Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Θα με βοηθούσε καλύτερα αν ακολουθούσα ακριβώς τα βήματα στο μενού. Ευχαριστω και πάλι.

 

πάτα το πράσινο τηλ πάνω δεξιά 3 τελιτσες και τα υπόλοιπα τα έχω γράψει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ευχαριστω πολύ.ηταν πολύ απλό.καλο βράδυ

Πάντως το s5 ειναι ενα ολοκληρωμένο τηλεφωνο και ίσως απο τις καλύτερες αγορές που εχω κάνει.ελπιζω να αντέξει στο χρόνο και μην ψάχνομαι.το πρώτο smartphone μου ηταν ενα iphone 4,πριν 4 χρονια, που δουλεύει ακόμα και η μπαταρία του ειναι αστέρι.αλλα ήθελα παραμετροποίηση και πήρα το s4 αλλα σύντομα άρχισα να ψάχνομαι κυρίως λόγω αντοχής μπαταρίας κάμερας και γενικώς εμπειρίας χρήσης.τωρα με το s5 τα εχω σχεδόν ολα εκτός τον μεταλλικό σκελετό και ois του note 4 και το πολύ χαμηλό sar του note 2.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=413599

 

Εδω ειναι ο οδηγος του Treehill.Σου προτεινω να κανεις το ροοτ απο το λινκ που εστειλα πριν.Και επειτα να περασεις την λιλιποπ οπως γραφει οδηγος του treehill

Πριν κανεις οτιδηποτε να τσεκαρεις ποιον κερνελ εχεις

 

φίλε μου έχω ήδη την lollipop boc7. πρέπει να περάσω την kitkat πάλι ή μόνο τον kernel

ώστε να μπορέσω να το κάνω root? με το phone info βλέπω ποιο kernel version έχω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα με την φόρτιση του galaxy s5, όταν συνδέω τον φορτιστή μου βγάζει μήνυμα ότι δεν ειναι γνήσιος και δεν το φορτίζει ενώ ειναι ο μαμά φορτιστής και δεν είχα τόσο καιρό πρόβλημα .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα με την φόρτιση του galaxy s5, όταν συνδέω τον φορτιστή μου βγάζει μήνυμα ότι δεν ειναι γνήσιος και δεν το φορτίζει ενώ ειναι ο μαμά φορτιστής και δεν είχα τόσο καιρό πρόβλημα .

Ευχαριστώ

 

Έχεις πρόχειρο κάποιο άλλο καλώδιο να δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχεις backup, κανε του ενα factory reset και μην βαλεις τιποτα επανω. Κρατα το εντελως μαμά για 3-4 μέρες και δες πως θα συμπεριφερθει το τηλέφωνο. Αν θα δουλεύει σωστά τοτε ξεχνάς το restore και αρχίζεις να περνάς απο το μηδεν μια-μια τις εφαρμογές σου, ελεγχοντας πάντα τι κανει το τηλέφωνο. Και παντα σταδιακά. Δεν θα τις περάσεις με την μία όλες. Ειδικα αν ειναι και πολλές στο αριθμό.

 

Το εκανα κ περασα εκτοσ του viber σχεδον ολες τις εφαρμογες μια μια.Ως τωρα ευτυχως κ φτου φτου ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum.

 

Ευτυχής κάτοχος S5 εδώ και λίγο καιρό μαρέσει το κινητό πολύ.

Μου ρθε με lollipop και rom vodafone.

Τώρα το Πάσχα που θα κάτσω αξίζει να περάσω κάποια άλλη ρομ; Την BOC για παράδειγμα; Τι θα κερδίσω;

Μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά το κινητό το μόνο που παρατήρησα είναι ότι δυο φορές που είχα ανοιχτά δεδομένα 3G ξαφνικά έχασε παντελώς σήμα το κινητό. Με αλλαγή gsm και καπάκι wcdma όλα καλά.

Τι θα έχω παραπάνω αν περάσω άλλη ρομ; Η αγγλική ρομ έχει ελληνικό μενού;

 

Ευχαριστώ παίδες!

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειχα γραψει και εχθες πιθανον να μην το ειδε καποιος.

Εχω προβλημα με την εφαρμογη τηλεφωνο, την ειχα γυρισει σε ανενεργο και τωρα δεν μπορω να την ενεργοποιησω για να την χρησιμοποιησω, υπαρχει τροπος να την επαναφερω;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι αναμεσα σε z3c και σο s5.Ωστοσο μονο προβληματα διαβαζω σο συγκεκριμενο thread και αν και εχω μια συμπαθεια περισσοτερο προς αυτο θα με συμβουλεύαται αν το παρω?τα προβλήματα ειναι παρα πολλα μεχρι και για τρομερο lagging εχω διαβασει.Ειναι δυνατον με τετοια specs να εχει τέτοια θεματα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι αναμεσα σε z3c και σο s5.Ωστοσο μονο προβληματα διαβαζω σο συγκεκριμενο thread και αν και εχω μια συμπαθεια περισσοτερο προς αυτο θα με συμβουλεύαται αν το παρω?τα προβλήματα ειναι παρα πολλα μεχρι και για τρομερο lagging εχω διαβασει.Ειναι δυνατον με τετοια specs να εχει τέτοια θεματα?

 

Έχω το κινητό περίπου μια εβδομάδα και, αν και γενικότερα είμαι πολύ απαιτητικός χρήστης και δε με έχει ικανοποιήσει ούτε το 6 Plus, το S5 με έχει εντυπωσιάσει θετικά. Το δικό μου τρέχει την τελευταία Lollipop και με το debloating που έχω κάνει, δεν έχω πουθενά θέμα. Το τηλέφωνο δε κολλάει, ανοίγει αστραπιαία όλες μου τις εφαρμογές, ανοίγει πολύ γρήγορα μετά από πλήρη απενεργοποίηση και έχει καλό σήμα. Αν, ειδικά, δεν θέλεις Lollipop και το κρατήσεις σε KitKat, φαντάζομαι θα είναι ακόμη πιο «σπιρτάτο».

 

Κακά λόγια θα διαβάσεις για όλες τις συσκευές. Απλά είναι περισσότερα για τις συσκευές με τη μεγαλύτερη απήχηση. Το S5 είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση και για τα λεφτά που κοστίζει αυτή τη στιγμή στο skroutz, αξίζει και με το παραπάνω. Αυτό δε σημαίνει ότι το Z3c δεν είναι καλό, κάθε άλλο, απλά ο καθένας αγοράζει αυτό που θεωρεί ότι θα τον ικανοποιήσει περισσότερο.

 

Καλημερα, ειχα γραψει και εχθες πιθανον να μην το ειδε καποιος.

Εχω προβλημα με την εφαρμογη τηλεφωνο, την ειχα γυρισει σε ανενεργο και τωρα δεν μπορω να την ενεργοποιησω για να την χρησιμοποιησω, υπαρχει τροπος να την επαναφερω;

Ευχαριστω.

 

Τα προβλήματα που έχεις ποια είναι; Δε μπορείς να κάνεις απλά κλήσεις, ή δεν έχεις καν σήμα; Γιατί θυμάμαι μια φορά την είχα σβήσει και δεν είχα ούτε σήμα.

Δοκίμασε να βάλεις, π.χ., το exDialer από το Play Store και δες αν είσαι ΟΚ. Αλλά δε σου εμφανίζει την εφαρμογή στη λίστα με τις απενεργοποιημένες από τη Διαχείριση Εφαρμογών; Είναι η τελευταία καρτέλα.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι αναμεσα σε z3c και σο s5.Ωστοσο μονο προβληματα διαβαζω σο συγκεκριμενο thread και αν και εχω μια συμπαθεια περισσοτερο προς αυτο θα με συμβουλεύαται αν το παρω?τα προβλήματα ειναι παρα πολλα μεχρι και για τρομερο lagging εχω διαβασει.Ειναι δυνατον με τετοια specs να εχει τέτοια θεματα?

Τα προβλήματα του S5 είναι κατά πολύ λιγότερα από αυτά του z3c.

Εννοείται ότι το S5 έχει και καλύτερα χαρακτηριστικά και ότι δίνει πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ωραια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..εδω μεσα ολοι μιλατε για custom rom,οι περισσότεροι εστω.αν κρατήσω το κινητο σε stock θα εχω lag ή κατι διαφορετικο?δεν θελω να ασχοληθω αναγκαστικα με custom rom..οπως και εμ το nexus 4 Που ειχα 100% smooth
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το προβλημα με την καμερα,απο οτι εμαθα μετα απο ψαξιμο σε ξενα φορουμ κυριως,εχει επιβεβαιωθει απο samsung και την θυγατρικη της verizon και εχουν ανακαλεσει για αλλαγη,

βεβαια στην ελληνικη σαμσουνκ δεν εχουν ιδεα για αυτο το θεμα...

 

ειναι bug που βρισκεται στο hardware και δεν λυνεται!!

 

ειναι για μια συγκεκριμενη φουρνια κινητων,κυριως τα αρχικα μοντελα που βγηκαν στην αγορα,εμενα μου ετυχε αυτο το μοντελο,προχτες το πηρα μαλιστα,(ολλανδικης προελευσης)και το αλλαξα την επομενη με αλλο καινουριο(πολωνικης)---αρα ναι υπαρχουν καποιες πιθανοτητες καθως τα μαγαζια που κανουν εισαγωγη στην χωρα μας εχουν παρει αρκετα απο αυτα(γιαυτο βλεπεις τοσες αναφορες εδω και εκει)

 

-lag μαν δεν υπαρχει στο σ5 η αν υπαρχει ειναι οσο και στις υπολοιπες ναυαρχιδες αλλων εταιριων(και κατα πασα πιθανοτητα πολυ λιγοτερο στο σ5)

τρομερο με τιποτα ισως ελαχιστο και αυτο αν κανεις πολλα πραγματα μαζι,ειναι ζεστο απο πολυ χρηση κτλ,δεν ειναι θεμα σπεκς πιο πολυ θεμα του μανισιου toychwiz ειναι-γιαυτο και υπαρχουν εξαιρετικες εναλλακτικες οπως το NOVALAUNCHER που φοραω εγω

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που έχεις ποια είναι; Δε μπορείς να κάνεις απλά κλήσεις, ή δεν έχεις καν σήμα; Γιατί θυμάμαι μια φορά την είχα σβήσει και δεν είχα ούτε σήμα.

Δοκίμασε να βάλεις, π.χ., το exDialer από το Play Store και δες αν είσαι ΟΚ. Αλλά δε σου εμφανίζει την εφαρμογή στη λίστα με τις απενεργοποιημένες από τη Διαχείριση Εφαρμογών; Είναι η τελευταία καρτέλα.

 

Αυτο εκανα εβαλα το exDiler αλλα δε μπορω να δημιουρησω νεα επαφη, οπως μπορουσα πριν κανω "ανενεργο" την εφαρμογη τηλεφωνο, μπορω να κανω κλησεις και να δουλεψω το τηλεφωνο χωρις κανενα προβλημα και σημα εχω, αλλα δε μπορω πλεον να γυρισω σε "ενεργο" την bloatware εφαρμογη τηλεφωνου! μαλιστα η επιλογη ειναι γκριζα και γραφει "ανενεργο" ενω σε αλλες εφαρμογες που τις εχω γυρισει ηδη σε "ανενεργο" εχουν ως αντιστροφη επιλογη "ενεργο" οχι "ανενεργο"!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ελυσα το προβλημα, βασικα δεν ηταν προβλημα καν, απλα το τηλεφωνο παει πακετο με τις επαφες οποτε εψαχνα λαθος εφαρμογη να "ενεργοποιησω"!

Ολα καλα ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το προβλημα με την καμερα,απο οτι εμαθα μετα απο ψαξιμο σε ξενα φορουμ κυριως,εχει επιβεβαιωθει απο samsung και την θυγατρικη της verizon και εχουν ανακαλεσει για αλλαγη,

βεβαια στην ελληνικη σαμσουνκ δεν εχουν ιδεα για αυτο το θεμα...

 

ειναι bug που βρισκεται στο hardware και δεν λυνεται!!

 

ειναι για μια συγκεκριμενη φουρνια κινητων,κυριως τα αρχικα μοντελα που βγηκαν στην αγορα,εμενα μου ετυχε αυτο το μοντελο,προχτες το πηρα μαλιστα,(ολλανδικης προελευσης)και το αλλαξα την επομενη με αλλο καινουριο(πολωνικης)---αρα ναι υπαρχουν καποιες πιθανοτητες καθως τα μαγαζια που κανουν εισαγωγη στην χωρα μας εχουν παρει αρκετα απο αυτα(γιαυτο βλεπεις τοσες αναφορες εδω και εκει)

 

-lag μαν δεν υπαρχει στο σ5 η αν υπαρχει ειναι οσο και στις υπολοιπες ναυαρχιδες αλλων εταιριων(και κατα πασα πιθανοτητα πολυ λιγοτερο στο σ5)

τρομερο με τιποτα ισως ελαχιστο και αυτο αν κανεις πολλα πραγματα μαζι,ειναι ζεστο απο πολυ χρηση κτλ,δεν ειναι θεμα σπεκς πιο πολυ θεμα του μανισιου toychwiz ειναι-γιαυτο και υπαρχουν εξαιρετικες εναλλακτικες οπως το NOVALAUNCHER που φοραω εγω

 

Δεν υπαρχει πουθενα επισημη ενημερωση για ανακληση.απλα καποιος παροχος καλυψε τους συνδρομητες του. Η ιδια η samsung δεν προχωρησε σε καμια ανακλυση. Στην ελλαδα αναφερουν οτι ειναι θεμα software και εφαρμογης εκτος samsung

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πιστεύω να υπήρξε ανάκληση, είναι καθαρά θέμα software και κάτι που προκαλείται με third party εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα την αγγλικη boc7 που λενε οτι ειναι καλη. Θα περιμενω να δω τι bugs θα βγαλει και αν εμφανιστεί παλι το θεμα με την καμερα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,δεν τοποθετηθηκα σωστα το εχουν ανακαλεσει επισημα δεν υφισταται

απλα εχουν ενημερωσει (αρκετα αθορυβα)οτι οσοι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα στην καμερα να επικοινωνησουν για τεχνικη υποστηριξη

 

http://www.engadget.com/2014/04/25/samsung-galaxy-s5-camera-failure/

http://www.theverge.com/2014/4/25/5653192/samsung-confirms-fatal-galaxy-s5-camera-problem

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/verizon-galaxy-s5-camera-issues-leave-owners-sol-1244995

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,δεν τοποθετηθηκα σωστα το εχουν ανακαλεσει επισημα δεν υφισταται

απλα εχουν ενημερωσει (αρκετα αθορυβα)οτι οσοι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα στην καμερα να επικοινωνησουν για τεχνικη υποστηριξη

 

http://www.engadget.com/2014/04/25/samsung-galaxy-s5-camera-failure/

http://www.theverge.com/2014/4/25/5653192/samsung-confirms-fatal-galaxy-s5-camera-problem

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/verizon-galaxy-s5-camera-issues-leave-owners-sol-1244995

 

Tι ακριβως κανει η καμερα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την καμερα που μαυριζει εχει να μου το κανει απο τοτε που εβαλα την BOC7,αρα ηταν θεμα εκδοσης..

Εσεις που εχετε προβλημα γραψτε μας τι πατατε ακριβως και μαυριζει η οθονη ; Να το κανουμε και εμεις να ξερουμε τι παιζει...

Τις 2 φορες παντως που μου το ειχε κανει ηθελε restart το κινητο !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 πλήρεις φορτίσεις,σε ενα 24ωρο με κλήσεις,με απλή εξοικονόμηση ενέργειας,1 ώρα οθονη είμαι στο 80% άρα πάμε μάλλον για 4-5 μέρες.τα παραπάνω χωρις wifi και 4g.απο το 100% στο 90% πήγε γρήγορα αλλα αντιστάθηκε πολύ στο 90 προς 80%.στο s4 ούτε για αστείο δεν τα έβλεπα αυτά.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Το bug της κάμερας πως εμφανίζεται; Έχω viber και έχω βγάλει καμια 300ριά fotos ένα μήνα τώρα χωρίς πρόβλημα
Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

σε μια συχνοτητα(σε μενα τουλαχιστον)1 στις 5 φορες που ανοιξα την εφαρμογη κολλαει σε μαυρη οθονη και δειχνει το μηνυμα σφαλμα καμερας,μετα κλεινοντας και ανοιγοντας την εφαρμογη δεν διορθωνεται παρα μονο αν κανεις επανεκινηση

 

δεν ειναι η προθεση μου να κανω δυσφημιση στο μοντελο συγνωμη αν ακουγομαι ετσι απλα αναφερω την εμπειρια μου

 

ισα ισα θεωρω το s5 συγκριτικα με τις αλλες ναυαρχιδες πολυ καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

σε μια συχνοτητα(σε μενα τουλαχιστον)1 στις 5 φορες που ανοιξα την εφαρμογη κολλαει σε μαυρη οθονη και δειχνει το μηνυμα σφαλμα καμερας,μετα κλεινοντας και ανοιγοντας την εφαρμογη δεν διορθωνεται παρα μονο αν κανεις επανεκινηση

 

δεν ειναι η προθεση μου να κανω δυσφημιση στο μοντελο συγνωμη αν ακουγομαι ετσι απλα αναφερω την εμπειρια μου

 

ισα ισα θεωρω το s5 συγκριτικα με τις αλλες ναυαρχιδες πολυ καλυτερο

 

Το Viber φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την καμερα που μαυριζει εχει να μου το κανει απο τοτε που εβαλα την BOC7,αρα ηταν θεμα εκδοσης..

Εσεις που εχετε προβλημα γραψτε μας τι πατατε ακριβως και μαυριζει η οθονη ; Να το κανουμε και εμεις να ξερουμε τι παιζει...

Τις 2 φορες παντως που μου το ειχε κανει ηθελε restart το κινητο !

 

Έχω περίπου 2 εβδομάδες που πέρασα την αγγλική λιλιποπ B0C7 που πριν είχα 4.4.2 euro Greece επίσημη, και δυστυχώς μου μαύρισε σήμερα η κάμερα.

Με μια επανεκκίνηση ήρθε στα κανονικά του αυτό το πάθαινα και πριν στην λολιποπ!

Αυτό που κατάλαβα δεν είναι θέμα έκδοσης αλλά κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...