Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ χρήσιμες. Έχω ήδη παραγγείλει το part από χτες αλλά μπορώ να κάνω cancel order.

 

Άνοιξα ticket στην oneplus για να δω τι θα απαντήσουν. Σε περίπτωση που αποφασίσω να το αναλάβει η εταιρεία, που θα πρέπει να το στείλω?

 

@gkouvaki είχες και εσύ τέτοιο πρόβλημα? Αν ναι, ποιά ήταν η εμπειρία σου? Ευχαριστώ.

 

 

Το είχα στείλει για αλλαγή μπαταρίας και όταν το πήρα πίσω ήταν γρατσουνισμένη η οθόνη. Την άλλαξαν δωρεάν. Γενικά και τις δύο φορές ικανοποιήμενος έμεινα. Με την μπαταρία έκανε 12 μέρες για να γυρίσει γιατί άργησε το έμβασμα. Τη δεύτερη φορά το έστειλα Παρασκευή και γύρισε Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα στείλει για αλλαγή μπαταρίας και όταν το πήρα πίσω ήταν γρατσουνισμένη η οθόνη. Την άλλαξαν δωρεάν. Γενικά και τις δύο φορές ικανοποιήμενος έμεινα. Με την μπαταρία έκανε 12 μέρες για να γυρίσει γιατί άργησε το έμβασμα. Τη δεύτερη φορά το έστειλα Παρασκευή και γύρισε Τρίτη.

 

Πόσο κόστισε η αλλαγή μπαταρίας;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον ήχο κλήσης.Σήμερα λοιπόν ,από το απόγευμα και μετά ,δεν ακούγεται ο ήχος στις εισερχόμενες κλήσεις.Το ηχείο δουλεύει στην μουσική - ξυπνητήρι - ειδοποιήσεις κτλ. κανονικά.Έκανα επαεκκίνηση αλλά τίποτα.Έχει τύχει σε κάποιον?Κάποια ιδέα τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

...Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον ήχο κλήσης.Σήμερα λοιπόν ,από το απόγευμα και μετά ,δεν ακούγεται ο ήχος στις εισερχόμενες κλήσεις.Το ηχείο δουλεύει στην μουσική - ξυπνητήρι - ειδοποιήσεις κτλ. κανονικά...

Με ακουστικά, ακούγεται ο ήχος κλήσης?

Μήπως ενεργοποίησες σίγαση (στις κλήσεις)?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με ακουστικά δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης.Δεν έχω ενεργοποιήσει σίγαση στις κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

...Με ακουστικά δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης.Δεν έχω ενεργοποιήσει σίγαση στις κλήσεις.

Τοτε δεν είναι hardware βλάβη - αν δεν βρεις να "αλλάχτηκε" κάποια ρύθμιση, ίσως χρειαστεί ενα hard reset...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Είχανε σβηστεί τα mp3 που χρησιμοποιούσα για ήχους από τον φάκελο που χρησιμοποιεί ,νομίζω τον ringtones και ξαναπέρασα τα mp3 σαν ήχο κλήσης τηλ/νου και αντιστοίχισα ήχους σε επαφές.Το έκανε αυτό όταν το έκλεισα ενα απόγευμα με παρατεταμένο πάτημα του power button γιατί δεν μου έβγαζε το παράθυρο με των επιλογών απενεργοποίηση - επανεκκίνηση κτλ. Είχε "φάει" κόλλημα μάλλον.Νομίζω το έφτιαξα.Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

Προχθές είχα στο φορτηστη του τηλεφώνου ένα powerbank όταν φόρτησε το βγάζω και τον κουμπώνω στο κινητό μου. Επειδή έκανε να ξεκινήσει και αμέσως σταμάτησε η φόρτιση έπιασα να τσεκάρω το φορτηστη και ζεματουσε. Είδα ότι ήταν ψιλοστραβα το USB. Το ίσιωσα και φορτησα κανονικά το κινητό.

Τώρα όλο αυτό το έγραψα γιατί δε ξέρω αν σχετίζεται με το πρόβλημα που ανακάλυψα στο τηλέφωνο το ίδιο απογευμα. Παρατήρησα μια δυλειτουργια στο μέσο περίπου της οθόνης και περίπου για ένα πόντο πάχος δε δουλεύει καλά το digitizer. Πατάς και δε πιάνει το κλικ. Όταν κλίκαρεις πιο πάνω ή κάτω δουλεύει κανονικά. Κατέβασα κάνα 2 εφαρμογες για τσεκ του digitizer. Η μια πίανει όλα τα κλικ και η άλλη δεν μπορώ να την ανοίξω καν γιατί τι start πέφτει ακριβώς στη μέση που είναι το πρόβλημα.

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο; παίζει να σχετίζεται αυτο με το φορτηστη; δεν το έριξα καθόλου κάτω το τηλέφωνο εδώ και καιρό. Πιστεύεται ότι είναι κάτι που επισκεύαζεται;

Σορυ για το μακροσκελές ποστ...

 

Edit :όταν scrollαρω πχ την οθόνη από πάνω ως κάτω και περνάει το δάχτυλο από κείνο ο σημείο σταματάει στιγμιαία η οθόνη και συνεχίζει όταν κατεβαίνω πιο κάτω.

 

Edit 2: κατέβασα ακόμα μια εφαρμογή touchscreen test και πέρασα το δάχτυλο από παντού. Δείτε τα άσπρα είναι αυτά που δε δουλευουν

fc7b0c89b6f72ce6606313f8a79b16c9.jpg

Edited by spaka
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

Προχθές είχα στο φορτηστη του τηλεφώνου ένα powerbank όταν φόρτησε το βγάζω και τον κουμπώνω στο κινητό μου. Επειδή έκανε να ξεκινήσει και αμέσως σταμάτησε η φόρτιση έπιασα να τσεκάρω το φορτηστη και ζεματουσε. Είδα ότι ήταν ψιλοστραβα το USB. Το ίσιωσα και φορτησα κανονικά το κινητό.

Τώρα όλο αυτό το έγραψα γιατί δε ξέρω αν σχετίζεται με το πρόβλημα που ανακάλυψα στο τηλέφωνο το ίδιο απογευμα. Παρατήρησα μια δυλειτουργια στο μέσο περίπου της οθόνης και περίπου για ένα πόντο πάχος δε δουλεύει καλά το digitizer. Πατάς και δε πιάνει το κλικ. Όταν κλίκαρεις πιο πάνω ή κάτω δουλεύει κανονικά. Κατέβασα κάνα 2 εφαρμογες για τσεκ του digitizer. Η μια πίανει όλα τα κλικ και η άλλη δεν μπορώ να την ανοίξω καν γιατί τι start πέφτει ακριβώς στη μέση που είναι το πρόβλημα.

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο; παίζει να σχετίζεται αυτο με το φορτηστη; δεν το έριξα καθόλου κάτω το τηλέφωνο εδώ και καιρό. Πιστεύεται ότι είναι κάτι που επισκεύαζεται;

Σορυ για το μακροσκελές ποστ...

 

Ποια Rom φοράς? Τα OP One είχαν θέμα touch screen όταν ειχαμε ακόμη kit-kat. Μετά την αναβάθμιση σε lollipop εξαφανίστηκε. Δεν γνωρίζω τι άλλο θα μπορούσε να είναι. Ίσως πρόβλημα temperded glass, ίσως hardware.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

Προχθές είχα στο φορτηστη του τηλεφώνου ένα powerbank όταν φόρτησε το βγάζω και τον κουμπώνω στο κινητό μου. Επειδή έκανε να ξεκινήσει και αμέσως σταμάτησε η φόρτιση έπιασα να τσεκάρω το φορτηστη και ζεματουσε. Είδα ότι ήταν ψιλοστραβα το USB. Το ίσιωσα και φορτησα κανονικά το κινητό.

Τώρα όλο αυτό το έγραψα γιατί δε ξέρω αν σχετίζεται με το πρόβλημα που ανακάλυψα στο τηλέφωνο το ίδιο απογευμα. Παρατήρησα μια δυλειτουργια στο μέσο περίπου της οθόνης και περίπου για ένα πόντο πάχος δε δουλεύει καλά το digitizer. Πατάς και δε πιάνει το κλικ. Όταν κλίκαρεις πιο πάνω ή κάτω δουλεύει κανονικά. Κατέβασα κάνα 2 εφαρμογες για τσεκ του digitizer. Η μια πίανει όλα τα κλικ και η άλλη δεν μπορώ να την ανοίξω καν γιατί τι start πέφτει ακριβώς στη μέση που είναι το πρόβλημα.

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο; παίζει να σχετίζεται αυτο με το φορτηστη; δεν το έριξα καθόλου κάτω το τηλέφωνο εδώ και καιρό. Πιστεύεται ότι είναι κάτι που επισκεύαζεται;

Σορυ για το μακροσκελές ποστ...

 

Edit :όταν scrollαρω πχ την οθόνη από πάνω ως κάτω και περνάει το δάχτυλο από κείνο ο σημείο σταματάει στιγμιαία η οθόνη και συνεχίζει όταν κατεβαίνω πιο κάτω.

 

Edit 2: κατέβασα ακόμα μια εφαρμογή touchscreen test και πέρασα το δάχτυλο από παντού. Δείτε τα άσπρα είναι αυτά που δε δουλευουν

fc7b0c89b6f72ce6606313f8a79b16c9.jpg

 

Ποια Rom φοράς? Τα OP One είχαν θέμα touch screen όταν ειχαμε ακόμη kit-kat. Μετά την αναβάθμιση σε lollipop εξαφανίστηκε. Δεν γνωρίζω τι άλλο θα μπορούσε να είναι. Ίσως πρόβλημα temperded glass, ίσως hardware.

 

Το έχει ένας γνωστός μου στο ίδιο σημείο ακριβώς! Έχει την τελευταία επίσημη CM13, έκανε και reset, αλλά τίποτα...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορυ είχα μέρες να μπω. Φοράω την 13.1.2 bacon. Μου πρότεινε και ένας φίλος να δοκιμάσω την lineage Rom αλλά ρε παιδία δε μου φαίνεται software το θέμα. Μακάρι να είναι δηλαδή. Απλά επειδή δεν έκανα κάποια αναβάθμιση τώρα τελευταία... Αν νομίζεται ότι πρέπει να δοκιμάσω αλλαγή ρομ να το κάνω μπας και στρώσει.

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το κάνω επειδή σε εκείνο σημείο δε μπορώ να πατήσω την οθόνη και μη μου βγει καμία επιλογή κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης και δε μπορώ να την πατήσω και μείνω με το τούβλο στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρά παίδες, μήπως ξέρει κανεις αν το κινητό μας υποστηριζει mhl? (Hdmi)

δυστυχώς όχι , δεν υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,ξαφνικα εχθες πηγα να ανοιξω της φωτογραφιες μου και ειχαν εξαφανιστει,δεν της βρισκω πουθενα,τι μπορει να συνεβη ρε παιδια,μπορω να της ανακτησω καπως?%5Bimg%5Dhttp%3A//i67.tinypic.com/64ntb6.png[/img]

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i66.tinypic.com/6zomzn.png[/img]

 

δεν ξερω αν λεει κατι αλλα κανα 2 εβδομαδες μου κατεδαφιζει την μπαταρια,2-3 φορες την μερα το φορτιζω με την ιδια χρηση που κανω ανεκαθεν ενω παλιοτερα απο το πρωι αργα το βραδυ το φορτιζα....

Edited by balakia
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω το εξής παράξενο πρόβλημα:

το wifi σταμάτησε να συνδέεται στο δίκτυο της δουλειάς ενώ στο οικιακό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Έλεγξα με άλλους συναδέλφους αλλά δεν δημιουργήθηκε σε κάποιον από αυτούς κάτι αντίστοιχο.

Φοράει την RR 7 και έχω δοκιμάσει Network reset.

 

Κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω το εξής παράξενο πρόβλημα:

το wifi σταμάτησε να συνδέεται στο δίκτυο της δουλειάς ενώ στο οικιακό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Έλεγξα με άλλους συναδέλφους αλλά δεν δημιουργήθηκε σε κάποιον από αυτούς κάτι αντίστοιχο.

Φοράει την RR 7 και έχω δοκιμάσει Network reset.

 

Κάποια ιδέα?

 

reset στο ρούτερ της δουλειάς κάνατε ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα έχω το opo σχεδόν τρια χρόνια,το καλοκαίρι ξεκίνησα να έχω θέματα με την μπαταρία, άλλαξα και η διάφορα ήταν ελάχιστη,σαν καθόλου... Έχει λίγο καιρό που έχει αρχίσει και δεν φορτίζει... Δλδ 5-6 ώρες στη. Φόρτιση χωρις χρήση και να έχει ανέβει 50%... Εψαξα στο ίντερνετ και διάβασα οτι με την τελευταία αναβάθμιση γενικά τα opo έχουν αυτό το θέμα με την μπαταρία και την φόρτιση... Απ οτι είδα το διορθώνουν με ρουτ,περνοντας νέα έκδοση... Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα? Καμια λύση? Έχω προσπαθήσει με φορμάτ καμία διάφορα...

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το opo σχεδόν τρια χρόνια,το καλοκαίρι ξεκίνησα να έχω θέματα με την μπαταρία, άλλαξα και η διάφορα ήταν ελάχιστη,σαν καθόλου...

 

Αλλαξες μπαταρία? Μονος σου? Που την αγόρασες?

Προφανως είναι ΚΑΚΗΣ ποιότητας, αφου χάλασε στον 3μηνο...

Βρες μια "σοβαρή" μπαταρια (εγω είχα δώσει κάποιο λινκ εδω, παλιότερα, για μια που μου κράτησε πάνω απο χρόνο)

Η άλλη λυση είναι να το στείλεις στην ΟΡ για αλλαγη, με original (κατω από 50€ στοιχίζει)

 

Παντως εχουμε ΤΡΙΑ νήματα για το OP1, κακώς γράφεις ξεκάρφωτα!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Καινούργιο θέμα είχα φτιαξει...μέχρι χθες βράδυ μου το έβγαζε σαν νεο θέμα...δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί... Απο Αλί εξπρές την είχα πάρει, ναι είναι πολύ πιθανό να φταίει η μπαταρία... 50ρικο πιστεύω δεν αξιζει
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Καινούργιο θέμα είχα φτιαξει...μέχρι χθες βράδυ μου το έβγαζε σαν νεο θέμα...δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί... Απο Αλί εξπρές την είχα πάρει, ναι είναι πολύ πιθανό να φταίει η μπαταρία... 50ρικο πιστεύω δεν αξιζει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6761072#post6761072

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ξέρει κάποιος πως μιλαμε με το σερβίς για να ρωτησω για αλλαγή μπαταρίας??/κάποιο λινκ...

Έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία κ ποσο κόστισε??

Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος πως μιλαμε με το σερβίς για να ρωτησω για αλλαγή μπαταρίας??/κάποιο λινκ...

Έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία κ ποσο κόστισε??

Ευχαριστώ

Γυρω στα 50€

https://oneplus.net/gr/support

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...