Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Και γιατί να παίρνω πρώτος τις αναβαθμίσεις ?

Μετάνιωσα ήδη πικρά που αναβάθμισα στην 5.0 ! :cry:

Δοκίμασες να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με οντιν όπως λέμε τοοοοσες σελίδες τώρα; να δεις ότι θα είναι άλλο κινητό

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανεις ενα τρομερό κόλλημα σε μερικες εφαρμογες ? πρωτη πρώτη facebook και επειτα μερικα παιχνιδια ...

Επίσης πως μπορεί να εμφανιστεί ο καιρός στην οθόνη κλειδώματος? Από τις ρυθμίσεις ειναι ενεργοποιημενη η εμφάνιση του αλλά δεν μου το βγάζει

Edited by SkenaDena

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανεις ενα τρομερό κόλλημα σε μερικες εφαρμογες ? πρωτη πρώτη facebook και επειτα μερικα παιχνιδια ...

Επίσης πως μπορεί να εμφανιστεί ο καιρός στην οθόνη κλειδώματος? Από τις ρυθμίσεις ειναι ενεργοποιημενη η εμφάνιση του αλλά δεν μου το βγάζει

Εγώ το παρατήρησα στο fb ειδικά όταν ανοίγει κάποια ιστοσελίδα μέσα στο fb. Το κόλλημα του αιώνα παγώνει όλο το κινητό θέλει home button για να ξεκολλήσει και αν δεν κάνεις kill το fb δεν επανέρχεται. Από μια αναβάθμιση του fb και μετά μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρατήρησα στο fb ειδικά όταν ανοίγει κάποια ιστοσελίδα μέσα στο fb. Το κόλλημα του αιώνα παγώνει όλο το κινητό θέλει home button για να ξεκολλήσει και αν δεν κάνεις kill το fb δεν επανέρχεται. Από μια αναβάθμιση του fb και μετά μου το κάνει.

Κι εμένα το ίδιο μου έκανε, ώσπου έβαλα την επιλογή να ανοίγουν τα λινκ στον Chrome και δεν μου το χει ξανακάνει

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ελαβα και νεα αναβαθμιση με μεγεθος 325,13 mb.

Γνωριζει κανεις κατι;τι υποτιθετε οτι βελτιωνει;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ελαβα και νεα αναβαθμιση με μεγεθος 325,13 mb.

Γνωριζει κανεις κατι;τι υποτιθετε οτι βελτιωνει;

Την έκανες; τι γράφει στην έκδοση φάσματος στις πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Την έκανες; τι γράφει στην έκδοση φάσματος στις πληροφορίες;

 

G900FXXU1DOD3

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι.

Το κινητο ειναι Ελληνικο. Οταν το ελαβα ηταν με την lolipop και κατεβασε κατευθειαν αναβαθμιση περιπου 390mb. Moυ εκανε εντυπωση που κατεβηκε τοσο συντομα και αλλη μια αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

G900FXXU1DOD3

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι.

Το κινητο ειναι Ελληνικο. Οταν το ελαβα ηταν με την lolipop και κατεβασε κατευθειαν αναβαθμιση περιπου 390mb. Moυ εκανε εντυπωση που κατεβηκε τοσο συντομα και αλλη μια αναβαθμιση

Ίσως δεν είχες την τελευταία έκδοση και ήρθε τώρα. Οι 2 τελευταίες εκδόσεις νομίζω δεν είχαν σχεδόν καμία διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κινητό κι εγώ εδώ και 5-6 μέρες. Προς το παρόν είμαι φουλ ευχαριστημένος και δεν το μετανιώνω καθόλου που το επέλεξα σε σχέση με το G3 (για μένα χρώματα σαν της AMOLED δεν έχει καμιά άλλη οθόνη). Το μόνο που δε μου αρέσει είναι το άπειρο bloatware. Σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει να αλλάξω ROM αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να έκανα το κινητό root. Αν κατάλαβα καλά ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό χωρίς να χαθεί η εγγύηση είναι μέσω ODIN και με αλλαγή ROM έ?

Το κινητό το πήρα από το kaisershop και είχε ήδη περασμένη τη lolipop μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κινητό κι εγώ εδώ και 5-6 μέρες. Προς το παρόν είμαι φουλ ευχαριστημένος και δεν το μετανιώνω καθόλου που το επέλεξα σε σχέση με το G3 (για μένα χρώματα σαν της AMOLED δεν έχει καμιά άλλη οθόνη). Το μόνο που δε μου αρέσει είναι το άπειρο bloatware. Σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει να αλλάξω ROM αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να έκανα το κινητό root. Αν κατάλαβα καλά ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό χωρίς να χαθεί η εγγύηση είναι μέσω ODIN και με αλλαγή ROM έ?

Το κινητό το πήρα από το kaisershop και είχε ήδη περασμένη τη lolipop μέσα.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις απενεργοποίηση των εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις απενεργοποίηση των εφαρμογων.

 

Επειδή περιμένω το Duos από τον Γερμανό και ανησυχώ για το bloatware που πιθανόν να έχει, ποιες εφαρμογές πρέπει να απενεργοποιήσω και με ποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα μια αναβαθμιση ΟΤΑ 300mb αλλα android 5.0 λεει ακομα. Ξερει κανενας τι ειναι?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργηθηκε ξεχωριστό θέμα όπου μπορείτε να συζητάτε το πρόβλημα της κάμερας .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416768

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ομως έχει αποσυνδεθεί το πρόβλημα με την λύση που προτείνουμε!

Μηπως να έμπαιναν σαν πρωτο μήνυμα τα 2 λινκ με την εκδοση 5.0.0 ωστε με μια απλή αναφορά να το βρίσκει οποιος θελει? Τωρα έτσι είναι σε αλλο νημα κάποια λιγα μηνύματα και σε άλλο νημα τα λινκς!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ομως έχει αποσυνδεθεί το πρόβλημα με την λύση που προτείνουμε!

Μηπως να έμπαιναν σαν πρωτο μήνυμα τα 2 λινκ με την εκδοση 5.0.0 ωστε με μια απλή αναφορά να το βρίσκει οποιος θελει? Τωρα έτσι είναι σε αλλο νημα κάποια λιγα μηνύματα και σε άλλο νημα τα λινκς!

Ανοίξαμε το θέμα με το πρόβλημα της κάμερας γιατί το κυρίως topic του s5 έπρεπε να μείνει καθαρό. Εδώ και πάρα πολύ καιρό το θέμα γέμιζε καθημερινά με επαναλαμβανόμενα μυνήματα για το θέμα της κάμερας σε σημείο που οτιδήποτε άλλο γράφονταν να χάνεται στο σωρό των αμέτρητων ίδιων και ίδιων μηνυμάτων. Στις επόμενες ημέρες (λόγω του πολύ μεγάλου αριθμού των μηνυμάτων αυτών) θα μεταφερθούν και τα υπόλοιπα. Όσο για τα λινκ με την έκδοση του viber που ρώτησες, ας μου τα στείλει σε ένα πμ όποιος τα έχει ανεβάσει και θα φροντίσω να τα περάσω σε μήνυμα του στην αρχή ώστε να τα βρίσκετε εύκολα.

Θα παρακαλέσω οποιαδήποτε συνέχεια στο προαναφερόμενο θέμα της κάμερας να γίνεται πλέον στο ανάλογο θέμα.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αν φορτώσω την Αγγλική ROM θα μπορεί μετά να κάνει αυτόματα updates; ή κάθε φορά πρέπει να κατεβάζουμε την καινούργια update rom από sammobile και να την ξαναφορτώνουμε με odin;

πρέπει να κάνουμε factory reset πριν και μετά την εγκατάσταση της ROM;

είναι root αυτή η ROM (BOD3) ;

Nano sim ή micro sim παίρνει; υπάρχει αντάπτορας nano sim σε κανονική sim αν θέλω να βάζω την sim σε άλλο κινητό;

 

 

 

Ναι σίγουρα απλά ήταν πριν 2-3 σελίδες που λέμε για τον οντιν. Τεσπα μπες sammobile, κατηγορία firmware, βάλε το όνομα της συσκευής, και κατέβασε την τελευταία αγγλική BTU ρομ που είναι η Bod3. Έπειτα ακολούθησε τις οδηγίες κάτω από την ρομ και τελείωσες
Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Αν φορτώσω την Αγγλική ROM θα μπορεί μετά να κάνει αυτόματα updates; ή κάθε φορά πρέπει να κατεβάζουμε την καινούργια update rom από sammobile και να την ξαναφορτώνουμε με odin;

πρέπει να κάνουμε factory reset πριν και μετά την εγκατάσταση της ROM;

είναι root αυτή η ROM (BOD3) ;

Nano sim ή micro sim παίρνει; υπάρχει αντάπτορας nano sim σε κανονική sim αν θέλω να βάζω την sim σε άλλο κινητό;

 

1. Ναι θα κάνει αυτόματα updates όταν θα βγαίνουν για την Αγγλική ρομ. :cool:

2. Ναι. Είναι ταλαιπωρία τα reset αλλά θα δεις "'άλλο τηλέφωνο" μετά! ;)

3. Όχι. Είναι κανονική στοκ ρομ. Ούτε root ούτε τίποτα.

4. Παίρνει micro-sim. Αντάπτορες υπάρχουν αλλα να έχεις υπόψιν σου ότι πολλοί έχουν προξενήσει βλάβη στα τηλέφωνά τους χρησιμοποιώντας τους! Η πιο συνηθησμένη βλάβη είναι να σπάσουν κάποια/κάποες επαφές στην υποδοχή της sim. Προσωπικά θα σου πρότεινα (αυτό έχω κάνει και εγώ) την twin sim. Όπου εκεί θα επιλέξεις μια micro και μια κανονική. Δηλαδή 2 sim με το ίδιο νούμερο.

Μόνος περιορισμός είναι ότι για να ανοίξεις το δεύτερο τηλέφωνο (όποιο είναι αυτό), θα πρέπει πριν να έχεις κλείσει το πρώτο.;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα την UK εκδοση απο το site της samsung sammobile για το S5 κατεβασα και το ODIN και φτάνοντας στο Connect phone and wait until you get a blue sign in Odin δεν ανοιγει η μπλε ένδειξη για να πατήσω το start .

 

http://s14.postimg.org/zermcyvsd/image.jpg

 

βλεπω στην αναζήτηση του driver απο τα win 7 δεν το βρίσκει ! πρεπει να εγκαταστήσω κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα την UK εκδοση απο το site της samsung sammobile για το S5 κατεβασα και το ODIN και φτάνοντας στο Connect phone and wait until you get a blue sign in Odin δεν ανοιγει η μπλε ένδειξη για να πατήσω το start .

 

http://s14.postimg.org/zermcyvsd/image.jpg

 

βλεπω στην αναζήτηση του driver απο τα win 7 δεν το βρίσκει ! πρεπει να εγκαταστήσω κατι αλλο ?

Λειπουν drivers..περνα το Samsung Kies και θα εισαι ενταξει...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια το εκανα , τελειωσε η εγκατάσταση και οταν ανοιξε ειχε οτι ειχα πριν ! ολα τα προγράμματα εικονες κτλ! δεν έσβησε κατι !

δεν θα επρεπε να σβήσει τα παντα ?το logo Παντος που ειχε οταν ξεκινούσε δεν υπαρχει πλέον !

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί να τα σβήσει σν δεν έκανες factory reset. Τα αρχεία συστήματος πάει και κανει overwrite.

Πρεπει ομως να το κάνεις το reset γιατί σίγουρα υπαρχουν διαφορές απο rom σε rom και δεν θα δουλεύει σωστα

 

Το σωστό μαλιστα θα ήταν να κάνεις reset πριν και μετα το φλασαρισμα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ααα νομιζα οτι θα το εκανε απο μονο του reset !!! αν κ απο το λιγο που το δούλεψα ειναι μια χαρα!!! τεσπα θα το δουλεψω λιγο ετσι και το κανω αργοτερα!

μπηκα στην διαδικασία να το κανω γιατι πολλες φορες χανει το σημα του σε μερος που παντα ειχα !

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ααα νομιζα οτι θα το εκανε απο μονο του reset !!! αν κ απο το λιγο που το δούλεψα ειναι μια χαρα!!! τεσπα θα το δουλεψω λιγο ετσι και το κανω αργοτερα!

μπηκα στην διαδικασία να το κανω γιατι πολλες φορες χανει το σημα του σε μερος που παντα ειχα !

ευχαριστω[/quote

Περιμενε... δουλεψε το κανα 2 μερες μηπως ειναι οκ και δεν χρειαστεις ξανα στησιμο τις εφαρμογες (μετα απο ενα reset) ...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...