Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης ψηφίζω Lavazza (ο Illy έχει κάτι που δε μου κάθεται) αλλά καλά χαρμάνια έχουν και στα Starbucks.

 

Αν μιλάμε για κάψουλες, όπως Nespresso, τότε θέλει ειδική μηχανή, αυτές που υποστηρίζει και η Krups είναι οι E.S.E. (easy serving espresso) που βρίσκεις εύκολα σε super-market.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έκαναν πρόσφατα δώρο μια μηχανή Krups που μπορείς να φτιάξεις espresso, capuccino και γαλλικό...

 

Ποιες γνωστές μάρκες καφέ espresso υπάρχουν?!?Ξέρω μόνο τον illy και τον danesi (ή κάπως έτσι)..

 

Επίσης είχα ακούσει για κάτι έτοιμες δόσεις espresso σε φακελάκια αν δεν κάνω λάθος..Υπάρχουν στα supermarkets ή να πάω κατευθείαν στο καφεκοπτείο?

 

Τέλος μου είπαν για το αφρόγαλα να χρησιμοποιήσω κανονικό γάλα και όχι άπαχο..Γιατί?

 

c00kiE η μηχανή είναι η Krups xp 2000? Εχω παραγγειλει τη συγκεκριμένη και θα ήθελα να ρωτήσω αν μεχρι στιγμης εχει βγει καλή (φτιάχνει καλό καφέ με κρέμα, δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα, κτλ.) επειδή στο internet δεν έχω βρει και τα καλύτερα σχόλια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

c00kiE η μηχανή είναι η Krups xp 2000? Εχω παραγγειλει τη συγκεκριμένη και θα ήθελα να ρωτήσω αν μεχρι στιγμης εχει βγει καλή (φτιάχνει καλό καφέ με κρέμα, δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα, κτλ.) επειδή στο internet δεν έχω βρει και τα καλύτερα σχόλια. Ευχαριστώ!

 

Είναι το μοντέλο xp 2070..Η αλήθεια είναι πως δεν την έχω καν βγάλει από το κουτί της ακόμα γιατί πολύ απλά δεν έχω βρει χρόνο να πειραματιστώ...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μοντέλο xp 2070..Η αλήθεια είναι πως δεν την έχω καν βγάλει από το κουτί της ακόμα γιατί πολύ απλά δεν έχω βρει χρόνο να πειραματιστώ...

Καλούς καφέδες τότε και όποτε βρεις χρόνο γράψε μας εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω μονο γαλλικο και ελληνικο. ο Nes με πηραζει. αν ειμαι χορτατος και πιω Nes τρεχω κατευθειαν στην τουαλετα για το χοντρο! μου. αν ειμαι νυστικος, τρεχω ξανα στην τουαλετα αλλα για το ψιλο!
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο κουπατο μετριο :) (στο σπιτι...)

Εξω συνηθως espresso freddo... ή νες (αναλογα την εποχη :p)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Nα ξέρετε πως ο nescafe δεν είναι πολύ καλός καφές....είναι τα ας το πούμε 'σκουπίδια' του καφε espresso που μετά την επεξεργασία του μένουν και δεν τα πετάνε. Καρατσεκαρισμένο απο αντιπρόσωπο της Nescafe

Και ας πίνω φραπέ κάθε μέρα :P

 

Εγώ γενικά έπινα πολύ φραπέ. Τον τελευταίο μήνα όταν πίνω φραπέ, σχεδόν πάντα ξερνάω (σόρυ για την ...λεπτομέρια). Εννοείται τον έχω κόψει... Πάντα υποψιαζόμουν ότι είναι κάτι ...διαφορετικό από τους άλλουσ καφέδες. Με εσπρέσσο, κτλ., κανένα πρόβλημα.

 

Πάντως δεν είμαι σίγουρος ότι φταιεί ΜΟΝΟ ο φραπές...

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω βάλει μπρος το πολυμηχάνημα που είχα αναφέρει παραπάνω (krups xp2070). Πολύ καλό μου φαίνεται...Έχω ήδη χρησιμοποιήσει έτοιμες "μερίδες" καφέ από Lavazza και Illy...Μπορώ να πω οτι και οι 2 μάρκες είναι μια χαρά...

 

Όσο για το νεσκαφέ..Δεν ξέρω διότι δεν πίνω εδώ και αρκετά χρόνια--από τότε που μου είπε ένας φίλος γιατρός τι προκαλεί στο στομάχι και στα νεύρα..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά έπινα πολύ φραπέ. Τον τελευταίο μήνα όταν πίνω φραπέ, σχεδόν πάντα ξερνάω (σόρυ για την ...λεπτομέρια). Εννοείται τον έχω κόψει... Πάντα υποψιαζόμουν ότι είναι κάτι ...διαφορετικό από τους άλλουσ καφέδες. Με εσπρέσσο, κτλ., κανένα πρόβλημα.

 

Πάντως δεν είμαι σίγουρος ότι φταιεί ΜΟΝΟ ο φραπές...

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

 

Αν νομίζεις ότι φταίει ο καφές τότε γιατί δεν σου συνέβαινε αυτή η (περιττή :p)λεπτομέρεια που αναφέρεις και παλαιότερα που έπινες πιο πολύ κιόλας; Κάτι άλλο θα φταίει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εδω και μια εβδομαδα πινω Καπουτσινο της προκοπης μετα απο αυτην την αγορα!:p

http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles/catalog/c69861-1m.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Επειδή προσφάτως άρχισα να μυούμαι στον εσπρέσσο, ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος εάν ο νεσπρέσσο (ο εσπρέσσο της Nestle) είναι γευστικός και καλής ποιότητας.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα θα έχεις κατασταλάξει από τότε αλλά προσωπικά καλός είναι και δεν θέλει κόπο,θα είσαι όμως σε διαδικασία μέσω internet για τον καφέ και τελικά εξαρτώμενη από την Nestlle.

Αν θέλεις να φτιάχνει αφρόγαλα πρέπει να δεις ποια συσκευή το παρέχει από την γκάμα

στη Γαλλία πάντως είναι best seller

Υ.Γ.αν υπάρχει άλλος τρόπος για προμηθευτή κάψουλες δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή το μήνυμα το έγραψα πριν 2 μήνες, έχω πάρει ήδη την μηχανή nespresso και έχω ξετρελαθεί. Μου αρέσουν οι περισσότερες ποικιλίες και δεν έχω κανένα πρόβλημα που με ένα τηλεφωνάκι έρχονται οι κάψουλες σπίτι μου, δεν με νοιάζει να εξαρτώμαι από τη Nestle. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συστήματος είναι η ευκολία στην χρήση του γιατί με την τσίμπλα στο μάτι θέλω να πιώ καφεδάκι και να μην κάνω πολύπλοκες διαδικασίες και καθαρίσματα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους τεμπέληδες!:p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις προάλλες πήρε το μάτι μου μία τρελή καφετιέρα για να την παίρνεις μαζί σου..

http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1089

 

Τι άλλο θα βγάλουν.

 

Έχει καταφέρει κανείς να φτιάξει καλό αφρόγαλα για freddo όπως ο καφές στα everest ας πούμε. Ας μας πει πως..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή το μήνυμα το έγραψα πριν 2 μήνες, έχω πάρει ήδη την μηχανή nespresso και έχω ξετρελαθεί. Μου αρέσουν οι περισσότερες ποικιλίες και δεν έχω κανένα πρόβλημα που με ένα τηλεφωνάκι έρχονται οι κάψουλες σπίτι μου, δεν με νοιάζει να εξαρτώμαι από τη Nestle. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συστήματος είναι η ευκολία στην χρήση του γιατί με την τσίμπλα στο μάτι θέλω να πιώ καφεδάκι και να μην κάνω πολύπλοκες διαδικασίες και καθαρίσματα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους τεμπέληδες!:p

 

:p Πήρα μια Krups προ ημερών και την έχω λατρέψει ήδη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

:p Πήρα μια Krups προ ημερών και την έχω λατρέψει ήδη.

Ποια πηρες?? κι'εγω εχω Krups εδω και 2 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια ωραια πρωΐα

θελουμε να κανουμε φραπε.

 

αλλα!

 

εχουμε μονο ελληνικο καφε,

 

υπαρχει καμμια ιδέα καλή;

 

ευχαριστω

 

υγ: μην βαρατε.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ποια πηρες?? κι'εγω εχω Krups εδω και 2 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος :up:

Αυτήν εδώ. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ωραια φαινεται αλλα δεν βλεπω ακροφυσιο για να κανεις αφρογαλα.

επισης η συγκεκριμενη απ'οτι βλεπω δεχεται μονο καψουλες,και δεν μπορεις να βαλεις δικο σου χαρμανι.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια φαινεται αλλα δεν βλεπω ακροφυσιο για να κανεις αφρογαλα.

επισης η συγκεκριμενη απ'οτι βλεπω δεχεται μονο καψουλες,και δεν μπορεις να βαλεις δικο σου χαρμανι.:cool:

 

Το ποστ που παρέθεσα μιλούσε για Nespresso αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες. Μόνο κάψουλες παίρνει γιατί είναι για τεμπέληδες όπως αναφέρθηκε παραπάνω...

 

Το αφρόγαλα το κάνεις με αυτό το έξτρα εξάρτημα/σικ μπρίκι :p

 

http://comparenespresso.co.uk/images/essenza_Aeroccino%20_large.jpg

 

Το πήρα μεν αλλά συνήθως πίνω espresso.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει τετοιο εξαρτημα δεν υπαρχει προβλημα.απλα σε καψουλες καφε..δεν μπορεις να βρεις μεγαλη ποικιλια.βεβαια γουστα ειναι αυτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια ωραια πρωΐα

θελουμε να κανουμε φραπε.

 

αλλα!

 

εχουμε μονο ελληνικο καφε,

 

υπαρχει καμμια ιδέα καλή;

 

ευχαριστω

 

υγ: μην βαρατε.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ

ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ,

ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ,

ΛΟΓΩ πολλων μηνυματων,

αλλαζει γρηγορα σελιδα και χανεται το μηνυμα σου σε λιγη ωρα, ενω αλλιως μπορει καποιος να απαντουσε.

αν επαναλαμβανεσαι γινεσαι κουραστικος.

 

λοιπον ακρη δεν βρηκα, μονο με γαλα και μελι τα χτυπας και παγωμενο πινεται, αλλα δεν ειναι φραπες.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...