Jump to content

myphone POLL: Wearables, είναι απαραίτητα τελικα;


konstantinos_bei
 Κοινοποίηση

Πόση βαρύτητα δίνετε στο λειτουργικό ενός Smartwatch για την επιλογή του;  

343 members have voted

  1. 1. Πόση βαρύτητα δίνετε στο λειτουργικό ενός Smartwatch για την επιλογή του;

    • Μεγάλη. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, αρκεί να έχει το best of the best OS
      62
    • Αρκετή. Καλό και το OS, αλλά μπορώ να κάνω παραχώρηση υπέρ της εμφάνισης
      121
    • Καθόλου. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να είναι όμορφο και ας κάνει τα βασικά.
      160


Recommended Posts

Και πάλι όμως το fit πάλι με συγκεκριμένες Samsung συσκευές συνδέεται.

 

Το έχω επισημάνει...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω επισημάνει...

 

Το ξέρω, αλλά αναφέρεις οτι το προσπάθησε...Το ενα αναιρεί το άλλο. Αφου η συνδεσιμότητα είναι το θέμα, αδυνατώ να δω την προσπάθεια.

 

Το θέμα είναι οτι για να μπορούσε να συνδεθεί με κάθε android συσκευή έπρεπε να δώσει και το S-Health μέσω app σε όποιον θέλει μέσω του store. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί, οπότε οι υπόλοιποι ξεχνάνε το fit.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά, είμαι υπέρ των wearables.

 

Απαραίτητα; Όχι ακόμα.

 

Έχουν, δρόμο.

 

Στόχος; Να εξελιχθούν τόσο, ώστε να μπορούν να γίνουν επάξια και να προσφέρουν οτι και τα smartphones, έτσι και μόνο έτσι θα αποκτήσουν μεγάλο μερίδιο στην αγορά και γιατί οχι, θα μπορέσουν ίσως να τα αντικαταστήσουν τελείως.

 

Μέχρι και αν έρθει το τότε, θα παραμείνουν Gadget!! Με οτι σημαίνει αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν,

 

Το poll ειναι εντελώς λάθος και άσχετο με το thread. Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιό λόγο καλούμαστε να ψηφίσουμε για το relevance του OS σε σχέση με τη χρησιμότητα του wearable. Το poll θα έπρεπε να ειναι σχετικό με το Thread και το OS εν τέλει δεν έχει σχέση με το wearable αυτό καθ αυτό ή δεν θα έπρεπε να έχει.

Προσωπικά ένα wearable με ένα real time OS που έχει ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση στη μπαταρία και μπορεί να διασυνδεθεί με όποιο smartphone ή με τον μεγαλύτερο αριθμό, που δέχεται notifications και γενικά έχει μια καλή χρηστικότητα, θα με ενδιέφερε.

 

PS. η Samsung με το fit αυτό προσπάθησε (minus τη διασύνδεση.) Δεν έχει tizen ουτε android.

 

Απολύτως σωστός και γι αυτό το λόγο δεν ψήφισα κάτι. Και έλεγα δεν θα το γράψει κανείς;

 

Τα wearables που έχουν βγει μέχρι τώρα μια χαρά είναι και θα βελτιωθούν όσο γίνεται από έκδοση σε έκδοση. Και εμφανισιακά είναι οκ τα περισσότερα. Και χρήσιμα είναι. Άλλο αν δεν είναι απαραίτητα. Απαραίτητο σημαίνει οτι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό, όχι οτι δεν είναι χρήσιμο. Αλλά αφού δεν έχει βγει ακόμα wearable με το μηλαράκι για σήμα πρέπει να γράψουμε κάτι αρνητικό. Κάτσε να βγει και μετά να δεις πόσο χρήσιμα και ωραία θα φαίνονται σε ορισμένους. :X

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι που μου φαινονται τελειως αχρηστα και περιττα τι να πω??

θα επρεπε να βαλετε και μια αντιστοιχη απαντηση στο poll...

δεν ψηφιζω καν!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σωστός και γι αυτό το λόγο δεν ψήφισα κάτι. Και έλεγα δεν θα το γράψει κανείς;

 

Τα wearables που έχουν βγει μέχρι τώρα μια χαρά είναι και θα βελτιωθούν όσο γίνεται από έκδοση σε έκδοση. Και εμφανισιακά είναι οκ τα περισσότερα. Και χρήσιμα είναι. Άλλο αν δεν είναι απαραίτητα. Απαραίτητο σημαίνει οτι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό, όχι οτι δεν είναι χρήσιμο. Αλλά αφού δεν έχει βγει ακόμα wearable με το μηλαράκι για σήμα πρέπει να γράψουμε κάτι αρνητικό. Κάτσε να βγει και μετά να δεις πόσο χρήσιμα και ωραία θα φαίνονται σε ορισμένους. :X

Ειναι ο ίδιος λόγος που δεν ψήφισα.

 

Και μπράβο για αυτή την παράγραφο :

 

Αλλά αφού δεν έχει βγει ακόμα wearable με το μηλαράκι για σήμα πρέπει να γράψουμε κάτι αρνητικό. Κάτσε να βγει και μετά να δεις πόσο χρήσιμα και ωραία θα φαίνονται σε ορισμένους. :X

Ντε και καλά όμως....!:rolleyes:

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

αν και δε θα εδινα φραγκο για αυτα που κυκλοφορουν σημερα, εν τουτοις, για ενα ρολοι κλασσικο, το οποιο θα ειχε αυτη την τεχνολογια και με πιο μαζεμενες διαστασεις απο τουτα εδω θα το σκεφτομουν.

εχω ενα pro trek της casio, σκυλι, εχει φαει λασπη, βραχια, κοπανημα, βυθο..αν θες να μετρας επιδοσεις κτλ δεν μπορεις να παρεις αυτα εδω.

επομενως αυτα τα θες αν εισαι επιχειρηματιας και κουβαλας την παντοφλα το Note ή αλλα "μικρα" κινητα, ωστε να κανεις την δουλεια σου καλυτερα.

Ενας ανθρωπος ομως που τρεχει σε δουλειες, δεν μπορει να φοραει αυτα τα τερατα που εχουν ονομασει ρολογια... Οταν λοιπον βελτιωθουν και μοιαζουν με πραγματικα ρολογια, ειδικα προς το κυριλε, τοτε θα το σκεφτω, αν μεχρι τοτε η ταση για κινητα παντοφλες δεν εχει αλλαξει (πιστευω θα εχουυμε επιστρεψει στα κινητα<5" )

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά αναφέρεις οτι το προσπάθησε...Το ενα αναιρεί το άλλο. Αφου η συνδεσιμότητα είναι το θέμα, αδυνατώ να δω την προσπάθεια.

 

Το θέμα είναι οτι για να μπορούσε να συνδεθεί με κάθε android συσκευή έπρεπε να δώσει και το S-Health μέσω app σε όποιον θέλει μέσω του store. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί, οπότε οι υπόλοιποι ξεχνάνε το fit.

Διαφωνω.

Το ότι χρησιμοποιεί real-time σύστημα δεν ειναι κανόνας για τη συνδεσιμότητα σε όλα τα smartphones όπως πχ το να δουλεύει tizen δεν σημαίνει τη συνδεσιμότητα μόνο σε Samsung.

 

Απλα (θεωρω ότι) έκανε μισή δουλειά.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι που μου φαινονται τελειως αχρηστα και περιττα τι να πω??

θα επρεπε να βαλετε και μια αντιστοιχη απαντηση στο poll...

δεν ψηφιζω καν!

 

Εγω τα βρίσκω το επόμενο big thing στην αγορά. Σύντομα θα γινουν απαραίτητο συμπλήρωμα του κινητού, γιαυτό και ψήφισα το 2.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα βρίσκω το επόμενο big thing στην αγορά. Σύντομα θα γινουν απαραίτητο συμπλήρωμα του κινητού, γιαυτό και ψήφισα το 2.

 

Το ίδιο ψήφισα και εγώ και έχω πάνω κάτω ίδια γνώμη.:)

 

Δέν ξέρω αν θα είναι το next big thing στην αγορά,προσωπικά εμένα σαν μοτοσυκλετιστή (και στο αμάξι) με έχει κερδίσει ήδη αυτό που προσφέρει (πέραν του βοηθήματος και στο τομέα fitness),έχοντας bluetooth στο κράνος από το να σταματάω να δώ το κινητό ποιός είναι να απαντήσω,με μία κίνηση του καρπού βλέπω και αναλόγως πράττω αν είναι κάποιος που δεν θέλω να μιλήσω.:lol:

 

Κάμερες και λοιπές μλκι@@υλες τα θεωρώ περιττά σε ένα wearable και προτιμώ τον χόρο που θα πιάνει στο λειτουργικό ένα καλύτερο επεξεργαστή η μπαταρία μεγαλύτερη που πάσχουν αυτή την στιγμή.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος αναφέρει: "myphone POLL: Wearables, είναι απαραίτητα τελικα;"

 

και το Poll έχει σαν θέμα πόσο σημαντικό είναι το OS του smartwatch;; Περίμενα επιλογές του τύπου, θέλω, δεν θέλω, το σκέφτομαι κλπ κλπ και φυσικά να ψηφίσω οτι είναι άχρηστα και άσχημα :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου.

Μου αρέσουν τα Seiko.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος αναφέρει: "myphone POLL: Wearables, είναι απαραίτητα τελικα;"

 

και το Poll έχει σαν θέμα πόσο σημαντικό είναι το OS του smartwatch;; Περίμενα επιλογές του τύπου, θέλω, δεν θέλω, το σκέφτομαι κλπ κλπ και φυσικά να ψηφίσω οτι είναι άχρηστα και άσχημα :)

 

οντως ο φιλος εχει δικιο, περιμενα Poll με το ποσο απαραιτητα ειναι, οπως λεει και ο τιτλος, εξαλλου ψηφισα το 3 γιαυτο το λογο, τα θεωρω αχρηστα ετσι οπως ειναι.

Μαλλον θα επρεπε να ειναι λιγο διαφορετικο το γκαλοπ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν απαλαξεις το κοσμο απο την φορτιση του οπως ειναι και τα κλασικα ρολογια ο κοσμος θα το προτιμησει και ας ειναι και τετραγωνο.... και τις υπολοιπες λειτουργιες αν χασει οταν σβησει απο ρευμα στο χερι σου την ωρα πρεπει να τη λεει παντα!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απαραίτητα; Φυσικά και όχι! Άσχετα αν θα μας πείσουν τελικά ότι είναι. Δεν χρειάζομαι να είμαι γεμάτος με "έξυπνες" συσκευές! Από κει και πέρα θα ήθελα να δοκιμάσω ένα κάποια στιγμή. Να αγοράσω δύσκολο. Περιττή πολυτέλεια τέτοιες εποχές...
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω λάθος οι περισσότεροι εστιάζονται στην εμφάνιση. Πράγμα που αλλάζει κάθε εξάμηνο. Η χρήση τους, κατά την άποψη μου είναι αδιαφιλονίκητη, σε κάποιες περίπτωσης περισσότερο και από τα έξυπνα κινητά. Ο λόγος είναι ότι υπάρχει μια μεγάλη κατηγορία ανθρώπων που μπορεί να «πιαστούν» και να πουλήσουν. Όπως οι ηλικιωμένοι και οι αθλητές. Τα γεμίζουν με αισθητήρες και θα δούμε να έχουν πολλές δυνατότητες. Ένα άλλο θετικό είναι η άμεση χρήση τους.

Όσοι πιστοί GIS τότε μια ματιά στο forum :

www.cartography.gr/blog

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε μια τετοια συσκευη αν εμοιαζε με ρολοι κι οχι κινητο με μπρασελε.

Να κανει τα ακρως απαραιτητα και να δεχεται καρτα sim.Να ειναι αυτονομα κι οχι μια προεκταση του κινητου τηλεφωνου.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς τα wearables είναι κρίσιμος πυλώνας του ubiquitous computing. Δεδομένου ότι επενδύσεις στο συγκεκριμένο τομέα αυξάνονται με θεαματικό ρυθμό, είναι θέμα χρόνου να μετατραπούν από novelties σε commodities.

 

Με επιφύλαξη λοιπόν, θεωρώ ότι στην παρούσα φάση όλες οι παράμετροι έχουν παρόμοιο ειδικό βάρος, συμπεριλαμβανόμενου και του OS.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα φορουσα ποτε και τα θεωρω αχρηστη αγορα για την ωρα.Κανενα δεν με εχει πεισει κ οπως φαινεται ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει πειστει. Το ξερω πως ειμαστε σε τεχνολογικο σαιτ αλλα και η φινετσα και η καλαισθησια στον ανθρωπο ειναι και εγω σαν χαρης θα προτιμουσα να μαζεψω οσα χρειαστει για να παρω ενα made in geneva ελβετικο ρολοι απ τα απειρα brand που εχουν και να χαιρομαι να το φοραω παρα μια πλαστικη αηδια που θα με κανει να φαινομαι σαν καγκουρικος αστυνομος σαινης.Το ρολοι ειναι πρεστιζ και στυλ,το μονο κοσμημα που επιτρεπετε να φοραει ενας αντρας.Τα αλλα ειναι για τους πιο geek και απ τον σελντον στο big bang theory.Γνωμη μου και δεν χρειαζεται να αρπαχτει κανενας,ετσι το βλεπω εγω.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

…. αν υπάρξουν λύσεις στο θέμα αυτονομία ολα τα υπόλοιπα θα βρουν το δρόμο τους.

 

επίσης απ ολα οσα εχω δει,

αυτο που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι το concept της Plastic Logic:

 

http://www.pocket-lint.com/news/120209-plastic-logic-colour-e-paper-smart-watch-concept

Link to comment
Share on other sites

Τα "φορετά" θα τύχουν πιστεύω τεράστιας δημοφιλίας στο εγγύς μέλλον, όσο αυτά κερδίζουν σε αυτονομία, πρακτικότητα και φορητότητα-μέγεθος-αισθητική.

Αν μάλιστα η τάση του phablet επικρατήσει μεταξύ του smartphone και του tablet, τότε σίγουρα το "φορετό" μας gadjet, (ρολογάκι ή βραχιολάκι), θα καταστεί και αυτό "απαραίτητο".

Το τι είναι απαραίτητο σήμερα είναι, εκτός από υποκειμενικό και απολύτως σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Η προσέγγιση είναι όσο πιο λάθος γίνεται. Όσο η προσπάθεια είναι ο εντυπωσιασμός και όχι η εργονομία, ο σχεδιασμός και χρηστικότητα ο κόσμος θα του γυρίζει την πλάτη σαν προϊόν. Και πολύ καλά θα κάνει. Φτάνει που "τρώμε τον παπά" ότι το κινητό θα πρέπει να γίνει σαν skate για να μας καλύπτει, αφού απλά δεν μπορούμε σαν καταναλωτές να καταλάβουμε τα προφανή. Άλλο το κινητό, άλλο το ρολόι, άλλο το τάμπλετ. Οποιαδήποτε προσπάθεια υποκατάστασης του ενός με το άλλο χωρίς νέες τεχνολογίες απλά οδηγεί σε αστεία προϊόντα (κακάσχημα ρολόγια σε μέγεθος Sony Ericcson k700, κινητά 5++ ιντσών με απαραίτητο αξεσουάρ το τσαντάκι και το BT κ.ο.κ.).

 

Τα "φορετά" θα τύχουν πιστεύω τεράστιας δημοφιλίας στο εγγύς μέλλον, όσο αυτά κερδίζουν σε αυτονομία, πρακτικότητα και φορητότητα-μέγεθος-αισθητική.

Αν μάλιστα η τάση του phablet επικρατήσει μεταξύ του smartphone και του tablet, τότε σίγουρα το "φορετό" μας gadjet, (ρολογάκι ή βραχιολάκι), θα καταστεί και αυτό "απαραίτητο".

Το τι είναι απαραίτητο σήμερα είναι, εκτός από υποκειμενικό και απολύτως σχετικό.

 

Τα phablet δεν μπορούν χωρίς καινοτομία με τίποτα να υποκαταστήσουν τα tablet. Είναι ένα wannabe κινητό με μεγάλες παραχωρήσεις στο μέγεθος και ένα wannabe tablet με μεγάλες παραχωρήσεις στην άνεση χρήσης. Είναι ένα wannabe innovative προϊόν που έβγαλαν οι εταιρίες γιατί δεν μπορούσαν μια ζωή να πουλάνε 4-4,5" οθόνες χωρίς καινοτομίες.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι οτι όπως έχουν παρουσιαστεί μέχρι τώρα τα smartwatches είναι εντελώς άχρηστα. Οπότε το τι λειτουργικό τρέχουν είναι δευτερεύον. Θεωρητικά πάντως και το λειτουργικό και η εμφάνιση παίζουν ρόλο οπότε διαλέγω το Β.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...