Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Μετά από πολύμηνη αναζήτηση για κινητό που έκανα κατέληξα στο G3 32gb. Το πήρα στα 322€, είναι τσέχικο και τρέχει Lollipop (v20t) από το κουτί του.

 

Στο κινητό έχω βάλει περίπου 35 εφαρμογές δικές μου, έχω 3 emails συγχρονισμένα, το χρησιμοποιώ καθημερινά για τηλέφωνα, browsing, fm radio, viber, facebook, google maps, quickmemo, tapatalk κλπ. και πολύ χρήση του κάνω όταν είμαι εν κινήσει καθώς μετακινούμαι κυρίως με λεωφορείο.

 

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου, μετά από 1 εβδομάδα κατοχής:

 

1) Το κινητό έχει από τις πιο όμορφες οθόνες, ακόμα και σήμερα 1+ χρόνο μετά την κυκλοφορία του. Στο Public που το είχα δει ξεχώριζε από τα υπόλοιπα. Στο δρόμο που το χρησιμοποιώ αρκετά είναι αρκετά φωτεινή, ούτε εκεί πάει στο 100% το αυτόματο γιατί δε χρειάζεται.

 

2) Δε ζεσταίνεται τόσο όσο περιγράφεται από άλλους. Όταν είναι σε συνεχές download, αναπαραγωγή κλπ., ναι θα ζεσταθεί κυρίως πάνω δεξιά αλλά όλα τα κινητά ζεσταίνονται όταν εκτελούν "βαριές" εργασίες. Δεν το βρήκα ενοχλητικό. Σε καθημερινές εργασίες (browsing κλπ) ζεσταίνεται ελάχιστα έως καθόλου.

 

3) Αν το περιβόητο lag είναι αυτό που από την αρχική οθόνη κάνει κάτι κλάσματα μέχρι να ανοίξει το μενού, τότε τι να πω, χαλάλι. Το κινητό δεν έχει lag, τρέχει τα πάντα "νεράκι". Χάρτες κλειδώνει αμέσως. Τρέχει παράλληλα 15 εφαρμογές χωρίς καθυστέρηση. Και πιο πολύ το αναφέρω επειδή διάβαζα για lag και προβληματιζόμουν κι εγώ με τη σειρά μου. Δε γνωρίζω για το 16ρι αλλά πόσο "χειρότερο" να είναι;! Σίγουρα είναι νωρίς αλλά του έχω βάλει αρκετά και εκεί που έλεγα ότι αν είναι να κολλήσει, τώρα θα κολλήσει, δεν το έκανε...

 

4) Πολύ χρήσιμη εφαρμογή το Qmemo, ήταν κι ένας λόγος που ήθελα το κινητό, το είχα δει στα reviews. Όσοι το χρησιμοποιείτε, ξέρετε.

 

5) Με κάμερα δεν πολυασχολούμαι, είδα ότι βγάζει πολύ γρήγορα λόγω του laser focus. Η εφαρμογή της κάμερας δεν έχει φίλτρα για ασπρόμαυρο, sepia κλπ. αλλά κατεβάζεις μια οποιαδήποτε άλλη που σε βολεύει.

 

6) Η μπαταρία του για όλη την χρήση που ανέφερα βγάζει 1 μέρα άνετα. Μια τυπική μου μέρα, όπως η χτεσινή είχε 1 ώρα τηλέφωνο, 1 ώρα browsing, 30' ραδιόφωνο, 15' facebook, μηνύματα viber, δεδομένα ανοιχτά όλη μέρα στο 3g, ανοιχτός συγχρονισμός, φωτεινότητα στο αυτόματο. Αυτά όλα τα έκανα χτες από το πρωί στις 7 έως το βράδυ στις 11 και μου άφησε υπόλοιπο περίπου 30%, με screen on time περίπου 4,5 ώρες. Αν το εξαντλούσα θα έβγαινε περίπου 5,5 ώρες. Τώρα αν αρχίσεις τα παιχνίδια, βάλεις φωτεινότητα στο 80% και πάνω, ανοιχτό 4g και gps, υποθέτω ότι θα βγάλει με το ζόρι 3 ώρες. Αλλά ο καθένας ξέρει τι χρήση θέλει να του κάνει και την προσαρμόζει. Εγώ όπου βρίσκομαι έχω και ένα καλώδιο usb στο pc ή φορτιστή για να μην ξεμένω.

 

Αυτά τα "ολίγα" είχα να πω, περισσότερο για να βοηθήσω μελλοντικούς αγοραστές που το σκέφτονται. Νομίζω ότι το πακέτο (LG + εγγύηση + Qualcomm 801 + QuadHDοθόνη + 3gb ram + 32gb χώρος + sd κάρτα + υπέρυθρες) αξίζει τα χρήματα που προσφέρεται και είναι καλό value for money, ακόμα και το 16ρι, αν και νομίζω ότι η διαφορά των 35 ευρώ είναι μικρή για να μην πας στο 32ρι.

 

Ευχαριστώ.

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και η τιμή του είναι χώμα αυτή τη στιγμή. Για προϊόν με εγγύηση και τα λοιπά νομίζω είναι από τις καλύτερες επιλογές. Έχει βγάλει κάποια προβλήματα, παραπάνω από το αναμενόμενο αλλά είναι ανάλογα τι θα σου πέσει. Εγώ το είχα 7 μήνες το 32αρι και δεν είχα κανένα σοβαρό θέμα εκτός απ' ότι το τηλέφωνο ήταν γενικά ζεστό. Κατά τ'αλλα οθόνη λειτουργούσε μια χαρά χωρίς κιτρινιλες, ραγισμα δεν είδα και lag είχε απειροελαχιστο έως καθόλου. Εγώ από την εμπειρία μου το συστήνω.

 

τακαρε πηρες το νεξους 6; Αν ναι σε σχεση με g3 πως σου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

τακαρε πηρες το νεξους 6; Αν ναι σε σχεση με g3 πως σου φαινεται;

Ναι το έχω πάρει από τον Ιούλιο. Γενικά σαν τηλέφωνο είναι πολύ καλό. Για να μην μπω σε εκτενές vs συνοπτικά αναφέρω έχει καλύτερο ήχο, λίγο καλύτερη μπαταρία, είναι πιο σβελτο αλλά λογικό είναι λιγότερο φορτωμένο, κάμερα καλύτερη του g3, οθόνη και η δύο μου αρέσουν αν έπρεπε να διαλέξω κάποια είναι λίγο καλύτερη του Nexus σε χρώματα αλλά όχι τρελή διαφορά, μέγεθος συνηθίζεται σε μια μέρα αλλά το ιδανικό είναι του g3. Γενικά δεν υπάρχει η τρελή διαφορά που ενδεχομένως να περίμενε κανείς και το g3 στέκεται αξιοπρεπεστατα δίπλα στο θηρίο. Επίσης σε vs με g3 dual 32αρι φίλης μου η διαφορά στο άνοιγμα εφαρμογών είναι από ελάχιστη έως καθόλου

 

Sorry από τους mod για το vs

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωραιος και σε ευχαριστω πολυ. Σκεφτομαι να αλλαξω το g3 κυριως λογω ελλειψης αναβαθμισεων αλλα ειδικα στην καμερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και φοβαμαι μην παω σε νεξους και μετανιωσω.

Σκεψου η φιλη μου εχει 6plus και φωτογραφιες μονο με το g3 βγαζει πλεον

Link to comment
Share on other sites

ωραιος και σε ευχαριστω πολυ. Σκεφτομαι να αλλαξω το g3 κυριως λογω ελλειψης αναβαθμισεων αλλα ειδικα στην καμερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και φοβαμαι μην παω σε νεξους και μετανιωσω.

Σκεψου η φιλη μου εχει 6plus και φωτογραφιες μονο με το g3 βγαζει πλεον

Δεν έχει κακή κάμερα το Nexus μην έχεις στο μυαλό σου τα πιο παλιά απλά το g3 έχει λίγο καλύτερη στα δικά μου ματιά και χωρίς να είμαι και ειδικός στο συγκεκριμένο κομμάτι

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωραιος και σε ευχαριστω πολυ. Σκεφτομαι να αλλαξω το g3 κυριως λογω ελλειψης αναβαθμισεων αλλα ειδικα στην καμερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και φοβαμαι μην παω σε νεξους και μετανιωσω.

Σκεψου η φιλη μου εχει 6plus και φωτογραφιες μονο με το g3 βγαζει πλεον

Γνώμη μου είναι ότι αν θες να το αλλάξεις λόγω αναβαθμίσεων, να πας στο nexus 6P της Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.ψηνομαι για την αγορά του lg με τα 3 ram.διάβασα αρκετά στο forum και δεν εβγαλα ασφαλή συμπεράσματα..όχι φωτεινή οθόνη lag στο άνοιγμα εφαρμογών και αλλα..τελικά ισχύουν αυτά η και αν ισχύουν διορθώθηκαν με κάποιο update;;

Στους 10 μήνες που το έχω, δεν μου έχει παρουσιάσει σχεδόν κανένα πρόβλημα από όσα αναφέρονται. Ούτε εξωτερικά (χωρίς θήκη μάλιστα), ούτε λειτουργικά. Το σχεδόν αναφέρεται στο ανεπαίσθητο (για μένα) λαγκ σε εναλλαγές μεταξύ εφαρμογών, στις σποραδικές εμφανίσεις του μηνύματος "Οι ρυθμίσεις έχει σταματήσει" (που δεν επηρρεάζει τίποτε) και στις 4-5 συνολικά φορές "Η αρχική έχει σταματήσει" (που περιμένεις 2-3" να ξαναφορτώσει την αρχική οθόνη).

Η μπαταρία μου βγάζει άνετα την ημέρα με 3-4 ώρες οθόνη αναμένη, wifi, χωρίς 3G. Οσες φορές όμως χρειάστηκα 3G η μπαταρία έπεφτε αρκετά πιο γρήγορα.

Το καλοκαίρι σε μέρες καύσωνα με GPS (κλειδώνει αμέσως και δεν χάνει την ακρίβεια του στην διαδρομή) και ταυτόχρονη φόρτιση στο αυτοκίνητο, ζεσταινόταν αλλά δεν επηρρεαζόταν ούτε η φωτεινότητα ούτε γενικότερα η λειτουργικότητα του.

 

Σαν συμπέρασμα, απ' ότι έχω καταλάβει, είναι θέμα τι συσκευή θα σου κάτσει.

Αν δεν πέσεις σε προβληματική συσκευή, θα την κατευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αν θες να το αλλάξεις λόγω αναβαθμίσεων, να πας στο nexus 6P της Huawei.

 

κανεις δε διαφωνει νομιζω με εσενα αλλα η τιμη ειδικα ευρωπη ειναι απαγορευτικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω απο το Πάσχα που μας πέρασε, το 32αρι με την 3 ραμ και είμαι υπερευχαριστημένος.Το μόνο μείον του είναι οτι δεν κρατάει πολύ η μπαταρία του(μπορείς να αγοράσεις μεγαλύτερη απο διαδύκτιομάγαζα) και ότι ζεσταίνεται πολύ όταν το ''ψιλοζορίσεις''.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω την βοήθειά σας φίλοι μου.

Χθες αγόρασα τον nova lancher prime,ψάχνωντας είδα πολύ καλές κριτικές γι'αυτόν,τον εγκατέστησα και πατώντας και ενεργοποιώντας τον ως αρχική οθόνη,μου έχει βγάλει μόνο δυο εικονίδια.

Υπάρχει κανείς οδηγός που να λέει πως τον διαμορφώνεις βημα βήμα,γιατί δεν ξέρω να τον χρησιμοποιώ.Πριν είχα εναν της Hola,ο οποίος είχε φτιάξει όλες τις εφαρμογές σε φακέλους απο μόνος του και έιχε και swipe.Με αυτόν πως γίνεται;

Θα χαρώ να σε βοηθήσω με ένα pm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τα g4 θα αρχίσουν να παίρνουν την M.

http://techblog.gr/software/lg-g4-update-android-6-marsmallow-1819/

Άντε να παίρνουμε σειρά και εμείς. :D

Link to comment
Share on other sites

καλά περιμένετε, όπως είπε ένας φίλος, αφού τσουγκρίσουμε αυγά σε οφίσιαλ
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες, η συσκευή δεν χτυπάει ούτε στα τηλεφωνα ούτε στις ειδοποιήσεις, ούτε στα ξυπνητήρια κλπ.

Σαν να μπαίνει μόνη της σε mute. Μετά απο reboot ξεκολλάει και δουλεύει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες, η συσκευή δεν χτυπάει ούτε στα τηλεφωνα ούτε στις ειδοποιήσεις, ούτε στα ξυπνητήρια κλπ.

Σαν να μπαίνει μόνη της σε mute. Μετά απο reboot ξεκολλάει και δουλεύει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα;

 

Μήπως έχει ενεργοποιήσει αυτά που έχει πάνω κάτι καμπανάκια αν θυμάμαι καλά που το ένα λέει "'ολα" , το άλλο " προτεραιότητα" και το άλλο "κανένα"? γιατί αν έχεις πατήσει το κανένα νομίζω δεν παίζει κανένας ήχος, ούτε δόνηση τίποτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω απενεργοποιήσει τίποτα. Δόνηση έχω, ο έχως κολλάει παντού.

Εγώ μια φορά που το είχα πάθει είχα το κινητό στην δόνηση και όταν πατας το volume down από κάτω βγάζει 3 επιλογές, καταλαθος είχα ενεργοποιησει το κανένα και δεν δούλευε τίποτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες, η συσκευή δεν χτυπάει ούτε στα τηλεφωνα ούτε στις ειδοποιήσεις, ούτε στα ξυπνητήρια κλπ.

Σαν να μπαίνει μόνη της σε mute. Μετά απο reboot ξεκολλάει και δουλεύει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα;

Το μόνο αντίστοιχο που έχω πάθει είναι με το Facebook. Μια εποχή αν αντάλλαζα πολλά μνμ στο messenger μετά από λίγο αντί να κάνει τον ήχο του messenger έκανε τον ήχο της απλής ειδοποίησης του Facebook. Αλλά μέχρι εκεί. Μετά έφτιαξε μόνο του.

Μήπως έχει πάθει κανένα κοκομπλοκ; Βγάλε τη μπαταρία αν είναι και ξαναβαλε τη.

Link to comment
Share on other sites

6) Η μπαταρία του για όλη την χρήση που ανέφερα βγάζει 1 μέρα άνετα. Μια τυπική μου μέρα, όπως η χτεσινή είχε 1 ώρα τηλέφωνο, 1 ώρα browsing, 30' ραδιόφωνο, 15' facebook, μηνύματα viber, δεδομένα ανοιχτά όλη μέρα στο 3g, ανοιχτός συγχρονισμός, φωτεινότητα στο αυτόματο. Αυτά όλα τα έκανα χτες από το πρωί στις 7 έως το βράδυ στις 11 και μου άφησε υπόλοιπο περίπου 30%, με screen on time περίπου 4,5 ώρες. Αν το εξαντλούσα θα έβγαινε περίπου 5,5 ώρες. Τώρα αν αρχίσεις τα παιχνίδια, βάλεις φωτεινότητα στο 80% και πάνω, ανοιχτό 4g και gps, υποθέτω ότι θα βγάλει με το ζόρι 3 ώρες. Αλλά ο καθένας ξέρει τι χρήση θέλει να του κάνει και την προσαρμόζει. Εγώ όπου βρίσκομαι έχω και ένα καλώδιο usb στο pc ή φορτιστή για να μην ξεμένω..

 

Εμενα πως το βλέπετε ρε παιδιά; Με flight mode, wifi και φωτεινοτητα οθονης στο 35... 4,5 ωρες. Φυσιολογικο είναι; :worry:

 

http://s28.postimg.org/th9i7hw89/Screenshot_2015_10_17_05_10_29.jpg

 

http://s3.postimg.org/lncv0s2m7/Screenshot_2015_10_17_05_10_48.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πως το βλέπετε ρε παιδιά; Με flight mode, wifi και φωτεινοτητα οθονης στο 35... 4,5 ωρες. Φυσιολογικο είναι; :worry:

 

http://s28.postimg.org/th9i7hw89/Screenshot_2015_10_17_05_10_29.jpg

 

http://s3.postimg.org/lncv0s2m7/Screenshot_2015_10_17_05_10_48.jpg

Βασικά δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ, αλλά βλέπω τις φωτό σου μικροσκοπικές.

Link to comment
Share on other sites

4k αναλυση ειπαμε... παντως το wifi γενικως τραβαει ..ρευμα σε ολα τα κινητα οποτε 4.5 ωρες οθονη ειναι καλα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

2k έχει όχι 4.εγώ με xenonhd χτύπησα 6.30 ώρες κοντά σε 30 ώρες λειτουργίας με wifi όχι data.το μόνο που έκανα ήταν να σουτάρω από το κινητό το χαζο skype.ότι χειρότερο υπάρχει
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πανω που ειχα φερει το κινητο ακριβως στα μετρα μου ,δυστυχως θα πρεπει να το

γυρισω σε εργοστασιακη μορφη!Ενω στους περισσοτερους ραγιζει ,στο δικο μου

ξεκολλησε η οθονη :wacko: και φεγγιζει το backlight !Το τηλεφωνο δεν μου εχει πεσει ποτε και δεν

εχει ερθει σε επαφη με τρελη θερμοκρασια ,οποτε δεν μπορω να καταλαβω πως

εγινε!Ειναι παρτιδα 409 ,αγορασμενο τον Φεβρουαριο!Αυριο θα παρω τηλεφωνο

την Procordia και ελπιζω να εχουν ανταλλακτικο!

Γνωριζει κανενας εαν δινουν αλλη συσκευη μεχρι να φτιαχθει η δικια μου?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

 

για 1 προς 1 μεταφορά από LG G2 σε G3 υπάρχει κάτι; Το LG backup κάνει δουλειά;

 

θέλω να μεταφερθούν τα πάντα όχι μόνο contacts αλλά και apps, settings και data των apps, sms κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

 

για 1 προς 1 μεταφορά από LG G2 σε G3 υπάρχει κάτι; Το LG backup κάνει δουλειά;

 

θέλω να μεταφερθούν τα πάντα όχι μόνο contacts αλλά και apps, settings και data των apps, sms κλπ. κλπ.

Το βλέπω σχεδόν απίθανο το LGBackup να σου κάνει όλα αυτά που ζητάς! Η καλύτερη λύση είναι να ρουτάρεις το G2, να πάρεις τα back up με Titanium και μετά αφού ρουτάρεις και το G3 τα περνάς όλα όπως είναι. Αν όλα αυτά σου φαίνονται βουνό. Τότε εξάγεις τις επαφές σου σε .vcf αρχείο ή στο gmail, παίρνεις και back up τα data των εφαρμογών που θέλεις μ' αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Όσες δεν έχουν δεδομένα που θέλεις, τις κατεβάζεις εκ νέου...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

 

για 1 προς 1 μεταφορά από LG G2 σε G3 υπάρχει κάτι; Το LG backup κάνει δουλειά;

 

θέλω να μεταφερθούν τα πάντα όχι μόνο contacts αλλά και apps, settings και data των apps, sms κλπ. κλπ.

 

Δεν γινεται αυτο. Μονο με root γινεται. επαφες και sms ισως και να τα μεταφερει αν και αυτο με επιφυλαξη μιας που ειναι απο G2 σε G3. Τα pc suits ειναι παραξενα μερικες φορες και μεχρι και αυτο δεν το καταφερνουν. Δοκιμασε και κατι αλλο καλυτερα. Κανε backup σε ενα cloud και δοκιμασε να τα μεταφερεις απο εκει στο G3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...