πρασινοποιείται, έτσι και αλλιώς τα μηνύματα έρχονται, με την οθόνη έχω θέμα. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση σε security ή power manager της lenovo? Τα έχω ξεκοκαλίσει αλλά δεν βρήκα κάποια επιλογή που να το αποτρέπει γενικά το go sms σαν εφαρμογή. Έχω την μαμίσια rom.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...