Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα παιδιά. Έρχομαι με ένα "mini" review της συσκευής.

Λευκό 16ἀρι. Πριν είχα το Xperia Z1 και μοιραία θα κάνω σύγκριση μαζί του.

Θα ξεκινήσω από την εξωτερική εμφάνιση όπου λίγο πολύ είναι υποκειμενικά τα πράγματα. Είμαι θιασώτης του γυαλιού και του μετάλλου και δεν χρησιμοποιώ ποτέ θήκες. Επίσης μαρέσουν οι τετραγωνισμένες συσκευές. Δεν μπορώ με τίποτα τις οβάλ/αυγό των έτερων Κορεατών τα οποία θεωρώ άθλιο όπως και τα πλαστικά τους. Είχα πει δεν θα ξαναπάρω πλαστικό κινητό αλλαααά..:p Όμορφο φινίρισμα, ποιοτικά πλαστικά (όταν δεν ραγίζουν :lol:) και πολύ μαζεμένες διαστάσεις σε μικρό σασί. Ο κύριος λόγος που πήγα στο G3 και όχι στο Ζ2 αν και πιθανότατα να επιστρέψω προς Sony κάποια στιγμή στο μέλλον για άλλους λόγους. Γενικά είναι πολύ όμορφη και ποιοτική συσκευή πάντως και μαρέσει.

 

Στο θέμα των χαρακτηριστικών. Πολύ όμορφη οθόνη. Σε φουλ φωτεινότητα (που δεν το χρησιμοποιώ) είναι εξαιρετική και στον ήλιο φαίνεται πολύ καλά. Σε χαμηλή φωτεινότητα θα το ήθελα πιο φωτεινό. Στο Ζ1 η χαμηλή φωτεινότητα είναι ένα κλικ πιο ψηλή τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Το αυτόματο όταν βγαίνεις σε εξωτερικό χώρο κάνει περίεργο σκαμπανέβασμα. Δεν είναι τόσο ομαλό.

Κάμερα εξαιρετική. Ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου. Στο αυτόματο έχει εξαιρετική απόδοση, ένα σημείο που τα Sony χωλαίνουν αν και στο χειροκίνητο μπορείς να κάνεις παπάδες. Απλότητα και αμεσότητα στη λήψη με εξαιρετικά αποτελέσματα ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό και με πολύ δυνατό φλας. Ηχείο εξαιρετικό. Πολύ δυνατό και καθαρό αν και βρίσκεται σε λάθος σημείο θαρρώ. Έχει, όμως, την κούρμπα στην πλάτη και δεν μπουκώνει ο ήχος όταν βρίσκεται ακουμπησμένο σε επιφάνεια. Το UΙ καλούτσικο. Δεν ασχολήθηκα καθόλου, από την πρώτη μέρα nova launcher όπως σε όλες μου τις συσκευές οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Πάμε στα του επεξεργαστή τώρα. Δεν είναι το χάλι που το έχουν παρουσιάσει πολλοί αλλά που και που κάνει μερικά μικρολαγκάκια τουλάχιστον στα ίδια σημεία που έκανε και το Ζ1. Δεν θα δείτε κανένα πρόβλημα πάντως σε καθημερινή χρήση. Δεν ξέρω αν το 32άρι τα πάει ακόμα καλύτερα. Θα μπορούσε όμως η LG σαν ναυαρχίδα που είναι το G3 να βγάλει κάτι τελείως σμουθ όπως το One ή το Ζ2/Ζ3.

Η μπαταρία του μου αρέσει. Δεν είναι στα επίπεδα άλλων ναυαρχιδών (ή ακόμα και G2) αλλά μου κρατάει με τα ίδια πράγματα μία ώρα παραπάνω οθόνη από,τι στο Ζ1 οπότε είμαι κομπλέ. Ίσως ο κύριος λόγος για να γυρίσω στη Sony είναι η μπαταρία αλλά θα το ευχαριστηθώ λίγους μήνες ακόμα.:)

 

Εν κατακλείδι, είναι μία πολύ αξιόλογη και αξιοπρεπέστατη συσκευή σε όλα της. Ειδικά στην τιμή που είναι τώρα νομίζω ότι αξίζει τρελά για κάποιον να το αγοράσει. Δεν ξέρω αν κοιτάει στα μάτια τις άλλες ναυαρχίδες ΣΥΝΟΛΙΚΑ καθώς έχει θέματα που υπερτερεί αλλά και υστερεί έναντι του ανταγωνισμού. Νομίζω, όμως, ότι η LG είναι σε πολύ καλό δρόμο.

 

Ελπίζω να μην κούρασε πολύ το σεντόνι μου.:)

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες αδελφέ... Κατάλαβα Ζ3 δαγκωτό :) πάντως το έχω δηλώσει κατ επανάληψη ότι μαρεσει πολύ το g3, aντε σε λίγες μέρες με Lollipop ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες αδελφέ... Κατάλαβα Ζ3 δαγκωτό :) πάντως το έχω δηλώσει κατ επανάληψη ότι μαρεσει πολύ το g3, aντε σε λίγες μέρες με Lollipop ;)

 

Τι σε μπέρδεψε να σε ξεμπερδέψω; :p

Το Ζ3 αν αληθεύουν αυτά που γράφονται στα φόρουμς και στα sites είναι η απόλυτη ναυαρχίδα. Το G3 (το 16άρι γιατί δεν έχω άποψη από το 32άρι) κοιτάει στα μάτια το Ζ2, όχι το Ζ3.:)

 

Λόλιποπ θα βάλω αν διαβάσω για ουσιαστικές αλλαγές και φυσικά βγει ρουτ. Αλλιώς δεν ξαναστήνω για κανένα λόγο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις...

1η: τι ειναι η 5 που αναφέρετε??

2η: ειμαι μονο ρουτ χωρις custom recovery στην v10l.αν περασω την lollipop θα χαθει το ρουτ και δεν θα μπορω να το ξανακανω?εχω καταλαβει σωστα?ειμαι σχετικα νεος στα "πειράγματα" και δεν σκαμπαζω ακομα πολλα!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την στοκ rooted lollipop .Όλα καλά μέχρι στιγμής λειτουργούν Όλα χωρίς κανένα πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ράγισμα πού εμφανίζει όσοι το έχετε πάθει,τι παρτίδα έχετε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ V20A.Φαίνεται πάρα πολύ καλή.Καλύτερη απο KitKat αλλα τα redraw ακόμα υπάρχουν. :) Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ V20A.Φαίνεται πάρα πολύ καλή.Καλύτερη απο KitKat αλλα τα redraw ακόμα υπάρχουν. :)

Μπα εγώ θα έλεγα το ίδιο, Μόνο τα animation έχουν αλλάξει ,αλλά το κορυφαίο της όλη υποθεσης είναι ότι την πήραμε πολύ γρήγορα.η γυναίκα μου με τοnexus 5 δεν την έχει πάρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ V20A.Φαίνεται πάρα πολύ καλή.Καλύτερη απο KitKat αλλα τα redraw ακόμα υπάρχουν. :)

 

Για δώστε οδηγό ρε παιδιά να δούνε πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε οδηγό ρε παιδιά να δούνε πως γίνεται?

 

Κατεβάζεις τη ROM απο δώ (πρώτο ποστ) http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/kdz-lollipop-5-0-v20a-final-kdz-beta-t2935610 και μετά ακολουθείς τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 για το flash.Είναι πολύ εύκολο, 5 λεπτά :D

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει έτοιμη την 5 και root εδώ ... [ROM] AndroidNow HD 3.0 [D855][base V20A Lollipop]

 

Απλά φλασάρετε με full wipe..

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει έτοιμη την 5 και root εδώ ... [ROM] AndroidNow HD 3.0 [D855][base V20A Lollipop]

 

Απλά φλασάρετε με full wipe..

 

Να ρωτήσω (ρε) παιδιά .. 5 - V20A- lollipop - κ.τ.λ. και ότι άλλο

υπάρχει περίπτωση να τα δόση ως αναβάθμιση η lg ?

και αν ναι, για ποιον λόγο να τα κάνει κάποιος όλα αυτά από πριν? (root- flash κ.ο.κ)

συχωρέστε τιν ασχετοσύνη μου

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω (ρε) παιδιά .. 5 - V20A- lollipop - κ.τ.λ. και ότι άλλο

υπάρχει περίπτωση να τα δόση ως αναβάθμιση η lg ?

και αν ναι, για ποιον λόγο να τα κάνει κάποιος όλα αυτά από πριν? (root- flash κ.ο.κ)

συχωρέστε τιν ασχετοσύνη μου

ευχαριστώ

 

Ήδη έχει ξεκινήσει να δίνει την έκδοση.

Τα κάνει όλα αυτά αν θέλεις να την έχεις από τώρα η να έχεις ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει ξεκινήσει να δίνει την έκδοση.

Τα κάνει όλα αυτά αν θέλεις να την έχεις από τώρα η να έχεις ροοτ.

αυτό σημαίνει πως θα έρθει και σε μας χωρίς να κάνουμε κάτι?

ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν τα ξερω και πολυ καλα...εκτος απο factory reset θελω να κανω και cache kai dalvik wipe. Το δικο μας αρχικο recovery εχει μονο την επιλογη για factory ....πως θα το κανω χωρις να περασω αλλη recovery?
Link to comment
Share on other sites

406 παρτίδα εγώ . Μίλησα με το εξουσιοδοτημενο σέρβις και η εγγύηση καλύπτεται κανονικά . Καλύπτει τις παρτίδες 405 και 406. Μάλιστα το δικό μου είναι Ελβετικό δηλαδή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Ίσως το μόνο θέμα που μπορεί να παίζει είναι το χρώμα γιατί με ρώτησαν γι αυτό .
Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

406 παρτίδα εγώ . Μίλησα με το εξουσιοδοτημενο σέρβις και η εγγύηση καλύπτεται κανονικά . Καλύπτει τις παρτίδες 405 και 406. Μάλιστα το δικό μου είναι Ελβετικό δηλαδή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Ίσως το μόνο θέμα που μπορεί να παίζει είναι το χρώμα γιατί με ρώτησαν γι αυτό .

Για το ράγισμα μιλάς?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

406 παρτίδα εγώ . Μίλησα με το εξουσιοδοτημενο σέρβις και η εγγύηση καλύπτεται κανονικά . Καλύπτει τις παρτίδες 405 και 406. Μάλιστα το δικό μου είναι Ελβετικό δηλαδή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Ίσως το μόνο θέμα που μπορεί να παίζει είναι το χρώμα γιατί με ρώτησαν γι αυτό .

 

Για τι πράγμα μιλάς; Σε ποιο πρόβλημα αναφέρεσαι, τι καλύπτει η LG. Δεν σε καταλαβαίνω

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Ηταν απάντηση στην ερωτησή σου .

Μάλιστα,μένει να μάθουμε σε ποιες παρτίδες συγκεκριμένα προκλήθηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.406 η δική σού.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,μένει να μάθουμε σε ποιες παρτίδες συγκεκριμένα προκλήθηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.406 η δική σού.

 

407 η δικια μου αγορασμενο αυγουστο και ολα καλα καμια ρωγμη πουθενα . ειναι το titan.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

τι σας κανει να πιστευετε οτι απο ιουλιο σε αυγουστο προλαβαν και εδωσαν εντολη να παραχθουν νεα πλαστικα, τα παρελαβαν και τα συναρμολογησαν κιολας? δεν το βλεπω... ασε που δεν εχουμε διασταυρωσει αν οντως εχουν προβλημα απο μονα τους καποια και δεν ειναι ευπαθεια σε ατυχηματα κρουσεις η πτωσεις.
Link to comment
Share on other sites

τι σας κανει να πιστευετε οτι απο ιουλιο σε αυγουστο προλαβαν και εδωσαν εντολη να παραχθουν νεα πλαστικα, τα παρελαβαν και τα συναρμολογησαν κιολας? δεν το βλεπω... ασε που δεν εχουμε διασταυρωσει αν οντως εχουν προβλημα απο μονα τους καποια και δεν ειναι ευπαθεια σε ατυχηματα κρουσεις η πτωσεις.

 

δεν ειπα κανενας οτι εφτιαξαν κατι. απλα λεμε εδω τις σειρες. η 406 ως πρωτη θα μπορουσε να εχει θεματα. αλλα μπορει οπως λες να ειναι απο χτηπηματα και τετοια.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...