Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, μετά από ώρες ψαξίματος και δοκιμών, δούλεψε το κινητό! Ούτε το soft reset, ούτε το hard reset είχαν κάποιο αποτέλεσμα. Είναι μια λύση που δεν την έχω δει μέχρι στιγμής στο myphone, ούτε και στο WPC. Η λύση είναι η εξής:

 

1. Σβήνουμε τη συσκευή, αν είναι ανοιχτή.

2. Βεβαιωνόμαστε ότι ο φορτιστής δεν είναι συνδεδεμένος στη συσκευή.

3. Πατάμε το πλήκτρο μείωσης της έντασης και το κρατάμε πατημένο.

4. Με πατημένο το πλήκτρο της μείωσης της έντασης συνδέουμε τη συσκευή στο φορτιστή.

5. Κρατάμε πατημένο το πλήκτρο μείωσης της έντασης, μέχρι να εμφανιστεί ένα μεγάλο θαυμαστικό στην οθόνη.

6. Όταν εμφανιστεί το θαυμαστικό, αφήνουμε το κουμπί μείωσης της έντασης και πατάμε - από μία φορά το κάθε ένα ( όχι παρατεταμένα ) - τα παρακάτ πλήκτρα, με την εξής σειρά:

α. Πλήκτρο αύξησης της έντασης

β. Πλήκτρο μείωσης της έντασης

γ. Πλήκτρο on/off

δ. Πλήκτρο μείωσης της έντασης ( ξανά, δεν είναι λάθος ).

 

Μετά θα εμφανιστεί το logo της Nokia ( 3 φορές πρέπει να εμφανίστηκε στην περίπτωσή μου ) και μετά έκανε κανονικά εκκίνηση με το logo της Nokia, των WP8 και το κινητό εκκίνησε με τη γλώσσα "καταγωγής" της συσκευής, στην περίπτωσή μου με Γαλλικά.

 

Με τη διαδικασία αυτή, διαγράφονται τα πάντα και η συσκευή γίνεται όπως την αγοράσουμε. Ίσως και πιο "καθαρή".

 

Κάποιος moderator να το βάλει στο πρώτο ποστ, για να το βρίσκουν και όσοι ίσως το χρειαστούν στο μέλλον. Επίσης, αν χρειάζεται και το link, πείτε το μου με κάποιο τρόπο, να το προσθέσω. :)

 

Edit: Και μια τεέυταία απορία μου. Θα κάνω format στην sd κάρτα που έχω στη συσκευή μου και θέλω να την αφαιρέσω και να βάλω στη θέση της κάποια άλλη. Θα χρειαστεί κάποιο άλλο reset ή κάτι άλλο; :worry:

 

Αυτο ειναι η διαδικασια hard reset manual σε περιπτωση που δεν μπορουμε με καμμια δυναμη να ανοιξουμε το κινητο μας..

Υπαρχουν πολλα βιντεακια στο youtube με αυτη τη διαδικασια, μιας και ειναι πολυ "combo" η σειρα πατηματος των κουμπιων..

 

Καλα εκανες και το ανεφερες γιατι χρειαζεται στην εσχατη των περιπτωσεων..

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδιά, εγω που προσπάθησα, δεν τα κατάφερα, γράφτηκα στο site που πρέπει, αλλά όταν πήγα να κατεβάσω το το preview.. μου βγάζει μόνο κοινοποίηση τι κάνω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στο θέμα του Adobe Reader.

Με την τελευταία αναβάθμιση εμένα δεν ανοίγει τα .PDF όταν έχω δεδομένα ανοιχτά.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο θέμα της μπαταρίας φαίνεται να έχει γίνει σοβαρή δουλειά. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής από την ώρα που έκανα το update και φόρτισα το κινητό, έχει περάσει 1 ημέρα και 21 ώρες και η μπαταρία είναι στο 40%. Σε άλλη περίπτωση θα ήταν γύρω στο 20%, ίσως και πιο κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, εγω που προσπάθησα, δεν τα κατάφερα, γράφτηκα στο site που πρέπει, αλλά όταν πήγα να κατεβάσω το το preview.. μου βγάζει μόνο κοινοποίηση τι κάνω λαθος?

 

Σου βγάζει μόνο κοινοποίηση επειδή το έχεις κατεβασμένο στον λογαριασμό σου. Μπες απο έναν υπολογιστη στον λογαριασμό σου των WP που δείχνει όλα όσα έχεις κατεβάσει/αγοράσει και θα το βρεις. Μετά στείλε το μέσω push στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι η μπαταρία κρατάει πολύ. 4 ώρες με ανοιχτό wifi και viber απο το 100% πήγε στο 64%. Άλλες φορές θα μου είχε μπει ήδη στην εξοικονόμηση ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ενός σημείου, βελτιώθηκε και σε εμένα η ζωή της μπαταρίας -αν και είναι νωρίς για οριστικό συμπέρασμα.

 

"Χοντρικά", θα έλεγα πως κέρδισα το 50% του χαμένου χρόνου που είχα μετά την αρχική εγκατάσταση των 8.1

 

Βλέπουμε, και αναμένουμε και την επίσημη υποστήριξη από HTC.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα και την περασα και εγω,.. καλες εντυπωσεις για αρχη..

αυτο που με προβληματισε ειναι, στις κλησεις οταν ψαχνεις μια επαφη και πατησεις πανω της δεν σου εχει την επιλογη να στειλεις μυνυημα η να καλεσεις, ουτε να δεις τον αριθμο, απλα καλει.. υπαρχει τετοια δυνατοτητα οπως στην 8,0

και στις επαφες μου δειχνει και τα ονοματα απο τα εμαιλ που εχω περασει ασχετα αν τα εχω φιλτραρει, γιατι?

οποιος ξερει ας με βοηθησει παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Στις κλήσεις - ιστορικό αν πατήσεις δίπλα από την επαφή, στο εικονίδιο θα βρεις αυτά που θέλεις.

 

Στις επαφές, από το μενού (τρεις τελίτσες) μπορείς να φιλτράρεις ποιες θες να εμφανίζονται.

3>4
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι κολλημα εχει φαει, αλλα στο φιλτραρισμα τις εχω ξετικαρισμενες και συνεχιζει να μου τις δειχνει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Με το Bluetooth "παίζει" κάποιο θέμα;Έχει αναφερθεί κάτι;;.Προσπαθω να συνδεθώ σε ηχεία με Bluetooth και δεν μπορώ.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας που ακριβώς κολλάς να σου πούμε τη γνώμη μας :)

 

Τι εννοείς με το "δεν μπορώ" :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πες μας που ακριβώς κολλάς να σου πούμε τη γνώμη μας :)

 

Τι εννοείς με το "δεν μπορώ" :p

 

Τα "βλέπει" τα ηχεία αλλά δεν συνδέεται για αναπαραγωγή μουσικής.Επισης παρατηρώ αποσυνδέσεις απο το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως συνδέεται και μόλις βγαίνεις από το μενού του bluetooth χάνεται η σύνδεση?
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν συνδέεται καν.Μαλιστα παρατήρησα ότι την σύνδεση με το wifi την χάνει την στιγμή που προσπαθεί να συνδεθεί με τα Bluetooth ηχεια
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι κολλημα εχει φαει, αλλα στο φιλτραρισμα τις εχω ξετικαρισμενες και συνεχιζει να μου τις δειχνει...

 

Δοκίμασε ξετικάρισμα-τικάρισμα με ενδιάμεση εφαρμογή φίλτρων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με απλή σύνδεση Bluetooth για μεταφορά αρχείων μια χαρά λειτουργεί.

 

Εγώ έχω άλλο θέμα. Μπήκα στο here drive έβαλα έναν προορισμό και μόλις πάτησα οδήγηση, με πέταξε από την εφαρμογή. Το δοκίμασα αρκετές φορές γινόταν το ίδιο ακόμα και μετα από επανεκκίνηση. Έπειτα μπήκα στο here maps οπου με πετούσε κατευθείαν. Πλέον μπαίνοντας ξανά στο here drive με πετάει και εκεί κατευθείαν.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως δεν έγινε σωστα η ενημέρωση των χαρτών που είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Με απλή σύνδεση Bluetooth για μεταφορά αρχείων μια χαρά λειτουργεί.

 

Εγώ έχω άλλο θέμα. Μπήκα στο here drive έβαλα έναν προορισμό και μόλις πάτησα οδήγηση, με πέταξε από την εφαρμογή. Το δοκίμασα αρκετές φορές γινόταν το ίδιο ακόμα και μετα από επανεκκίνηση. Έπειτα μπήκα στο here maps οπου με πετούσε κατευθείαν. Πλέον μπαίνοντας ξανά στο here drive με πετάει και εκεί κατευθείαν.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως δεν έγινε σωστα η ενημέρωση των χαρτών που είχα κάνει.

 

Μάλλον αυτό που λες φταίει γιατι μου το έκανε κι εμένα μόλις τους αναβαθμισα.Σβηστους και ξαναπερνα τους και λογικά θα είσαι οκ.

Όσων αφορά το Bluetooth αν κάποιος έχει ηχεία ή ακουστικά ας προσπαθήσει να συνδεθεί να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ξετικάρισμα-τικάρισμα με ενδιάμεση εφαρμογή φίλτρων.

 

Συμμορφώθηκε μόνο του τελικά... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό που λες φταίει γιατι μου το έκανε κι εμένα μόλις τους αναβαθμισα.Σβηστους και ξαναπερνα τους και λογικά θα είσαι οκ.

Όσων αφορά το Bluetooth αν κάποιος έχει ηχεία ή ακουστικά ας προσπαθήσει να συνδεθεί να μας πει

 

Όντως η ενημέρωση των χαρτών έφταιγε. Δεν μπορούσα να μπω ούτε στις ρυθμίσεις στους χάρτες. Ευτυχώς τους χάρτες τους είχα εκατεστημένους στην κάρτα μνήμης και με ένα card reader μπόρεσα να τους σβήσω, εναλλακτικά δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαζόταν. Μέσα από το κινητό δεν είχα καμία επιλογή, ούτε και όταν έκανα σύνδεση το κινητό με το pc.

Πλέον όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ενημέρωση των χαρτών έφταιγε. Δεν μπορούσα να μπω ούτε στις ρυθμίσεις στους χάρτες. Ευτυχώς τους χάρτες τους είχα εκατεστημένους στην κάρτα μνήμης και με ένα card reader μπόρεσα να τους σβήσω, εναλλακτικά δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαζόταν. Μέσα από το κινητό δεν είχα καμία επιλογή, ούτε και όταν έκανα σύνδεση το κινητό με το pc.

Πλέον όλα οκ.

 

Εναλλακτικά μπορούσες να πας ρυθμίσεις και με ένα τράβηγμα αριστερά πας χάρτες και τους διαχειρίζεσαι απο εκεί.Δοκίμασε το να καταλάβεις τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

...Όσων αφορά το Bluetooth αν κάποιος έχει ηχεία ή ακουστικά ας προσπαθήσει να συνδεθεί να μας πει

Εγώ μόλις συνδέθηκα σε ηχείο με nfc Bluetooth και συνδέεται μια χαρά.

(L925)

3>4
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που έχω παρατηρήσει τελευταίες μέρες... Το Instagram στέλνει όποτε θέλει toaster notifications (banners) ενώ το tile δουλεύει κανονικά, το Messenger αργεί αρκετά και το κυριότερο μέσα σε διάστημα 1 ημέρας το κινητό μου πάγωσε 2 (όσο ήταν κλειδωμένο) φορές και έπρεπε να κάνω soft reset για να το επαναφέρω...

 

Να ρωτήσω κάτι... Η "Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων" είναι ίδιο με το Hard reset (Volume Down + Power Button + Camera Button) ή υπάρχει κάποια διαφορά??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι... Η "Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων" είναι ίδιο με το Hard reset (Volume Down + Power Button + Camera Button) ή υπάρχει κάποια διαφορά??

 

Δοκιμασε να κανεις Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων και θα σου πει θα χασετε τα παντα απ το τηλεφωνο σας, γινεται οπως το αγορασες, συνεπως το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορούσες να πας ρυθμίσεις και με ένα τράβηγμα αριστερά πας χάρτες και τους διαχειρίζεσαι απο εκεί.Δοκίμασε το να καταλάβεις τι εννοώ

 

Μάλλον δεν έγινε πολύ κατανοητός. Όταν λέω "Δεν μπορούσα να μπω ούτε στις ρυθμίσεις στους χάρτες" εννοώ αυτό που γράφεις. Με το που έμπαινα με πετούσε και δεν είχα άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...