Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καθολου...

πλεον εχω μαθει . εγω και οι κινεζοι τετοια εξοικειωση με τα σεισμικα φαινομενα...

 

:lol: :p

 

Mε το σεισμο κανεις δε ξερει,καλυτερα να μη τον μαθουμε ποτε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο που το κλίμα επηρεάζεται κατά κύριο λόγο από την ατμόσφαιρα και πολύ λιγότερο ή ελάχιστα από το υπέδαφος.

 

Ναι ρε παιδιά, μη λέμε τώρα ό,τι νά 'ναι! Υπάρχει και κόσμος που φοβάται τους σεισμούς και κάτι τέτοια τα παίρνει τοις μετρητοίς. :confused:

Ο σεισμός οφείλεται σε ενέργεια στο εσωτερικό της γης που εκτονώνεται κάποια στιγμή. Ούτε η ζέστη το προκαλεί ούτε αυτό φέρνει τη ζέστη. Ίσως να μπορούσε να θεωρηθεί ότι η ενέργεια αυτή "απωθεί" τα σύννεφα ή κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει βρεθεί συσχετισμός. Τόσοι επιστήμονες το ψάχνουν, εμείς θα βρούμε τη λύση; :cool:

 

Πάντως όσους σεισμούς θυμάμαι, δεν είχε και τόση ζέστη πια. Να μην πω ότι σε 2-3 είχε βρέξει νωρίτερα......

Μα τι λέτε τώρα. Αφού το πόρισμα των επιστήμονων του forum είναι ξεκάθαρο: Εάν κάνει ζέστη, θα γίνει σεισμός. Τέλος. Καμία αμφισβήτηση.

Αφήστε το USGS (U.S. Geological Survey) να λέει τα δικά του :alien:

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέτε τώρα. Αφού το πόρισμα των επιστήμονων του forum είναι ξεκάθαρο: Εάν κάνει ζέστη, θα γίνει σεισμός. Τέλος. Καμία αμφισβήτηση.

Αφήστε το USGS (U.S. Geological Survey) να λέει τα δικά του :alien:

 

Δεν λεμε οτι ειναι ετσι.

Δε ξερω για σενα.

Εγω οτι σεισμο θυμαμαι ειχε πολυ ζεστη.

Μπορει να ειναι τυχαιο.

Τελ.παν.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Σεισμική δόνηση σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν τις 10 το βράδυ της Τετάρτης και έγινε αισθητός στο Λεκανοπέδιο της Αττικής.

Σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Αστεροσκοπείου Αθηνών, ο σεισμός ήταν μεγέθους 4,6 Ρίχτερ και το επίκεντρό του εντοπίστηκε στη Χαλκίδα.

Εξάλλου, σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Σεισμολογικό Κέντρο, ο σεισμός ήταν μεγέθους 4,3 Ρίχτερ με επίκεντρο 47χλμ βόρεια της Αθήνας και 14χλμ ανατολικά της Χαλκίδας.

Σύμφωνα με το Εργαστήριο Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το επίκεντρο της δόνησης εντοπίζεται 10χλμ βόρεια του Αλιβερίου.

 

news.in.gr

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=731168&lngDtrID=244

Δεν τον καταλαβα ,ακουγα μουσικη εκεινη την ωρα και με ειχε απορροφησει(μαλλον αρκετα :p ) :rolleyes:

 

Εκείνη την ώρα έβλεπα ειδήσεις(περίμενα να αρχίσει το ποδόσφαιρο)

Περιττό να πώ ότι από τις ειδήσεις το έμαθα.

Δεν κατάλαβα τίποτα:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οτι ειναι ετσι.

Δε ξερω για σενα.

Εγω οτι σεισμο θυμαμαι ειχε πολυ ζεστη.

Μπορει να ειναι τυχαιο.

Τελ.παν.

Σιγά μη φταίνε και τα λαμπάκια :p :lol:

 

Σαφώς και είναι τυχαίο

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη φταίνε και τα λαμπάκια :p :lol:

 

Σαφώς και είναι τυχαίο

 

Και απο που πηγαζει τοση σιγουρια?

Ειδαμε κατα ποσο μπορουν οι επιστημονες να εξηγησουν ενα σεισμο.

Η μαλον να μην εξηγησουν.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Εξηγεί το link που έδωσα. Ε, για να το λένε κάτι θα ξέρουν...

Αν θες more info ψάξε μόνος σου στο internet ή στείλε τους ένα mail :)

Link to comment
Share on other sites

Εξηγεί το link που έδωσα. Ε, για να το λένε κάτι θα ξέρουν...

Αν θες more info ψάξε μόνος σου στο internet ή στείλε τους ένα mail :)

 

Οκ.Ευχαριστω.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη φταίνε και τα λαμπάκια :p :lol:

 

Σαφώς και είναι τυχαίο

πρισωπικα εχω προσεξει κι εγω οτι οποτε εχει κανει σεισμο εχει παρα πολυ ζεστη και γενικα ακουω απο πολλους παλιους γι αυτο το θεμα μεταξυ ζεστης και σεισμου.δεν ξερω αν φειλεται εκει γιατι δεν ειμαι κανενας σεισμολογος η γεωλογος απλα το λεω κι εγω:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν είναι καλοκαίρι ζέστη θα κάνει. Που είναι το περίεργο;

Ταξιδώτη, στους 2 την Άνοιξη του 2003 (ή 2002 ήταν?) και τον Ιανουάριο του 2006 θυμάσαι να έκανε ζέστη; :p Την προηγούμενη βδομάδα πάλι στα 4,5 μια χαρά θερμοκρασία έκανε για την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

πρισωπικα εχω προσεξει κι εγω οτι οποτε εχει κανει σεισμο εχει παρα πολυ ζεστη και γενικα ακουω απο πολλους παλιους γι αυτο το θεμα μεταξυ ζεστης και σεισμου.δεν ξερω αν φειλεται εκει γιατι δεν ειμαι κανενας σεισμολογος η γεωλογος απλα το λεω κι εγω:)

 

Στα βάθη που βρίσκονται οι πλάκες που προκαλούνται οι σεισμοί έχει πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία από τους 36 και 40 βαθμούς κελσίου της επιφάνειας της γης.

Λέτε οι 40 βαθμοί να επηρεάζουν τους 2000 βαθμούς κελσιόυ του φλοιού ;

Link to comment
Share on other sites

Σεισμολογία

Στην αρχή του αιώνα μας καθιερώθηκε σαν ανεξάρτητη επιστήμη η Σεισμολογία. Μέχρι τότε οι άνθρωποι βασίζονταν σε διάφορες απλοϊκές παρατηρήσεις και εμπειρίες για να προβλέψουν τους σεισμούς, με πιο βασική παρατήρηση τον καιρό. Έχει παρατηρηθεί ότι, λίγο πριν την εκδήλωση ενός σεισμού, ο καιρός είναι ζεστός και υγρός. Επίσης μια ένδειξη είναι και η συμπεριφορά των ζώων πριν από την εκδήλωση ενός σεισμού.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τυχαιο, που σεισμους δεν εχουμε σχεδον καθολου τον χειμωνα. και ολοι ειναι το καλοκαιρι και μαλιστα τον ιδιο μηνα -ιουλιο-αυγουστο-σεπτεμβρη. καλοκαιρι δηλαδη που κανει ζεστη. το εχω ακουσει παρα πολλες φορες να λενε, πως αν κανει ζεστη ισως γινει σεισμος. φαινεται και απο την ατμοσφαιρα ειναι περιεργη.
Link to comment
Share on other sites

Σεισμος και στη Θεσσαλονικη στις 7 το πρωι. 4,5 ριχτερακια. Απο αυτον ξυπνησα και δεν αργησα και στη δουλεια....:D :D :D

παρολο που ξυπνησα 30' αργοτερα...χαμπαρι δεν πηρα...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΕ

Πέμπτη, 17 Αυγούστου 2006

 

Με επίκεντρο 20 χιλιόμετρα ανατολικά - νοτιοανατολικά της Θεσσαλονίκης, κοντά στο Ζαγκλιβέρι, σημειώθηκε, στις 07.27 το πρωί, σεισμική δόνηση, μεγέθους 4,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, την οποία ανέγραψαν οι σεισμογράφοι του Εργαστηρίου Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

 

Πηγή: 2810.gr

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σκ@τ@!!!

Πάλι τον έχασα!!!:(

Ήμουν εκτός Αθηνών, αλλά έτυχε και μιλούσα με μία φιλη στο τηλ και μου έκανε περιγραφή όμως! :cool:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Σκ@τ@!!!

Πάλι τον έχασα!!!:(

Ήμουν εκτός Αθηνών, αλλά έτυχε και μιλούσα με μία φιλη στο τηλ και μου έκανε περιγραφή όμως! :cool:

 

για το χθεσινό σεισμό μιλάς ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με επίκεντρο κοντά στο Αλιβέρι.

Γιατί? Έγινε πάλι???

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα πως ΕΓΙΝΕ... απλα ρωτησα. αν ειναι ψυχωση, ιδεα μου ή κατι τελος παντων. δεν ειπα εγινε σεισμος τον καταλαβατε? αντε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...