Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά μια ερώτηση :Για να αναγνωρισθεί το τηλέφωνο από το mtk droid θέλει πρώτα να εγκαταστήσω τους drivers σωστα ; Τους εγκαθιστώ αλλά δεν αλλάζει τίποτα μήπως φταίνε τα win7 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μια ερώτηση :Για να αναγνωρισθεί το τηλέφωνο από το mtk droid θέλει πρώτα να εγκαταστήσω τους drivers σωστα ; Τους εγκαθιστώ αλλά δεν αλλάζει τίποτα μήπως φταίνε τα win7 ;
Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να το παρω για τη γυναικα μου απο που το πηρατε και ποιο σαιτ το εχει σε καλη τιμη?

 

http://www.everbuying.com/product566074.html τωρα το εχει 107,73 πριν λιγες μερες 94

Link to comment
Share on other sites

Να το εμπιστευτω αυτο το σαιτ μονο ψιλολογια εχω παρει απο αυτους

 

εγω απο εκει το πηρα δεν ειχα κανενα προβλημα απλα να υπολογιζεις τουλαχιστον 35 μερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή μου μέσω usb χωρίς μπαταρία, ανοίγω τον device Manager εμφανίζεται το mtk preloader, κάνω αναζήτηση βρίσκω τα drivers και γίνεται κανονικά η εγκατάσταση, άλλα στη συνέχεια χάνεται και επανέρχεται μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Αυτο συμβαίνει συνέχεια αλεπαλληλα. Εμφανίζεται και χανεται συνεχεια. Ενω ολα δείχνουν ότι εγκατασταθηκαν σωστά δυστηχως δεν μπορώ να δουλέψω το sp fiash. Δοκίμασα κρατώντας πατημένο το power αλλα και παλι τιποτα. Το κινητό είναι της συζηγου η οποια εχει αγανακτισει από τον λίγο χώρο που έχει. Σας παρακαλώ ας βοήθησει κάποιος. Ο υπολογιστής μου έχει win 7.

 

ΕΠΕΙΓΟΝ.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή μου μέσω usb χωρίς μπαταρία, ανοίγω τον device Manager εμφανίζεται το mtk preloader, κάνω αναζήτηση βρίσκω τα drivers και γίνεται κανονικά η εγκατάσταση, άλλα στη συνέχεια χάνεται και επανέρχεται μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Αυτο συμβαίνει συνέχεια αλεπαλληλα. Εμφανίζεται και χανεται συνεχεια. Ενω ολα δείχνουν ότι εγκατασταθηκαν σωστά δυστηχως δεν μπορώ να δουλέψω το sp fiash. Δοκίμασα κρατώντας πατημένο το power αλλα και παλι τιποτα. Το κινητό είναι της συζηγου η οποια εχει αγανακτισει από τον λίγο χώρο που έχει. Σας παρακαλώ ας βοήθησει κάποιος. Ο υπολογιστής μου έχει win 7.

 

ΕΠΕΙΓΟΝ.

 

φυσιολογικό είναι αυτό που σου κάνει Κάνε τις ενέργειες που λέει 5-6 πόστ πιο πάνω δηλαδή

 

 

1.Βγαζεις την μπαταρια απο το κινητο

2. Τρεχεις το SP_Flash_Tool στο pc -ειναι exe file

3. Πας file, open scatter file και επιλεγεις αυτό που θέλεις να φλασάρεις

4. Πατας download.

5. Βαζεις μπαταρια ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, συνδεεις το τηλεφωνο στο pc(αν χρειαστεί με το volume - πατημένο)

6. Φλασαρει και οταν τελειώσουν ολα βγαινει ο πρασινος κυκλος. Τελειωσες αποσυνδεεις . ξεκινας το τηλεφωνο.

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξεκινάω κατευθείαν με το flashing;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασα τωρα. ουτε που ξεκίνησε το flashing

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξεκινάω κατευθείαν με το flashing;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασα τωρα. ουτε που ξεκίνησε το flashing

 

(αν χρειαστεί με το volume - πατημένο)

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ωπ.... εγινε παιδιά. πληρης επιτυχια. Απλά το τηλέφωνο ζήτησε να φορμάρω τον δεύτερο τόμο και το έκανα.

Σας ευχαριστω.

Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Ωπ.... εγινα παιδιά. πληρης επιτυχια. Σας ευχαριστω.

 

Γι αυτό ήμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον άλλο,να σαι καλά

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ ακόμη δεν έχω παραλάβει (περιμένω από τις 12/12 που έκανα την παραγγελία από gearbest και τώρα είμαι στο on transport to the destination country με PostNL) ελπίζω προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας ή αρχή της επόμενης να το έχω κι εγώ στα χέρια μου, και εντωμεταξύ "προετοιμάζομαι".

 

Μήπως λοιπόν θα μπορούσε κάποιος να δημοσιεύσει έναν αναλυτικό οδηγό (για rookies) όλων των βημάτων που απαιτούνται για το repartitioning χωρίς να θεωρείται κάτι αυτονόητο και απλό. Ξέρω βέβαια ότι αν κάποιος διαβάσει όλες τις σελίδες των διαφόρων threads που αφορούν το θέμα τότε θα είναι πολύ πιθανόν να βγει μια άκρη. Αλλά ένας επικαιροποιημένος οδηγός για τη διαδικασία με την έκδοση 4.4 που έρχεται τώρα και την έκδοση rom στην οποία αναβαθμίζεται εύκολα από την ίδια την cubot, θα ήταν καταλυτικός για όλους εμάς.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει έρθει σε επαφή με την cubot να της γνωρίσει το πρόβλημα της μικρής χωρητικότητας για εφαρμογές (που λύνεται με το repartition) μήπως και βγει μια αναβάθμιση από τη ίδια την cubot η οποία να γίνεται με μια απλή και εύκολη διαδικασία ??

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ ακόμη δεν έχω παραλάβει (περιμένω από τις 12/12 που έκανα την παραγγελία από gearbest και τώρα είμαι στο on transport to the destination country με PostNL) ελπίζω προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας ή αρχή της επόμενης να το έχω κι εγώ στα χέρια μου, και εντωμεταξύ "προετοιμάζομαι".

 

Μήπως λοιπόν θα μπορούσε κάποιος να δημοσιεύσει έναν αναλυτικό οδηγό (για rookies) όλων των βημάτων που απαιτούνται για το repartitioning χωρίς να θεωρείται κάτι αυτονόητο και απλό. Ξέρω βέβαια ότι αν κάποιος διαβάσει όλες τις σελίδες των διαφόρων threads που αφορούν το θέμα τότε θα είναι πολύ πιθανόν να βγει μια άκρη. Αλλά ένας επικαιροποιημένος οδηγός για τη διαδικασία με την έκδοση 4.4 που έρχεται τώρα και την έκδοση rom στην οποία αναβαθμίζεται εύκολα από την ίδια την cubot, θα ήταν καταλυτικός για όλους εμάς.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει έρθει σε επαφή με την cubot να της γνωρίσει το πρόβλημα της μικρής χωρητικότητας για εφαρμογές (που λύνεται με το repartition) μήπως και βγει μια αναβάθμιση από τη ίδια την cubot η οποία να γίνεται με μια απλή και εύκολη διαδικασία ??

 

Λοιπόν ... το όλο θέμα αν και δείχνει να είναι αρκετά δύσκολο είναι πάρα μα πάρα πολύ απλο. Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες τοy blevris και το έκανα. Μην ανυσηχείς λοιπόν.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρίξτε και μια ματιά σε αυτό

 

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-MTK6582-ROOT-REPARTITION-NO-PC-NEEDED?highlight=cubot+s308

 

μιλάει για μια εφαρμογή (apk) η οποία κάνει repartition σε κινητά με επεξεργαστήMTK6582 και δοκιμάστηκε με επιτυχία και σε cubot S308

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

να λειτουργει;;

το δοκιμασε κανενας;;

 

Αν διαβάζατε και λίγο το παρόν θέμα θα είχατε βρει την απάντηση

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το προαναφερθεν apk κάνει μόνο για Android 4.2

 

Πάντως ένα post στο θέμα αναφέρει

If your system is 4.4.2 use "mtk6582 devices (only hkphone racer)", tested by me

screenshots here h**p://www.mediafire.com/download/b543t6lsrfk4ogc/Screenshots.rar

 

άρα , σύμφωνα με το post λειτουργεί και σε 4.4.2 επιλέγοντας στο μενού της εφαρμογής mtk6582 devices (only hkphone racer)

Όσο τις φωτογραφίες που λέει τουλάχιστον εγώ δε τις βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμες, δείτε τις κι εσείς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν διαβάζατε και λίγο το παρόν θέμα θα είχατε βρει την απάντηση

 

Μάλλον δεν πρόκειται για το apk που αναφέρεται κάπου στο θέμα και ήταν μόνο για 4.2 rom

 

Εν τω μεταξύ έστειλα κι ένα μήνυμα στην cubot για να δω τι θα μου απαντήσουν για το εάν γνωρίζουν το θέμα και εάν προτίθενται να βγάλουν κάποια επίσημη αναβάθμιση που να λύνει το πρόβλημα.

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

http://www.everbuying.com/product566074.html τωρα το εχει 107,73 πριν λιγες μερες 94

τα 107 ειναι τιμη ευρο? ειναι μολις 3$ πιο φθηνο απο το b2cbuying. Μικρη διαφορα σε ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα...

...δε δουλευει....:down:

 

Κρίμα αν δε δουλεύει. Ελπίζω να ακολούθησες τη διαδικασία όπως αναφέρεται και στα post του θέματος, δηλαδή πρώτα root στο τηλέφωνο (αν δεν έχει ήδη γίνει) και μετά μπορεί να δουλέψει το apk.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ναι... θελει rootαρισμα πρωτα...

 

μια ερωτηση αν σας το κανει κι εσας

μου χανει την εξωτερικη καρτα SD συνεχεια....

πρεπει να κανω επανεκκινηση για να τη δει....

Το κανει σε κανεναν αυτο;;

η καρτα ειναι η ιδια που ειχα στο προηγουμενο τηλεφωνο και φορμαρισμενη....

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της Cubot ήταν σε διαφορετικό μήκος κύματος προτείνοντας εφαρμογές που αποθηκεύουν τις εφαρμογές που εγκαθιστάς στην κάρτα SD. Συγκεκριμένα η απάντηση ήταν :

 

You can search “software move” in Google play, and download it. Or, you can try the software named” APP 2 SD”, which is more convenient and easy.

 

Εγώ βέβαια απάντησα επιμένοντας να βγάλει η Cubot μία επίσημη αναβάθμιση η οποία να κάνει και repartitioning. Θα δούμε ....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...