Jump to content

Περίεργα και παράξενα χόμπι;


meleneevi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχετε γνωστό/η ,φίλο/η ή συγγενείς που έχουν κάποιο ιδιόρυθμη απασχόληση; Προσωπικά η αδερφή μου (22χρ) κάνει συλλογή απο διάφορες κούκλες (πορσελάνινες,μπάρμπι κτλ) και εγώ γενικά συλλέγω ρετρό αντικείμενα(βιντεοκασέτες,περιοδικά και άλλα) Πλάκα θα χε να ήξερα οτι και άλλοι άνθρωποι έχουν παράξενα χομπι!
Link to comment
Share on other sites

Η συλλογή κινητών είναι παράξενη ή όχι;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Η συλλογή κινητών είναι παράξενη ή όχι;;

 

Αν ξεπεράσεις τα 100 κομμάτια, πρέπει να ανησυχείς. Πχ εγώ δηλαδή... :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έχω συλλέξει όλα τα ρούχα της Hannah Montana στο PS3.

Μετράει;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η συλλογή κινητών είναι παράξενη ή όχι;;

 

Σε αυτό το φόρουμ, λογικά όχι !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου. παιζει να εχει κρατησει καθε πραγμα που λειτουργει με ηλεκτρισμο απο το 80 και μετα. ηδη διπλα μου εχω ενα Dell x50v, ενα πληκτρολογιο απο το 90 και ενα μεγαλο στικακι με 512 mb χωρητικοτητα...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

συλλογη απο καρτες δημοτικων συμβουλων!!!μεχρι τωρα εχω μαζεψει 200, και δεν βγαζουν και κανενα αλμπουμ για να τις κολλαμε.Αληθεια στις 300 κερδιζω κατι; Edited by stef
Link to comment
Share on other sites

συλλογη απο καρτες δημοτικων συμβουλων!!!μεχρι τωρα εχω μαζεψει 200, και δεν βγαζουν και kανενα αλμπουμ για να τις κολλαμε.Αληθεια στις 300 κερδιζω κατι:

 

αδερφε αν θες αλμπουμ παρε τα προεκλογικα φυλλαδια! μεσα εχουν φωτογραφιες του καθενος, οποτε μπορεις να τις κολλας απο πανω! :P

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 2 χρονια επεσε το ματι μου σε αυτο το forum και μου αρεσε αρκετα η ιδεα.Απο τοτε συλλεγω συσκευασιες απο πατατακια,γαριδακια,σοκολατες και γενικως σνακς με σκοπο να τα σκαναρω και να τα ανεβασω στο retromaniax σε καμια 30αρια χρονια που θα θεωρουνται πλεον ρετρο συσκευασιες.Απο το 2000 μεχρι πριν 7-8 χρονια,εκανα συλλογη απο ολων των ειδων τις καρτες(τηλεκαρτες,καρτες χρονου ομιλιας,χρονοκαρτες,καρτες για dial up internet κ.α.).Εχω παρα πολλες,ακομη και απο την εποχη της δραχμης.Επισεις απαραιτητως 1 φορα το χρονο σε καθε τηλεοπτικη σεζον κραταω στο "αρχειο" μου ενα περιοδικο με το τηλεοπτικο προγραμμα της εβδομαδας,καθε φορα που παω σινεμα και περνω προγραμμα το κραταω επισεις και τελος οταν παω στο πλαισιο ή στον γερμανο και περνω καταλογους τους κραταω και αυτους στο "αρχειο" μου με σκοπο μετα απο αρκετα χρονια να τα βλεπω με νοσταλγια και να θυμαμαι τι ειχε η τηλεοραση,τι ταινιες επαιζαν στο σινεμα και τι gadgets και ηλεκτρονικα κυκλοφορουσαν τοτε και σε τι τιμες.Πιστεψτε με,μετα απο 20-30 χρονια που το iphone 4s και το samsung galaxy s3 θα θεωρουνται αντικες,αυτα τα φυλλαδια θα εχουν συλλεκτικη αξια.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 2 χρονια επεσε το ματι μου σε αυτο το forum και μου αρεσε αρκετα η ιδεα.Απο τοτε συλλεγω συσκευασιες απο πατατακια,γαριδακια,σοκολατες και γενικως σνακς με σκοπο να τα σκαναρω και να τα ανεβασω στο retromaniax σε καμια 30αρια χρονια που θα θεωρουνται πλεον ρετρο συσκευασιες.Απο το 2000 μεχρι πριν 7-8 χρονια,εκανα συλλογη απο ολων των ειδων τις καρτες(τηλεκαρτες,καρτες χρονου ομιλιας,χρονοκαρτες,καρτες για dial up internet κ.α.).Εχω παρα πολλες,ακομη και απο την εποχη της δραχμης.Επισεις απαραιτητως 1 φορα το χρονο σε καθε τηλεοπτικη σεζον κραταω στο "αρχειο" μου ενα περιοδικο με το τηλεοπτικο προγραμμα της εβδομαδας,καθε φορα που παω σινεμα και περνω προγραμμα το κραταω επισεις και τελος οταν παω στο πλαισιο ή στον γερμανο και περνω καταλογους τους κραταω και αυτους στο "αρχειο" μου με σκοπο μετα απο αρκετα χρονια να τα βλεπω με νοσταλγια και να θυμαμαι τι ειχε η τηλεοραση,τι ταινιες επαιζαν στο σινεμα και τι gadgets και ηλεκτρονικα κυκλοφορουσαν τοτε και σε τι τιμες.Πιστεψτε με,μετα απο 20-30 χρονια που το iphone 4s και το samsung galaxy s3 θα θεωρουνται αντικες,αυτα τα φυλλαδια θα εχουν συλλεκτικη αξια.

 

φοβερό!! Πάντως άν θες παλιά περιοδικά έχει κάποια τέυχη στο Μοναστηράκη!

Link to comment
Share on other sites

Eχω συλλεξει ολα τα "σκονακια" που εκανα οταν σπουδαζα. Καποια με βοηθησαν να περασω μαθημα καποια οχι, αλλα και μονο ο κοπος μου να τα κανω, δεν ηθελα να τα πεταξω. Γυρω στα 70 χαρτακια(διαστασεις 3cm-5cm-7cm) με μπλε και κοκκινο μελανι,, :cool:
Link to comment
Share on other sites

Eχω συλλεξει ολα τα "σκονακια" που εκανα οταν σπουδαζα. Καποια με βοηθησαν να περασω μαθημα καποια οχι, αλλα και μονο ο κοπος μου να τα κανω, δεν ηθελα να τα πεταξω. Γυρω στα 70 χαρτακια(διαστασεις 3cm-5cm-7cm) με μπλε και κοκκινο μελανι,, :cool:
πες μου οτι δεν σπουδασες δικηγοροσ:lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 2 χρονια επεσε το ματι μου σε αυτο το forum και μου αρεσε αρκετα η ιδεα.Απο τοτε συλλεγω συσκευασιες απο πατατακια,γαριδακια,σοκολατες και γενικως σνακς με σκοπο να τα σκαναρω και να τα ανεβασω στο retromaniax σε καμια 30αρια χρονια που θα θεωρουνται πλεον ρετρο συσκευασιες.Απο το 2000 μεχρι πριν 7-8 χρονια,εκανα συλλογη απο ολων των ειδων τις καρτες(τηλεκαρτες,καρτες χρονου ομιλιας,χρονοκαρτες,καρτες για dial up internet κ.α.).Εχω παρα πολλες,ακομη και απο την εποχη της δραχμης.Επισεις απαραιτητως 1 φορα το χρονο σε καθε τηλεοπτικη σεζον κραταω στο "αρχειο" μου ενα περιοδικο με το τηλεοπτικο προγραμμα της εβδομαδας,καθε φορα που παω σινεμα και περνω προγραμμα το κραταω επισεις και τελος οταν παω στο πλαισιο ή στον γερμανο και περνω καταλογους τους κραταω και αυτους στο "αρχειο" μου με σκοπο μετα απο αρκετα χρονια να τα βλεπω με νοσταλγια και να θυμαμαι τι ειχε η τηλεοραση,τι ταινιες επαιζαν στο σινεμα και τι gadgets και ηλεκτρονικα κυκλοφορουσαν τοτε και σε τι τιμες.Πιστεψτε με,μετα απο 20-30 χρονια που το iphone 4s και το samsung galaxy s3 θα θεωρουνται αντικες,αυτα τα φυλλαδια θα εχουν συλλεκτικη αξια.

 

Το ίδιο κι εγώ με τα περιοδικά αλλά μόνο με κινητά και υπολογιστές. Έχω συλλογή από φυλλάδια της wind, του Γερμανού, ελάχιστα της vodafone και πολλά από pc magazine κλπ. Βλέπω συσκευές όπως το k800 κοντά στα 400€ και σκέφτομαι την οικονομία που έκανα τότε για να αποκτήσω μια τέτοια συσκευή και πως τώρα θα έπαιρνα ένα iPhone ή galaxy.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

φοβερό!! Πάντως άν θες παλιά περιοδικά έχει κάποια τέυχη στο Μοναστηράκη!

 

Υπαρχει περιπτωση να βρω παλια τηλεοπτικα περιοδικα τυπου tvzapping απο τελη δεκαετιας '90-αρχες δεκαετιας '00 και παλια περιοδικα τεχνολογιας?Πριν πολλα χρονια επαιρνα το ραμ καθε μηνα,το οποιο εχει σταματηση να βγαινει εδω και 2 χρονια, αλλα δυστυχως εχω κρατησει μονο τα ενθετα ramkid και καποια cd-rom.Τοσο μου'κοβε.Δεν το ειχα σκευτει τοτε οτι θα ειχε συλλεκτικη αξια να κραταω και τα τευχη απο το κυριο περιοδικο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να βρω παλια τηλεοπτικα περιοδικα τυπου tvzapping απο τελη δεκαετιας '90-αρχες δεκαετιας '00 και παλια περιοδικα τεχνολογιας?Πριν πολλα χρονια επαιρνα το ραμ καθε μηνα,το οποιο εχει σταματηση να βγαινει εδω και 2 χρονια, αλλα δυστυχως εχω κρατησει μονο τα ενθετα ramkid και καποια cd-rom.Τοσο μου'κοβε.Δεν το ειχα σκευτει τοτε οτι θα ειχε συλλεκτικη αξια να κραταω και τα τευχη απο το κυριο περιοδικο.

 

Λογικά θα έχει.εχω δει απο κόμιξ μέχρι το περιοδικό ρομάτζο (παλιό περιοδικό της εποχής των μανάδων μας!) είχα δεί και το ραδιοτηλεόρασις ακομη!! γιά τεχνολογικά δεν είδα πολλά,σχεδόν τίποτα.:( Ισως εμφανιστούν σε καμιά..εικοσαετία που θα έχουν γίνει ρετρο!)Απο βιντεοκασσέτες πάντως που έψαξα δεν είχε (έχω πάθος με οτιδήποτε ρετρο)

Link to comment
Share on other sites

Έχω συλλογή από παλιά workstations της SGI και Sun, αρκετά παλιά υπολογιστικά συστήματα, άπειρα components και περιφερειακά. Έχω και τα 93 USER, τα πρώτα 138 PC Master και πάρα πολλά λοιπά ελληνικά περιοδικά. Βέβαια η συλλογή μου σε περιοδικά δεν φτάνει με τίποτα αυτήν του πατέρα μου, χαρακτηριστικά είναι συνδρομητής στην Πτήση από το πρώτο τεύχος και μάλιστα τα πρώτα 30 τεύχη είναι δεμένα σε hardcover τόμους.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...