Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αρκει να μην ειμαι μεσα σε πολυκατοικια ολα τα αλλα ειναι μικροπροβληματα;)

 

Ακριβως αυτο, δεν θελω να βρισκομαι σε κλειστο χωρο ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο πρωτη φορα το ακουω. προς τα πανω? γιατι?

οσο πιο ψηλα τοσο πιο μεγαλη ταλαντωση δεν θα εχει?

 

Προς τα πανω και ει δυνατον κατω απο δοκαρια,πορτες.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι δεν φοβασαι τον σεισμο φοβασαι το σπιτι σου λες θα πεσει? η οχι? αυτο ειναι μονο εξω γιατι οταν κανει σεισμο κανεις δεν κανει σαν τρελος (μονο οι γυναικες κανουν παντα σαν τρελλες) διοτι δεν εχει λογο να φοβαται εκτως και αν του πεσει κανα μπαλκονι στο κεφαλι του εκει παω πασο:p εγω δεν εχω προβλημα και 20 ριχτερ να κανει αρκει να μην ειμαι μεσα σε πολυκατοικια ολα τα αλλα ειναι μικροπροβληματα;)

 

Χαιρω πολυ φιλε hydro αν εισαι εξω.

Το θεμα ειναι τι κανεις αν εισαι μεσα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρω πολυ φιλε hydro αν εισαι εξω.

Το θεμα ειναι τι κανεις αν εισαι μεσα.

 

Την προσευχή σου!:p

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν είσαι πιο κοντά στην ταράτσα σε ενα κτίριο που έπεσε, σε βρίσκουν πιο εύκολα. Αν πάλι είναι γερό, πάς κατ'ευθείαν πρός την είσοδο για να βγείς και να σωθείς.

γιατι η ταρατσα θα πεσει τελευταια και παντα μα παντα δεν σπαει....οπως λενε για τα μπαλκονια ολοι λεν μακρυα αλλα ολα τα μπαλκονια στην θεση τους μενουν:p μετα την παυση του σεισμου εχεις 3-5 δευτερα για να φυγεις πριν αρχισει και πεφτει το κτηριο

Link to comment
Share on other sites

Χαιρω πολυ φιλε hydro αν εισαι εξω.

Το θεμα ειναι τι κανεις αν εισαι μεσα.

εαν εισαι σε καλο σπιτι τιποτα συνεχιζεις να κανεις αυτο που εκανες εαν εισαι σε σπιτι που εχεις αμφιβολιες σε γωνια και οχι κατω απο πορτα

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι σε καλο σπιτι τιποτα συνεχιζεις να κανεις αυτο που εκανες εαν εισαι σε σπιτι που εχεις αμφιβολιες σε γωνια και οχι κατω απο πορτα

 

Και ομως κατω απο πορτα γιατι τρεχει δοκαρι απο πανω.

Στη γωνια πεφτει ολο το σπιτι πανω σου.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πέσει μαγκες μόνο η τύχη θα σωσει τίποτα αλλο δεν παιζει όπου και νασαι. Ουτε γωνίες ουτε πόρτες ούτε παραθυρα σε σωζουν.
Link to comment
Share on other sites

Και ομως κατω απο πορτα γιατι τρεχει δοκαρι απο πανω.

Στη γωνια πεφτει ολο το σπιτι πανω σου.

δοκαρι=ξυλο γωνια=μπετο αμα σπασει το ξυλο και πεσει επανω σου την εχεις%$&^ στην γωνια για να ξερεις το σπιτι πεφτει ειτε προς τα πλαγια ειτε προς τα μεσα (σπανε οι κολονες και πεφτει σαν σε ρουφηχτρα οι κολονες του πρωτου οροφου ειναι οι καλυτερες διοτι αντεχουν τα παντα σχεδον

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, δοκάρι δεν είναι το πάνω μέρος της κάσας της πόρτας αλλά η "οριζόντια κολώνα"... Και από όσο ξέρω επίσης, δεν πέφτει :)

Πάντα φυσικά λαμβάνοντας υπ' όψη ότι μιλάμε για κτήριο που έχει χτιστεί σωστά και σύμφωνα με τους πιο πρόσφατους κανόνες αντισεισμικής δόμισης (ναι, ναι, καλά καταλάβατε, ο άντρας μου είναι πολιτικός μηχανικός :p ).

Τα παλιά σπίτια (τα πολύ πολύ παλιά) νομίζω δεν είχανε δοκάρια, καλά-καλά δεν είχανε ούτε κολώνες. Αλλά το καλό με αυτά είναι ότι συνήθως δεν είχαν πάνω από 2 ορόφους. Οπότε, και στο κεφάλι να σου έρθει, είναι σχετικά εύκολο να γλυτώσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκαρι ειναι η οριζοντια "κολονα" που στηριζει δύο κατακόρυφες κολονες. Σαν ενα Π δηλαδη. Αν πεσει το δοκαρι τοτε καταρεει ο σκελετος του οικοδομηματος.

 

Τα πολυ παλια σπιτια, αυτα που ειναι φτιαγμενα με πληνθρες ηταν μονοοροφα (δεν ειχαν σκελετο για να κρατησουν κατι αλλο απο πανω) και ειναι τα καλυτερα σε περιπτωση πολυ μεγαλου σεισμου. Και να σου πεσει η στεγη δεν παθαινεις τιποτα. Σαν σοβας θα ναι.... Το καλο με τα νεα οικοδομηματα ειναι οτι ειναι τα πιο ασφαλη αφου ειναι φτιαγμενα με τον τελευταιο αντισεισμικο κανονισμο (ειδικα αυτα μετα τον σεισμο της Αθηνας). Το κακο ειναι οτι ο κανονισμος αυτος ανανεωνεται μονο οταν γινει καποιος αλλος μεγαλυτερος σεισμος σε μια περιοχη...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, δοκάρι δεν είναι το πάνω μέρος της κάσας της πόρτας αλλά η "οριζόντια κολώνα"... Και από όσο ξέρω επίσης, δεν πέφτει :)

Πάντα φυσικά λαμβάνοντας υπ' όψη ότι μιλάμε για κτήριο που έχει χτιστεί σωστά και σύμφωνα με τους πιο πρόσφατους κανόνες αντισεισμικής δόμισης (ναι, ναι, καλά καταλάβατε, ο άντρας μου είναι πολιτικός μηχανικός :p ).

Τα παλιά σπίτια (τα πολύ πολύ παλιά) νομίζω δεν είχανε δοκάρια, καλά-καλά δεν είχανε ούτε κολώνες. Αλλά το καλό με αυτά είναι ότι συνήθως δεν είχαν πάνω από 2 ορόφους. Οπότε, και στο κεφάλι να σου έρθει, είναι σχετικά εύκολο να γλυτώσεις...

αυτα δεν τα λεω εγω αυτα τα ειπαν οι σεισμολογοι απο την ουψαλα και οχι εγω:p ε κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι εκει:p

Link to comment
Share on other sites

μετα την παυση του σεισμου εχεις 3-5 δευτερα για να φυγεις πριν αρχισει και πεφτει το κτηριο

Δλδ όσα σου χρειάζονται για να κρυφτείς και να προσευχηθείς.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

δοκαρι=ξυλο γωνια=μπετο αμα σπασει το ξυλο και πεσει επανω σου την εχεις%$&^ στην γωνια για να ξερεις το σπιτι πεφτει ειτε προς τα πλαγια ειτε προς τα μεσα (σπανε οι κολονες και πεφτει σαν σε ρουφηχτρα οι κολονες του πρωτου οροφου ειναι οι καλυτερες διοτι αντεχουν τα παντα σχεδον

 

Mα δε κραταει το ξυλο το μπετο.Το ξυλο απλα εφαρμοζει στο μπετο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, δοκάρι δεν είναι το πάνω μέρος της κάσας της πόρτας αλλά η "οριζόντια κολώνα"... Και από όσο ξέρω επίσης, δεν πέφτει :)

Πάντα φυσικά λαμβάνοντας υπ' όψη ότι μιλάμε για κτήριο που έχει χτιστεί σωστά και σύμφωνα με τους πιο πρόσφατους κανόνες αντισεισμικής δόμισης (ναι, ναι, καλά καταλάβατε, ο άντρας μου είναι πολιτικός μηχανικός :p ).

Τα παλιά σπίτια (τα πολύ πολύ παλιά) νομίζω δεν είχανε δοκάρια, καλά-καλά δεν είχανε ούτε κολώνες. Αλλά το καλό με αυτά είναι ότι συνήθως δεν είχαν πάνω από 2 ορόφους. Οπότε, και στο κεφάλι να σου έρθει, είναι σχετικά εύκολο να γλυτώσεις...

 

Δεν ειπα οτι δοκαρι ειναι το πανω μερος της κασας,ειπα οτι τρεχει δοκαρι πανω απο την κασα.

Αν σπασουν τα δοκαρια η ραγισουν τοτε,ολο το οικοδομημα καταρεει.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την κασα της πορτας λενε να παμε οχι επειδη εχει δοκαρι (δεν εχει δοκαρι, μονο τουβλα και τσιμεντο οπως σε ολους τους τοιχους) αλλα το ανοιγμα της κασας μπορει να μας προστατευσει εν μερει απο σοβαδες και αλλα υλικα που θα πεσουν στο κεφαλι μας απο το ταβανι και τους τοιχους του χωρου.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία πάνω απ' όλα!

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την κασα της πορτας λενε να παμε οχι επειδη εχει δοκαρι (δεν εχει δοκαρι, μονο τουβλα και τσιμεντο οπως σε ολους τους τοιχους) αλλα το ανοιγμα της κασας μπορει να μας προστατευσει εν μερει απο σοβαδες και αλλα υλικα που θα πεσουν στο κεφαλι μας απο το ταβανι και τους τοιχους του χωρου.
και αμα πεσει η κασα τι θα σε σωσει?:p
Link to comment
Share on other sites

Η κασα θα κρατησει τυχον σοβαδες. Αμα πεσει η κασα θα εχει πεσει και ο τοιχος απο πανω της οποτε εκει δεν σε σωζουν και πολλα (εαν δεν αντεξουν τα δοκαρια και οι κολονες πεφτει το κτιριο κοκ).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμολόγος Τσελέντης έχει πει ότι αυτές οι αντισεισμικές συμβουλές είναι άκρως επικίνδυνες και ανήκουν στην εποχή που τα σπίτια χτίζονταν με ξύλινα δοκάρια και κεραμοσκεπές. Αν σε ολική κατάρευση κτηρίου βρεθεί κάποιος κάτω από κάσα ή κούφωμα, θα ανακαλύψουν την ταυτότητ'α του από το DNA της οδοντοστοιχίας του.

Εγώ προσωπικά απ' όσο γνωρίζω στους σεισμούς της Καλαμάτας το '86 όσοι σώθηκαν από την κατάρευση εκείνης της μοιραίας πολυκατοικίας (οδός Αριστείδου 29) σύνέβη επειδή βρίσκονταν ΠΛΑΪ και όχι από ΚΑΤΩ από έπιπλα όπως τραπέζια, κρεβάτια και σύνθετα.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά των σεισμολόγων είναι άλλη νομίζω...

Ίσως και να είναι όντως παλιοί οι κανονισμοί, γιατί από όσο θυμάμαι, από το νηπιαγωγείο τα ίδια μας έλεγαν. Αλλά επίσης θυμάμαι ότι το σπίτι μου (που χτίστηκε τότε) έχει και κολώνες και δοκάρια και πρέκια και αυτονομία θέρμανσης :p

Άμα είναι να πέσει ο πάνω όροφος (ή ακόμα χειρότερα οι όροφοι) σίγουρα δε μπορεί να σε προστατέψει το τραπέζι, αλλά άμα αρχίσουν να πεφτουν φωτιστικά και κάδρα κάτι κάνει, σωστά;

Νομίζω ότι ο κανόνας αυτός δεν είναι για τραγικές καταστάσεις, δηλαδή καταρρεύσεις κτηρίων.. Πάντως, ένας γνωστός μου που ήταν στο Φουρλή σώθηκε από το ψυγειάκι... Η κολώνα έπεσε πάνω του και όχι στο κεφάλι του ανθρώπου. Άμα είναι γραφτό σου να σωθείς, θα σωθείς ό,τι κι αν κάνεις..... :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλά επίσης θυμάμαι ότι το σπίτι μου (που χτίστηκε τότε)

Το 1986 εννοείς. Τι να πώ που η πολυκατοικία που μένω είναι από το 1981 και έχει περάσει σεισμούς και σεισμούς. Μετά το 99, την ενισχύσαμε (φωνάξαμε την Μπετανέτ) και από τότε τπτ.

Άμα είναι γραφτό σου να σωθείς, θα σωθείς ό,τι κι αν κάνεις..... :confused:

Όποιος του μέλει να πνιγεί, άλλο καημό δεν έχει.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Το '82 θα έλεγα εγώ..... (ήμουν 5, άρα 24 χρόνια πριν, 2006-24=1982) :p

Άντε αρχές του ΄83. Παραπάνω σκόντο δε σου κάνω :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το '82 θα έλεγα εγώ..... (ήμουν 5, άρα 24 χρόνια πριν, 2006-24=1982) :p

Άντε αρχές του ΄83. Παραπάνω σκόντο δε σου κάνω :lol:

Αχ εσείς οι γυναίκες. Αχ.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...