Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ειπα πως ΕΓΙΝΕ... απλα ρωτησα. αν ειναι ψυχωση, ιδεα μου ή κατι τελος παντων. δεν ειπα εγινε σεισμος τον καταλαβατε? αντε.

 

Μήπως έχεις καταπιεί τον Εγκέλαδο και κουνιέσε συνέχεια ή μόλις γυρισες από την Μύκονο ;

 

:) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχεις καταπιεί τον Εγκέλαδο και κουνιέσε συνέχεια ή μόλις γυρισες από την Μύκονο ;

 

:) :)

Mallon vrisketai stis plates tou Kwstetsou :p

Link to comment
Share on other sites

Mallon vrisketai stis plates tou Kwstetsou :p

 

:lol: Good, ol Bayern :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγινε ενας σχεδον αναπαισθητος σεισμος πριν λιγα λεπτα ή ηταν ιδεα μου; :worry:
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

μπα ιδεα σου θα ηταν αν κι εγω απο δω που ειμαι και η γη να ανοιξει σιγα μην το παρω πρεφα ...ετσι στο ακλαφτο θα παω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

και που μενεις κιολας?...

Αθηνα μενω! Και εγινε σιγουρα γιατι κουνηθηκε η οθονη μου ενω δεν την ακουμπησα καν..αλλα οκ ειπα πως ηταν πολυ μικρος..ουτε στις ειδησεις δε θα τον αναφερουν φανταζομαι..

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Εγινε ενας σχεδον αναπαισθητος σεισμος πριν λιγα λεπτα ή ηταν ιδεα μου; :worry:

 

Meta apo 2 Mpoukalia Johny.... Opa re seis Seismos ginetai?

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα μενω! Και εγινε σιγουρα γιατι κουνηθηκε η οθονη μου ενω δεν την ακουμπησα καν..αλλα οκ ειπα πως ηταν πολυ μικρος..ουτε στις ειδησεις δε θα τον αναφερουν φανταζομαι..

 

Έλα βρε... αμέσως σεισμός! Ξέρεις πόσες φορές μου έχει συμβεί αυτό; Βέβαια εγώ έχω TFT (πολύ μικρή βάση βρε παιδάκι μου) και έχω και το tower στο γραφείο, οπότε κάθε φορά που τρώει σκάλωμα ο σκληρός και αρχίζει να γουργουρίζει, τρέμει ολόκληρο το γραφείο.... :lol:

Θα σου πρότεινα να κοιτάς πιο αξιόπιστα αντικείμενα, π.χ. τη λάμπα στο ταβάνι. Με έχει σώσει από πολλά άσκοπα παραληρήματα :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε... αμέσως σεισμός! Ξέρεις πόσες φορές μου έχει συμβεί αυτό; Βέβαια εγώ έχω TFT (πολύ μικρή βάση βρε παιδάκι μου) και έχω και το tower στο γραφείο, οπότε κάθε φορά που τρώει σκάλωμα ο σκληρός και αρχίζει να γουργουρίζει, τρέμει ολόκληρο το γραφείο.... :lol:

Θα σου πρότεινα να κοιτάς πιο αξιόπιστα αντικείμενα, π.χ. τη λάμπα στο ταβάνι. Με έχει σώσει από πολλά άσκοπα παραληρήματα :D

Σιγα βρε! Δεν ειπα πως πανικοβληθηκα..ειπα απλα πως εγινε ενας αναπαισθητος σεισμούλης (και με υποκοριστικο για να δηλωσω ποσο μικρος ηταν!) ... κι εγω TFT εχω ... και κουνηθηκε λιγουλακι! :)

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπα...Παιδακια κουνηθηκαμε πολυ η μου φανηκε?Εδω Κιατο Κορινθιας οπου κι αν εγινε το καταλαβαμε υπερβολικα πολυ..Τουλαχιστον 5-5,5 ριχτερ..:X Παναζια μμμμ (πριν 10-15 λεπτα εγινε)

edit:Ειπαν για εξω απ'το Ξυλοκαστρο επικεντρο 4,2 ριχτερ..4,2 ΜΟΝΟ :eek:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβε κανεις τα ξημερωματα?

εμενα με ξυπνησε γιατι κουνηθηκε το κρεβατι μου

 

ωρα περιπου 4.24 ...

:X
Link to comment
Share on other sites

καταλαβε κανεις τα ξημερωματα?

εμενα με ξυπνησε γιατι κουνηθηκε το κρεβατι μου

 

ωρα περιπου 4.24 ...

 

:worry: :worry:

Καλά, παρέα με το σεισμογράφο κοιμάστε βρε παιδιά??

Δεν κατάλαβα τίποτα!!:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καταλαβε κανεις τα ξημερωματα?

εμενα με ξυπνησε γιατι κουνηθηκε το κρεβατι μου

 

ωρα περιπου 4.24 ...

 

Ρε παιδιά αν δεν γράφει το προφιλ σας που μένετε ,

γράψτε για πιο μέρος αφορά ο σεισμός που νιώσατε να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν δεν γράφει το προφιλ σας που μένετε ,

γράψτε για πιο μέρος αφορά ο σεισμός που νιώσατε να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.

 

 

δ.αθηνα

 

εγω προσωπικα κουνηθηκα αρκετα. Βεβαια το εχω ξαναπει οτι στο δωματιο καταλαβαινω εστω και το 1 ριχτερ!

πως μπορουμε να ενημερωνομαστε τι σεισμους κανει? ποιο σαιτ ?

:X
Link to comment
Share on other sites

DATE TIME LAT. LONG. DEPTH MAGNITUDE

 

(GMT) N E km Local

2006 SEP 11 00 03 51.3 34.49 25.36 45 3.2

2006 SEP 11 01 15 41.4 35.93 28.08 56 3.2

 

http://www.gein.noa.gr/services/monthly-list.html

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω άρθρο παρατίθεται αυτούσια από την τοπική εφημερίδα της Καλαμάτας "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ", φύλλο 13/9/2006 και είναι ένα αφιέρωμα στη συμπλήρωση 20 χρόνων από τον καταστρεπτικό σεισμό της 13ης Σεπτεμβρίου 1986.

 

Τετάρτη, 13 Σεπτεμβρίου 2006

Ο σεισμός της Καλαμάτας δεν ξυπνά πια μνήμες

 

«ΜΕΤΑ 20 ΕΤΗ»

 

Επιμέλεια

Βασίλης Μπακόπουλος

 

Το σούρουπο πανέμορφο, οι σκιές στους δρόμους είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν, ενώ η δύση είχε πάρει φωτιά -όπως και κάποια σκόρπια σύννεφα πάνω από τα βουνά της Πυλίας...

Εφθανε Σαββατόβραδο, ένα κατ’ επίφαση φθινοπωρινό Σαββατόβραδο, μιας και το καλοκαίρι αρνιόταν πεισματικά να αφήσει την πόλη και τους ανθρώπους της.

Ηταν ο λεπτοδείχτης που λες κι έδωσε το σύνθημα, όταν ένιωσες το ανεπαίσθητο σείσιμο της γης που ξαφνικά αντάριασε κάτω από τα πόδια σου, ίδια τρικυμισμένη θάλασσα. Για μια στιγμή -μόνο για μια στιγμή- είπες ότι πήρε τέλος, όμως επανήλθε δυνατότερο, ανελέητο.

Οι κραυγές, οι κρότοι, το σπάσιμο των τζαμιών, ο φριχτός ήχος από τα ντουβάρια που σωριάζονταν, το βουητό που ένιωθες να έρχεται από το βουνό και να ξεσπά πάνω στην πόλη - και σηκώθηκε η σκόνη, που σκοτείνιασε το σούρουπο απότομα, που έπνιγε την ανάσα σου και έτσουζε τα μάτια σου.

 

«ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΗ ΣΚΟΝΗ»...

Κι ύστερα... τίποτα. Το σκοτάδι ήρθε ξαφνικά, με μόνη πηγή φωτός τις δέσμες από τους προβολείς των αυτοκινήτων να διαχέονται μέσα στη σκόνη, που σκέπασε τα πάντα. Είχε τελειώσει - όμως για την Καλαμάτα και τους ανθρώπους της, τότε άρχιζαν όλα. Ηταν Σάββατο, 13 Σεπτέμβρη 1986, στις 8.24 το απόγευμα.

Ο σεισμός που έπληξε την Καλαμάτα στις 13 Σεπτεμβρίου 1986, είχε μέγεθος 6,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Σκότωσε πολλούς, τραυμάτισε περισσότερους...

Από τα 9.124 κτήρια της Καλαμάτας το 20% κρίθηκαν κατεδαφιστέα, το 16% έπαθαν σοβαρές βλάβες, το 36% ελαφρές βλάβες και μόνο το 28% άντεξε στο χτύπημα. Το Ελαιοχώριο καταστράφηκε ενώ σοβαρές ζημιές έπαθαν και άλλα χωριά στη γύρω περιοχή. Σημειώθηκαν πτώσεις βράχων από τον Ταΰγετο και διακόπηκε η κυκλοφορία στον οδικό άξονα Σπάρτης-Καλαμάτας για 24 ώρες.

Το σεισμό του Σαββάτου ακολούθησε, μετά από 2 ημέρες, στις 15 Σεπτεμβρίου, μετασεισμός μεγέθους 5,4 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ.

 

ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ...

Οι πρώτες ώρες δύσκολες, η επικοινωνία αδύνατη -κι όμως η Αθήνα ενημερώνεται σχεδόν την ίδια στιγμή για την καταστροφή. Διαβάζουμε στο δικτυακό τόπο της Επιτροπής Κάλυψης Εκτάκτων Αναγκών/Ομάδες Εκτακτης Ανάγκης (http://www.hares.gr):

«13.09.86 - 20:25 Σεισμός 6,2R στην Καλαμάτα. Ο SV3CK δίνει στην Αθήνα το μήνυμα της καταστροφής και κρατάει σε μοναδική επαφή τις 2 πόλεις για 72 ώρες.

Στήνεται δίκτυο μέσω RO (λειτουργεί με ηλιακά) μεταξύ Νομαρχίας Καλαμάτας και Γ.Α.Δ.Α. Αποστέλλεται ομάδα στην περιοχή. Συμμετέχουν SV1ΑΒ/3, SV1 AD, SV3CK, SV1HX, SV1KC, SV3SJ, SV1VN, SV1VU, SV1WC, SV5YS, SV1ZJ, SV1AAV, SV3ABE, SV1ACJ, SV1ADJ, SVOEG, SVOET, DK5KL/SV3, DF3KZ/P, DLOTHW, DJ5RT/SV3, J40MAR, Wilhelm Rupert».

 

ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Αντίστοιχα, στην ιστοσελίδα της Ενωσης Αξιωματικών Πυροσβεστικού Σώματος (http://www.eaps.gr), αναφέρονται τα παρακάτω για εκείνη την ημέρα:

«13 Σεπτεμβρίου 1986, Καλαμάτα. 20.23. Eνας επιφανειακός σεισμός μεγέθους 6,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ πλήττει τη μεσσηνιακή πρωτεύουσα, αλλά και τα γύρω χωριά. Για την αντιμετώπιση της κατάστασης το Πυροσβεστικό Σώμα αναπτύσσει άμεσα ένα οργανωμένο σχέδιο επέμβασης. Δύο αεροπλάνα της Πολεμικής Αεροπορίας μεταφέρουν από την Αθήνα δυνάμεις και διασωστικό εξοπλισμό ενώ ο αρχηγός του Π.Σ. αναλαμβάνει τον όλο συντονισμό. Παράλληλα, ομάδα Γάλλων και Γερμανών διασωστών έρχεται να ενισχύσει τις προσπάθειες. Η μεγαλύτερη επιχείρηση στήνεται στην οδό Αριστείδου 28, στο κέντρο της Καλαμάτας, όπου μια τετραώροφη πολυκατοικία σωριάζεται, καταπλακώνοντας 20 άτομα. Οι πυροσβέστες, αψηφώντας το φόβο των μετασεισμών και την εξάντληση από τις υπεράνθρωπες προσπάθειες, παλεύουν με το χρόνο και τελικά φέρνουν ξανά στην ζωή μια 3μελή οικογένεια και ένα μόλις 10 ημερών βρέφος. Οι διασωστικές επιχειρήσεις εξελίσσονται σε όλη την πόλη, αλλά και στα χωριά Αρι, Ελαιοχώρι, Νέδουσα. Πριν περάσουν 48 ώρες, το μεσημέρι της 15ης Σεπτεμβρίου, ένας μετασεισμός 5,6 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, ολοκληρώνει την καταστροφή στην περιοχή. Δεκάδες οι τραυματίες, χιλιάδες οι άστεγοι, ενώ μόνο το 28% των κτηρίων της Καλαμάτας έμειναν ανέπαφα από την ορμή του Εγκέλαδου».

 

ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Κι αν σήμερα το απόγευμα συμπληρώνονται 20 χρόνια από τη συμφορά εκείνη, τι έμεινε τελικά - πέρα από κάποιους χαροκαμένους που επιμένουν ακόμα να θυμούνται τους δικούς τους μέσα από τις φωτογραφίες παλιών, ευτυχισμένων στιγμών;

Κι όμως, αυτά τα 20 χρόνια που πέρασαν κάνουν εκείνο το Σεπτέμβρη να μοιάζει εξ ίσου παλιός - τόσο παλιός που τα νεογέννητα παιδιά τού τότε, σήμερα να είναι ανίδεα για το κακό που έγινε, αφού δεν το έζησαν. Απλώς ακούν για το σεισμό της Καλαμάτας και φαντάζονται - όπως άκουγε η δικιά μου γενιά και φανταζόταν για την Κατοχή...

Απλώς ιστορίες, φωτογραφίες, ένα -το ίδιο πάντα- ντοκιμαντέρ απ’ όσους αποφασίσουν για κάποιο αφιέρωμα.

Το ασθενοφόρο που περνά «με χίλια» από την πλατεία 23ης Μαρτίου κι ο τροχονόμος που με ένταση του κάνει σήμα να περάσει. Η αλαφιασμένη Σοφία να τρέχει στη Νέδοντος με την απόγνωση ανάγλυφη στο πρόσωπο. Ο ιερέας πάνω στα ερείπια. Ο πεσμένος εξωτερικός τοίχος και η φωτογραφία του προγόνου που διακρίνεται ακόμα κρεμασμένη μέσα στο δωμάτιο. Η φρίκη στον ομαδικό τάφο της Αριστείδου. Ο Παύλος που ζητά από τους γύρω «ένα ποτηράκι νερό» για κάποιον εγλωβισμένο στα ερείπια. Η διάσωση στην Κολοκοτρώνη. Οι τέντες στον «Μεσσηνιακό» και στο ποτάμι...

Ολα παγωμένα στο χρόνο - μόνο που αυτός πέρασε κι εμείς προσπεράσαμε. Απαξιώνοντας τα όποια διδάγματα, επανερχόμενοι στα «σημαντικά», αφήνοντας πίσω μας τα ερείπια.

«Θωρακισμένη» λέει, η Καλαμάτα. Τα κτήρια ίσως και να ’ναι. Οι άνθρωποί της όμως, πολύ φοβάμαι, ότι βαδίζουν ψηλαφητά στο μέλλον κρατώντας κλειστά τα μάτια τους και έχοντας περίκλειστες -όσο ποτέ άλλοτε- τις ψυχές τους...

 

Επίσης, σχετικό άρθρο στην "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" της 13/9/2006:

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=28296148

Link to comment
Share on other sites

Κατι ενιωσα... Βλεπω οτι δεν ειμαι ο μονος.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...