Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προχτές εγκατέστησα και εγώ το πρόγραμμα που μπλοκάρει την κάμερα αλλά δυστυχώς μου εμφάνισε ξανά το πρόβλημα σημερα με την κάμερα.

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα του s5! Πριν 4-5 ημέρες αγόρασε το κιν. ένας καλός φίλος. Παρατήρησε το ίδιο θέμα με την κάμερα. Αφού δεν βρήκα σε όποιο site και αν έψαξα ουσιαστική λύση στο πρόβλημα, τον προέτρεψα να το πάει πίσω στο μαγαζί και αυτοί μέσω του service, να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα και να αντικαταστήσουν τη συσκευή. Τώρα βρίσκεται στη φάση της αναμονής. Αν του το αντικαταστήσουν κι έχει το ίδιο θέμα και το επόμενο κινητό, μπορεί να ζητήσει πίσω τα χρήματά του ή να βάλει μια μικρή διαφορά για να πάρει το z2? Θέλω να πω πως δεν γίνεται να ταλαιπωρείται με το service, μέχρι να τύχει σε συσκευή που δεν έχει το θέμα(δύσκολο μιας και το έχουν τα περισσότερα με διάφορα production date).

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα το swiftkey και το πρόβλημα με την κάμερα δεν έχει ξαναεμφανιστεί (εδώ και μια μέρα)..
Link to comment
Share on other sites

Οπότε φίλε μου αν δε σου ξαναβγάλει το bug ενημέρωσε μας να το πάμε και εμείς μπας και...

Δυστυχως η χαρα μου δεν κρατησε ουτε 24 λειτουργειας.Μου ξαναεμφανισε το προβλημα με την καμερα.Περιμενω να παει Δευτερα 9 το πρωι και να αρχισω τα τηλεφωνα.πρωτα σμαρτεκ να ζητησω τον λογο που δεν εγινε επισκευη του κινητου μου.Θεωρω οτι απλα ξαναπερασανε την νεα εκδοση lolipop μαζι με τις τελευταιες ενημερωσεις.πραγμα που τοο ειχα κανει ηδη μονος μου.φανταζομαι δεν θα εχω καμια σαφη απαντηση.και μετα εχει σειρα

Η εξυπηρετηση πελατων της σαμσουνγκ που υποτιθετε μου ζητησαν και να τους ενημερωσω σε ποιο σερβις θα το στειλω για να μιλησουν και οι ιδιοι.

Και θα απαιτησω να μου απαντησουν τον λογο που εστειλα την συσκευη μου για 4 μερες σε σερβις και πληρωσα και κουριερ.και θα υπαρχουν καθημερινα τηλεφωνα μεχρι να λυθει το προβλημα μου ή να μου προχωρησουν σε αντικατασταση της συσκευης ή μερους της συσκευης μου!!!Ειναι δυνατον να μην μπορουν να βγαλουν αναβαθμιση για επιλυση του προβληματος.

Ειναι και η τελευταια συσκευη σαμσουνγκ που αγοραζω!Δεν μου αρεσει πλεον η αντιμετωπιση που εχω ως πελατης.

Δυστυχως δεν ειναι η πρωτη συσκευη που ειχα και εχει προβλημα.πχ το s4 που ειχα ειχε προβληματικη μπαταρια -φουσκωσε -εγινε αντικατασταση αλλα με κοστος μεταφορικών γιατι θελαν μαζι και την συσκευη.πραγμα που σημαινε αμα εισαι απο επαρχεια αγορασε καινουργια μπαταρια θα σου βγει φθηνοτερο και χωρις να μεινεις απο συσκευη.

 

Τερμα η σαμσουγκ για μενα

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απεγκατέστησα το swiftkey και το πρόβλημα με την κάμερα δεν έχει ξαναεμφανιστεί (εδώ και μια μέρα)..

 

Τσαμπα χαιρεσαι. Θα στο εμφανιση ξανα.Δεν επηρεαζεται απο μια μονο εφαρμογη.Συνηθως ευθυνονται εφαρμογες που χρησιμοποιουν τα δικαιωματα τις καμερας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

..........

. Αν του το αντικαταστήσουν κι έχει το ίδιο θέμα και το επόμενο κινητό, μπορεί να ζητήσει πίσω τα χρήματά του ή να βάλει μια μικρή διαφορά για να πάρει το z2? .

 

Εαν εχει DOA 7 ημερων το καταστημα που το πηρε να ζητησει αντικατασταση. Και το καλυτερο απο ολα εαν μπορει να επιλεξει οτιδοιποτε αλλο εκτος το s5

Edited by Sofos_5
Απαγορεύονται οι αγγελίες εκτός του νήματος Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Είμαι νέος κάτοχος ενός G901F (Galaxy S5+ : Βασικά SD 805 αντί για 801 και 4G+ δυνατότητες). Είχα μείνει αρκετό καιρό εκτός androird και είχα χάσει λίγο τις εξελίξεις. Είμαι κατενθουσιασμένος με τη συσκευή μου ως τώρα, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα για την ώρα. Έρχεται με android 5.0.2.

 

Έχω όμως 3-4 θεματάκια για τα οποία θέλω να σας ρωτήσω.

 

1) Όταν ακούω μουσική από Spotify ή ακόμα και κάποια web-radio εφαρμογή, τότε αλλάζει η lock screen και εμφανίζει είτε το album art είτε μια εικόνα του σταθμού που ακούω αντιστοίχως. Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτό;

 

2) Όταν έρχεται ένα μήνυμα (είτε SMS, είτε Viber/whatsapp κ.ο.κ.) εμφανίζεται ένα message preview στο notification center. Ενώ στο Viber έχω βρει επιλογή και πλέον λέει μόνο οτι έχω ένα μήνυμα και από ποιον, στο whatsapp αυτό δεν είναι εφικτό. υπάρχει κάποια ρύθμιση στο κινητό, εκτός της εφαρμογής που τα ρυθμίζει αυτά;

 

3) Υπάρχει κάποια δυνατότητα να συγχρονίσω κάποια playlists από iTunes στη συσκευή; Μέσω Kies ή δεν ξέρω ό,τι άλλο.

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @jtkar νομίζεις ότι σε αντίστοιχο πρόβλημα σε lg, Sony, htc συσκευή θα είχες καλύτερη αντιμετώπιση; Το να έχεις πέσει σε αστοχια υλικού δεν σημαίνει ότι η συσκευή γενικά είναι και για πέταμα. Υπάρχουν τόσα μέλη εδώ μέσα που αναφέρουν ότι το s5 τρέχει ρολόι, άρα δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο θάψιμο του κινητού εκ μέρους σου.
Link to comment
Share on other sites

Δε θάβει καμία συσκευή, αντικειμενικός είναι με τη συσκευη που έχει μπροστά του, αν ειχες και συ πληρώσει τόσα χρήματα και σου τυχαινε τέτοια συσκευή να δούμε τι θα έλεγες.

 

Αντιθέτως, όποιος έχει προβλήματα καλο θα ήταν να το αναφέρει εδώ, για να βρούμε μια κοινη λύση για όλους.

Link to comment
Share on other sites

απλα ετυχε το κινητο σου ισως να εχει προβλημα...το s5 παει ρολοι και ας εφαγε το κραξιμο οταν βγηκε..δοκιμασε παλι με odin με ενα καλο clean instal πριν και μετα,δοκιμασε να βαλεις καποια αλλης χωρας ρομ να δουμε και εκει...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το προβλημα ειναι γενικο και οντως απαραδεκτο η επισκευη να ειναι update του firmware. σα να σε κοροιδευουν. οποτε δεν εχει αδικο ο φιλος. εχτες το πηρε κι ενα παιδι καινουργιο κι αυτος εχει προβλημα καμερας και το πηγε στo service. καλο ειναι η samsung να βρισκει λυσεις η να αποσυρει συσκευες προβληματικες κι οχι να σφυριζει αδιαφορα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ούτε χρόνο έχω, ούτε διάθεση να αλλάζω firmware κτλ. Άν είχα όρεξη για δοκιμές θα έπαιρνα Κινέζικο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @jtkar νομίζεις ότι σε αντίστοιχο πρόβλημα σε lg, Sony, htc συσκευή θα είχες καλύτερη αντιμετώπιση; Το να έχεις πέσει σε αστοχια υλικού δεν σημαίνει ότι η συσκευή γενικά είναι και για πέταμα. Υπάρχουν τόσα μέλη εδώ μέσα που αναφέρουν ότι το s5 τρέχει ρολόι, άρα δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο θάψιμο του κινητού εκ μέρους σου.

 

Για αυτο εστειλα σε επισημο service. Εαν υπηρχε αστοχια υλικου θα επρεπε να μου το επισκευασουν. Ο χρονος μου δεν ειναι για να κανω δοκιμες και εγκαταστασεις με odin.Δεν ακριβοπληρωσα μια συσκευη για να κανω εγω τις δοκιμες και εχω απαιτησεις για καλυτερη αντιμετωπιση.μεσα σε 2 μηνες το εχω κανει 3 φορες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και για το φερω στα μετρα θελω 3-4 ωρες. Το βαρεθηκα.

Οπως γραφει και ενας φιλος απο κατω εαν ηθελα να κανω δοκιμες θα επαιρνα κινεζικο.Δεν εχουμε ολοι απο 1-2 συσκευες να καθονται για να το στελνουμε για σερβις.εγω προσωπικα αγορασα μια συσκευη τον 15 ευρω για να εχω τηλεφωνο τις ημερες που το εστειλα για επισκευη.ολα τα παλια μου τηλεφωνα τα πουλουσα ή τα χαριζα.

 

Εκτος οτι εγινα ρομπα σε ολους τους γνωστους μου και θα το πουλησω με δυσκολια.

Εαν εσυ εισαι ικανοποιημενος παρε και μια δευτερη συσκευη απο εμενα για να βαζεις διαφορες εκδοσεις και να χαρεις οταν θα δωσεις λυση

 

Συγνωμη για το υφος μου αλλα ειμαι εκνευρισμενος με την σμαρτεκ πρωτα απο ολα και μετα με την σασμουνγκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απλα ετυχε το κινητο σου ισως να εχει προβλημα...το s5 παει ρολοι και ας εφαγε το κραξιμο οταν βγηκε..δοκιμασε παλι με odin με ενα καλο clean instal πριν και μετα,δοκιμασε να βαλεις καποια αλλης χωρας ρομ να δουμε και εκει...

 

Αυτο θα επρεπε να το κανει η σμαρτεκ που το ειχε 3 μερες καθερες στο σερβις της και οχι εγω.θα περιμενω επισημη απαντηση απο την σαμσουνγκ

Link to comment
Share on other sites

jtkar εχεις 1000 δικια γι αυτα που λες συμφωνα με τα δικα σου θελω. οντως το κινητο αν εξαιρεσεις αυτο το bug της καμερας ειναι αψογο. νομιζω ειναι καθαρα θεμα samsung η διορθωση αλλα οπως βλεπω και βλεπεις εδω και μηνες δε κανει κατι να το φτιαξει και ειδικα τωρα με το s6 μη περιμενεις να ασχοληθει με το s5.
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λέμε, εχει απόλυτο δίκιο ο φίλος! Αν ειναι δυνατόν δηλαδή! Εδω ειναι χοντρό, πολυ χοντρό φάουλ της Σάμμυ. Εχει βουίξει το σύμπαν για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν γίνεται να σφυρίζουν αδιάφορα! Εκτός αν δεν εχουν εντοπίσει ακόμη το πρόβλημα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τουλάχιστον 10 εφαρμογές κάμερας στο τηλέφωνό μου (οι οποίες προφανώς χρησιμοποιούν τα δικαιώματα) και το πρόβλημα δε μου έχει εμφανιστεί. Δεν έχω Viber. Όποιος έρχεται εδώ μέσα με το πρόβλημα και τον ρωτάμε αν έχει Viber, κάθε φορά η απάντηση είναι καταφατική. Φταίει η εφαρμογή και ο κώδικάς της. Τι θέλετε για να το καταλάβετε!; Να το κάνουμε επισημασμένο στην αρχική του myphone;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τουλάχιστον 10 εφαρμογές κάμερας στο τηλέφωνό μου (οι οποίες προφανώς χρησιμοποιούν τα δικαιώματα) και το πρόβλημα δε μου έχει εμφανιστεί. Δεν έχω Viber. Όποιος έρχεται εδώ μέσα με το πρόβλημα και τον ρωτάμε αν έχει Viber, κάθε φορά η απάντηση είναι καταφατική. Φταίει η εφαρμογή και ο κώδικάς της. Τι θέλετε για να το καταλάβετε!; Να το κάνουμε επισημασμένο στην αρχική του myphone;

 

 

 

το viber εναι εφαρμογη ευρειας χρησης. συμφωνω οτι μαλλον το viber γενναει το προβλημα( μαλλον η χρηση καμερας μεσω viber) αλλα δεν ειναι λυση σε ενα τοσο αξιολογο τηλεφωνο να μην εχουμε viber ενω σε τοσα αλλα οικοκομικα smartphone δουλευει αψογα. ας βγαλουν viber ειδικα για s5 :P

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο παραπάνω μήνυμα μου και επίσης:

 

Τί πρόβλημα είναι αυτό; πως εμφανίζεται; Έχω Viber και άλλες εφαρμογές και δεν έχω εντοπίσει κάτι "στραβό" ως τώρα πουθενά.

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο παραπάνω μήνυμα μου και επίσης:

 

Τί πρόβλημα είναι αυτό; πως εμφανίζεται; Έχω Viber και άλλες εφαρμογές και δεν έχω εντοπίσει κάτι "στραβό" ως τώρα πουθενά.

 

Το προβλημα ειναι οταν πας να ανοιξης την καμερα και δεν ανοιγει,βγαζει μια μαυροι οθονη και κολαει το κινητο,και στην συνεχεια βγαζει μια πινακιδα και λεει σφαλμα καμερας....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τουλάχιστον 10 εφαρμογές κάμερας στο τηλέφωνό μου (οι οποίες προφανώς χρησιμοποιούν τα δικαιώματα) και το πρόβλημα δε μου έχει εμφανιστεί. Δεν έχω Viber. Όποιος έρχεται εδώ μέσα με το πρόβλημα και τον ρωτάμε αν έχει Viber, κάθε φορά η απάντηση είναι καταφατική. Φταίει η εφαρμογή και ο κώδικάς της. Τι θέλετε για να το καταλάβετε!; Να το κάνουμε επισημασμένο στην αρχική του myphone;

 

Συμφωνω οτι μπορει να φταιει το viber.Γιατι ομως δεν το βγαζει σε ολες τις συσκευες s5.Επιλεγει αυτο απο μονο του που θα εχει προβλημα στο κωδικα της εφαρμογης;;;

O αδερφος μου πχ το εχει και με viber και 6 μηνες περιπου και δεν του εχει βγαλει προβλημα.Σε εμενα γιατι;;ειμαι ποιο ομορφος

 

Η συσκευη και το software ειναι προβληματικο και ας το καταλαβουν επιτελους οι κυριοι της σαμσουνγκ

 

και οπως λεω οταν μια εταιρεια κρυβει τα προβληματα κατω απο το χαλακι παντα θα υπαρχουν δυσαρεστημενοι πελατης που θα την δυσφυμουνε.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα run στο antutu..S5 G906s

 

Περίμενα και εγώ μήπως έρθει Ελλάδα το prime επίσημα αλλα άδικα.οποτε 374 ευρώ και τέλος.παντως το prime πολύ δυνατό.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι μπορει να φταιει το viber.Γιατι ομως δεν το βγαζει σε ολες τις συσκευες s5.Επιλεγει αυτο απο μονο του που θα εχει προβλημα στο κωδικα της εφαρμογης;;;

O αδερφος μου πχ το εχει και με viber και 6 μηνες περιπου και δεν του εχει βγαλει προβλημα.Σε εμενα γιατι;;ειμαι ποιο ομορφος

 

Η συσκευη και το software ειναι προβληματικο και ας το καταλαβουν επιτελους οι κυριοι της σαμσουνγκ

 

και οπως λεω οταν μια εταιρεια κρυβει τα προβληματα κατω απο το χαλακι παντα θα υπαρχουν δυσαρεστημενοι πελατης που θα την δυσφυμουνε.

 

Εγώ δεν πιστεύω να φταίει το viber γιατί όπως ανέφερες και παραπάνω κάποιες συσκευές δεν έχουν πρόβλημα ( που το είδα και με τα μάτια μου σε έναν φίλο μου) παρόλο Πόυ εχουν περασμενο το viber.

Αν τε και να φτάιει μια στης τόσες,δηλαδή εμείς που το χρησιμοποιουμε τι πρέπει να κάνουμε να το διαγράψουμε η να πάρουμε άλλη συσκευή;

Επίσης αυτό που παρατήρησα πριν με την kitkat μου το έκανε το πρόβλημα 2 -βαριά 3 φορές το μήνα,ενώ τώρα με την lolipop μου το κάνει στης 3 μέρες.

Το κακό είναι πως μπόρεσα να το γυρίσω πίσω αλλά δυστυχώς δεν φεύγει η υπενθύμιση του update απ την οθόνη και ας πήγα στης ρυθμίσεις και ξε-τσακαρισα την αυτόματη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι απλά για την ιστορία. Έχω το s5 από το Σεπτέμβριο χωρίς εγκατάσταση viber και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με την κάμερα.

Χρησιμοποιώ συνέχεια instagram.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω και viber και instagram και όλα. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Το πρόβλημα το είχα με την κάμερα όταν αναβάθμισα με kies. Ακόμα και με reset το πρόβλημα υπήρχε. Όταν έκανα αναβάθμιση με odin δεν ξαναεμφανιστηκε από τότε και όλα πάνε τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Eδω και μία μέρα που έχω απεγκαταστήσει το swiftkey και επανενεργοποίησα το unified daemon για τις υπηρεσίες καιρού, με το location ενεργό, δε μου ξανάβγαλε πρόβλημα. φτου φτου να συνεχίσει έτσι γιατί το κινητό είναι εξαιρετικό και δεν υπάρχει κάποιο το οποίο να έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζεμένα.
Link to comment
Share on other sites

O αδερφος μου πχ το εχει και με viber και 6 μηνες περιπου και δεν του εχει βγαλει προβλημα.Σε εμενα γιατι;;ειμαι ποιο ομορφος

 

:lol:

 

Πραγματικά δε το λέω με επιθετική διάθεση και μπορεί όντως να φταίει το TouchWiz κι όποια παραμετροποίηση έχει γίνει, όμως λογικά να το σκεφτεί κάποιος, η εφαρμογή βασίζεται στο σύστημα, κι όχι το σύστημα στην εφαρμογή. Το Viber φτιάχνει το app για το Android κι όχι η Samsung τη ROM για το Viber. Στην τελική, ποσώς την ενδιαφέρει την S νομίζω αν μια 3rd party εφαρμογή επικοινωνίας δε λειτουργεί ή προκαλεί πρόβλημα. Είναι δουλειά των devs του Viber να βρούνε πού σκοντάφτει η εφαρμογή και να βρούνε workaround.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...