Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε στα χέρια μου ένα 16GB σε άριστη (εξωτερικά) κατάσταση και λέω να το δοκιμάσω. Διάβασα και τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος τόπικ, δύο απορίες που δεν μου λύθηκαν:

 

(α) το τηλ έχει 5.0 και στον έλεγχο αναβάθμισης «απαντά» ότι χρησιμοποιώ το πλέον πρόσφατο λογισμικό. Δεν έχει βγει η 6 ΟΤΑ ή κατάλαβα ότι βγήκε και αποσύρθηκε;

(β) τις πρώτες λίγες ώρες έφαγε το 35% της μπαταρίας, ουσιαστικά με μηδενική χρήση. Καταλαβαίνω ότι είναι προβληματικό σε αυτό τον τομέα, αλλά τόσο πολύ; Να αλλάξω μπαταρία; Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τηλέφωνο που δεν θα μου βγάζει μια μέρα με μέτρια χρήση (όχι παιχνίδια, μέιλ, λίγο wifi, τηλεφωνήματα 30-60 λεπτά).

 

α. OTA βγήκε και αποσύρθηκε, λογω των γνωστων πια προβληματων bootloop. Παραμένει η δυνατότητα αναβάθμισης μέσω pc suite, αλλά πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος πως δεν θα σου βγάλει bl. Αν δεν θες να πας σε custom, όπως σου προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω, κράτα την λολιποπ.

β. Το τηλέφωνο σε αδράνεια, κανονικά δεν πέφτει πάνω από 2-3% στη διάρκεια της ημέρας. Πιστεύω με factory reset θα στρώσει, εκτός αν είναι πρόβλημα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι όπως τα έγραψαν τα παιδιά παραπάνω, αν κι εγώ είχα το 32αρι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

To notifications led έχει πολύ αργό ρυθμό με τον οποίο αναβοσβήνει (τόσο που το καθιστά άχρηστο) και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να μικρύνω τη συχνότητα χωρίς εφαρμογή.

 

Η εφαρμογή light manager κάνει τη δουλειά αυτή (π.χ. δυνατότητα ρύθμισης συχνότητας αναβοσμήματος 2 δεπτερολέπτων) αλλά δυστυχώς κάποιες φορές χωρίς να έχω μήνυμα ή email ή οτιδήποτε άλλο, αναβοσβήνει ένα κίτρινο led που δεν ξέρω πώς να το κάνω να σβήσει.

 

Έχετε βρει καμία λύση για να μειώσετε το blink frequency χωρίς εφαρμογή; Επίσης, με το light manager έχετε κι εσείς το θέμα με το κίτρινο led και πώς το αντιμετωπίζετε;

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

To notifications led έχει πολύ αργό ρυθμό με τον οποίο αναβοσβήνει (τόσο που το καθιστά άχρηστο) και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να μικρύνω τη συχνότητα χωρίς εφαρμογή.

 

Η εφαρμογή light manager κάνει τη δουλειά αυτή (π.χ. δυνατότητα ρύθμισης συχνότητας αναβοσμήματος 2 δεπτερολέπτων) αλλά δυστυχώς κάποιες φορές χωρίς να έχω μήνυμα ή email ή οτιδήποτε άλλο, αναβοσβήνει ένα κίτρινο led που δεν ξέρω πώς να το κάνω να σβήσει.

 

Έχετε βρει καμία λύση για να μειώσετε το blink frequency χωρίς εφαρμογή; Επίσης, με το light manager έχετε κι εσείς το θέμα με το κίτρινο led και πώς το αντιμετωπίζετε;

Για εφαρμογη δεν ξερω αλλα για ρομ με ρυθμισεις για το θεμα ενσωματομενες προτεινω fulmics 5.3.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το ebay ένα G3 και ήρθε πριν λίγες μέρες, αλλά βγήκε ελαττωματικό. Έχει πρόβλημα η οθόνη του. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως φαίνεται στο πιο κάτω βίντεο:

Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυξανεται ο αριθμος αγοραστων απο ebay που παιρνουν ελλατωματικες συσκευες.ειχα διαβασει στο φορουμ και αλλη περιπτωση που στειλαν συσκευη με αλλα χαρακτηριστικα απο αυτα που διαφημιζε.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ή επιστροφή, ή service ή δοκιμάζεις αυτό που λέει στο xda link στα σχόλια του βίντεο

Θα του το στείλω πίσω, ώστε να μου στείλει άλλο. Τι πρέπει να προσέξω; Κρύβει παγίδες η διαδικασία της επιστροφής; Πλήρωσα και τελωνείο, όταν θα έρθει το νέο κανονικά δεν πρέπει να ξανά πληρώσω, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυξανεται ο αριθμος αγοραστων απο ebay που παιρνουν ελλατωματικες συσκευες.ειχα διαβασει στο φορουμ και αλλη περιπτωση που στειλαν συσκευη με αλλα χαρακτηριστικα απο αυτα που διαφημιζε.

Θυμαμαι και εγω ενα παληκαρι που νομιζω παρελαβε 32αρι αλλα με 2gb ram...μαλλον αυτο εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ασχετα με το τι εγινε μετα.ισως και αν δεν ρωτουσε να μην το μαθαινε ποτε. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει αναβάθμιση στην android 6 (μεσω LG PC Suite) εδω και 1-2 εβδομαδες περίπου. Όλα καλα μέχρι σήμερα, μόλις ξύπνησα και πήγα να ξεκλειδώσω το κινητό δεν αναβε καθόλου η οθόνη. Μετά απο restart με αφαίρεση μπαταριας η οθόνη αναψε για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά πάλι νέκρα. Το κινητό δουλεύει κανονικά γιατί ακούω ότι ανοίγει και μετά απο πολλά πατήματα στο κουμπί ξεκλειδώματος αναβει η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα πάλι και το κινητό εχει ανοίξει κανονικά.

 

Εχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η αναβάθμιση στο λογισμικό ? Πρέπει να το στείλω στο service ή μπορώ να κάνω hard reset μονος μου ? Τι ισχύει με την εγγύηση σε αυτή την περίπτωση ?

 

Φιλε εχεις βγαλεις ακρη;επαθα το ιδιο και γω αφοτου εστειλα το κινητο για αλλαγη πλακετας.το ξαναστειλα τωρα για service και περιμενω να δω τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! σήμερα όταν πήγα να ανοίξω την φωτογραφική του g3 μου έβγαζε μοβ λωρίδες στην οθόνη και χωριζόταν επίσης η οθόνη στα δύο κάποιες φορές. Το πρόβλημα λυνόταν αν έκλεινα και άνοιγα τη κάμερα τρεις τέσσερις φορές. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα? αν ναι διορθώνεται κάπως ή πρέπει να πάω στο service?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! σήμερα όταν πήγα να ανοίξω την φωτογραφική του g3 μου έβγαζε μοβ λωρίδες στην οθόνη και χωριζόταν επίσης η οθόνη στα δύο κάποιες φορές. Το πρόβλημα λυνόταν αν έκλεινα και άνοιγα τη κάμερα τρεις τέσσερις φορές. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα? αν ναι διορθώνεται κάπως ή πρέπει να πάω στο service?

 

Θυμάμαι παλιότερα μου είχε παρουσιάσει το ίδιο θέαμα κάπως έτσι λύθηκε το πρόβλημα και σε μένα αλλά τη μέθοδο δεν τη θυμάμαι on/off κάτι τέτοιο πάντως δεν ηταν με την εφαρμογή της LG το θυμάμαι γιατί την αφαίρεσα γιαυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις βγαλεις ακρη;επαθα το ιδιο και γω αφοτου εστειλα το κινητο για αλλαγη πλακετας.το ξαναστειλα τωρα για service και περιμενω να δω τι θα γινει

 

Το έχουν παραλάβει απο την τεταρτη και τους πηρα τηλεφωνο να δω αν το εχουν κοιταξει και μου ειπαν ότι λόγω έλλειψης ανταλλακτικών θα καθυστερήσουν να το δουν. Αλλα δεν μου έχουν πει ακομα τι θα αλλάξουν και τι φταίει.

Σε εσένα μετα απο αλλαγή πλακέτας ξανα έπαθε το ίδιο και με την καινουργια πλακέτα ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν παραλάβει απο την τεταρτη και τους πηρα τηλεφωνο να δω αν το εχουν κοιταξει και μου ειπαν ότι λόγω έλλειψης ανταλλακτικών θα καθυστερήσουν να το δουν. Αλλα δεν μου έχουν πει ακομα τι θα αλλάξουν και τι φταίει.

Σε εσένα μετα απο αλλαγή πλακέτας ξανα έπαθε το ίδιο και με την καινουργια πλακέτα ?

 

Εμενα το παρελαβαν την πεμπτη οποτε θα καθυστερησει και μενα.Σε ειπαν ποσο καιρο θα χρειαστει; Αλλαγη πλακετας εκαναν γιατι ειχει προβλημα το wifi. Καλυτερα να μην βρουν ανταλλακτικα και να μας δωσουν νεα τηλεφωνα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το παρελαβαν την πεμπτη οποτε θα καθυστερησει και μενα.Σε ειπαν ποσο καιρο θα χρειαστει; Αλλαγη πλακετας εκαναν γιατι ειχει προβλημα το wifi. Καλυτερα να μην βρουν ανταλλακτικα και να μας δωσουν νεα τηλεφωνα

 

Μου είπαν ότι θα καθυστερησει 2-3 μερες επιπλέον απο το προβλεπόμενο. Άρα 8-9 μέρες συνολικά.

Δύσκολα πιστεύω να μας στείλουν νέες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν διαθετουν συσκευες.Αν σε περιπτωση που δεν υπαρχει ανταλλακτικο και η συσκευη σας ειναι ελληνικη ,ενδεχεται να εκδωσουν εντολή αντικαταστασης και να σας στειλουν στο καταστημα αγορας οπου αν δεν εχουν ιδια συσκευη, γινεται πιστωση ακομα και επιστροφη χρηματων.

 

Το λεω γιατι οπως εχω αναφερει και στο παρελθον , μου συνεβη αυτο με G2.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν διαθετουν συσκευες.Αν σε περιπτωση που δεν υπαρχει ανταλλακτικο και η συσκευη σας ειναι ελληνικη ,ενδεχεται να εκδωσουν εντολή αντικαταστασης και να σας στειλουν στο καταστημα αγορας οπου αν δεν εχουν ιδια συσκευη, γινεται πιστωση ακομα και επιστροφη χρηματων.

 

Το λεω γιατι οπως εχω αναφερει και στο παρελθον , μου συνεβη αυτο με G2.

 

Το κινητο το αγορασα απο μαγαζι μεσω του skroutz.Ωστοσο με την αλλαγη πλακετας το κινητο φαινεται ως ελληνικο.Λες να παιζει καθολου ρολο αυτο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου είπαν ότι θα καθυστερησει 2-3 μερες επιπλέον απο το προβλεπόμενο. Άρα 8-9 μέρες συνολικά.

Δύσκολα πιστεύω να μας στείλουν νέες συσκευές.

 

Αρα το ξερουν το προβλημα οποτε οντως δυσκολα να στειλουν νεα συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο απο την στιγμη που ειναι απο skroutz δεν εχει την ιδια αντιμετωπιση με τα ελληνικα οπως γραφει ο φιλος πιο πανω. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να στο αντικαταστησουν. Θα περιμενεις μεχρι να ερθει ανταλακτικο οσες πλακετες και να αλλαξεις . Σκεψου στην δικια μου περιπτωση πλεον μετα απο 4 καμενες οθονες και ενω ξερουν οτι ειναι προβλημα στην μητρικη αρνουνται να μου την αλλαξουν. Μου ξεκαθαρισαν οτι καθε φορα που θα χαλαει η οθονη θα μου την αντικαταστουν ,αλλα μητρικη δεν μου αλλαζουν, ποσο μαλλον συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο απο την στιγμη που ειναι απο skroutz δεν εχει την ιδια αντιμετωπιση με τα ελληνικα οπως γραφει ο φιλος πιο πανω. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να στο αντικαταστησουν. Θα περιμενεις μεχρι να ερθει ανταλακτικο οσες πλακετες και να αλλαξεις . Σκεψου στην δικια μου περιπτωση πλεον μετα απο 4 καμενες οθονες και ενω ξερουν οτι ειναι προβλημα στην μητρικη αρνουνται να μου την αλλαξουν. Μου ξεκαθαρισαν οτι καθε φορα που θα χαλαει η οθονη θα μου την αντικαταστουν ,αλλα μητρικη δεν μου αλλαζουν, ποσο μαλλον συσκευη.

 

Παρολο που ειμαι ευχαριστημενος με την LG αν ειναι να χαλαει απο δω και περα καθε λιγο και λιγακι το κινητο θα με αναγκασουν να απευθυνθω σε αλλη μαρκα.τεσσερις φορες γιατι σε καηκε;επισης η αλλαγη οθονης η πλακετας ανανεωνει την εγγυηση για τα συγκεκριμενα ανταλλακτικα που αλλαζεις;

Edited by gois996
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο απο την στιγμη που ειναι απο skroutz δεν εχει την ιδια αντιμετωπιση με τα ελληνικα οπως γραφει ο φιλος πιο πανω. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να στο αντικαταστησουν. Θα περιμενεις μεχρι να ερθει ανταλακτικο οσες πλακετες και να αλλαξεις . Σκεψου στην δικια μου περιπτωση πλεον μετα απο 4 καμενες οθονες και ενω ξερουν οτι ειναι προβλημα στην μητρικη αρνουνται να μου την αλλαξουν. Μου ξεκαθαρισαν οτι καθε φορα που θα χαλαει η οθονη θα μου την αντικαταστουν ,αλλα μητρικη δεν μου αλλαζουν, ποσο μαλλον συσκευη.

 

Αντί να αλλάξουν μητρική από την πρώτη, άντε την δεύτερη φορά και να ξεμπερδεύουν, προτίμησαν να σου αλλάξουν 4 φορές οθόνη?

Απλοχέρα η LG :lol:

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση 2 εβδομάδων κινητού που μου χαρίστηκε σε (οπτικά) πολύ καλή κατάσταση, αναφέρω τις εντυπώσεις μου.

 

(α) Μπαταρία πολύ αδύναμη. Μπορεί να οφείλεται στην προηγούμενη χρήση. Θα την αντικαταστήσω με νέα των 15€ ελπίζοντας σε βελτίωση. Πρέπει απαραίτητα να βγάζει μια πλήρη μέρα με κοινή χρήση (λιγότερο από 30-40 λεπτά τηλεφωνήματα, ίντερνετ), αλλιώς το τηλέφωνο δεν είναι χρηστικό. Σήμερα με τέτοια ελαφριά χρήση πηγαίνει ως 9-10 το βράδυ.

(β) Το ελληνικό πληκτρολόγιο πολύ άβολο. Για να βάλεις τόνο σε πεζό γράμμα πατάς παρατεταμένα και αντί να εμφανίζεται το ίδιο γράμμα με τόνο (όπως στην samsung ταμπλέτα μου & το motorola κινητό μου) εμφανίζονται ως default άλλα λιγότερο εύλογο να τα θέλεις σύμβολα (πχ. στο ε το +, στο η το ερωτηματικό κλπ.) Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής πληκτρολογίου;

(γ) Η έλλειψη φυσικών κουμπιών δημιουργεί προβλήματα (πχ. στην εφαρμογή in.gr που χρησιμοποιώ για εύκολη ενημέρωση, φράζει τη γραμμή με τις επιλογές που φυσιολογικά εμφανίζεται κάτω κάτω)

(δ) Διάφορα άλλα μικροπράγματα που σε ξεβολεύουν, αν και αυτό ίσως έχει να κάνει με τις συνήθειες του καθενός μας από προηγούμενα κινητά. Για παράδειγμα: αν στο contacts πατήσεις το πράσινο ακουστικό μιας επαφής με δύο εναλλακτικά νούμερα, πρέπει να κάνεις δύο ακόμα κλικ για να τηλεφωνήσεις (ένα στον αριθμό που θέλεις και ένα στο «πάντα/μόνο μια φορά»). Για να επιλέξεις κατευθείαν νούμερο πρέπει να πατήσεις... στη φωτογραφία.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μήπως έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος όταν εναι ανοιχτό το bluetooth και ταυτόχρονα και το wifi να μειώνετε η ταχύτητα στο router με αποτέλεσμα να μην ανοίγει εύκολα τις σελίδες.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό έχει αρχίσει και κολλάει σκέφτομαι να του κάνω ένα φορματ .. Άμα μεταφέρω το viber η κάποιο παιχνίδι στην κάρτα μνήμης , μετά το φορματ θα υπάρχουν τα τωρινά δεδομένα ;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...