Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να το ρουταρω.

Πήρα ένα λινκ που ανέβασε ένας για ρουτ αλλά είχε να κατεβάσω διάφορα. Πρέπει να κατεβάσεις και σερβερς στο κινητό;

Βασικά μπήκα και στο θέμα ρουτ αλλα έχασα την μπάλα έχει τόσες επιλογές να κατεβάσεις αλλα καλά αλλα όχι. Δεν ξεκαθαρίζουν πχ πιο είναι καλό. Σε είναι εύκολο να με δείξεις πιο λινκ κατεβάσες και να εξηγήσεις τι πρέπει να κατεβάσω; Με το που το κάνεις ρουτ μπορείς να διαγράψεις προγράμματα που δεν θέλεις να τρέχουν-υπάρχουν. Για την μπαταρία κατεβάσες κάτι έξτρα; την UI του 4 την κατεβάζεις από αλλού η στο πρόγραμμα που κατεβάζεις τα έχει όλα μέσα;

 

Μπαίνω σε αυτό το λινκ που ανεβαζεται κάθε2 μέρες. Με βγάζει να κατεβάσω από ένα άλλο λινκ. Βασικά δίνει και άλλες επιλογές. Κατεβάζω το πρώτο με το κατεβάζει με το video downloder που έχω για να σωζω βίντεο στο κινητό μου.

Ανοίγω το πρόγραμμα με το που το κατεβάσει και με λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει αυτό τον τύπο αρχείου.

Για αυτο λέω είναι εύκολο κάποιος να γράψει την διαδικασία;

Δεν είναι κόπος να εξιγισουμε κάτι...

Ευχαριστώ.

 

Δές εδώ αναλυτικά πώς να ρουταρεις

 

Εδώ κάνεις install TWRP

 

Κατεβάζεις την Cloudy 2.5

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-cloudyg3-1-0-t2917467

βάζεις στην κάρτα sd το αρχείο zip της rom

και...με την εφαρμογή quick boot (απο Playstore)(επιλεγεις recovery) μπαίνεις στην TWRP (Recovery)

Εκεί έχει πολλές επιλογές, θα πρότεινα να κάνετε ένα backup πρωτα (Σώνει την ήδη υπάρχουσα rom στην sd)...

Μετά...Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

και...Flash CloudyG3

 

Και είσαι έτοιμος... και με UI LG G4!!!

Edited by Eldir

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια αναβάθμιση βλεπω σε πολλα site εχουν αρχίσει ειδη και την παίρνουν αν καποιος γνώστης ξερει με ασφαλεια να μας πει τι κανει θα το εκτιμούσαμε εγω δεν εχω θεματα με το τηλ μου επομενος ειναι κριμα να εχω εξαιτιας της!!

 

Σήμερα το μεσημέρι πήγα στο κέντρο ενημέρωσης και έκανα αναζήτηση και προχώρησα, το δικό μου 409.

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ή διαφοροποίηση αισθητική ή κάτι το αντιληπτό στη χρήση.

Δεν βρίσκω λόγο να μη τη κάνεις και στο δικό σου, λογικά είναι αρκετά τσεκαρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ αναλυτικά πώς να ρουταρεις

 

Εδώ κάνεις install TWRP

 

Κατεβάζεις την Cloudy 2.5

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-cloudyg3-1-0-t2917467

βάζεις στην κάρτα sd το αρχείο zip της rom

και...

Reboot to Recovery

Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

Flash CloudyG3

 

Και είσαι έτοιμος... και με UI LG G4!!!

 

Αγορινα εισαι αρχοντας. Thanks. Θα το δοκιμασω μετα που θα στειλω το τηλεφωνο για αλλαγη λογω των κλασικων ρωγμων.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα!πηρα μια αναβάθμιση λογισμικού βελτιωνε κατι στην google προχθές!εντωμεταξυ παω χθες να ενημερώσω εφαρμογές σε whats up και messenger έβγαζε σφάλμα 489(αν θυμάμαι καλά) ειχα το κινητό σε wi-fi σήμερα με δεδομένα ολα μια χαρά ξέρει κανένας τι παίζει?:confused:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαγκιες το upadate αφορα αυτο.......

http://www.digitallife.gr/stagefright-the-new-threat-that-might-affect-950-million-android-smartphones-71164

ειναι OTA απο την LG και δεν αλλαζει τιποτα στην συσκευη απλα λυνει αυτο το θεμα ασφαλειας της google αρα μην ψαχνεται αδικα για αλλαγες

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ αναλυτικά πώς να ρουταρεις

 

Εδώ κάνεις install TWRP

 

Κατεβάζεις την Cloudy 2.5

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-cloudyg3-1-0-t2917467

βάζεις στην κάρτα sd το αρχείο zip της rom

και...

Reboot to Recovery

Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

Flash CloudyG3

 

Και είσαι έτοιμος... και με UI LG G4!!!

 

Η cloudy την κατεβάζω με πρόγραμμα torrent;

Το TWRP είναι απαραίτητο;

Θα βρω Wi-Fi γιατί είναι 1.3 GB....

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

έχει 2 επιλογές, direct και τορεντ, με ότι θες.θέλει twrp, χωρίς δεν γίνεται
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Η cloudy την κατεβάζω με πρόγραμμα torrent;

Το TWRP είναι απαραίτητο;

Θα βρω Wi-Fi γιατί είναι 1.3 GB....

 

Λοιπόν κατεβάζεις την Cloudy(σε PC) με όποια επιλογή θέλεις, όπως λέει ο φίλος παραπάνω...

Το TWRP είναι η custom recovery και μέσω αυτής γίνεται το install της νέας custom rom...

με την εφαρμογή quick boot (απο Playstore)(επιλεγεις recovery) μπαίνεις στην TWRP, και απο εκει...οτι είπα εχθές....

Reboot to Recovery

Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

Flash CloudyG3

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αλλά εγώ αποδεδειγμένα έχω πρόβλημα στη συσκευή. Εννοώ ότι όλα τα G2 Δεν είναι ικανοποιητικά σε αυτά.

Σε ευχαριστώ

Είσαι με στοκ κινητό ;

Ναι. Με στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.Θελω την βοηθειά σας σχετικά με την εφαρμογή Google earth στο κινητό μου.

Την κατέβασα και αφού την άνοιξα και συνδέθηκα με τον λογαριασμό μου στο Google,στο μενού της εφαρμογής δεν βρίσκω τα μέρη μου.

Ενώ στον Η/Υ και στο iPad τα βλέπω τα μέρη μου(αυτά που εχω βάλει πινέζα),εδω τιποτα.

Μονο στα layers εχει roads & labels και photos...

Τι πρεπει να κάνω,κάποια ρύθμιση ,για να τα βλέπω οπως στο ταμπλετ και στον υπολογιστή;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατεβάζεις την Cloudy(σε PC) με όποια επιλογή θέλεις, όπως λέει ο φίλος παραπάνω...

Το TWRP είναι η custom recovery και μέσω αυτής γίνεται το install της νέας custom rom...

με την εφαρμογή quick boot (απο Playstore)(επιλεγεις recovery) μπαίνεις στην TWRP, και απο εκει...οτι είπα εχθές....

Reboot to Recovery

Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

Flash CloudyG3

 

Να φανταστω οτι επαφες, εφαρμογες, φωτο και οτι αλλο ειναι στην εσωτερικη μνημη πανε περιπατο.

Με την SD τι γινεται? Να κανω και εκει backup? Επισης τι αλλο ειδος backup χρειαζεται

? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.Θελω την βοηθειά σας σχετικά με την εφαρμογή Google earth στο κινητό μου.

Την κατέβασα και αφού την άνοιξα και συνδέθηκα με τον λογαριασμό μου στο Google,στο μενού της εφαρμογής δεν βρίσκω τα μέρη μου.

Ενώ στον Η/Υ και στο iPad τα βλέπω τα μέρη μου(αυτά που εχω βάλει πινέζα),εδω τιποτα.

Μονο στα layers εχει roads & labels και photos...

Τι πρεπει να κάνω,κάποια ρύθμιση ,για να τα βλέπω οπως στο ταμπλετ και στον υπολογιστή;

 

Edit: μπήκα και απο το iPad πριν λιγο και εκεί το μενού,δεν το εμφανίζει οπως στον υπολογιστή.

Δεν υπαρχει πινέζα και δεν μπορω να δω τα μέρη που εχω τικαρει με πινέζα και ειναι αποθηκευμένα.

Καμία ιδέα τι συμβαίνει;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι επαφες, εφαρμογες, φωτο και οτι αλλο ειναι στην εσωτερικη μνημη πανε περιπατο.

Με την SD τι γινεται? Να κανω και εκει backup? Επισης τι αλλο ειδος backup χρειαζεται

? Ευχαριστω

 

Με το Titanium Backup μπορείς να σώσεις τα πάντα... αν και καλύτερα να ξαναπερασεις όλες τις εφαρμογές... οι οποίες με το που κάνεις sign in στην Google ξαναπερνιουνται αυτόματα....

Την SD δεν την πειράζεις και είσαι οκ...

Συνιστώ να κάνεις ένα Backup μέσω της TWRP πρώτα...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Με το Titanium Backup μπορείς να σώσεις τα πάντα... αν και καλύτερα να ξαναπερασεις όλες τις εφαρμογές... οι οποίες με το που κάνεις sign in στην Google ξαναπερνιουνται αυτόματα....

Την SD δεν την πειράζεις και είσαι οκ...

Συνιστώ να κάνεις ένα Backup μέσω της TWRP πρώτα...

 

Οκ οποτε κανω backup πρωτα μεσω του recovery mode, και επειτα flash την cloudy σωστα? Φωτο και μουσικη κλπ τα εχω σωσει στο Pc.

Οι εφαρμογες ναι δεν πειραζει τις ξανακατεβαζω, οποτε με το titanium δεν μπλεκω. Θα κανω και ενα φορματ στην SD να ειναι καθαρη και θα εχω μονο το zip της cloudy μεσα.

 

Tα καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε κανω backup πρωτα μεσω του recovery mode, και επειτα flash την cloudy σωστα? Φωτο και μουσικη κλπ τα εχω σωσει στο Pc.

Οι εφαρμογες ναι δεν πειραζει τις ξανακατεβαζω, οποτε με το titanium δεν μπλεκω. Θα κανω και ενα φορματ στην SD να ειναι καθαρη και θα εχω μονο το zip της cloudy μεσα.

 

Tα καταλαβα σωστα?

Μια χαρα τα καταλαβες ;)

Απλα με το Titanium μπορεις να παρεις back up τις εφαρμογες μαζι με τα δεδομενα τους και επανερχονται ταχυτατα!! Επισης το titanium παιρνει back up και αλλα πραγματα, οπως π.χ. κωδικους WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα καταλαβες ;)

Απλα με το Titanium μπορεις να παρεις back up τις εφαρμογες μαζι με τα δεδομενα τους και επανερχονται ταχυτατα!! Επισης το titanium παιρνει back up και αλλα πραγματα, οπως π.χ. κωδικους WiFi.

 

Φανταζομαι οτι επειδη εχω ενεργοποιημενο το google για την δουλεια των κωδικων θα ειμαι κομπλε.

Οποτε με την cloudy ειμαι κομπλε ετσι? Θα εχω το UI του G4 και 5.1 lolli? Και root?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαγκιες το upadate αφορα αυτο.......

http://www.digitallife.gr/stagefright-the-new-threat-that-might-affect-950-million-android-smartphones-71164

ειναι OTA απο την LG και δεν αλλαζει τιποτα στην συσκευη απλα λυνει αυτο το θεμα ασφαλειας της google αρα μην ψαχνεται αδικα για αλλαγες

απο οσο διαβασα μιλαει για κενο ασφαλειας σε jellybeen και πισω.εκτος και κανω λαθος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

απο οσο διαβασα μιλαει για κενο ασφαλειας σε jellybeen και πισω.εκτος και κανω λαθος.

 

οχι για ολα απλα αυτο το αρθρο το βρηκα στα ελληνικα και ανεβασα αυτο για να καταλαβουν ολοι τι παιζει σε βρει σε πολλα στα αγγλικα που μιλανε για το ιδιο αν θες τα ανεβαζω

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ αναλυτικά πώς να ρουταρεις

 

Εδώ κάνεις install TWRP

 

Κατεβάζεις την Cloudy 2.5

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-cloudyg3-1-0-t2917467

βάζεις στην κάρτα sd το αρχείο zip της rom

και...με την εφαρμογή quick boot (απο Playstore)(επιλεγεις recovery) μπαίνεις στην TWRP (Recovery)

Εκεί έχει πολλές επιλογές, θα πρότεινα να κάνετε ένα backup πρωτα (Σώνει την ήδη υπάρχουσα rom στην sd)...

Μετά...Full wipe (Dalvik, Cache, System & Data)

και...Flash CloudyG3

 

Και είσαι έτοιμος... και με UI LG G4!!!

χωρις sd μπορω να περασω την cloudy;

Link to comment
Share on other sites

βάλτην στην εσωτερική μνήμη αλλά στο wipe δεν θα κάνεις wipe το internal storage
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

χωρις sd μπορω να περασω την cloudy;

τα ειπε ολα ο φιλος...!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεματακι με το smart cleaning οταν παω να καθαρισω τα προσωρινα αρχεια που "μαζευονται" εκει, με "πεταει" στις Ρυθμισεις και μου βγαζει "το Smart Cleaning εχει σταματησει". Ξαναπαω να το κανω, το ιδιο πραγμα. Αυτο συνεβαινε καιρο και επειδη μαζεψε 1,5 gb σε προσωρινα αρχεια, του εκανα ενα hard reset σημερα μπας και ξεκολλησει και το κανει. Ξαναπροσπαθω μετα το hard reset και παλι τα ιδια... Τι διαολο μπορει να συμβαινει; Υπαρχει κάποια αξιοπιστη εφαρμογη στο store που να κανει την ιδια δουλεια (και να μην "βαραίνει" και την συσκευη αν εινσι δυνατο...);:(
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεματακι με το smart cleaning οταν παω να καθαρισω τα προσωρινα αρχεια που "μαζευονται" εκει, με "πεταει" στις Ρυθμισεις και μου βγαζει "το Smart Cleaning εχει σταματησει". Ξαναπαω να το κανω, το ιδιο πραγμα. Αυτο συνεβαινε καιρο και επειδη μαζεψε 1,5 gb σε προσωρινα αρχεια, του εκανα ενα hard reset σημερα μπας και ξεκολλησει και το κανει. Ξαναπροσπαθω μετα το hard reset και παλι τα ιδια... Τι διαολο μπορει να συμβαινει; Υπαρχει κάποια αξιοπιστη εφαρμογη στο store που να κανει την ιδια δουλεια (και να μην "βαραίνει" και την συσκευη αν εινσι δυνατο...);:(

 

All in one toolbox

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...