Jump to content

Παπούτσια


MiuMiu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά.

Πες μας για αρχή:

1) Κιλά

2) Χιλιόμετρα που τρέχεις συνήθως

3) Αν έχεις κάποιον τραυματισμό

4) Τύπο πατήματος (Ουδέτερο, Υπτιασμός/Υποπρηνισμός, Υπερπρηνισμός)

για να σου πούμε!:)

 

Μιας και είμαι κι εγώ στο ψάξιμο αυτές τις μέρες για παπούτσια τρεξίματος,

 

1) 85 κιλά

2) 1 ώρα διάδρομο, περίπου 8-9 χιλιόμετρα κάθε φορά.

3) Στα πόδια δεν είχα ποτέ κάποιον τραυματισμό

4) Οι σόλες μου τρώγονται στο εσωτερικό, κυρίως στο δεξί πόδι. Υπερπρηνισμός λοιπόν?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Ναι υπερπρηνισμός.

Πρότασή μου για ότι καλύτερο:

1)New Balance 1260 ή 860

2) Asics Kayano 17 ή 1160

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ναι υπερπρηνισμός.

Πρότασή μου για ότι καλύτερο:

1)New Balance 1260 ή 860

2) Asics Kayano 17 ή 1160

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα κοιτάξω. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πολλά.

Πες μας για αρχή:

1) Κιλά

2) Χιλιόμετρα που τρέχεις συνήθως

3) Αν έχεις κάποιον τραυματισμό

4) Τύπο πατήματος (Ουδέτερο, Υπτιασμός/Υποπρηνισμός, Υπερπρηνισμός)

για να σου πούμε!:)

 

1) 53 κιλά

2) Δεν ξέρω ακόμη πόσο θα αντέξω (είμαι καινούρια στο σπορ :))

3) όχι

4) μου βάζεις δύσκολα (πως μπορώ να βρω τον τύπο πατήματός μου; )

απ' ότι κατάλαβες δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δες παλιότερα αθλητικά σου παπούτσια πως φθείρονται στο πέλμα κάτω από την φτέρνα.

Σε γενικές γραμμές:

Ομοιόμορφα=Ουδέτερο πάτημα

Προς τα έξω=Υπτιασμός/Υποπρηνισμός

Προς τα μέσα=Υπερπρηνισμός

Είναι πολύ βασικό!:)

Link to comment
Share on other sites

προς τα έξω φθείρονται

Λαμπρά!

1) New Balance 1080/880/890

2) Asics Gel Nimbus/Cumulus

Η σειρά που σου τα έχω γράψει είναι από τα πιο "βαριά"/απορροφητικά στους κραδασμούς, προς τα πιο ελαφριά και αντίστοιχα λιγότερο απορροφητικά.

Αυτά είναι τα καλύτερα μοντέλα. Μπορείς να βρεις βέβαια και πιο απλά/οικονομικά μοντέλα και των δύο ή άλλων εταιριών.;)

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω αθλητικά παπούτσια τα οποία να είναι άνετα για περπάτημα. όχι ότι κάνω γυμναστική, απλά περπατάω αρκετά. τι μου προτείνεται;

κάτι οικονομικό θα βρώ; με 50-60€ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω 2 ζευγάρια adidas ClimaCool Ride - Men's να τα παραγγείλω απο eastbay η απευθείας απο τι adidas?

Τιμή βγαίνει η ίδια αλλά να μην έχω πρόβλημα με τελωνείο απο που είναι καλύτερα να τα παραγγείλω?

Ευχαριστώ!

Σημ...Αν έχετε κάποιο άλλο καλό ζευγάρι προτείνετε μου να το δώ...

Χρήση περπάτημα και γυμναστήριο πρόπέρσι είχα πάρει 2 asics gel nimbus και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος!

Σημ...Είδα στη προηγούμενη σελίδα για τα ASICS® Gel-1160 οπότε με βλέπω για ένα adidas και ένα GEL 1160!

Edited by dreaming
Link to comment
Share on other sites

ερωτησουλα guys ...τα airmax που οωλουνται στο ρικαρντο..κατα ποσο προβλεπεται να ειναι μουφα?γιατι η τιμη ειναι τριπλασια απο πακιστονια και ο τυπος ισχυριζεται οτι ειναι απο εργοστασια της nike κτλ κτλ...τι λετε?εχει παρει κανεις?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

ερωτησουλα guys ...τα airmax που οωλουνται στο ρικαρντο..κατα ποσο προβλεπεται να ειναι μουφα?γιατι η τιμη ειναι τριπλασια απο πακιστονια και ο τυπος ισχυριζεται οτι ειναι απο εργοστασια της nike κτλ κτλ...τι λετε?εχει παρει κανεις?

 

Δεν ξερω ποιος ειναι ο πωλητης,παντως μια μπλουζα ralph π ειχα παρει (μπας και) ηταν δηθεν πολο πικε και ειχε την υφη tshirt,μουφα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω..παντως εχει μονο θετικες αξιολογησεις για τα παπουτσια αν κ ειναι απο μελη με μια αγορα
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αφού μου ανοίξατε τα μάτια περί πρηνισμου, έψαξα να βρω τις προτάσεις σας (nb 1080/880/890 και asics cumulus/nimbus).

Εκτός από τα asics που τα βρήκα στα 160€ και 120€ αντίστοιχα, nb δεν βρήκα πουθενά στο κέντρο (Θεμιστοκλέους).

Από πού ψωνίζετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Αφού μου ανοίξατε τα μάτια περί πρηνισμου, έψαξα να βρω τις προτάσεις σας (nb 1080/880/890 και asics cumulus/nimbus).

Εκτός από τα asics που τα βρήκα στα 160€ και 120€ αντίστοιχα, nb δεν βρήκα πουθενά στο κέντρο (Θεμιστοκλέους).

Από πού ψωνίζετε εσείς?

Αν μένεις Αθήνα, υπάρχει NB Store στο The Mall στο Μαρούσι, αλλιώς σε Intersport ή άλλα μαγαζιά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Έχω άκανθα της πτέρνας.

Ξέρει κανείς τι παπούτσια (συγκεκριμένα μοντέλα) πρέπει να πάρω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να απευθυνθείς σε έναν γιατρό αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Γενικά χρειάζεσαι να είναι πολύ μαλακά στην φτέρνα.

Πρότασή μου, ανάλογα και με το είδος πατήματός σου:

New Balance MR1260/1226 & MR 1080/1064.

Asics Gel Nimbus & Gel Kayano.

Δοκίμασέ τα και όποιο νοιώσεις καλύτερο χτύπα το!

Link to comment
Share on other sites

http://www.sportsdirect.com

 

πολύ καλό site με ρούχα και παππούτσια επείδη οι εποχές είναι δύσκολες και δεν έχουμε λευτά για πέταμα

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Μιας και Αθήνα δεν θα ανέβω για αρκετό καιρό ακόμα ώστε να δοκιμάσω τα New Balance και Asics παπούτσια που μου προτείνατε νωρίτερα, πέρασα μια βόλτα από το κατάστημα της Adidas στην Πάτρα σήμερα.

Πολύ εξυπηρετικό το παιδί, μόλις του ανέφερα ότι έχω υπερπρηνισμό μου έδωσε να δοκιμάσω τα Adistar Salvation 3M:

http://www.intersport.gr/el/products/3171_Adistar-Salvation-3M

http://www.adidas.com/running/uk/products/all/product/U42167/

Μου φάνηκε πολύ καλό παπούτσι λίγο που το περπάτησα, στήριζε την φτέρνα πάρα πολύ καλά, έβλεπα δηλαδή ότι κρατάει το πόδι όπως θα 'πρεπε. Δοκίμασα το 45 όμως και μου ήταν οριακά μικρό. Το δάκτυλο δηλαδή ακουμπούσε ακόμα και όπως στεκόμουν. Με λεπτή κάλτσα κιόλας. Οπότε λογικά θέλω το 46. Δυστυχώς δεν το είχε όμως.

Ξέρουμε πού μπορώ να το βρω φθηνότερα? Ελλάδα ή εξωτερικό, δεν έχει σημασία. Το χρώμα που είχε ήταν αυτό ακριβώς που είναι στο site του intersport και μου άρεσε πολύ.

Επίσης έλεγαν "miCoach Compatible". Ήθελα να τα παραγγείλω παρέα με το miCoach Pacer αλλά είχε τελειώσει κι αυτό.

Αλήθεια, το miCoach το έχει δοκιμάσει κανείς? Αξίζει? Από πού μπορούμε να το βρούμε φθηνότερα?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καμία άποψη για τα παπούτσια μήπως? Τα βρήκα από το sportsshoes.com στα 127 ευρώ.

http://www.sportsshoes.com/product/ADI4248/adidas-adistar-salvation-3-running-shoes/

Βέβαια εκεί λέει ότι είναι neutral, άρα όχι κατάλληλο για υπερπρηνισμό, αλλά στο site της Adidas το λέει καθαρά για "Overpronation".

Επίσης έχει τα Asics GT-2160 προσφορά 87 ευρώ..

http://www.sportsshoes.com/product/ASI1248/asics-gt~2160-running-shoes/

Τα νούμερα είναι τα ίδια με της Adidas? Θέλει μικρότερο/μεγαλύτερο μήπως?

Στην Adidas δοκίμασα το 45 1/3 και ήταν οριακά μικρό οπότε θα έπαιρνα το 46 (UK 11)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καμία άποψη για τα παπούτσια μήπως? Τα βρήκα από το sportsshoes.com στα 127 ευρώ.

http://www.sportsshoes.com/product/ADI4248/adidas-adistar-salvation-3-running-shoes/

Βέβαια εκεί λέει ότι είναι neutral, άρα όχι κατάλληλο για υπερπρηνισμό, αλλά στο site της Adidas το λέει καθαρά για "Overpronation".

Επίσης έχει τα Asics GT-2160 προσφορά 87 ευρώ..

http://www.sportsshoes.com/product/ASI1248/asics-gt~2160-running-shoes/

Τα νούμερα είναι τα ίδια με της Adidas? Θέλει μικρότερο/μεγαλύτερο μήπως?

Στην Adidas δοκίμασα το 45 1/3 και ήταν οριακά μικρό οπότε θα έπαιρνα το 46 (UK 11)

Pro-moderator medial support device - Prevents overpronation.

Το λέει στα χαρακτηριστικά του παπουτσιού.

Το asics είναι πιο ελαφρύ αν δεν κάνω λάθος.

Το adidas είναι αντίστοιχο με το kayano της asics.

Σχετικά με τα νούμερα να ξέρεις ότι αν δεν δοκιμάσεις ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος. Οπότε αν δεν είσαι σίγουρος 100% μην προβείς τζάμπα σε αγορά.;)

Link to comment
Share on other sites

Pro-moderator medial support device - Prevents overpronation.

Το λέει στα χαρακτηριστικά του παπουτσιού.

Το asics είναι πιο ελαφρύ αν δεν κάνω λάθος.

Το adidas είναι αντίστοιχο με το kayano της asics.

Σχετικά με τα νούμερα να ξέρεις ότι αν δεν δοκιμάσεις ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος. Οπότε αν δεν είσαι σίγουρος 100% μην προβείς τζάμπα σε αγορά.;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Johny. Όπως ανέφερα, δοκίμασα στην Adidas το 45 και ήταν οριακά μικρό, άρα θέλω το αμέσως επόμενο. Το 46 δεν είναι το UK 11?

Για το θέμα βάρους, μου φάνηκαν πολύ ελαφριά τα Salvation, συνηθισμένος και από τα μπασκετικά μου βέβαια.. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...