Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ποιότητα κατασκευής συμπεραίνεται συνολικά απο τα μοντέλα της εταιρίας αλλά και απο κάθε σειρα μοντέλων ξεχωριστά.

Η Xiaomi μέχρι στιγμής έχει δείξει καλά δείγματα.

Στο αν μια συσκευή έτυχε ενα προβλημα , είναι μάλλον πολύ φυσιολογικό.

Ποσω μάλλον όταν μιλάμε για το entry level μοντελο της εταιρίας, στο οποίο θα έχουν γίνει και καποιες θυσίες στην ποιότητα για να κρατηθεί το κόστος χαμηλό.

Μη ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε για το MI3, αλλά για το "φτωχο" αδερφάκι του.

Το οποίο υποτίθεται δεν υπολείπεται μόνο σε specs, αλλά και σε ποιότητα φαντάζομαι.

Και τέλος keep in mind πως επιλέγοντας κινεζική συσκευή, με δυνατότητες τριπλασιων σε τιμή "επώνυμων", θα υπαρχουν "εκπτώσεις" και στην ποιότητα κατασκευής. Νομίζω πως δεν πληρώνεις μονο "μάρκα" στις γνωστές ακριβές εταιρίες.

 

Το πρόβλημα που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω έχει τύχει και σε μεμονομένες περιπτώσεις σε ακριβές εταιρίες, οπότε δεν είναι σημείο αναφοράς.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μου δουλεύει το Back κουμπί στο interface της εφαρμογής επάνω αριστερά.

Χρησιμοποιησε το βελάκι πίσω του τηλεφώνου. Ούτε σε εμένα δουλεύει τώρα που το κοίταξα πχ στα μηνύματα. Αν ανοίξω όμως το μενού, πατώντας το πάει πίσω. Μήπως είναι θέμα της εφαρμογής?

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ το βελάκι πίσω του τηλ σε όλες τις εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε το βελάκι πίσω του τηλεφώνου. Ούτε σε εμένα δουλεύει τώρα που το κοίταξα πχ στα μηνύματα. Αν ανοίξω όμως το μενού, πατώντας το πάει πίσω. Μήπως είναι θέμα της εφαρμογής?

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ το βελάκι πίσω του τηλ σε όλες τις εφαρμογές...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι το καλύπτω προς το παρόν. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα με την miui και όχι με το κινητό ή την ρομ που φοράμε. Έιχα παρατηρήσει παλιότερα πώς σε αρκετά updates εφαρμογών και συγκεκριμένα στο changelog τους, αναφέραν fixes για την miui. Προφανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει και εδώ.

 

*Κάτι επιπλέον. Μπόρεσε κάνεις να βάλει default browser κάποιον άλλον εκτός του προεγκατεστημενου;

Link to comment
Share on other sites

O Firefox κολλάει (μάλλον λόγω μνήμης) ο παλαιότερος Opera dev όμως λειτουργεί κανονικά. Ο συγκεκριμένος είναι ο μόνος Opera που υποστηρίζει add-ons, και είναι αρκετά γρήγορος και ελαφρύς.

 

dev.opera.com/articles/extensions-opera-mobile-labs/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι το καλύπτω προς το παρόν. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα με την miui και όχι με το κινητό ή την ρομ που φοράμε. Έιχα παρατηρήσει παλιότερα πώς σε αρκετά updates εφαρμογών και συγκεκριμένα στο changelog τους, αναφέραν fixes για την miui. Προφανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει και εδώ.

 

*Κάτι επιπλέον. Μπόρεσε κάνεις να βάλει default browser κάποιον άλλον εκτός του προεγκατεστημενου;

Πηγαίνεις : ρυθμίσεις - εφαρμογές - Προεπιλεγμενες ρυθμίσεις εφαρμογών (στο κάτω μέρος της οθόνης, το γρανάζι) - πλοηγός (επιλέγεις αυτόν που θέλεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
O Firefox κολλάει (μάλλον λόγω μνήμης) ο παλαιότερος Opera dev όμως λειτουργεί κανονικά. Ο συγκεκριμένος είναι ο μόνος Opera που υποστηρίζει add-ons, και είναι αρκετά γρήγορος και ελαφρύς.

 

dev.opera.com/articles/extensions-opera-mobile-labs/

 

Εδώ θα βρεις τις καλύτερες προτάσεις για browser, ας μην επεκταθούμε άλλο στο παρόν θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο φορτιστής όταν φορτίζω το κινητό για κάνα 2ωρο (δηλαδή μέχρι να γεμίσει η μπαταρία) ζεσταίνεται πολύ. Συμβαίνει σε όλους το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ηθελε να το κουβαλησει η ταχυδρομος το πακετο ,θα το εχω αυριο στα χερια μου να σας πω και γω εντυπωσεις και αποριες :-)
Link to comment
Share on other sites

τελικα με μεταφορα αρχειων και εφαρμογων στην sd card εχει κανει κανεις τπτ?

http://xiaomi.eu/community/threads/hongmi-1s-foldermount-link-folders-and-app-from-internal-to-external-sd.24507/

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ηθελε να το κουβαλησει η ταχυδρομος το πακετο ,θα το εχω αυριο στα χερια μου να σας πω και γω εντυπωσεις και αποριες :-)

 

ποτε το πηρες φιλε μου και απο που? για να ξερω ποτε περιπου να περιμενω και το δικο μου..

Link to comment
Share on other sites

ποτε το πηρες φιλε μου και απο που? για να ξερω ποτε περιπου να περιμενω και το δικο μου..

 

26/5 vickmall ... 28/5 singpost ... 13/6 (παρασκευη) Ελλαδα ... 16/6 δευτερα θα το ειχα στα χερια μου ... εις αυριον τα σπουδαια

Link to comment
Share on other sites

26/5 vickmall ... 28/5 singpost ... 13/6 (παρασκευη) Ελλαδα ... 16/6 δευτερα θα το ειχα στα χερια μου ... εις αυριον τα σπουδαια

 

Μια χαρα!! οποτε και το δικο μου απο μερα σε μερα να το περιμενω!! εφυγε 25/5 με singpost...

Link to comment
Share on other sites

Επισης πως μενουν υατα τα τετραγωνακια εφαρμιγων κλπ σταθερα;

 

Καθε μερα αλλαζουν θεση

Αλλου το bet, αλλου το ενα αλλου το αλλο

Ετσι γινεται και ζεις με αυτο;

´η υπαρχει τροπος;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις restart/το σβηνεις το βράδυ?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πως μενουν υατα τα τετραγωνακια εφαρμιγων κλπ σταθερα;

 

Καθε μερα αλλαζουν θεση

Αλλου το bet, αλλου το ενα αλλου το αλλο

Ετσι γινεται και ζεις με αυτο;

´η υπαρχει τροπος;

 

Πέτρο τα εικονίδια δεν αλλάζουν θέση. Κάτι άλλο γίνεται. Το bet όμως δεν πρεπει να μετακινείτε σίγουρα :)

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

26/5 έδωσα την παραγγελία απο Vickmall ζητώντας τα παρακάτω:

OTG cable, Root+Google Play+multi-language, Screen Film+Silicone Case+earphones

Παρέλαβα σήμερα το πρωί.

Το φόρτισα και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές σε σημείο που με κάνουν να απορώ γιατί παιδεύεστε με όλες αυτές τις customιες και τα προβλήματα που σας δημιουργούν.Το τηλέφωνο είναι root,η Ελληνική γλώσσα είναι άψογη,το WiFi ασύγκριτα καλύτερο από το Cubot One που αντικατέστησε,το μόνο που μένει είναι να δω πως πάει από μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,έχω ένα θέμα με το 3g νομίζω... (τοποθέτησα στο slot 1 sim mobile broadband)

σε χώρους που με το στικάκι-laptop είχα κανονικά 3g πάντα ,στο κινητό δείχνει να χάνει το 3g (εναλλάσονται τα εικονίδια G, H και H+) πέφτει δραματικά ο ρυθμός διαμεταγωγής (το έχω βάλει πρώτη μόστρα επειδή διαπίστωσα τα σκαλώματα)

Κανείς ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά :

  • 3 - 4 φορές και με διαφορετικές rom είχα ανοίξει την κάμερα, μου έβγαλε μήνυμα "could not connect with the device" (όπου "device" εννοεί την κάμερα) και με πέταξε έξω. Ελπίζω να μην είναι harware πρόβλημα, να παίρνει ρεπό δηλαδή η κάμερα όταν νοιώσει ανάγκη.
  • Σήμερα έκανε μια επανεκκίνηση όταν πήγα να..........δεν θυμάμαι τι πήγα να κάνω.
  • Η ένταση του ήχου κλήσης είναι χαμηλή. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που κυκλοφόρησα με τα πόδια μέσα στην φασαρία της πόλης και έχασα κάμποσες κλήσεις γιατί δεν το άκουγα. Αναγκάστηκα να φοράω συνεχώς το bluetooth στο αυτί για να να ειδοποιούμαι.
    Έχω αναφέρει το θέμα και στο miui hellas και στο en miui αλλά λύση δεν έχει αναφερθεί.
    Δοκίμασα και ένα app, το volume+ που το πρότειναν κάμποσοι σε forums χωρίς απότέλεσμα.
    Δεν τίθεται θέμα κακού ηχείου ή προβληματικής συσκευής, μιας και όταν παίζει μουσική ή tv από το xbmc ακούγεται αρκετά δυνατά.
    Με τα ringtones έχει θέμα.
  • Μερικές εφαρμογές κλείνουν στα ξαφνικά αλλά αυτό είναι και θέμα rom stability.
  • Το βράδυ κάνεις tap στα τυφλά αφού δεν έχει φωτιζόμενα κάτω πλήκτρα. :mad:
  • Εμβέλεια bluetooth απλά τραγική. Με το ίδιο bluetooth σε δύο προηγούμενες συσκευές είχα εμβέλεια 10 μέτρα, με το 1S το πολύ 2 μέτρα. Ακόμα και στην τσέπη όταν είναι πρέπει να το βγάζω
    (αν το χρησιμοποιεί κάποιος με bt ας μας πει εντυπώσεις please)
  • Η ένταση του βίντεο που τραβάς, είναι πολύ χαμηλή.
  • Η κάμερα (την νύχτα)

 

Τα καλά

  • Η κάμερα (την ημέρα)
  • Το 3G του, έχω σχεδόν μόνιμα Η+
  • Το WiFi του δέρνει !
  • Το GPS του δέρνει επίσης.
  • Σήμα θα έλεγα καμπάνα αλλά η Cosmote στην sim 1 υπολείπεται πάντα 1-2 γραμμές της Wind (sim 2) που είναι πάντα full.
  • Ποιότητα κλήσεων άψογη. Ακούω και ακούγομαι δυνατά και καθαρά. (μιας και μιλάμε για τηλέφωνο, είναι από τα πρωτεύοντα)
  • Η μπαταρία του είναι οκ (είναι σχετκό βέβαια το πόσο θεωρεί κανείς οκ). Με αρκετές κλήσεις και λίγο internet βγάζει μέρα.
  • Όσο εξοικειώνεσαι με το miui τόσο το συμπαθείς.
  • Από την οθόνη του είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν την χτυπά δυνατός ήλιος έχει θέμα αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά :)

Edited by gbuster
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...