Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα ξημερώματα ... 4 παρά ξανάγινε σεισμός (Αττική) δεν τον πήρε κανείς άλλος είδηση παρά μόνο εγώ;:confused: :X :!: ήταν πιο δυνατός από τον προχθεσινό , δεν άκουσα τίποτα στις ειδήσεις ....:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα ξημερώματα ... 4 παρά ξανάγινε σεισμός (Αττική) δεν τον πήρε κανείς άλλος είδηση παρά μόνο εγώ;:confused: :X :!: ήταν πιο δυνατός από τον προχθεσινό , δεν άκουσα τίποτα στις ειδήσεις ....:blink:

 

 

Who cares? Αν γινοταν κατι σοβαρο θα το ξεραμε...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αμα πέσει, μόνο η τύχη σε σώζει. Βέβαια καλό είναι να εισαι μακριά από βιβλιοθήκες κτλ μη σού'ρθει τίποτα στο κεφάλι.

Όσο για αυτούς που βγαίνουν στα κανάλια, είτε μουσάτοι μηχανικοί είτε σεισμολόγοι, οι πιό πολλοι παίζουν πολλά εκατομύρια όταν βγαίνουν στα κανάλια και θα συνιστούσα να μην τους δίνετε και πολύ σημασία. Άσε που οι πιό πολλοί έχουν πολύ μαύρη επαγγελματική ιστορία (μήπως κάποιοι απο αυτούς είχαν ασχοληθεί με μουσείο σε γνωστο νησι που έπεσε?).

Αφού όμως μάγκες οι πιο πολλοί είστε στο νετ με ένα search θα βρείτε πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

τα ξημερώματα ... 4 παρά ξανάγινε σεισμός (Αττική) δεν τον πήρε κανείς άλλος είδηση παρά μόνο εγώ;:confused: :X :!: ήταν πιο δυνατός από τον προχθεσινό , δεν άκουσα τίποτα στις ειδήσεις ....:blink:

Έτσι εξηγείται το ότι είχα πολύ καλό ύπνο εκείνη τη νύχτα???!!

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται το ότι είχα πολύ καλό ύπνο εκείνη τη νύχτα???!!

Νανι νανι το παιδάκι μας να κάνει.:p

Πάντως ούτε κι εγώ καταλαβαίνω σεισμό την ώρα που κοιμάμαι. Όσο δυνατός και να 'ναι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ συνήθως τον καταλαβαίνω, αλλά δεν έχω πρόβλημα με τους σεισμούς. Έχω αναφέρει πάλι άλλωστε ότι τη βρίσκω να σείεται η γης!:ninja:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν σκεφτηκε κανεις, ειναι αμα γινει σεισμος, να μπεις μεσα σε ενα μεγαλο χρηματοκιβωτιο. δεν παθενει τπτ. και θα ξερουν που να ψαξουν, θα σε βρουν ζωντανο τουλαχιστον
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ήμουν φίλη μου astarti. Θυμάμαι στο σεισμό του '99, ήμουν άνετη κι έκανα και πλάκα στην κακομοίρα τη γιαγιά μου που έχει φοβία (σε ένα μικρό σεισμουδάκο το 1960 έπεσε ένα μπαλκόνι στο κεφάλι της ξαδέλφης της). Έλεγα στη μάνα μου "φτιάξε τίποτα καλό να φάμε γιατί άμα μας πλακώσει το σπίτι θα κάνουμε μέρες να ξαναδούμε φαΐ" και "θα έκανα μπάνιο, αλλά φοβάμαι μη γίνει κι άλλος σεισμός και δε θα ήθελα τα σωστικά συνεργεία να με βρούνε γυμνή, μπορεί να έχουν και τα κανάλια μαζί τους" :lol:

Κι ύστερα, 2 μέρες μετά, κατά τις 6 το πρωί, μόλις είχα σηκωθεί να πάω στη δουλειά, ήταν ακόμα σκοτεινά και έγινε ένας μετασεισμούλης... Αλλά εγώ είχα μία μεταλλική βιλιοθήκη με γυάλινα ράφια και πάνω στα ράφια ένα σωρό γυάλινα μπιχλιμπίδια κι άρχισαν να κοπανάνε μεταξύ τους κι εγώ... :shock: :scared: :help: ας πούμε τα χρειάστηκα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το αποδίδω στο γεγονός ότι γεννήθηκα λίγο πριν τους σεισμούς του '81 και προφανώς έφαγα πολλούς σοβάδες τότε :p .... Εκτός αν με τον επόμενο σεισμό μου επιτεθεί η βιβλιοθήκη κι εμένα και αλλάξω γνώμη.:rolleyes:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

:lol: λες ε; Μπορεί να είναι και αυτό. Πάντως δε στο εύχομαι για τη βιβλιοθήκη... δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά ο ήχος..... 3 μέρες μου πήρε να συνέλθω! :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το 99, ο ήχος με τρόμαξε πιο πολύ. Αλλά είναι κάπως να βλέπεις όλη τη βιβλιοθήκη να κόβει βόλτες και να αδειάζει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ή βγαίνοντας να βλέπεις τα μισά ποτήρια σπασμένα και τη βιβλιοθήκη του σαλονιού πιο μπροστά και έτοιμη να κολλήσει με τον καναπέ που την επισκεύθηκε από απέναντι. Πάλι καλα το σπίτι δεν έπαθε τπτ το σοβαρό.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμός είναι ίσως το μόνο φυσικό φαινόμενο που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να προστατευτείς όταν εκδηλωθεί.Και σε καινούργιο σπίτι να είσαι χτισμένο με τους τελευταίους κανόνες,αν γίνει κάποιος μεγαλύτερος ούτε και αυτό θα αντέξει.

Προσωπικά τους φοβάμαι πάρα πολύ αν δεν το καταλάβατε :p ,θυμάμαι και του '81 πολύ καλά αλλά της Πάρνηθας ήταν κάτι το απίστευτο..:confused:

Τέσπα μακριά και αγαπημένοι όσο γίνεται αν και δυστυχώς πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

:lol: λες ε; Μπορεί να είναι και αυτό. Πάντως δε στο εύχομαι για τη βιβλιοθήκη... δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά ο ήχος..... 3 μέρες μου πήρε να συνέλθω! :lol:

Να υποθέσω ότι όλο και κάποιος φίλος-η σου θα έχει προσπαθήσει να σε τρομάξει κουνώντας τη βιβλιοθήκη:p

Το κάνω συνεχώς στον πατέρα μου με το τραπέζι και πάντα πετάγεται έντρομος έξω από το σπίτι:lol: :lol: (έχει φοβία με τους σεισμούς ο καημένος :p )

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω ζήσει κανένα σεισμό. :cool:

Ούτε πώς είναι δεν ξέρω και για να πώ και την αλήθεια έχω περιέργεια:X :p :X

Το 99 δεν ήμουν Αθήνα όταν έγινε ο σεισμός , ενώ το 81 ήμουν μόλις 2 χρονών και φυσικά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η περιέργια σκότωσε τη γάτα. :p

Και τον Ιανουάριο δεν τον κατάλαβες; Η μισή Ελλάδα σείστηκε. Στο εξωτερικό πήγες ή στη Θεσσαλονίκη;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

astarti:

Μπα όχι, δεν θα το έλεγα.

Γενικά το παίζω πολύ αντράκι, οπότε γλυτώνω πολλές καζούρες γιατί όλοι πιστεύουν ότι δε μπορούν να με τρομάξουν, και σωστά πιστεύουν εδώ που τα λέμε :rolleyes:

Απλά σε εκείνο το περιστατικό ήτανε η ώρα, ήταν που ήμουν από τον ύπνο, βάλε και τη συναισθηματική φόρτιση (2 μέρες βλέπαμε στην τηλεόραση για τις ζημιές και τα θύματα) ε λύγισα....

Γενικά δεν με τρομάζουν οι σεισμοί (...ακόμα :p ).

 

Για αυτό που λες με το μπαμπά σου... Θυμάμαι όταν ήμουν πιο μικρή που καθόμασταν όλοι μαζί στο κρεβάτι να δούμε τηλεόραση και καμιά φορά γινόταν κανάς σεισμουδάκος και ο ένας μάλωνε τον άλλο "μην κουνάς!" "μα δεν κουνάω!"

Είμαστε αναίσθητοι οικογενειακώς, μόνο η γιαγιά μου χάλασε την παράδοση :lol:

 

Mbokota:

Όταν λες τον Ιανουάριο, εννοείς το σεισμό ε... πού ήταν; Κύθηρα; Που έγινε αισθητός ως το Κάιρο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτόν εννοώ. Ε είναι αδύνατον να μην τον κατάλαβε.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω ζήσει κανένα σεισμό. :cool:

Ούτε πώς είναι δεν ξέρω και για να πώ και την αλήθεια έχω περιέργεια:X :p :X

Το 99 δεν ήμουν Αθήνα όταν έγινε ο σεισμός , ενώ το 81 ήμουν μόλις 2 χρονών και φυσικά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα.

και εγω, δεν ημουν αθηνα. στην ροδο και δεν καταλαβαμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμός είναι ίσως το μόνο φυσικό φαινόμενο που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να προστατευτείς όταν εκδηλωθεί.Και σε καινούργιο σπίτι να είσαι χτισμένο με τους τελευταίους κανόνες,αν γίνει κάποιος μεγαλύτερος ούτε και αυτό θα αντέξει.

Προσωπικά τους φοβάμαι πάρα πολύ αν δεν το καταλάβατε :p

 

Ε, όχι κι έτσι. Ανάλογα με τη σεισμική δραστηριότητα κάθε περιοχής (πρέπει να) διαμορφώνονται και οι οικοδομικοί κανονισμοί ούτως ώστε να είναι προστατευμένοι οι κάτοικοι. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κυρίως οικονομικό: γίνεται σεισμός 7 ρίχτερ στην Τουρκία ή το Ιράν και δυστυχώς πεθαίνουν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι, γίνεται αντίστοιχος και μεγαλύτερος στην Ιαπωνία και δεν ανοίγει μύτη.

Πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι πιο κοντά στην Ιαπωνία παρά στις πρώτες.

Παράδειγμα από τον ελληνικό χώρο η Κεφαλονια που το 1953 ισοπεδώθηκε από σεισμό και σήμερα έχει εξαιρετικά ισχυρά σπίτια.

Δυστυχώς πρέπει να πάθεις για να μάθεις, αλλα επειδή η Αθήνα και πολλά άλλα μέρη της Ελλάδας έχουν πάθει επανειλλημένως προσωπικά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Αυτοί που πρέπει να ανησυχούν είναι όσοι κάνουν εκπτώσεις στις απαιτήσεις/όρους ασφαλείας του νόμου για λόγους "οικονομίας".

 

δυστυχώς πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτούς.

 

Ακριβώς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η περιέργια σκότωσε τη γάτα. :p

Και τον Ιανουάριο δεν τον κατάλαβες; Η μισή Ελλάδα σείστηκε. Στο εξωτερικό πήγες ή στη Θεσσαλονίκη;

 

Πάλι καλά που δεν έχω γάτα:p

Ο σεισμός πάντως του Ιανουαρίου με πέτυχε ξανά εκτός Αθηνών(τι να κάνουμε , είμαι εκδρομικός τύπος:lol: ) .

Στο χωριουδάκι που ήμουν έγινε αισθητός(έτσι λένε τουλάχιστον :worry: )αλλά εκείνη την ώρα οδηγούσα λίγο πιο μακριά από το χωριό και....δεν κατάλαβα τίποτα :zzz:

 

Το έχω άχτι όμως να πετύχω τον Εγκέλαδο πουθενά.

Αρκεί να μην με πετύχει αυτός:p :cry: :X

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω. Πίστεψέ με. Καλύτερα να μην τον πετύχεις πουθενά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω. Πίστεψέ με. Καλύτερα να μην τον πετύχεις πουθενά.

Εννοείται , πλάκα κάνω...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω λόγω ζέστης και έλλειψης βροχών(όπως έχω ξαναανεφέρει). Έχει ανάψει (και κορώσει θα πείτε :p) το έδαφος.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...