Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασες την εφαρμογη google που λεγαμε?

 

Δεν υπάρχουν ορατές διαφορές περα απο το οτι η CM camera κάνει μεγάλη συμπίεση στο μέγεθος του αρχείου της φωτογραφίας.

Τουλάχιστον στις ημερήσιες φώτο που μου έστειλε ο Galanakop δεν είδα διαφορά.

 

Η samsung και η LG έχουν δυνατό processing οπότε βελτιώνουν αυτόματα τις φωτογραφίες.

Μονο σε manual mode μπορείς να συγκρινεις κάμερες.

 

Για μένα το καλύτερο camera software το διαθέτει η apple στο iphone. Παίρνεις την καλύτερη δυνατή φώτο χωρίς καμια προσπάθεια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Για μένα το καλύτερο camera software το διαθέτει η apple στο iphone. Παίρνεις την καλύτερη δυνατή φώτο χωρίς καμια προσπάθεια.

 

Πέστα χρυσόστομε :)

 

Το review είναι σχεδόν έτοιμο btw. Στις φωτογραφίες συμφωνώ σε αρκετά από όσα λες. Μένει όμως το συμπέρασμα οτι σε ιδανικές συνθήκες βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Σε μη ιδανικές, θέλει δουλειά, καλό χέρι, επιλογή σκηνικού, να ξέρεις τι γωνία θα έχεις στην λήψη κλπ. Καλές φωτογραφίες λοιπόν, όχι όμως ανώτερο στην κάμερα από τα άλλα της αγοράς. Οι camera addicts μάλλον δεν θα ικανοποιηθούν, αλλά αυτό νομίζω είναι αναμενόμενο από μια τέτοια vfm συσκευή. Πάει να πιάσει τον μέσο όρο των χρηστών, όχι τα άκρα. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

πολλοι εχουμε σαν κριτηριο τις φωτογραφιες απο samsung συσκευες που θεωρω οτι εχουν υπερκορεσμο χρωματων και δεν κανουν σωστη απεικονιση χρωματων ως προς το θεμα

που φωτογραφιζουμε, ολα αυτα βεβαια προσωπικη εκτιμηση εχοντας δουλεψει ολα τα high end camera phones

Link to comment
Share on other sites

Η LG στο G3 εχει ακόμα πιο υπερκορεσμενα χρώματα από την Samsung.

Στο S4 zoom στο auto τα χρώματα είναι πολύ πιο φυσικά σε σχέση με τα galaxy.

 

Γενικά κάθε εταιρεία επεμβαίνει στο software της κάμερας. Για παράδειγμα οι φώτο του iphone έχουν αυξημένο κοντράστ και δίνουν εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Όμως στην απόδοση των χρωμάτων είναι πολύ πιο ακριβής.

Στην δουλειά μου χρειάζεται να στείλω φώτο με χρώματα υφασμάτων. Από τις κάμερες κινητών το iphone μου δίνει τα πιο κοντινά αποτελέσματα και μετά το S4 zoom.

Δεν έχω δοκιμάσει Nokia 1020 κλπ.

 

Οι Κορεάτες έχουν δώσει ολη την προσοχή στις ημερήσιες υπο ιδανικες συνθήκες φώτο και εκεί τα πανε πολύ καλά ειδικά σε θέματα ευκρίνειας και οξύτητας.

Παίρνεις εκπληκτικά αποτελέσματα κάνοντας crop.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέστα χρυσόστομε :)

 

Το review είναι σχεδόν έτοιμο btw. Στις φωτογραφίες συμφωνώ σε αρκετά από όσα λες. Μένει όμως το συμπέρασμα οτι σε ιδανικές συνθήκες βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Σε μη ιδανικές, θέλει δουλειά, καλό χέρι, επιλογή σκηνικού, να ξέρεις τι γωνία θα έχεις στην λήψη κλπ. Καλές φωτογραφίες λοιπόν, όχι όμως ανώτερο στην κάμερα από τα άλλα της αγοράς. Οι camera addicts μάλλον δεν θα ικανοποιηθούν, αλλά αυτό νομίζω είναι αναμενόμενο από μια τέτοια vfm συσκευή. Πάει να πιάσει τον μέσο όρο των χρηστών, όχι τα άκρα. ;)

 

το review σου περιμένω, όπως και πολλά άλλα παιδιά για να δούμε τα υπέρ και τα κατά του. αν αξίζει πάντως με τα λεγόμενα σου, λέω να το παραγγείλω μέχρι τέλος εβδομάδος. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα... λιγες ερωτησεις μονο θα ηθελα να κανω οποιος δεν βαριεται ας μου απαντησει..

καλυτερο ειναι το cyanomoged πως λεγεται αυτο η το color os; η καλυτερη τιμη που βρηκα ειναι 316 ευρω για το 64 αλλα ειναι color os.. εχετε να μου προτεινεται κατι καλυτερο; στα λεφτα αυτα πιστευεται ειναι το καλυτερο; η καμερα χολενει; ψαχνω ενα κινητο λογο ταξιδιων που να εχει ''καλη καμερα'' και δυνατοτητες.. διαβασα οτι και οταν σε περνουν ο ηχος δεν ειναι δυνατος.. ισχυει; και τελος το international phone 64 καλυτερη τιμη που μπορω να το βρω και που αν ειναι ευκολο.. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος μελος του φορουμ το πηρε απο εδω http://icell4u.eu/ONEPLUS . Ισως αξιζει να τους κανεις ενα τηλεφωνημα

 

Το έχουν όμως 340 ευρώ όταν στα Κινέζικα το βρίσκεις 280 περίπου.Οπότε ίσως αξίζει (για μένα) να το πάρεις από Κινέζο με το μικρό ρίσκο του τελωνίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς που αγόρασαν μέσω oneplus σε πόσες μέρες έγινε shipped και από που στέλνουν στην Ευρώπη? Μην φάω και κερατιάτικα σε φόρους και τέλη στην Ιταλία...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα καλό αυτό. Αμα ήξερα ότι στέλνουν από Αγγλία θα είχα κάνει την παραγγελία εκεί :( Εν πάσει περιπτώσι πιστεύω την επόμενη βδομάδα πιστεύω να παραλάβω και εγώ. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι τιμές στα κινεζομάγαζα χτυπάν σχεδον στα ίσια την Oneplus. Εμένα μου βγήκε με εξπρές μεταφορικά για Ιταλία 324 και διαβάζω 325 για την κινέζικη έκδοση σε κάποια μαγαζιά :confused:
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα καλό αυτό. Αμα ήξερα ότι στέλνουν από Αγγλία θα είχα κάνει την παραγγελία εκεί :( Εν πάσει περιπτώσι πιστεύω την επόμενη βδομάδα πιστεύω να παραλάβω και εγώ. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι τιμές στα κινεζομάγαζα χτυπάν σχεδον στα ίσια την Oneplus. Εμένα μου βγήκε με εξπρές μεταφορικά για Ιταλία 324 και διαβάζω 325 για την κινέζικη έκδοση σε κάποια μαγαζιά :confused:

 

 

Ναι αλλά τα περισσότερα δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο και αργεί πολύ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είναι εκπληκτικό το πως διαχειρίζεται αυτή η συσκευή σε συνεργασία με τη cm την μπαταρία...

Εννοείται πως ρίχνει στα αυτιά κατα μια ωρα τουλάχιστον στο lg g3 σε οθόνη...

Αν είχε και μια κάμερα ειδικά για τα βραδυνα καλή τότε θα ήταν η πλήρης συσκευή για μένα..

Και μην μου πείτε κάποιοι ότι είναι μια χαρά η κάμερα γιατί θα σας πω δείτε την κάμερα από το s5 αλλά και το lg g3 και τότε πείτε μου αν έχω δίκιο...

Απο βδομάδα που θα έρθει και το oppo θα δούμε τι ψάρια θα πιάνει και αυτό και μετά θα αποφάσισω με τι συνεχεισω...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είναι εκπληκτικό το πως διαχειρίζεται αυτή η συσκευή σε συνεργασία με τη cm την μπαταρία...

Εννοείται πως ρίχνει στα αυτιά κατα μια ωρα τουλάχιστον στο lg g3 σε οθόνη...

Αν είχε και μια κάμερα ειδικά για τα βραδυνα καλή τότε θα ήταν η πλήρης συσκευή για μένα..

Και μην μου πείτε κάποιοι ότι είναι μια χαρά η κάμερα γιατί θα σας πω δείτε την κάμερα από το s5 αλλά και το lg g3 και τότε πείτε μου αν έχω δίκιο...

Απο βδομάδα που θα έρθει και το oppo θα δούμε τι ψάρια θα πιάνει και αυτό και μετά θα αποφάσισω με τι συνεχεισω...

 

Σίγουρα η κάμερα του χρειάζεται βελτιώσεις που μάλλον δεν μπορούν να του δώσουν ούτε ο CM ούτε η εφαρμογή της Google.

Δεν νομίζω οτι ευθύνεται ο αισθητήρας αφού είναι αρκετά καλός και μάλιστα είναι f2.0 που σημαίνει ότι θα έπρεπε σε χαμηλό φωτισμό να τα πηγαίνει καλύτερα.

Δεν κάνει για όσους ψάχνουν το κορυφαίο camera phone, αλλά θα ικανοποιήσει όσους δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κάμερα του χρειάζεται βελτιώσεις που μάλλον δεν μπορούν να του δώσουν ούτε ο CM ούτε η εφαρμογή της Google.

Δεν νομίζω οτι ευθύνεται ο αισθητήρας αφού είναι αρκετά καλός και μάλιστα είναι f2.0 που σημαίνει ότι θα έπρεπε σε χαμηλό φωτισμό να τα πηγαίνει καλύτερα.

Δεν κάνει για όσους ψάχνουν το κορυφαίο camera phone, αλλά θα ικανοποιήσει όσους δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.

 

Το review διάβασες και τα λες αυτά; :p Συμφωνούμε :p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395779

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω και εφόσον είναι τούμπανο το κινητό γιατί δεν του βάλανε και στεροφωινκά ηχεία αφού μάλιστα είναι και 2. Σιγά το κόστος δηλαδή που θα έχει παραπάνω μη τρελαθούμε. Αν βάλεις στεροφωνικά hand free ή ακουστικά φαντάζομαι δε θα έχει πρόβλημα να ακούς πάλι μονοφωνικά
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω και εφόσον είναι τούμπανο το κινητό γιατί δεν του βάλανε και στεροφωινκά ηχεία αφού μάλιστα είναι και 2. Σιγά το κόστος δηλαδή που θα έχει παραπάνω μη τρελαθούμε. Αν βάλεις στεροφωνικά hand free ή ακουστικά φαντάζομαι δε θα έχει πρόβλημα να ακούς πάλι μονοφωνικά

 

Τα ηχεία είναι μονοφωνικά, στο ακουστικό ακούς τέλεια stereo με εντυπωσιακά presets, έχει και ειδική εφαρμογή για ήχο - ρυθμίσεις κλπ. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία είναι μονοφωνικά, στο ακουστικό ακούς τέλεια stereo με εντυπωσιακά presets, έχει και ειδική εφαρμογή για ήχο - ρυθμίσεις κλπ. ;)

 

Α ωραία τότε... Έτσι μάλιστα. Τα μονοφωνικά ηχεία είναι μέτριας απόδοσης; Και δεν εννοώ πόσο δυνατά είναι. Διάβασα στο review πόσο δυνατά είναι απλά για την ποιότητα ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω και εφόσον είναι τούμπανο το κινητό γιατί δεν του βάλανε και στεροφωινκά ηχεία αφού μάλιστα είναι και 2. Σιγά το κόστος δηλαδή που θα έχει παραπάνω μη τρελαθούμε. Αν βάλεις στεροφωνικά hand free ή ακουστικά φαντάζομαι δε θα έχει πρόβλημα να ακούς πάλι μονοφωνικά

 

Δεν υπάρχουν στερεοφωνικά ηχεία αυτό που χρειάζεται για στερεοφωνικό ήχο είναι μια ελάχιστη απόσταση μεταξύ των 2 ηχείων άρα σε κινητό ο μόνος τρόπος για να ακούσεις είναι η τοποθέτηση τους πάνω και κάτω της οθόνης όπως κάνει η htc πράγμα όμως που έχει σαν αποτέλεσμα μεγάλο μέγεθος συσκευής και για αυτό δεν έγινε από την OnePlus

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία είναι μονοφωνικά, στο ακουστικό ακούς τέλεια stereo με εντυπωσιακά presets, έχει και ειδική εφαρμογή για ήχο - ρυθμίσεις κλπ. ;)

 

έχεις να προτείνεις κάποια ακουστικά? από του Μ7 που έχω θα είναι συμβατά? εκτός και αν θέλει κάποιο ειδικό βύσμα. ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε παιδιά υποστηρίζει κλασικό βύσμα 3,5 χιλ. Όλα τα ακουστικά της αγοράς είναι συμβατά ;) χιλιαδες επιλογές και η ποιότητα είναι άριστη.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Vickmall,minideal,geekbuying με αυτή τη σειρά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...