Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρειάζομαι την βοήθεια σας / ιδέες σας για πρόβλημα που έχω με το gps. Ενω φιξαρει αρκετά γρήγορα , με καμία από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το gps , δεν έχει ακριβες σήμα . Το συνειδητοποιησα με εφαρμογες που έχω για το τρέξιμο , αρχικά με το mycoach αλλά μετά δοκίμασα 4-5 άλλες το κάνει σε όλες , άλλες περισσότερο , άλλες λιγοτερο , αλλά σε όλες. Δηλαδή δεν αποτυπωνει την ακριβή πορεια, "πηδαει" δεξια αριστερα . Το ιδιο παθαινει με το Sygic που χω για πλοήγηση , φιξαρει , παει καλά και μετα με δείχνει δυο δρόμους πιο κάτω , χάνει πορεια κτλ.

προσπαθώντας να το λύσω κατεβασα το gps status για να ανανεωσω το a-gps , εβαλα το fastergps που αλλαζει το gps.conf από οτι καταλαβαινω και το ρυθμισα με ntp server Ελλαδας , έκανα callibration , εβγαλα και ξαναέβαλα το google maps , δοκιμασα με κλειστο wi-fi , βασικά ό,τι έχω βρει από το διαδίκτυο . Δεν πιάσαν...καμιά άλλη ιδέα ; είχε κανεις ανάλογο πρόβλημα με την συσκευή ( κατα τ'αλλα ειναι σουπερ)

η rom που έχω είναι αυτή που μου βαλε το minideal που το πήρα , αν το καταλαβαινω καλά η vibeui v2.0 9342 st a806. Μπορει να φταιει η συγκεκριμένη rom ; επειδη δεν μου ναι πολύ οικεία, η διαδικάσια φλασαρισματος αλλης rom και θεωρω τρελη ταλαιπωρια να τα ξαναπερναω όλα , θεωρω έσχατη λύση την αλλαγη rom και μόνο αν έχει πολλές πιθανότητες να φταιει αυτο.

εκτιμώ κάθε βοήθεια και ιδέα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τρελη ταλαιπωρία, ειναι ολιγολεπτη διαδικασία, γιατι με το backup επαναφερεις τις εφαρμογες..

Μηπως τρεχεις αναμεσα σε κτίρια;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι την βοήθεια σας / ιδέες σας για πρόβλημα που έχω με το gps. Ενω φιξαρει αρκετά γρήγορα , με καμία από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το gps , δεν έχει ακριβες σήμα . Το συνειδητοποιησα με εφαρμογες που έχω για το τρέξιμο , αρχικά με το mycoach αλλά μετά δοκίμασα 4-5 άλλες το κάνει σε όλες , άλλες περισσότερο , άλλες λιγοτερο , αλλά σε όλες. Δηλαδή δεν αποτυπωνει την ακριβή πορεια, "πηδαει" δεξια αριστερα . Το ιδιο παθαινει με το Sygic που χω για πλοήγηση , φιξαρει , παει καλά και μετα με δείχνει δυο δρόμους πιο κάτω , χάνει πορεια κτλ.

προσπαθώντας να το λύσω κατεβασα το gps status για να ανανεωσω το a-gps , εβαλα το fastergps που αλλαζει το gps.conf από οτι καταλαβαινω και το ρυθμισα με ntp server Ελλαδας , έκανα callibration , εβγαλα και ξαναέβαλα το google maps , δοκιμασα με κλειστο wi-fi , βασικά ό,τι έχω βρει από το διαδίκτυο . Δεν πιάσαν...καμιά άλλη ιδέα ; είχε κανεις ανάλογο πρόβλημα με την συσκευή ( κατα τ'αλλα ειναι σουπερ)

η rom που έχω είναι αυτή που μου βαλε το minideal που το πήρα , αν το καταλαβαινω καλά η vibeui v2.0 9342 st a806. Μπορει να φταιει η συγκεκριμένη rom ; επειδη δεν μου ναι πολύ οικεία, η διαδικάσια φλασαρισματος αλλης rom και θεωρω τρελη ταλαιπωρια να τα ξαναπερναω όλα , θεωρω έσχατη λύση την αλλαγη rom και μόνο αν έχει πολλές πιθανότητες να φταιει αυτο.

εκτιμώ κάθε βοήθεια και ιδέα. ευχαριστω

Κατέβασε το https://www.dropbox.com/s/yvc12zqrb8s0j3d/gps.conf.GR.bak?dl=0 , μετονόμασε το σε "gps.conf" και αποθήκευσε το στον φάκελο system/etc αντικαθιστώντας το παλιό προσεξε να αλλάξεις τα permission του αρχείου να συμφωνούν με αυτά του παλιού (rw-r--r--) . Χθες το έβαλα και γω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αν έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Έχω την 9432 ακόμη και δεν έχω κανένα πρόβλημα γιαυτό και δεν την έχω αλλάξει ακόμη! Ωστόσο τελευταία όταν μιλάω στο τηλέφωνο, ΠΑΝΤΑ μετά από λίγο βγάζει ένα μήνυμα inCallUi has stopped, κρασσάρει δηλαδή, με αποτέλεσμα να μην έχω την επιλογή να κλείσω το τηλέφωνο, να εμφανίσω πληκτρολόγιο, εναλλαγή κτλ. Έχω βάλει το power button να τερματίζει την κλήση, οκ , αλλά δεν είναι λύση αυτή. Είχα κάνει update την εφαρμογή contacts της lenovo, μέσα από τις επιλογές της αλλά δεν φταίει αυτό γιατί την απεγκατέστησα την ενημέρωση. Αλλά έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούσα άλλη εφαρμογή για κλήσεις - xDialer. Το απεγκατέστησα και αυτό αλλά πάλι τα ίδια. Υπάρχει κάποια λύση ή πάω για άλλη ρομ?

Πας για άλλη rom!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέστειλα χτές το μήνυμα απλά επειδή ειναι πάρα πολύ ενοχλητικο το ξαναστέλνω:

Παιδια μία βοήθεια χρειάζομαι,ξαφνικά όταν ανοίγω το chrome πολλές φορές μου πετάει και άλλη μια μουφα σελίδα.

Κατέβασα το avast το οπίο μου βρήκε ενα funweatherapk αρχείο και μου λέει οτι είναι απειλή[(is a potentially unwanted program)android:dropper-bt[pup]].,του λέω να το σβήσει και αφου το σβήνει μετά απο καμπόση ώρα ξαναεμφανιζεται.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση το funweather με το ότι μου ανοίγει και άλλη σελίδα στο chrome

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέστειλα χτές το μήνυμα απλά επειδή ειναι πάρα πολύ ενοχλητικο το ξαναστέλνω:

Παιδια μία βοήθεια χρειάζομαι,ξαφνικά όταν ανοίγω το chrome πολλές φορές μου πετάει και άλλη μια μουφα σελίδα.

Κατέβασα το avast το οπίο μου βρήκε ενα funweatherapk αρχείο και μου λέει οτι είναι απειλή[(is a potentially unwanted program)android:dropper-bt[pup]].,του λέω να το σβήσει και αφου το σβήνει μετά απο καμπόση ώρα ξαναεμφανιζεται.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση το funweather με το ότι μου ανοίγει και άλλη σελίδα στο chrome

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις απεγκατάσταση του chrome και μετά ξανεγκατάσταση από το playstore?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα την παραγγελία μου από το to2c 27/4 στης 29/4 μου έστειλε Tracking Number ,στο SINGPOST μου γράφει (Despatched to overseas (Country code: GR)) από 1/5 και στα ΕΛΤΑ MOY γράφει (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ) από 1/5. Τι συμβαίνει από τα 2?Έχει πάρει κάποιος άλλος από το to2c? αν ναι πόσο έκανε να του έρθει? Ευχαριστώ!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέστειλα χτές το μήνυμα απλά επειδή ειναι πάρα πολύ ενοχλητικο το ξαναστέλνω:

Παιδια μία βοήθεια χρειάζομαι,ξαφνικά όταν ανοίγω το chrome πολλές φορές μου πετάει και άλλη μια μουφα σελίδα.

Κατέβασα το avast το οπίο μου βρήκε ενα funweatherapk αρχείο και μου λέει οτι είναι απειλή[(is a potentially unwanted program)android:dropper-bt[pup]].,του λέω να το σβήσει και αφου το σβήνει μετά απο καμπόση ώρα ξαναεμφανιζεται.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση το funweather με το ότι μου ανοίγει και άλλη σελίδα στο chrome

 

Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει από τα adds του Link2sd. Μπορεί οποιοδήποτε app που σου ζητάει να πληρώσεις για add free να σου πετάει διαφήμιση στον Browser ή/και να σου κατεβάσει ακόμα κι εφαρμογές.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα την παραγγελία μου από το to2c 27/4 στης 29/4 μου έστειλε Tracking Number ,στο SINGPOST μου γράφει (Despatched to overseas (Country code: GR)) από 1/5 και στα ΕΛΤΑ MOY γράφει (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ) από 1/5. Τι συμβαίνει από τα 2?Έχει πάρει κάποιος άλλος από το to2c? αν ναι πόσο έκανε να του έρθει? Ευχαριστώ!!

 

Μην ανησυχεις. Καθοδον ειναι το τηλεφωνο σου. Να ελεγχεις το δεμα απο το σαιτ των ΕΛΤΑ οχι απο το singpost.

Για αυτο μην ανησυχεις... Overseas θα ειναι για καμια βδομαδα

 

Εγω ημουν τυχερος μου ηρθε σε 15 μερες

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα την παραγγελία μου από το to2c 27/4 στης 29/4 μου έστειλε Tracking Number ,στο SINGPOST μου γράφει (Despatched to overseas (Country code: GR)) από 1/5 και στα ΕΛΤΑ MOY γράφει (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ) από 1/5. Τι συμβαίνει από τα 2?Έχει πάρει κάποιος άλλος από το to2c? αν ναι πόσο έκανε να του έρθει? Ευχαριστώ!!

 

Μην ανησυχείς, είναι αξιόπιστοι. Εγώ έχω πάρει 2 τηλέφωνα απο το to2c χωρίς κανένα πρόβλημα. Το 1ο έκανε 30 ημέρες, ενώ το 2ο έκανε 20. Υπομονή, και όπως σου είπε και το άλλο παιδί, να ελέγχεις την πορεία του τηλ από τα ΕΛΤΑ κι όχι από τους κινέζους.

Καλορίζικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση. Πως μπορούμε μια Rom που φλασάρετε με spflash να την κάνουμε flash με το TWRP; Ρωτάω, γιατί προσπάθησα και δεν την "περνάει" το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το https://www.dropbox.com/s/yvc12zqrb8s0j3d/gps.conf.GR.bak?dl=0 , μετονόμασε το σε "gps.conf" και αποθήκευσε το στον φάκελο system/etc αντικαθιστώντας το παλιό προσεξε να αλλάξεις τα permission του αρχείου να συμφωνούν με αυτά του παλιού (rw-r--r--) . Χθες το έβαλα και γω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αν έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

κοίτα να δεις!! από ένα πρώτο τεστ φαίνεται πολύ καλύτερα! θα το δοκιμάσω περαιτέρω . Όπως και να χει , ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Έσβησα το chrome και το ξανακατέβασα,τίποτα .Eβαλα το mcafee το οποίο μου βρήκε μια εφαρμογή προεγκατεστημένη και την σήμανε σαν απειλή (weather-κάτι)την έσβησα και τέλος το funweather.

Ωστόσο κάτι adfly και κάτι άλλα παραθυράκια ανοίγουν μόνα τους στο chrome όταν το ανοίγεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω παραγγείλει το τηλέφωνο από το μίνι ντιλ, και από τις 27-3-2015 μου γράφει αντικείμενα σε συσκευασία Σιγκαπούρη. τι να κάνω ρε παιδιά έχουν περάσει 50 μέρες μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω παραγγείλει το τηλέφωνο από το μίνι ντιλ, και από τις 27-3-2015 μου γράφει αντικείμενα σε συσκευασία Σιγκαπούρη. τι να κάνω ρε παιδιά έχουν περάσει 50 μέρες μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Γιατί περίμενες να περάσουν 50 μέρες για να ζητήσεις βοήθεια? . Αν πλήρωσες με paypal , απ' όσο ξέρω έχεις 45 μέρες για να κάνεις dispute και claim και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αφού δεν παρέλαβες. Τώρα αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ να παραλάβεις έστω κι αργά.

Κάνε το ερώτημά σου και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773 .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση. Πως μπορούμε μια Rom που φλασάρετε με spflash να την κάνουμε flash με το TWRP; Ρωτάω, γιατί προσπάθησα και δεν την "περνάει" το TWRP.

Όλες οι αξιόλογες και νεότερες rom που υπάρχουν για το A806 είναι για φλασάρισμα μέσω του TWRP. Εσύ ποια θες να να βάλεις? Αυτή του baralajbi των 2€?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί περίμενες να περάσουν 50 μέρες για να ζητήσεις βοήθεια? . Αν πλήρωσες με paypal , απ' όσο ξέρω έχεις 45 μέρες για να κάνεις dispute και claim και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αφού δεν παρέλαβες. Τώρα αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ να παραλάβεις έστω κι αργά.

Κάνε το ερώτημά σου και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773 .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλες οι αξιόλογες και νεότερες rom που υπάρχουν για το A806 είναι για φλασάρισμα μέσω του TWRP. Εσύ ποια θες να να βάλεις? Αυτή του baralajbi των 2€?

 

Το παιδί που το παρήγγειλε έκανε διαμαρτυρία στις 40 μέρες στην PayPal και η απάντηση από το μίνι ντιλ ήταν ότι έχει φύγει κανονικά και ότι κάτι γίνεται με την μεταφορική. Να κάνουμε λίγη υπομονή λέει ή να ακυρώσουμε την παραγγελία . απλά εγώ κουραστικα να περιμένω και ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω τι γίνεται.

Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απεγκατέστησα το superuser και νομίζω πως κατέστρεψα τα πάντα!:P

"Unfortunately, Notification Center has stopped" παντού και όλη την ώρα και νομίζω η λύση είναι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5734921#post5734921 (?)

Να εκτελέσω την διαδικασία;Υπάρχει ευκολότερος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απεγκατέστησα το superuser και νομίζω πως κατέστρεψα τα πάντα!:P

"Unfortunately, Notification Center has stopped" παντού και όλη την ώρα και νομίζω η λύση είναι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5734921#post5734921 (?)

Να εκτελέσω την διαδικασία;Υπάρχει ευκολότερος τρόπος;

Αν δεν είσαι root κάνεις το τηλέφωνο root με το kingo root (εφαρμογή στο PC - γκούγκλαρε για λεπτομέρειες) και αφού γίνεις root μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum για να εγκαταστήσεις την rom της επιλογής σου. Συμβουλή μου να μην ασχοληθείς άλλο με την 9432 rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παιδί που το παρήγγειλε έκανε διαμαρτυρία στις 40 μέρες στην PayPal και η απάντηση από το μίνι ντιλ ήταν ότι έχει φύγει κανονικά και ότι κάτι γίνεται με την μεταφορική. Να κάνουμε λίγη υπομονή λέει ή να ακυρώσουμε την παραγγελία . απλά εγώ κουραστικα να περιμένω και ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω τι γίνεται.

Μετά το dispute έχεις αν δεν κάνω λάθος γύρω στις 20 μέρες να τα βρείς με τον seller για να σου κάνει refund το ποσό. Αν δεν τα βρείτε σ'αυτό το διάστημα κάνεις claim και αποφασίζει το paypal για την επιστροφή του ποσού τις συναλλαγής. Αν περάσει αυτό το διάστημα και δεν κάνεις claim τότε κλείνει το dispute και δεν ξανανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root κάνεις το τηλέφωνο root με το kingo root (εφαρμογή στο PC - γκούγκλαρε για λεπτομέρειες) και αφού γίνεις root μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum για να εγκαταστήσεις την rom της επιλογής σου. Συμβουλή μου να μην ασχοληθείς άλλο με την 9432 rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το dispute έχεις αν δεν κάνω λάθος γύρω στις 20 μέρες να τα βρείς με τον seller για να σου κάνει refund το ποσό. Αν δεν τα βρείτε σ'αυτό το διάστημα κάνεις claim και αποφασίζει το paypal για την επιστροφή του ποσού τις συναλλαγής. Αν περάσει αυτό το διάστημα και δεν κάνεις claim τότε κλείνει το dispute και δεν ξανανοίγει.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το κοιτάξω να μην περάσουν οι μέρες. Αυτή η εβδομάδα που έρχεταιέμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω περίπου 20 μέρες.

Ηρθε απο κίνα με την 1447 και αποφασισα να το χρησιμοποιησω οπως ειναι και μετα να του κανω root αν δω προβληματα.

Διαβασα τόσα και τόσα εδω μεσα και περιμενα τα χειρότερα .

Αλλά αν είσαι απλά λίγο έμπειρος χρήστης μέσα σε 2 μέρες όλα δουλεύουν ρολόι.

Αφου περασα 3 εβδομαδες μαζι του αποφασισα πως πεταει κι ετσι οπως ειναι και δε θα το πειραξω καθόλου.

Μερικες κινεζικες εφαρμογες τις απενεργοποιησα και αυτό ηταν.

Μπαταρία μνήμη προγράμματα όλα λειτουργούν άψογα.

Το πήρα με 2 μπαταρίες και τώρα περιμένω απο alliexpress επιτραπέζιο φορτιστή για να φορτίζω τη δεύτερη.

Απο το προηγουμενο rootαρισμενο lenovo μου ειναι κλάσεις ανωτερο.

Edited by domen
Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 ( Stable version ) από εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/, ακολουθώ τον οδηγό της πρώτης σελίδας (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275) αλλά αλλάζει το βήμα 3 με την ρομ που θα κατεβάσω εγώ?

 

Ευχαριστώ!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το https://www.dropbox.com/s/yvc12zqrb8s0j3d/gps.conf.GR.bak?dl=0 , μετονόμασε το σε "gps.conf" και αποθήκευσε το στον φάκελο system/etc αντικαθιστώντας το παλιό προσεξε να αλλάξεις τα permission του αρχείου να συμφωνούν με αυτά του παλιού (rw-r--r--) . Χθες το έβαλα και γω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αν έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

@kandilak αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο θέμα με το gps και πήγα να κάνω αντικατάσταση του αρχείου, αλλά δεν υπάρχει στη συσκευή μου. Ξέρεις αν είναι φυσιολογικό αυτό για την 1508 ρομ και αν θα διαβαστεί από το σύστημα αν το βάλω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να βάλω την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 ( Stable version ) από εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/, ακολουθώ τον οδηγό της πρώτης σελίδας (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275) αλλά αλλάζει το βήμα 3 με την ρομ που θα κατεβάσω εγώ?

 

Ευχαριστώ!

Έτσι ακριβώς ;)

Link to comment
Share on other sites

@kandilak αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο θέμα με το gps και πήγα να κάνω αντικατάσταση του αρχείου, αλλά δεν υπάρχει στη συσκευή μου. Ξέρεις αν είναι φυσιολογικό αυτό για την 1508 ρομ και αν θα διαβαστεί από το σύστημα αν το βάλω;

Ναι , είναι φυσιολογικό στις official rom δεν θα το βρεις να είναι στην θέση του. Απλά βάλε το αρχείο στον φάκελο που γράφω και άλλαξε τα permission του σε rw-r--r--

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά μετά από τόση μανούρα που διάβασα εδώ μέσα, λέω να πάω πάσο. Ο πόλεμος των rom!
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά μετά από τόση μανούρα που διάβασα εδώ μέσα, λέω να πάω πάσο. Ο πόλεμος των rom!

Μαλλον διαβασες τις τελευταιες σελιδες

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Όλες οι αξιόλογες και νεότερες rom που υπάρχουν για το A806 είναι για φλασάρισμα μέσω του TWRP. Εσύ ποια θες να να βάλεις? Αυτή του baralajbi των 2€?

 

Κατ΄αρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω kandilak για τη βοήθεια που μας προσφέρεις απλόχερα. Το Α806 χωρίς εσένα θα ήταν ένα σκέτο πρόβλημα, μιας και το software που το συνοδεύει έιναι άστα να πάνε... Καμμία επίσημη υποστήριξη από τη lenovo, και rom ράβε - ξήλωνε από τον τούρκο που παρεμπιπτόντως τα κονομάει...

Σε δυο τηλέφωνα έχω την VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay που προτείτεις και κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη με Ελληνικά, αλλά στο ένα μου έκανε δυο φορές αποφόρτιση από το 40% στο μηδέν (έκλεισε το τηλ) σε μια ώρα και χωρίς να to χρησιμοποιήσω καθόλου. Κουφό, αλλά έγινε.

Έτσι άρχισα να δοκιμάζω διάφορες rom και βρήκα αυτήν vibeu_v2.0_1432 st_a806_multilang που είναι official updated (έτσι έλεγε τουλάχιστον). Την περασα με το spflash (μιας και δεν πέρναγε με TWRP), αλλά εχει το γνωστό πρόβλημα με τον καιρό (όπως και η 1447). Με το Root Browser πρόσθεσα τη γνωστή γραμμή στο build.prop, αλλά μετά δεν άνοιγε το τηλέφωνο. Έβγαζε το λογότυπο της lenovo και κόλλαγε εκεί.

Στη 1447, το έχω διορθώση στο .zip της rom και δεν χρειάζεται κάθε φορά να το διορθώνω. Στην 1432 (αλλά και σε όλους που είναι για spflash) δεν υπάρχει ο φάκελλος system ώστε να παρέμβω στο .zip της rom. Γι αυτό ρώτησα πως μπορεί να μετατραπεί σε rom για φλασάρισμα με TWRP. Άν γνωρίζεις κάτι, δώσε μας τα φώτα σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά μετά από τόση μανούρα που διάβασα εδώ μέσα, λέω να πάω πάσο. Ο πόλεμος των rom!

Σωστά, μην το πάρεις. Ξέρεις τι είναι με €140 να "πατάς" τηλέφωνα των €300!!!!! Δεν σε ειρωνεύομαι, απλά θέλω να σου πω πως με τα λεφτά που κοστίζει, σου προσφέρει πολύ περισσότερα. Κι αν δεν το "σκαλίζεις" (όπως εγώ) δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα μιας και η λέξη "κολλάει" είναι ΑΓΝΩΣΤΗ γι αυτό το τηλέφωνο. Απλά πάει "σφαίρα". Το ότι κυκλοφορούν πολλές rom που μπορείς να τις περάσεις μόνο σου σε 5 λεπτά (ας είναι καλά ο kandilak) και χωρίς να τα "στάξεις" στον κάθε π.χ "Γερμανό" είναι στα υπέρ του τηλεφώνου. Εσύ αποφασίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κυκλοφορούν πολλές rom που μπορείς να τις περάσεις μόνο σου σε 5 λεπτά (ας είναι καλά ο kandilak)

Αν το παρει απο vickmall εχει μεσα την 1447 αρα δεν χρειαζεται να περασει καμια αλλη, εκτος και αν θελει να κανει δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...