Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί ρε φίλε μου το έκανες αυτό γιατί μου θύμησες για την κάμερα;DCIM

Από την κάμερα ξεκίνησε η ιστορία να το ψάχνω για τα λινκς.

 

den θέλω να την βάλω στην extsdcard αλλά σε δικό μου φάκελλο.

 

Θα την βρω την άκρη που θα πάει.

Edited by n30s
Link to comment
Share on other sites

hello guys, νέος χρήστης του Α806 και πρώτη φορά χρήστης android. το πήρα από το to2c, rooted, με remove των κινέζικων εφαρμογών. η πρώτη μου εντύπωση αν και δεν είχα ποτέ android, είναι πολύ καλή. δεν έχω βάλει ακόμα μέσα κάρτα sim, αλλά το "πειράζω" για να το μάθω λίγο. υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω τώρα που είναι αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι κάθε τρεις και λίγο. Η αγορά οποιουδήποτε τηλεφώνου από Κίνα από κάποιον που τα θέλει όλα τέλεια και άψογα χωρίς την διάθεση να ασχοληθεί με το πως να διορθώσει τυχών προβλήματα είναι λάθος κίνηση. Αυτός βέβαια θα πρέπει να διαθέτει και το ανάλογο κομπόδεμα για να πάρει τηλέφωνο με παρόμοιες δυνατότητες και την "κατάλληλη υποστήριξη" από την ελληνική αγορά.

 

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και για τη βοήθεια και τις συμβουλές σου, σε όλους εδώ. Προσωπικά δεν έχω το τηλέφωνο. Πιστεύω πως έχει πολλές δυνατότητες. Θέλω να το αγοράσω, διστάζω όμως λόγω όλων αυτών των θεμάτων που αντιμετωπίζετε όλοι , γιατί απλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω σωστά όλα αυτά. Αναφορικά με το κομπόδεμα φαντάζομαι πως όλοι όσοι είμαστε εδώ μας καίει. Σ’ ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Το play store σας ειναι ακομα στην παλια εκδοση? Δεν θα μας την κανουν ενημερωση?

 

Σήμερα μου περάστηκε στο google play store η 5.0.38

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και ίδιαίτερα στον Kandilak για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες (για χάρη του δεν το έχετε πετάξει ακόμη στα σκουπίδια) εγώ πριν το παραγγείλω θα ήθελα μια ερώτηση να κάνω.

Πόση είναι περίπου η διάρκεια της μπαταρίας στη διάρκεια της ημέρας με

* ~30' ομιλία την ημέρα

* άνοιγμα του mobile internet για 1-2 ώρες την ημέρα αλλά κατά τη διάρκεια να γίνεται χρήση του browser, facebook, twitter, full συγχρονισμός -αν κάνει το κινητό- (email, google account, ενημερώσεις, καιρός, facebook κτλ) και μετά κλείσιμο mobile internet

* χρήση μόνο σε 2g δίκτυο αν το παρέχει και εναλλαγή σε 3g/4g μόνο για το mobile internet

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω όποιος γνωρίζει ,το lenovo golden warrior a806 είναι ίδιο με το Lenovo A8 Golden Warrior A808T γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

 

ίδιο είναι απλά το 808 πιάνει μόνο συχνότητες Κίνας στο 3g/4g. Οπότε ΜΟΝΟ το 806

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθούν πλήρως οι εφαρμογές του τηλεφώνου και των μηνυμάτων του κινητού?? Ειδικά για τα μηνυματα με εχει κουράσει κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω το βασικό πρόγραμμα μηνυμάτων από αυτό της συσκευής στο handcent. Επίσης παρά το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει την ειδοποίηση της βασικής εφαρμογής μετά από λίγο όταν έρχεται μήνυμα έρχονται δύο ειδοποιήσεις (μία του handcent και μία του messaging). Όταν τις κάνω freeze δε δουλεύουν ούτε τα μηνύματα ούτε κλήση μπορώ να λάβω

Έχω την τελευταία 1443 έκδοση λογισμικού.

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και νομίζω λύθηκε. Στις ρυθμίσεις ,4-5 επιλογή είναι το more και επιλέγεις το προεπιλεγμένο πρόγραμμα μηνυμάτων, στην μαμά εφαρμογή πατάς το αριστερό κουμπί και επιλέγεις more και πάλι ρυθμίζεις αντίστοιχα, στο security ξεμπλοκάρεις το handcent για να στέλνει μηνύματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε φορά που στέλνεις μήνυμα και, το σημαντικότερο και αυτό που έλυσε το πρόβλημα, στις εφαρμογές πηγαίνεις στη στήλη όλες και βρίσκεις τον contacts manager(από μνήμης δεν έχω το κινητό μπροστά μου) και εκεί ξετίκαρα το show notifications και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή". Αν ξανακάνει κάτι θα επανέλθω..

Edited by arinen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, από σήμερα ακόμη ένας κάτοχος του κινητού προστέθηκε!! Έχω διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις και θα κινηθώ αναλόγως σε όποια προβλήματα προκύψουν. Ευχαριστώ για τους οδηγούς και τα reviews. Φαίνεται να είναι ένα αρκετά καλό κινητό. Το αγόρασα από την Selina με SG POST. Εν αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σας παρακολουθώ αρκετό καιρό. Σήμερα παρέλαβα και εγώ το πρώτο μου smartphone lenovo A 806 και είμαι τελείως άσχετος από smartphone, ήθελα να σας ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιο manual για το να διαβάσω? Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κάνω ακριβώς.

Ανοιγωντας τον file manager (ES file manager) se βγάζει στο /storage/sdcard0

Εκεί γίνεται ο μικρός χαμός από φακέλους εφαρμογών και άλλα.

 

Εγώ θέλω να κάνω έναν φάκελο πχ MyFiles

kai μετά να κάνω λινκσ τα: Dowload του ES, τον φάκελο Download toy Dolphin, (για να έχω μαζεμένα σε ένα μέρος ότι κατεβάζω.) Επίσης τους φακέλους Music, Pictures k.a

ώστε να ξεκαθαρίσω λίγο τα αρχεία που είναι δικά μου (μουσικη, φωτο κτλ) από τα αρχεία και τους φακέλους των εφαρμογων και του συστηματος.

 

Τώρα που το ξαναβλέπω μπορώ να ορίσω τις εφαρμογές σε ποιον φάκελο να αποθηκεύουν :D

Όπως το λες είναι, μπορείς όντως από τις περισσότερες τουλάχιστον εφαρμογές να ορίσεις πού θα κάνουν save τα αρχεία τους.

 

Παρ' όλα αυτά, η έξτρα ευελιξία του να μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα απευθείας από command line, να προσθέσεις symbolic links κλπ και να φέρεις το... πράγμα στα μέτρα σου, είναι πάντα καλοδεχούμενη!

 

Ρίξε μια ματιά πρώτα από 'δω λοιπόν (πολλές εφαρμογές για το κάθε τι, παραθέτω κάποιες ενδεικτικά)...:

 

1. Terminal Emulator

 

2. Οπωσδήποτε, ειδικά για τη χρήση που σε ενδιαφέρει, αλλά και για κάθε άλλη, το Hacker's Keyboard (εγώ το έχω για default πληκτρολόγιο, απλώς στο smartphone, λόγω του σχετικά μικρού μεγέθους της οθόνης, το έχω να γυρίζει σε 'κλασικό' Android qwerty layout όταν είναι σε portrait, αλλά σε full qwerty -αντίστοιχο πλήρους πληκτρολογίου υπολογιστή- σε landscape, όπου υπάρχει ο απαραίτητος... χώρος).

 

3. Όπως είναι η συσκευή σου, θα υποστηρίζει ήδη μερικές εντολές από Linux (για αυτό που θέλεις να κάνεις, υποθέτω επαρκούν μερικά 'βασικά', όπως ls, cd, mkdir και βεβαίως ln). Επίσης και αρκετές εφαρμογές εγκαθιστούν ένα κάποιο δικό τους version του busybox, μιας και στηρίζουν αρκετές λειτουργίες τους σε εκτέλεση scripts.

Για να είσαι... κομπλέ όμως, εγκαθιστάς και κάτι σαν αυτό (ή ακόμα καλύτερα το Pro version) και έχεις ένα σχετικά αξιοπρεπές περιβάλλον linux από command line, με εντολές και utilities που αναπαράγουν ένα υπολογίσιμο μέρος της λειτουργικότητος των... desktop ξαδερφιών τους.

 

Με αυτά ανά χείρας (και ένα ζευγάρι... καλά μάτια, γιατι αν δε χρησιμοποιήσεις και ένα αρκετά μικρό font size για να χωράει αρκετή πληροφορία στο terminal emulator window, δεν κάνεις και πολλή δουλειά - αλλά -τόσο- μικρό font και οθόνη κινητού θέλουν... γερακίσιο μάτι!), είσαι έτοιμος να πειραματιστείς!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σας παρακολουθώ αρκετό καιρό. Σήμερα παρέλαβα και εγώ το πρώτο μου smartphone lenovo A 806 και είμαι τελείως άσχετος από smartphone, ήθελα να σας ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιο manual για το να διαβάσω? Σας ευχαριστώ.
Εχει 2 manual στη συσκευασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα

υπαρχει Tempered Glass για το πισω καπακι του α806 ????

Το Tempered Glass είναι για την οθόνη.

Στο καπάκι,θηκούλα....

Link to comment
Share on other sites

θα γελασετε οσο γελαω και γω!:p Η μονη φραση που πιανει στο voice capture στην καμερα ειναι "Να-εδω". Η κινεζα παντως λεει αλλη λεξη στο 0:45

.

Σήμερα μου περάστηκε στο google play store η 5.0.38

Εμενα ακομα. :(

Link to comment
Share on other sites

θα γελασετε οσο γελαω και γω!:p Η μονη φραση που πιανει στο voice capture στην καμερα ειναι "Να-εδω". Η κινεζα παντως λεει αλλη λεξη στο 0:45
.

 

Μπά ......κι αυτή "Να-εδώ" λέει.....στα κινέζικα:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

"Ναεδω" μαζι σαν κινεζικα!:p Δεν ξερω τι ακουει το κινητο και βγαινουν οι φωτογραφιες! Τυχαια οπως μιλουσα βγηκε η φωτο και καταλαβα μετα οτι μονο σε αυτη την φραση βγαζει τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που θέλουν να το γυρίζουν σε δίκτυο 2G (σε περίπτωση ασθενούς 3G σήματος) το παρακάτω δείχνει πως

 

 

Αυτό που δεν δείχνει είναι πως το ξαναγυρνάτε στην προηγούμενη κατάσταση :confused:...............ακολουθώντας λοιπόν το ίδιο "μονοπάτι" επιλέγεται "LTE/GSM auto (PRL)":happy:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν δείχνει είναι πως το ξαναγυρνάτε στην προηγούμενη κατάσταση :confused:...............ακολουθώντας λοιπόν το ίδιο "μονοπάτι" επιλέγεται "LTE/GSM auto (PRL)":happy:

Ναι οντως ετσι γινεται και 2g και μετα ξανα σε 3g και 4g. Eυχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από sorento1 >

Παιδιά καλησπέρα, σας παρακολουθώ αρκετό καιρό. Σήμερα παρέλαβα και εγώ το πρώτο μου smartphone lenovo A 806 και είμαι τελείως άσχετος από smartphone, ήθελα να σας ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιο manual για το να διαβάσω? Σας ευχαριστώ.

Εχει 2 manual στη συσκευασία.

 

Βρήκα μόνο αυτό με τα κινέζικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους μια ερωτηση και ειδικα προς τον συνπολίτη μου Καντιλακ... το προγραμμα του superuser μου εβγαλε πως υπάρχει αναβάθμιση στην 2.16 να το κανω ή οχι?

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Εχει 2 manual στη συσκευασία.

 

 

Σε τι γλώσσα είναι τα manual γιατί της γυναίκας μου ήταν στα κινέζικα και δεν τα πολυκαταλαβαίνω... :blink:

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

εψαξα για manual στα αγγλικα τζιφος η υποθεση .το μονο που βρηκα ηταν στα κινεζικα . για οσους το χρειαζονται αντιγραφουν απο τη πρωτη σελιδα στο translate σιγα σιγα και οτι καταφερουν.

 

http://file03.lenovomobile.com/ideaservice/57eb3980a8be455d8c89bd593da34e64.pdf

https://translate.google.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια ,απο φωτο πως ειναι ??βγαζει ικανοποιητικες ??ειστε ικανοποιημενοι ??

απο το youtube δεν μπορω να δω καθαρα τι λεει σαν camera και ουτε αν ειναι καθαρα lenovo η sony που βλεπω στα περισοτερα κινεζικα

και τι και πως θα ειταν καλυτερα να το παραγγειλει για εναν που δεν εχει ασχοληθει ποτε με ρομ και ροοτ και απλα το θελει να λειτουργει αψογα με ελληνικα και ισως στο μελλον (και αν ??)ασχοληθει με αλλαγες ρομ :(

 

 

ευχαριστω πολυ

υγ.μπας την παραγγειλω το βραδυ (αν βρω τον γιο ορεξατο γιατι εγω .....:lol:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάθε 5 δευτερόλεπτα το Power manager μου ζητάει δικαιώματα superuser και ότι και να επιλέξω δεν σταματάει. Το πήρα rooted με removed chinese apps. Πρέπει να αλλάξω rom οπωσδήποτε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...