Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα, μετά από 1,5 μήνα συμβίωσης με την συσκευή, είδα για πρώτη φορά να μου σβήνει 2 φορές σε συγκεκριμένη χρήση εφαρμογής: φωτογραφική κάμερα ενώ λειτουργούσε συνεχώς σε παιδικό πάρτυ γενεθλίων...

 

Ποτέ δεν το είχα δει ξανά πριν, ενώ μου το έκανε δεύτερη φορ μεθά από λίγο, πάλι ενώ τραβούσε φωτογραφίες συνεχόμενα.

 

Για να επανέλθει, χρειάστηκε να βγάλω μπαταρία κ να κάνω επανεκκίνηση.

 

Version 10l

Ελληνικό 407

Εμένα μου το έκανε αυτό το 16αρι που ειχα, το 32αρι δεν έχει κολλήσει πουθενά μέχρι στιγμής... Είναι όντως λίγο ενοχλητικό να κολλάει η συσκευή στη κάμερα ειδικά την ώρα που το χρειάζεσαι

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλλο πάλι και τούτο. Σήμερα το πρωί το βρήκα σβηστό ενώ το βράδυ ήταν σεταρισμενο να με ξυπνήσει και με μπαταρία 88%. Όσο και αν πέταγα το power button Δεν άναβε. Το έβαλα στην πρίζα τπτ νεκρό. Το άνοιξα έβγαλα και έβαλα μπαταρία και συνήλθε. Να μου φριζαριζε κατά την χρήση να το ξεχάσω......αλλά να νεκρωνει από αδράνεια... Και πώς να ζητήσω doa που άμα τους το πάω θα ειναι μια χαρά. Το έχει πάθει κανείς άλλος ρε παιδιά;

Είχε μπαταρία όταν το άνοιξες; Το έχω πάθει κι εγώ μετά από σεταρισμα και έκλεισε επειδή όπως κατάλαβα μετά, ζητούσε άδεια root το greenify με αποτέλεσμα να μείνει όλο το βράδυ ανοιχτή η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

[quote

 

Να υποθέσω οτι αυτή η αλλαγή προς το καλύτερο έγινε επειδή το γύρισες σε art ή και επειδή άλλαξες τις κλίμακες?

Δεν ξερω τα εκανα και τα 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Κόντρα λοιπόν σε όσα είχα ακούσει για αυτό το κινητό (lag,κακή αυτονομία κ.λ.π) ,έγινα κάτοχος της έκδοσης των 16gb εδώ κ 7 ημέρες μιας κ ήθελα μια αλλαγή (πρώην κάτοχος Galaxy s4). H εμπειρία που προσκόμησα απ το κινητό είναι η εξής ...

1) Άριστος σχεδιασμός κ ωραία αίσθηση στο χέρι αν κ πλαστικο κ παρα το γεγονός οτι είναι αποσπόμενο το πίσω καπάκι ,δινει την αίσθηση ενός ενιαίου σωματος .

2)Αυτονομια 1μιση μερα με σχεδόν ασταμάτητη χρήση internet

3) Χωρίς το παραμικρό lag σε art ,απλως εχω κατεβασει ενα προγραμμα απ το playstore για να κανω εκκαθασιση της ram που κ που μιας κ το συνηθισα απ το touchwiz που ειχε διαχειριση της ram. **Εκδοση V10L αγγλικό.

4)Antutu benchmark score : 38884

5)Κάμερα άριστη κ με χρήσιμες λειτουργίες

6)το knock on ειναι κατι παραπανω απο χρησιμο

7) Οθονη με τρομερη αναλυση κ φυσικα χρωματα

 

Το μονο αρνητικο που θα μπορουσα να προσαψω ειναι το μαυρο της οθονης σε σχεση με αυτο που μονο η amoled οθονη των samsung προσφερουν .

 

Αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα οσους εχουν ακομη αμφιβολιες ...

Link to comment
Share on other sites

Είχε μπαταρία όταν το άνοιξες; Το έχω πάθει κι εγώ μετά από σεταρισμα και έκλεισε επειδή όπως κατάλαβα μετά, ζητούσε άδεια root το greenify με αποτέλεσμα να μείνει όλο το βράδυ ανοιχτή η οθόνη.

Δεν καταλαβες. Δεν τελειωσε η μπαταρία.....νεκρωθηκε και δεν ακουγε ουτε power button ουτε καλωδιο φορτισης. Οταν συνηλθε ειχε ακομα 88 μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα κ με καρτα αλλης εταιριας αλλα το προλημα ηταν το ιδιο... το περιεργο ειναι πως χρησιμοποιωντας την εφαρμογη της ηχογραφησης οταν πλησιαζω στο μικροφωνο στο κατω μερος της συσκευης ολα ειναι καλα ακουγοαι μια χαρα οταν εχω ομως το τηλεφωνο στο αυτι μου δεν ακουγεται τπτ... λες και δεν υπαρχει μικροφωνο, μαλλον για hardware το κοβω
... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η παρτίδα (407, γερμανικό από amazon), η αναβάθμιση σε v10l ή ότι έχω το 32αρι με 3gb ram, αλλά το κινητό δεν έχει κανένα θέμα. Ούτε υπερθερμάνσεις, ούτε lag, ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο έχει αναφερθεί. Και όλα αυτά με τον στοκ launcher, απλά έβαλα SwiftKey και textra για τα SMS, dalvik και animations στο 0.5χ.

 

Το multitasking του είναι μια χαρά και κρατάει τις εφαρμογές όπως τις άφησα.

Σταμάτησα να πατάω το back και χρησιμοποιώ το home button. Το ατού, προφανώς, να έχεις τόση μνήμη. Καταλαβαίνω ότι το μοντέλο με τα 2gb θα έχει ένα θέμα, καθώς στο δικό μου η ελεύθερη ram κινείται στο 1gb πάνω κάτω. Κακώς για εμένα το έβγαλε όταν το software της LG τρώει τόσους πόρους σε αντίθεση με το pure Android και το sense πχ.

 

Από σήμα μια χαρά, παρόλο που δείχνει να είναι αδύναμο, κατεβάζει με φουλ ταχύτητα και πιάνω 4G σταθερά. Επίσης η εναλλαγή απο 2G/3G/4G γίνεται πολύ γρήγορα.

 

Το wifi δεν είναι από τα πιο δυνατά.

 

Μπαταρία απλά ικανοποιητική. Φαίνεται σαν να βγάζει τη μέρα με μικτή χρήση 4G και WiFi. Λογικά γύρω στις 4 άντε 4.5 ώρες οθόνη με φωτεινότητα στο αυτόματο και 100%. Το πολύ θετικό είναι ότι από 1% σε 100% φόρτισε σε 1 ώρα και 50 λεπτά, όπως επίσης ότι το κινητό σε αναμονή είναι τέλειο, χάνει πάρα πολύ λόγω μπαταρία.

 

Τα μόνα αρνητικά που βρήκα είναι ότι το άσπρο στο δικό μου μοντέλο είναι αρκετά θερμό (ίσως είναι θέμα γούστου) κι επίσης όντως κάνει παράσιτα σε 2G. Επειδή σπάνια έχω 2G δε με απασχολεί τόσο πολύ.

 

Έχω ακόμη 4 βδομάδες να αποφασίσω αν θα ζητήσω αντικατάσταση στο Amazon γι' αυτά τα δύο θέματα. Είναι ρίσκο βέβαια καθώς μπορεί να πέσω σε ακόμη πιο μπεζ οθόνη.

 

Γενικά, χαίρομαι για την επιλογή που έκανα.

 

Αναμένουμε τώρα το lollipop που θα έχει default το art για να γίνει ακόμη καλύτερο το κινητό.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

new version N for D855

 

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downlo...D85510N_00.kdz

Edited by kostasrodos29
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η παρτίδα (407, γερμανικό από amazon), η αναβάθμιση σε v10l ή ότι έχω το 32αρι με 3gb ram, αλλά το κινητό δεν έχει κανένα θέμα. Ούτε υπερθερμάνσεις, ούτε lag, ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο έχει αναφερθεί. Και όλα αυτά με τον στοκ launcher, απλά έβαλα SwiftKey και textra για τα SMS, dalvik και animations στο 0.5χ.

 

Το multitasking του είναι μια χαρά και κρατάει τις εφαρμογές όπως τις άφησα.

Σταμάτησα να πατάω το back και χρησιμοποιώ το home button. Το ατού, προφανώς, να έχεις τόση μνήμη. Καταλαβαίνω ότι το μοντέλο με τα 2gb θα έχει ένα θέμα, καθώς στο δικό μου η ελεύθερη ram κινείται στο 1gb πάνω κάτω. Κακώς για εμένα το έβγαλε όταν το software της LG τρώει τόσους πόρους σε αντίθεση με το pure Android και το sense πχ.

 

Από σήμα μια χαρά, παρόλο που δείχνει να είναι αδύναμο, κατεβάζει με φουλ ταχύτητα και πιάνω 4G σταθερά. Επίσης η εναλλαγή απο 2G/3G/4G γίνεται πολύ γρήγορα.

 

Το wifi δεν είναι από τα πιο δυνατά.

 

Μπαταρία απλά ικανοποιητική. Φαίνεται σαν να βγάζει τη μέρα με μικτή χρήση 4G και WiFi. Λογικά γύρω στις 4 άντε 4.5 ώρες οθόνη με φωτεινότητα στο αυτόματο και 100%. Το πολύ θετικό είναι ότι από 1% σε 100% φόρτισε σε 1 ώρα και 50 λεπτά, όπως επίσης ότι το κινητό σε αναμονή είναι τέλειο, χάνει πάρα πολύ λόγω μπαταρία.

 

Τα μόνα αρνητικά που βρήκα είναι ότι το άσπρο στο δικό μου μοντέλο είναι αρκετά θερμό (ίσως είναι θέμα γούστου) κι επίσης όντως κάνει παράσιτα σε 2G. Επειδή σπάνια έχω 2G δε με απασχολεί τόσο πολύ.

 

Έχω ακόμη 4 βδομάδες να αποφασίσω αν θα ζητήσω αντικατάσταση στο Amazon γι' αυτά τα δύο θέματα. Είναι ρίσκο βέβαια καθώς μπορεί να πέσω σε ακόμη πιο μπεζ οθόνη.

 

Γενικά, χαίρομαι για την επιλογή που έκανα.

 

Αναμένουμε τώρα το lollipop που θα έχει default το art για να γίνει ακόμη καλύτερο το κινητό.

 

Και μένα 407 παρτίδα από Ουγγαρία, 16άρι με V10l, άριστο! Το χω εδώ και 10 μέρες και το έχω λατρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας μετά από επανεκκίνηση της συσκευής να χάνονται οι ρρυθμίσεις της οθόνης; π.χ. Η φωτεινότητα από το 20% να αλλάζει σε 100%!

Όλοι μας ζούμε στους υπονόμους όμως μερικοί κοιτάζουν τ'άστρα.....!

Mod edit: Αφαιρέθηκε φωτογραφία λόγω παραβίασης των όρων χρήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας μετά από επανεκκίνηση της συσκευής να χάνονται οι ρρυθμίσεις της οθόνης; π.χ. Η φωτεινότητα από το 20% να αλλάζει σε 100%!

Εχεις βαλει καρτα sim;

Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στα G2 (ειχε γινει και σε μενα).

Μολις ομως μπηκε sim, ξανα δεν το εκανε!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό με τα 2 ram έχει θέμα με το multitasking και ότι δεν κρατάει τις εφαρμογές τις πρόσφατες στην μνήμη δοκιμάστε το Memory Manager με την επιλογή optimum. Τεράστια διαφορά θα δείτε.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό με τα 2 ram έχει θέμα με το multitasking και ότι δεν κρατάει τις εφαρμογές τις πρόσφατες στην μνήμη δοκιμάστε το Memory Manager με την επιλογή optimum. Τεράστια διαφορά θα δείτε.

Φιλε μου εχω βαλει αυτο το προγραμμα αλλα επιλέγω το optimum και δεν αλλάζει τις παραμέτρου

.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.apps.memory.manager&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dmemory+manager+apk&pcampaignid=APPU_lt5RVLzXCcPmaq3rgKAE

Edited by alelo

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω την δυνατοτητα να αποκτησω την εκφοση με τα 32gb με 3gb Ram με 330 ευρω (λογω επιδοτηςης). Ενω ολα τα reviews το αποθεωνουν, εχω προβληματιστει αρκετα απο τα σχολια των χρηστων, κυριως αναφορικα με μπαταρια, lags κ χαμηλες επιδοσεις (αν κ πιστευω οτι η συγκεκριμενη οθονη ειναι υπευθυνη για αυτες). Το συστηνετε κ αν ναι τι πρεπει να προσεξω; Μηπως να ψαχτω για κατι αλλο;;
Link to comment
Share on other sites

Να μην ψαχτείς καθόλου αυτό έχω από την πρώτη στιγμή και το τηλέφωνο πάει ''μαλλιά'' .Οθόνη κορυφαια και με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία τα σπάει...;-)
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

@ kostadoros29

Ευχαριστώ πολύ!

Προς τα εκεί κατευθύνομαι. Κάποπια στιγμή σκέφτηακα και το oneplus one, αλλά η διαδικασία απόκτησης και η έλλειψη support στην Ελλάδα είναι αποτρεπτικοί παράγοντες...

Ποιά έκδοση έχεις (με τα 32 ή τα 16)? Το δουλεύεις στο art?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω πια, εδω και λιγες ημερες επεστρεψα σε Samsung, να πω οτι το G3 πραγματικα τα ''σπαει''.

Δεν ειχα ποτε το οποιοδηποτε προβλημα, η συσκευη ηταν σφαιρα και με την l η αυτονομια της μπαταριας ε κ π λ η κ τ ι κ η!!

 

ps

Hταν το 32αρι(407) και ετρεχε με Nova Prime.

Edited by Jig
ps
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

έχω απο νωρίς το πρωί στα χέρια μου το 32άρι. το είχα επεξεργαστεί αρκετά σε διάφορα καταστήματα πριν προχωρήσω στην αγορά του, δεδομένου οτι ακουγόντουσαν διάφορα παράπονα. θεωρώ οτι επρόκειτο για παιδικές ασθένειες οι οποίες με τις μετέπειτα αναβαθμίσεις θεραπεύτικαν.

 

έχω πλέον εγκαταστήσει όλα τα apps μου και περάστηκαν όλες οι διαθέσιμες αναβαθμίσεις σε v10I

 

η οθόνη για την οποία τόσα έχουν ακουστεί, πιστεύω οτι είναι θέμα προτίμησης. εμένα προσωπικά η απεικόνιση των χρωμάτων πχ στις samsung δεν μου αρέσει. είναι μια ιδέα σκοτεινότερη απο τον ανταγωνισμό αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητική. εγώ την έχω στο 60% και AUTO και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

το UI είναι ευχαριστο και ναι μεν μπορεί να μην αφήνει τη συσκευή να έχει τη σπιρτάδα που είχε το παλιό μου nexus 5 σε καμία περίπτωση όμως δεν το λες αργό.

 

ο αποθηκευτικός χόρος δε, πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. με εγκατεστημένοους χάρτες για εύρωπη/ΗΠΑ/καναδά και αρκετά άλλα apps έχω διαθέσιμα 8gb καθώς και την 64gb κάρτα μνήμης για μουσική, βίντεο, φωτός etc

 

η φωτογραφική του μηχανή μάλλον είναι υποδεέστερη του G5 ή του Z3 αλλα σε καμία περίπτωση δεν θεωρείτε κακή. το αντίθετο μάλιστα.

 

το συνολικό footprint της συσκευής σε συνδυασμό με το μέγεθος της οθόνης που διαθέτει το κάνουν πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει μια οθόνη μεγαλύτερη, χωρίς όμως να φτάσει σε μέγεθος παντόφλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενώ προσπαθώ να αλλάξω από dalvik σε art, το'χωεπιλέξει 2 φορές, κάνει επανεκκίνηση, αλλά δείχνει ξανά λειτουργία σε dalvik. Υποψιάζεται κανείς τι μπορει να συμβαίνει;

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

έχω απο νωρίς το πρωί στα χέρια μου το 32άρι. το είχα επεξεργαστεί αρκετά σε διάφορα καταστήματα πριν προχωρήσω στην αγορά του, δεδομένου οτι ακουγόντουσαν διάφορα παράπονα. θεωρώ οτι επρόκειτο για παιδικές ασθένειες οι οποίες με τις μετέπειτα αναβαθμίσεις θεραπεύτικαν.

 

έχω πλέον εγκαταστήσει όλα τα apps μου και περάστηκαν όλες οι διαθέσιμες αναβαθμίσεις σε v10I

 

η οθόνη για την οποία τόσα έχουν ακουστεί, πιστεύω οτι είναι θέμα προτίμησης. εμένα προσωπικά η απεικόνιση των χρωμάτων πχ στις samsung δεν μου αρέσει. είναι μια ιδέα σκοτεινότερη απο τον ανταγωνισμό αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητική. εγώ την έχω στο 60% και AUTO και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

το UI είναι ευχαριστο και ναι μεν μπορεί να μην αφήνει τη συσκευή να έχει τη σπιρτάδα που είχε το παλιό μου nexus 5 σε καμία περίπτωση όμως δεν το λες αργό.

 

ο αποθηκευτικός χόρος δε, πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. με εγκατεστημένοους χάρτες για εύρωπη/ΗΠΑ/καναδά και αρκετά άλλα apps έχω διαθέσιμα 8gb καθώς και την 64gb κάρτα μνήμης για μουσική, βίντεο, φωτός etc

 

η φωτογραφική του μηχανή μάλλον είναι υποδεέστερη του G5 ή του Z3 αλλα σε καμία περίπτωση δεν θεωρείτε κακή. το αντίθετο μάλιστα.

 

το συνολικό footprint της συσκευής σε συνδυασμό με το μέγεθος της οθόνης που διαθέτει το κάνουν πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει μια οθόνη μεγαλύτερη, χωρίς όμως να φτάσει σε μέγεθος παντόφλας.

 

Φωτογραφική υποδεέστερη του g5? Δύσκολο το βλεπω

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα κι εγω το δικο μου..408 εκδοση ειναι..το προβλημα μου εινα ιοτι εβαλα την sim καρτα μεσα και δεν μου αναγνωριζει δικτυο..δειχνει να φορτωνει για να βρει σημα αλλα τιποτα..πρεπει να κανω καποια ρυθμιση???γιατι τωρα μου βγαζει μονο για επειγουσες κλησεις..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενώ προσπαθώ να αλλάξω από dalvik σε art, το'χωεπιλέξει 2 φορές, κάνει επανεκκίνηση, αλλά δείχνει ξανά λειτουργία σε dalvik. Υποψιάζεται κανείς τι μπορει να συμβαίνει;

 

Προφανώς έχεις το xposed framework το οποίο είναι ασύμβατο με το art.

Πάντως αν δε βγει update του xposed που να τρέχει σε art, δεν πρόκειται να βάλω ούτε την Lolipop. Χωρίς αυτό, το android είναι λειψό.

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα κι εγω το δικο μου..408 εκδοση ειναι..το προβλημα μου εινα ιοτι εβαλα την sim καρτα μεσα και δεν μου αναγνωριζει δικτυο..δειχνει να φορτωνει για να βρει σημα αλλα τιποτα..πρεπει να κανω καποια ρυθμιση???γιατι τωρα μου βγαζει μονο για επειγουσες κλησεις..

 

είχες παλιά και την έκοψες;

Link to comment
Share on other sites

oxi micro sim ειναι..την ειχα στο iphone..αλλα προχθες που χαλασε το iphone πηγα εβγαλα και μια καρτα κανονικη μεγαλη για να μπορεσω να την βαλω σε ενα παλιο τηλεφωνο που ειχα..τωρα εκλεισα την παλια συσκευη και εχω ανοιχτο μονο το LG αλλα σημα γιοκ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...