Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα

Πως διατηρω την οθονη ανοιχτη;

Να μην κλεινει δλδ αμσως μολις αφησω το τηλ στο τραπεζι;

 

Παντως για απλη χρηση, φμπ, μπετ , νεα και φυσικα τηλεφωνα

Φυσαει η συσκευη

 

Φλιπ καβερ απο που να αγορασω;

 

Ευχαριστω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα το πήρα από το To2c.com rooted και πέρασα το greenify αλλά δεν το βλέπει το root πρέπει να περάσω κάποια άλλη εφαρμογή διαχείρισης; (σε μία κινεζοεφαρμογή που έχει προεγκατεστημένη το βλέπει το root)

 

 

Γενικά τι σβήνουμε από τα προεγκατεστημένα ;

φόρουμ περιποίησης αυτοκινήτου --> cardetailing.gr
Link to comment
Share on other sites

Χαρη αν διαβαζες το πρωτο post θα σε βοηθουσε αρκετα.

Βαζεις το update.zip στην εσωτερικη μνημη του κινητου ενω το εχεις συνδεδεμενο με τον υπολογιστη.

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις στο recovery mode ειναι να κανεις update, και αφου τελειωσει θα κανεις wipe. Εσυ κανεις wipe/reset πριν και σου διαγραφει το αρχειο. Γι'αυτο και δεν το βρισκεις.

 

ευχαριστω ολα καλα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τα κακά : .........

Η ένταση του ήχου κλήσης είναι χαμηλή. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που κυκλοφόρησα με τα πόδια μέσα στην φασαρία της πόλης και έχασα κάμποσες κλήσεις γιατί δεν το άκουγα. Αναγκάστηκα να φοράω συνεχώς το bluetooth στο αυτί για να να ειδοποιούμαι.

Έχω αναφέρει το θέμα και στο miui hellas και στο en miui αλλά λύση δεν έχει αναφερθεί.

Δοκίμασα και ένα app, το volume+ που το πρότειναν κάμποσοι σε forums χωρίς απότέλεσμα.

Δεν τίθεται θέμα κακού ηχείου ή προβληματικής συσκευής, μιας και όταν παίζει μουσική ή tv από το xbmc ακούγεται αρκετά δυνατά.

Με τα ringtones έχει θέμα........

 

Update : Τελικά το Volume+ κάνει δουλειά.

Απλά όταν κάνοντας wipe πατώντας το homebutton συνεχόμενα για να κλείσουν οι εφαρμογές (το οποίο κάνω συχνά για να κερδίζω ram), κλείνει και το volume+ και παύουν να ισχύουν οι ρυθμίσεις που έχω βάλει για το ηχείο.

Ερώτηση : Υπάρχει κάποιος τρόπος να α) "κλειδώνει" η εφαρμογή και να μη κλείνει με το wipe ; και β)να ξεκινά με την εκκίνηση του τηλεφώνου ;

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Update : Τελικά το Volume+ κάνει δουλειά.

Απλά όταν κάνοντας wipe πατώντας το homebutton συνεχόμενα για να κλείσουν οι εφαρμογές (το οποίο κάνω συχνά για να κερδίζω ram), κλείνει και το volume+ και παύουν να ισχύουν οι ρυθμίσεις που έχω βάλει για το ηχείο.

Ερώτηση : Υπάρχει κάποιος τρόπος να α) "κλειδώνει" η εφαρμογή και να μη κλείνει με το wipe ; και β)να ξεκινά με την εκκίνηση του τηλεφώνου ;

Ναι οταν πατησεις το homebutton την κανεις με το χερι προς τα κατω (προς τα πανω την κλεινεις) και βγαζει μια κλειδαρια.

Στην επανεκκίνηση δεν ισχυει ομως.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Update : Τελικά το Volume+ κάνει δουλειά.

Απλά όταν κάνοντας wipe πατώντας το homebutton συνεχόμενα για να κλείσουν οι εφαρμογές (το οποίο κάνω συχνά για να κερδίζω ram), κλείνει και το volume+ και παύουν να ισχύουν οι ρυθμίσεις που έχω βάλει για το ηχείο.

Ερώτηση : Υπάρχει κάποιος τρόπος να α) "κλειδώνει" η εφαρμογή και να μη κλείνει με το wipe ; και β)να ξεκινά με την εκκίνηση του τηλεφώνου ;

 

Για να κλειδωσει οταν κρατας πατημενο το home και βγαζει τις εφαρμογες που τρεχουν σειρε προς τα κατω αυτη που θες να κλειδωσεις.

Για την εκκινηση πας στην εφαρμογη security(ασφαλεια)->permission->auto-start manager και προσθετεις αυτη που θες.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλειδωσει οταν κρατας πατημενο το home και βγαζει τις εφαρμογες που τρεχουν σειρε προς τα κατω αυτη που θες να κλειδωσεις.

Για την εκκινηση πας στην εφαρμογη security(ασφαλεια)->permission->auto-start manager και προσθετεις αυτη που θες.

 

Done.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί έχουν κάνει δουλειά με το miui , είδα βίντεο review στο youtube ο τύπος κάθε φορά που καθαρίζει τη μνήμη του δίνει 450ΜΒ 490MB free :shock:

 

 

εμένα με την τελευταία multi 250ΜΒ με το ζόρι

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Σε δεύτερο τεστ του GPS από Κεραμεικό - Πόρτο Γερμενό σήμερα, (ναι ξέρω, διάλεξα τη μέρα και γω να πάω για μπάνιο την οικογένεια), τα πήγε καρφί και στα 65 περίπου χιλιόμετρα της διαδρομής. Ακούστηκε πάλι ότι χάθηκε το σήμα μερικές φορές αλλά δεν βγήκε από την πορεία του ούτε εκατοστό.

Αυτά, για κάποιοι αναποφάσιστοι αναρρωτιούνται για την ποιότητα του GPS. Μένει τώρα να δοκιμαστεί σε στενάκια, πχ Κυψέλη, για να αποκτήσω πλήρη και σαφή άποψη.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Σε δεύτερο τεστ του GPS από Κεραμεικό - Πόρτο Γερμενό σήμερα, (ναι ξέρω, διάλεξα τη μέρα και γω να πάω για μπάνιο την οικογένεια), τα πήγε καρφί και στα 65 περίπου χιλιόμετρα της διαδρομής. Ακούστηκε πάλι ότι χάθηκε το σήμα μερικές φορές αλλά δεν βγήκε από την πορεία του ούτε εκατοστό.

Αυτά, για κάποιοι αναποφάσιστοι αναρρωτιούνται για την ποιότητα του GPS. Μένει τώρα να δοκιμαστεί σε στενάκια, πχ Κυψέλη, για να αποκτήσω πλήρη και σαφή άποψη.

 

όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει το gps (τελευταία είναι αρκετές) για πολλά χιλιόμετρα (ταξίδια αθήνα έως αλεξπολή) δεν έχασα σήμα (οκ προφανώς και έχασα σε τουνελ :) ) με sygic (και το κινητό σε βάση βέβαια στο παρμπριζ)

 

υ.γ. και να παρεπονέθηκε η Δέσποινα ότι δεν έχει σήμα δεν την άκουσα , πορεία δεν έχασε :))

 

υ.γ.2 οκ δεν πρόσεξα που έγραφα :) , εγώ για το 1 λέω (όχι για το 1s)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα παρέλαβα αυτή την θήκη

http://www.aliexpress.com/item/22-Color-High-quality-Toughened-Glass-Back-Cover-And-Aluminum-Frame-For-XIAOMI-Hongmi-Red-Rice/1620263628.html

 

Το τηλέφωνο μπορώ να πω ότι μεταμορφωθηκε σε κόσμημα. Άψογη κατασκευή. Δίνει μια πολυτέλεια στη συσκευή, κάτι που έλειπε. Όσο για τον πωλητή, προτείνεται ανεπιφύλακτα. Σύνολο 17ημερες για την παραλαβή. Βέβαια κατά την παραγγελία επέλεξε αποστολή με SG με μια μικρή χρέωση αλλά άξιζε το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία μπορεί κάποιος να μου δώσει λίγη βοήθεια με το root?

 

Πήρα το κινητό απο Minideal και σήμερα πέρασα την Greek Mui στην συνέχεια κατέβασα μια εφαρμογή απο google play την root checker και μου

λέει οτι δεν είμαι.

 

Πως γίνομαι? στο πρώτο σχόλιο έχει ένα link να το δοκιμάσω? Γιατί φοβήθηκα μήπως είναι καμία άλλη ROM και τα κάνω χάλια.:(:(:(

 

http://en.miui.com/thread-21881-1-1.html αυτό είναι το link που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία μπορεί κάποιος να μου δώσει λίγη βοήθεια με το root?

 

Πήρα το κινητό απο Minideal και σήμερα πέρασα την Greek Mui στην συνέχεια κατέβασα μια εφαρμογή απο google play την root checker και μου

λέει οτι δεν είμαι.

 

Πως γίνομαι? στο πρώτο σχόλιο έχει ένα link να το δοκιμάσω? Γιατί φοβήθηκα μήπως είναι καμία άλλη ROM και τα κάνω χάλια.:(:(:(

 

http://en.miui.com/thread-21881-1-1.html αυτό είναι το link που αναφέρω.

 

Πηγαινε στην εφαρμογη ασφαλεια(security)->permission->ενεργοποιησε την επιλογη για ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα παρέλαβα αυτή την θήκη

http://www.aliexpress.com/item/22-Color-High-quality-Toughened-Glass-Back-Cover-And-Aluminum-Frame-For-XIAOMI-Hongmi-Red-Rice/1620263628.html

 

Το τηλέφωνο μπορώ να πω ότι μεταμορφωθηκε σε κόσμημα. Άψογη κατασκευή. Δίνει μια πολυτέλεια στη συσκευή, κάτι που έλειπε. Όσο για τον πωλητή, προτείνεται ανεπιφύλακτα. Σύνολο 17ημερες για την παραλαβή. Βέβαια κατά την παραγγελία επέλεξε αποστολή με SG με μια μικρή χρέωση αλλά άξιζε το χρήμα.

 

Αρχηγέ μπορείς να ανεβάσεις και μια φώτο να δούμε πώς φαίνεται στην πραγματικότητα το κινητό με την θήκη; :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην εφαρμογη ασφαλεια(security)->permission->ενεργοποιησε την επιλογη για ροοτ.

 

Σωραίος ρε παλίκαρε. Να σου πω και κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος να έχω 160χαρακτήρες στα μηνύματα? Η' μπααααααα

Link to comment
Share on other sites

Σωραίος ρε παλίκαρε. Να σου πω και κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος να έχω 160χαρακτήρες στα μηνύματα? Η' μπααααααα

 

Για την stock εφαρμογη δε ξερω να σου απαντησω,αν θελεις κατεβασε το handsent sms.

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μπορείς να ανεβάσεις και μια φώτο να δούμε πώς φαίνεται στην πραγματικότητα το κινητό με την θήκη; :)

[ATTACH]46369[/ATTACH][ATTACH]46370[/ATTACH][ATTACH]46371[/ATTACH][ATTACH]46372[/ATTACH][ATTACH]46373[/ATTACH]

Να προσθέσω ότι το πίσω καπάκι του τηλεφώνου αφαιρείται τελείως και το τηλ μπαίνει και κουμπώνει μέσα στο case. Το περίβλημα είναι αλουμίνιο. Όσοι το είδαν πάντως μου ειπαν οτι αϊφονιζει!

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46369[/ATTACH][ATTACH]46370[/ATTACH][ATTACH]46371[/ATTACH][ATTACH]46372[/ATTACH][ATTACH]46373[/ATTACH]

Να προσθέσω ότι το πίσω καπάκι του τηλεφώνου αφαιρείται τελείως και το τηλ μπαίνει και κουμπώνει μέσα στο case. Το περίβλημα είναι αλουμίνιο. Όσοι το είδαν πάντως μου ειπαν οτι αϊφονιζει!

 

 

κοίτα τα σπάει σαν εμφάνιση, όμως έχει ενα πολύ μεγάλο μειονέκτημα..... έχει πολλές γωνίες, την θήκη αυτή την δούλεψα για λίγο στο κινητό φίλης(RED RICE) και ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

nassosp πολύ ωράια θήκη. Παρατήρησες αν επηρεάζει καθόλου τη ποιότητα του σήματος το αλουμίνο της; Την είχα δει και εγώ αλλά το φοβήθηκα...
Xiaomi Redmi 1S
Link to comment
Share on other sites

Για την stock εφαρμογη δε ξερω να σου απαντησω,αν θελεις κατεβασε το handsent sms.

 

έχω κατεβάσει την swiftkey, αλλά πάλι στουσ 60 έχει όριο :mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46369[/ATTACH][ATTACH]46370[/ATTACH][ATTACH]46371[/ATTACH][ATTACH]46372[/ATTACH][ATTACH]46373[/ATTACH]

Να προσθέσω ότι το πίσω καπάκι του τηλεφώνου αφαιρείται τελείως και το τηλ μπαίνει και κουμπώνει μέσα στο case. Το περίβλημα είναι αλουμίνιο. Όσοι το είδαν πάντως μου ειπαν οτι αϊφονιζει!

ΟΚ την παραγγέλνω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιζει και ο φορτιστής να έχει θεμ; το έχω πάθει σε ακριβό κκινητό με aftermarket φορτιστη

 

Αυτό το παρατήρησα και εγώ σε μια συσκευή....Το έχει δει καποιος άλλος.Κάποια λύση?

Επίσης όταν φορτίζει ,μπερδευει το touch και αρκετες φορες πατάει ότι θέλει . Εδώ κάτι?

 

Ναι, μεγάλη πιθανότητα να φταίει ο αντάπτορας για την πρίζα. Το έχω πάθει με κινέζικο σε iPhone και μόλις άλλαξα λειτουργούσε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα σπάει σαν εμφάνιση, όμως έχει ενα πολύ μεγάλο μειονέκτημα..... έχει πολλές γωνίες, την θήκη αυτή την δούλεψα για λίγο στο κινητό φίλης(RED RICE) και ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα.

Μα ούτως η άλλως το κινητό με γωνίες είναι. Η εφαρμογή του case είναι άψογη σε σημείο που δεν καταλαβαινεις ότι είναι κομμάτι ξεχωριστό από το τηλ. Στις γωνίες δεν υπάρχει κόψιμο, είναι καμπύλη το αλουμίνιο και προσωπικά δεν με ενοχλεί.

nassosp πολύ ωράια θήκη. Παρατήρησες αν επηρεάζει καθόλου τη ποιότητα του σήματος το αλουμίνο της; Την είχα δει και εγώ αλλά το φοβήθηκα...

Καμία διαφορά.

ΟΚ την παραγγέλνω τώρα!

Και εγω σίγουρα θα παραγγείλω και σε άλλα χρώματα. Έχει αρκετές επιλογές.

(Στο πακέτο είχε και δύο ζελατίνες δώρο)

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

έχω κατεβάσει την swiftkey, αλλά πάλι στουσ 60 έχει όριο :mad::mad::mad::mad:

 

δεν έχει σχέση το πληκτρολόγιο , το πρόγραμμα για το sms φταίει

αν χρησιμοποιείς μόνο την μια κάρτα τότε δοκίμασε το 8sms που είναι πολύ ελαφρύ

αν θες και για τις 2 , τότε go sms (προσοχή όμως που και που χάνει μηνύματα), ή κάποιο άλλο (το handcent δεν ξέρω αν υποστηρίζει dual sim)

Link to comment
Share on other sites

έχω κατεβάσει την swiftkey, αλλά πάλι στουσ 60 έχει όριο :mad::mad::mad::mad:

Με το swiftkey αν γραψεις με κεφαλαια, θα εχεις 160 χαρακτηρες κανονικα. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...