Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικά έκανα Ρουτ με τη παραπάνω μέθοδο εχτες στης γυναίκας μου και πέρασα μέσω τέρμιναλ SuperSU και εβγαλα λίγο bloatware..αν συνεχίσει τα κολλήματα θα πάω στη ρομ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικά έκανα Ρουτ με τη παραπάνω μέθοδο εχτες στης γυναίκας μου και πέρασα μέσω τέρμιναλ SuperSU και εβγαλα λίγο bloatware..αν συνεχίσει τα κολλήματα θα πάω στη ρομ

 

Αναβάθμισε και τα binaries στο supersu αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα...απλα επειδη δεν μπορω τη γκρινια το αφησα ετσι γιατι πριν κολλαγε αρχικα πριν προχωρησω σε περαιτερω εγχειρηση αχαχαχ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το LG G2 Mini. Μετά από κάθε εισερχόμενη ή εξερχόμενη κλήση ο ρυθμιστής έντασης ήχου κλήσης πέφτει στο min με αποτέλεσμα να χρειάζεται επαναρρύθμιση μετά από κάθε τηλεφώνημα για να μπορώ να ακούω τις εισερχόμενες κλήσεις. Έχω ψάξει, μεταβάλλει και επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις κάνοντας δοκιμές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Ποια είναι η λύση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παιδιά απότι βλέπω, εδώ και μερικές μέρες έχει κυκλοφορήσει "επίσημη" CM13 rom.

Την έχει δοκιμάσει κανείς, να μας ανφέρει πως δουλεύει; Είμαι στοκ ακόμα σε Lolipop, και ψήνομαι να περάσω σε cyanogenmod διότι έχει αρχίσει τα κολληματάκια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απότι βλέπω, εδώ και μερικές μέρες έχει κυκλοφορήσει "επίσημη" CM13 rom.

Την έχει δοκιμάσει κανείς, να μας ανφέρει πως δουλεύει; Είμαι στοκ ακόμα σε Lolipop, και ψήνομαι να περάσω σε cyanogenmod διότι έχει αρχίσει τα κολληματάκια....

 

Παρόν :D. Απ' τις 19/12/15 έχει γίνει official και εννοείται με καθημερινά updates (nightlies). Έχουν βάλει και την snapdragon κάμερα, κορυφαία!

Τώρα κυκλοφόρησε και ο nikita pro android μια ανεπίσημη έκδοση που περιλαμβάνει και το remote control της lg γιατί στην επίσημη έκδοση δεν θα μπει ποτέ λόγω δικαιωμάτων.

Γενικά δουλεύει αρκετά σταθερά, την έχω από πριν γίνει official και την δουλεύω χωρίς πρόβλημα καθημερινά. Κάτι μικροbugs που παρουσιάζονται όσο περνάνε τα updates (πχ. πριν από 2 μέρες μια nightly έκδοση κράσαρε τον launcher κάθε φορά που έβγαινες απ' το μενού με το κουμπί πίσω) διορθώνονται κατευθείαν.

Είμαι ευχαριστημένος. Και δείτε διαφορά στο μέγεθος των roms σε σχέση με τις στοκ roms που είναι κάτι gb.

 

Πάρτε χαμπάρι για τι bloatware μιλάμε οι στοκ!

Το καλύτερο χαρακτηριστικό όμως της marshmallow είναι η δυνατότητα να διαμορφώσεις την εξωτερική μνήμη sd σαν εσωτερική και έτσι το κινητό διαβάζει ότι έχεις εσωτερικό χώρο 4gb που είναι ο αρχικός συν την χωρητικότητα της εξωτερικής. Τρέχει βούτυρο, καθόλου κολλήματα...

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Tο τελευταίο είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό που θέλω να αξιοποιήσω.

Ο βασικός λόγος όμως είναι το ξενέρωμα που τρώω όταν πιάνω στα χέρια μου ένα Moto G ή ένα Vec 4g που έχουν ίδιο επεξεργαστή, και βλέπω πόσο πιο ανάλαφρα πηγαίνουν, ακόμα και σε απλό browsing...

Από φωτογραφίες κομπλέ ή χαλάει η ποιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, το moto g αν δεν κάνω λάθος είναι pure android, δεν είναι φορτωμένο σαν τα lg.

Δεν είμαι και φωτογράφος, αλλά μου φαίνονται αρκετά καλές. Βίντεο hd, φώτο μέχρι 8mp κλπ. όπως την στοκ αλλά με περισσότερες ρυθμίσεις και εφέ.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, το moto g αν δεν κάνω λάθος είναι pure android, δεν είναι φορτωμένο σαν τα lg.

Δεν είμαι και φωτογράφος, αλλά μου φαίνονται αρκετά καλές. Βίντεο hd, φώτο μέχρι 8mp κλπ. όπως την στοκ αλλά με περισσότερες ρυθμίσεις και εφέ.

Pure και αρκετά optimized θα έλεγα...γι αυτό και ψήνομαι πλέον για cm, ότι πιο κοντά σε καθαρό android υπάρχει.

Για τις φωτογραφίες ρωτάω, γιατί σε παλαιότερες εκδόσεις cm διάβαζα ότι είχε προβληματάκια (πχ πολύ άσπρες), γιατί δεν είχαν σωστό driver. Φαντάζομαι, το έλυσαν πλέον!

Παίρνω backup και ξεκινάω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η παλιότερη κάμερα που είχαν (την στοκ των cm) ήταν εντελώς για πέταμα. Δεν είχε καν επιλογή να τραβήξεις βίντεο 720p, πόσο μάλλον 1080 :P.

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαι :)

Θα γράψω εδώ μερικά βασικά βήματα που ακολούθησα όταν είχα Lollipop έκδοση v20b (ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ):

1) Κρατήστε αντίγραφα! Το κυριότερο "σπάσιμο" για μένα όταν περνάω custom roms, είναι οι απώλειες. Όσες λιγότερες τόσο καλύτερα.

Συγχρονίστε τις επαφές σας με τον google λογαριασμό, κρατήστε αντίγραφα των μηνυμάτων σας με εφαρμογές τύπου SMS backup and restore και μόλις το ρουτάρετε (εξηγώ στο επόμενο βήμα) κατεβάστε το Titanium backup και κρατήστε αντίγραφα των κωδικών wifi σε όσα δίκτυα έχετε συνδεθεί ( προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο να μην χάνω τους κωδικούς σε όσα wifi έχω συνδεθεί :D ).Προσέξτε μόνο να επιλέξετε ο φάκελος με τα αντίγραφα να είναι στην εξωτερική κάρτα, θα πέσει σβήσιμο στο κινητό σε λίγο...

2) Εννοείται το root. Χωρίς πρόσβαση root δεν κάνουμε τίποτα. Το μόνο πρόγραμμα που μου δούλεψε είναι το kingroot v. 4.60 η έκδοση για android. Την περνάς στο κινητό και την τρέχεις. Τώρα απ' ότι είδα βγήκε καινούρια 4.65. Δοκιμάστε πρώτα την πιο πρόσφατη και μετά αυτή που δούλεψα εγώ.

Το κατεβάζετε από εδώ.

3) Αφού τελειώσετε με το root, τρέχετε το root checker να δείτε αν αποκτήσατε πρόσβαση root.

Το κατεβάζετε από εδώ

4) Τώρα πρέπει να ξεκλειδώσουμε τον bootloader. Εδώ δώστε λίγη προσοχή! Διαβάστε καλά το thread που θα σας βάλω και ακολουθήστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες. Ο συγκεκριμένος οδηγός δουλεύει ΜΟΝΟ ΣΕ LOLLIPOP

Εδώ το thread.

Καταρχήν βρίσκετε ποιό μοντέλο ΑΚΡΙΒΩΣ έχετε. Eγώ πχ. έχω το D620R έκδοση v20b. Σύμφωνα με το thread το aboot που μου κάνει είναι το aboot_d620r_20a_patched.7z.

Το κατεβάζετε στο pc και το αποσυμπιέζετε με το 7zip.

Το περνάτε στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

Κατεβάζετε από εδώ τον terminal emulator και γράφετε ό,τι εντολές γράφει στο thread.

5) Αφού έχετε περάσει το aboot, επόμενο βήμα είναι να περάσετε custom recovery ώστε να μπορείτε να φλασάρετε όποια rom θέλετε.

Η προτεινόμενη και πιο πρόσφατη είναι η TWRP 2.8.7.0

Κατεβάζετε από εδώ το flashify για να μπορέσετε να φλασάρετε την recovery και από εδώ την recovery.

Το αποσυμπιέζετε ξανά, το περνάτε πάλι στην εξωτερική κάρτα του κινητού και ανοίγετε το flashify.

Επιλέγετε recovery image -> choose a file και βρίσκετε το αρχείο που μόλις αποσυμπιέσαμε.

 

Για να μπείτε στην custom recovery, κάνετε το εξής:

Κλείνετε το κινητό.

Με το κινητό κλειστό πατάτε και κρατάτε τα πλήκτρα power και volume down ταυτόχρονα.

Όταν εμφανιστεί το λογότυπο της LG, αφήνετε το κουμπί power και κατευθείαν το ξαναπατάτε και το κρατάτε.

Όταν εμφανιστεί η οθόνη factory hard reset, αφήστε τα κουμπιά.

Πατήστε το πλήκτρο power για να κάνετε reset στη συσκευή (δεν θα κάνει reset στην πραγματικότητα, μην φοβάστε)

Πατήστε πάλι το power για να επιβεβαιώσετε το reset και περιμένετε να μπει στην recovery.

 

Τέλος! Πλέον είστε έτοιμοι να περάσετε οποιαδήποτε custom rom :)

 

All credits belong to their developers/thread starters!

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου AgMa!

\\ Πέρασα Cm13, και μπράβο για τον οδηγό που ετοίμασες, είναι πολύ κατατοπιστικός!!!! Είχα ήδη βρει ότι χρειαζόμουν από xda, αλλά να σου πω την αλήθεια, αντί να κάθομαι να περνάω από το pc στο κινητό τα αρχεία, τα κατέβασα ένα ένα με τη σειρά απευθείας από το smartphone, από την λίστα σου, πολύ γρηγορότερα...

 

Πρώτες εντυπώσεις: Απίστευτη ταχύτητα και ζωντάνια της συσκευής! Μένει βέβαια να δω πως θα πηγαίνει όταν την φορτώσω τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στην stock, να δω αν θα αρχίσει να σέρνεται, αλλά δεν νομίζω!

 

Με την κάμερα έχω μια μικρή επιφύλαξη, νομίζω ότι έχει χάσει σε ευκρίνεια...θα βγάλω μερικές να συγκρίνω με την στοκ, και βλέπουμε...

 

/ ΥΓ. Έκανα και μια πατάτα πάνω στον ενθουσιασμό μου... και πάτησα ΟΚ στο φορμάρισμα της SD, νομίζοντας ότι θα φορμάρει μόνο το ένα partition (είχα κάνει 2, παλαιότερα), το άλλο το είχα κάνει unmount. Έλα όμως που αυτό, έκανε format όλη την SD. Είχα πάρει backup τις φωτογραφίες - βίντεο που είχα, τα μόνα που έχασα ήταν τα titanium backup των εφαρμογών και κάτι sms, που είχα αποθηκεύσει στην κάρτα...Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για recovery, αλλά δεν καίγομαι κιόλας δεν ήταν τίποτα σημαντικό...ΑΝ όμως δεν είχα πάρει αντίγραφα τις φωτό/βίντεο !!!! ..... οπότε το νου σας προτού το κάνετε!!!

 

Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα, είναι η εφαρμογή για το τηλεχειριστήριο (έχεις κανένα link?)...

 

Κάτι τελευταίο!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ που πήρε πόδι η Google (κατέβασα την pico έκδοση των Gapps!)...Με όλη τη σαβούρα που είχε φορτώσει μέσα στην stock rom, τώρα πέρασα τα απολύτως απαραίτητα από το Google play (δηλαδή, τα μόνα που χρησιμοποιούσα: Chrome και Google αναζήτηση)!

Edited by mechpanos
Συμπλήρωμα απάντησης
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου αν έχεις μια μικρή επιφύλαξη με την snapdragon κάμερα, τι θα έκανες με την προηγούμενη :lol:.

Για την ταχύτητα που λες μη το φοβάσαι, όσο και να το φορτώσεις, το πολύ πολύ να πιάσεις το 1-1.5gb που θέλει στοκ η official rom :p. Δεν πρόκειται να δεις lag και τέτοια.

Σχετικά με τα gapps τώρα και εγώ την Pico έκδοση φοράω, μόνο play store και chrome δουλεύω. Τα υπόλοιπα δεν τα χρειάστηκα ποτέ.

Το quick remote δεν θα το βρεις σαν αυτούσια εφαρμογή να το εγκαταστήσεις μόνο του. Το έχει συμπεριλάβει ο Nikita σε μια ανεπίσημη rom και βρίσκεται εδώ. Θα πρέπει να φλασάρεις ρομ δηλαδή (δεν ξέρω αν μπορείς να την περάσεις dirty install, από πάνω δηλαδή χωρίς φορμάτ αλλά δεν θα το συνιστούσα). Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ όμως μπορείς να το δοκιμάσεις.

Το format οπουδήποτε και αν γίνεται, θα πρέπει να κρατάμε πάντα αντίγραφα! Άλλο θεωρούμε εμείς λογικό και άλλο το κινητό. Εσύ τώρα υπέθεσες ότι δεν θα έχανες το ένα partition και το έχασες. Γι' αυτό γράφω στο πρώτο βήμα: ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το quickremote αναμένεται να ενσωματωθει σε επόμενες nightlies, οπότε θα περιμένω! Εκεί που έχουμε πρόβλημα, είναι η κάμερα, ακόμα και η snapdragon βγάζει κακό ρυθμισμένες και κακοεστιασμενες φωτογραφίες ειδικά σε εσωτερικούς χώρους και χώρους με μέτριο φωτισμό...

Επιπλέον έχει περίπλοκες ρυθμίσεις, ενώ δεν έχει την λειτουργία hdr!

Ας ελπισουμε να το φτιάξουν...

 

Πάντως από ταχύτητα έχω πάθει την πλάκα μου!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, δεν είμαι και φωτογράφος οπότε αυτά που λες δεν τα παρατήρησα καν. Αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...
Link to comment
Share on other sites

εχουμε lg l9 ii εγω και η γυναικα μου,και τα δυο μαυρα.

επιδει ειχε λυσαξει να εχει ασπρο κινητο :lol: βρηκα μεσω γνωστου ενα g2 mini αψογο λευκο στα 60 ευρω.

Με το l9 ii ειμαστε απολυτα ευχαριστημενοι πανω απο χρονο.

Εκανα compare στο gsm arena και ειδα οτι το g2 min εχει υποδεεστερη αναλυση απο το l9 ii (234ppi με 312ppi)

Αυτo μεταφραζετε σε μεγαλη διαφορα οπτικα?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε lg l9 ii εγω και η γυναικα μου,και τα δυο μαυρα.

επιδει ειχε λυσαξει να εχει ασπρο κινητο :lol: βρηκα μεσω γνωστου ενα g2 mini αψογο λευκο στα 60 ευρω.

Με το l9 ii ειμαστε απολυτα ευχαριστημενοι πανω απο χρονο.

Εκανα compare στο gsm arena και ειδα οτι το g2 min εχει υποδεεστερη αναλυση απο το l9 ii (234ppi με 312ppi)

Αυτo μεταφραζετε σε μεγαλη διαφορα οπτικα?

 

Ναι, οπτικά θα είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά καθώς το L9 II έχει True HD σαν του OG και το G2 Mini έχει μια απλή IPS.

Για να συγκρίνετε οπτικά, επειδή δεν είναι διαθέσιμο σε καταστήματα πλέον, μπορείτε να δείτε οθόνες όπως του Lumia 535 που έχουν περίπου τα ίδια ppi.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

το πηρα σημερα το ασπρουλικο.Η οθονη δεν με χαλαει.

ειναι σε κατασταση βιτρινας με 2 θηκες και καρτα microSD 16GB class 10,και ολα αυτα στα 60 ευρω.(ο αλλος πουλαει xperia arc........100 euro :wacko:)

Φοραει την 5.0.2

Ειναι root,περασα supersu και titanium.

Aφαιρεσα πολλα(ξερω απο το lg l9 ii).

Ενταξει,παει σφαιρα αλλα ειναι αδειο.Με την κιτ-κατ ητανε καλυτερο?

Eπισεις ειναι αγορασμενο 9ος του 2014.Ειναι εντος εγγυσης?

Με root ξερω οτι δεν ειναι,υπαρχει τροπος οπως στο l9 ii?

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχεις απόδειξη αγοράς και ευρωπαϊκή εγγύηση, ισχύει για 2 έτη.

Τώρα για το Ρουτ, δεν είμαι και σίγουρος αλλά νομιζω γίνεται!

Όσον αφορά την ταχύτητα, με 5.0.2 όσο φορτώνει τόσο αργό πορεί... Και με kit kat τα ίδια ήταν, μην φανταστεις!

Εγώ εκανα το βήμα και φλασαρα custom rom, και παει σφαίρα...με οποίο ρίσκο, βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παίδες καλησπέρα. Έχει μια φίλη μου το mini. Έχει Q εταιρεία και δεν μπορεί να συνδεθεί με τα δεδομένα. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια...ενος φιλου το g2 mini Κολλαει αρκετα, ειναι με 5,0 εκδοση νομιζω..υπαρχει τροπος να μπει η 5,1,1 ή εστω καποια αλλη καστομ απροβληματιστη που να πηγαινει καλυτερα απ την στοκ;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ενος φιλου το g2 mini Κολλαει αρκετα, ειναι με 5,0 εκδοση νομιζω..υπαρχει τροπος να μπει η 5,1,1 ή εστω καποια αλλη καστομ απροβληματιστη που να πηγαινει καλυτερα απ την στοκ;;;;

1-2 σελίδες πιο πίσω θα βρεις την απάντηση. Root και custom rom

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...