Jump to content

myphone POLL: Wearables, είναι απαραίτητα τελικα;


konstantinos_bei
 Κοινοποίηση

Πόση βαρύτητα δίνετε στο λειτουργικό ενός Smartwatch για την επιλογή του;  

343 members have voted

  1. 1. Πόση βαρύτητα δίνετε στο λειτουργικό ενός Smartwatch για την επιλογή του;

    • Μεγάλη. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, αρκεί να έχει το best of the best OS
      62
    • Αρκετή. Καλό και το OS, αλλά μπορώ να κάνω παραχώρηση υπέρ της εμφάνισης
      121
    • Καθόλου. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να είναι όμορφο και ας κάνει τα βασικά.
      160


Recommended Posts

Μετά την ανακοίνωση από την Google για την κυκλοφορία του Android Wear, το internet έχει κατακλυστεί από διαξιφισμούς, σχετικά με το αν κάτι τέτοιο μπορεί να περπατήσει στην αγορά ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν και πολλοί παίκτες στην αγορά, με την Pebble να κατέχει τη μερίδα του λέοντος, με ένα αρκετά πιστό κοινό και σε επίπεδο εμφάνισης αλλά και σε επίπεδο development μετά την κυκλοφορία του δικού της SDK.

 

Πρόσφατα κάνει την εμφάνισή της στην αγορά των wearables και η Intel με την εξαγορά της Science Basis. Μια πολύ φρέσκια εταιρεία που ιδρύθηκε μόλις το 2011 και δραστηριοποιείται στο χώρο των φορητών συσκευών στα θέματα παρακολούθησης καρδιακού παλμού, θερμίδων βημάτων κλπ. Γενικά, φαίνεται να τρέχουν όλοι να προλάβουν το τρένο των wearables, με κεκτημένες εξαγορές και κυκλοφορίες ανέτοιμων προϊόντων, που πολλές φορές δεν προσφέρουν και τίποτα καινούριο στη συγκεκριμένη αγορά. Η Apple δε, δεν έχει ανοίξει ακόμα τα χαρτιά της, με τα περισσότερα leaks να κάνουν λόγο περισσότερο για μία health-based συσκευή παρά ένα smartwatch.

 

Χαρακτηριστικό επίσης είναι το γεγονός ότι πολλοί σπεύδουν να...ξεφορτωθούν το smartwatch τους, αφού οι ηλεκτρονικές αγορές όπως το ebay έχουν κατακλυστεί από αγγελίες πώλησης αυτών, καθώς οι περισσότεροι είτε δεν τα θεωρούν κομψά, είτε δεν βρίσκουν τη χρησιμότητα που περίμεναν.

Ας το παραδεχτούμε. Τα περισσότερα smartwatches εκεί έξω είναι άσχημα. Πολύ άσχημα. OK, με φωτεινή εξαίρεση το Moto 360 που ανακοινώθηκε πριν μερικές μέρες και έτυχε τόσο καλής υποδοχής, μόνο και μόνο επειδή απλά μοιάζει πολύ με...ρολόι. Τόσο πολύ μάλιστα, που κάνει όλα τα υπόλοιπα smartwatches να μοιάζουν με κακοδεμένους μπόγους γύρω από το χέρι μας. Είναι στρογγυλό, έχει δείκτες, κορώνα στο πλάι και...κάνει τικ-τικ σαν κανονικό ρολόι. Τα ερωτήματα βέβαια σε αυτήν την περίπτωση είναι δύο. Αν θα είναι όντως smart και φυσικά πόσο θα κοστίζει.

 

Ο κοντινότερος ανταγωνιστής του 360 είναι στην παρούσα φάση το Samsung Gear Fit, που όπως είναι γνωστό τρέχει Tizen O,S το οποίο είναι ελάχιστα διαφορετικό από το ήδη υπάρχον Android-based Gear OS. Βλέποντας και τη μεγάλη εικόνα δε, η Google δεν κατάφερε να αλλάξει και πολύ το παιχνίδι στην αρένα των wearables. Συγκριτικά δηλαδή, με τον πρώτο διδάξαντα του είδους, το Pebble, δεν προσέφερε τίποτα διαφορετικό και παραπάνω, πέρα από έγχρωμες οθονίτσες και ηχητικά φρου φρου. Και εδώ είναι που θέλουμε τη γνώμη σας. Τελικά, το λειτουργικό σύστημα σε μια wearable συσκευή είναι τόσο σημαντικό; Ή μήπως η εμφάνιση είναι το άλφα και το ωμέγα σε αυτές τις συσκευές;

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας το παραδεχτούμε. Τα περισσότερα smartwatches εκεί έξω είναι άσχημα. Πολύ άσχημα. OK, με φωτεινή εξαίρεση το Moto 360 που ανακοινώθηκε πριν μερικές μέρες και έτυχε τόσο καλής υποδοχής, μόνο και μόνο επειδή απλά μοιάζει πολύ με...ρολόι.

 

Υπερβολικό σε βρίσκω βρε Κωνσταντίνε. Το τι αρέσει στον καθένα είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά ψηφίζω Gear 2 ή Sony smartwatch 2. To watch της μοτορόλα είναι αδιάφορο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι έχουμε γεμίσει ένα ολόκληρο νήμα με λάθος υποθέσεις βασισμένοι στον λάθος τίτλο του συγγραφέα.

Τα πράγματα είναι απλά .

Δόθηκαν ως προσφορά πάρα πολλά gear σε κόσμο που δεν τα χρειαζόταν .Φυσικό είναι αυτά να μείνουν στα συρτάρια ή να πουλούνται κοψοχρονία στο Ebay.

Όσοι τα αγόρασαν οικειοθελώς μια χαρά τα χρησιμοποιουν.

Ούτε έχει βαρεθεί ο κόσμος τα wearables ,ούτε περιμένει την Aplle να βγάλει το θαύμα.

 

Το βάζω και εδώ γιατί ως γνωστόν στη στατιστική όταν έχεις λάθος δείγμα ,βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

Τα wearables λοιπόν είναι απαραίτητα για αυτούς που τα χρειάζονται :)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη είναι οτι ένα άσχημο smartwatch δεν πρόκειται να βρεί πολλούς αγοραστές. Το κινητό μπορεί να είναι και ένα άκομψο μαύρο τούβλο, δεν πειράζει, μέσα στην τσέπη δεν το βλέπει κανείς. Το ρολόι όμως το φοράς συνεχώς (υποτίθεται) και απο πολλούς θεωρήται κάτι σαν τα κοσμήματα. Οπότε απλά δε μπορεί να είναι ότι να ναι.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ένα Bluetooth που να έχει αναγνώριση, να διαβάζω sms και να μπορώ να κάνω κλήσεις είμαι ευχαριστημένος. Δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.
note1+nexus7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ένα Bluetooth που να έχει αναγνώριση, να διαβάζω sms και να μπορώ να κάνω κλήσεις είμαι ευχαριστημένος. Δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.

 

Ουσιαστικά ,wearable είναι και αυτό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ γιατί ως γνωστόν στη στατιστική όταν έχεις λάθος δείγμα ,βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

Τα wearables λοιπόν είναι απαραίτητα για αυτούς που τα χρειάζονται :)

 

Το διάβασα και στο άλλο νήμα το σχόλιό σου κι έχεις απόλυτο δίκιο. Στο εξωτερικό, τα gear π.χ τα έδιναν ακόμα και δωρεάν με την αγορά του Note 3.

 

Αν και off-topic, εχω ξαναμιλήσει για το πιο άχρηστο τεχνολογικό προιόν της εποχής μας, τα Tablet, που έχουν μπει σε κάθε σπίτι πια. Είναι πανάκριβα και δεν προσφέρουν προς το παρόν τίποτα ουσιαστικό πέρα απο μια μεγαλύτερη οθόνη. Ολοι έχουν πειστεί για την αγορά τους παρόλα αυτά.

 

Τα wearables είναι πολύ πιο χρήσιμα και σιγά σιγά θα κατακλύσουν την αγορά, αλλά ως νεο προϊόν, αντιμετωπίζεται με αρκετές επιφυλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτους που τους ενδιαφερει πρωτιστως να ειναι ανθεκτικα και με αυτονομια για χρηση 24/7 αλλα οχι ιδιαιτερα η εμφανιση και το λειτουργικο, δεν εχει επιλογη. Θα ψηφιζα παντως απο αυτες την τελευταια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη είναι οτι ένα άσχημο smartwatch δεν πρόκειται να βρεί πολλούς αγοραστές.

 

συμφωνώ, αλλά όταν θα βγει ένα με το 'μηλαράκι' επάνω, όσο άσχημο και να είναι θα πουλήσει.... Ειδικά τώρα που έρχεται και το καλοκαιράκι (όλοι με κοντομάνικα), δε θα χρειάζεται να βγάζει ο άλλος το iPhone από την τσέπη (για να το δείξει)... Βασικά, ένα G-shock με το μήλο επάνω φτάνει για να πουλήσει :lol:

Link to comment
Share on other sites

...Ο κοντινότερος ανταγωνιστής του 360 είναι στην παρούσα φάση το Android Gear Fit...

Μία διόρθωση εδώ. Ε όχι και Android Gear Fit ενώ τρέχει Tizen... :lol: :)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα τι τρέχει.

 

Ναι βρε αλλα ειναι Samsung Gear Fit. :)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

χρήσιμα αν έχεις παντόφλα κινητό και βαριέσαι ή τα ρευματικά σε εμποδίζουν να το βγάζεις από το σακάκι ή το τσαντάκι σου ώστε να βλέπεις τις ειδοποιήσεις σου!!

 

(κατά τη γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ,wearable είναι και αυτό.

Αλλά μόνο η Sony ασχολείται να βγάλει Bluetooth με έξτρα λειτουργίες. Ούτε με ράδιο δεν βγάζουν οι άλλοι.

note1+nexus7
Link to comment
Share on other sites

Το design για μένα στη συγκεκριμένη περίπτωση θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο. Δεν γίνεται να έχεις μια τετράγωνη άσχημη χοντρή κουμούτσα στο χέρι. Δεν είναι smartphone που αν θες το βάζεις και στη τσέπη.Είναι κόσμημα (για geeks) στην ουσία. Πρέπει πρωτίστως να είναι όμορφο, τώρα το πόσα extra πράγματα θα μπορεί να κάνει πέραν του να λέει την ώρα είναι μόνο και μόνο για ικανοποιήσουμε τη gadgetική μας λαγνεία και να διώξουμε ενοχές του τύπου "ίσως και να μην χρειαζόμουν ένα smartwatch τελικά".

Τώρα βέβαια αν στο όλο προϊόν μου ζητάνε να πληρώσω υπερβολικά extra χρήματα και το μόνο που θα μου δίνουν είναι απλά ένα notification οτι κάτι έγινε στο κινητό μου, απλά ΔΕΝ.

Επίσης πολύ μεγάλο ρόλο θα παίξει και η αυτονομία. Με φόρτιση ανα 2-3 μέρες δεν πας πουθενά πιστεύω

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και στο άλλο νήμα το σχόλιό σου κι έχεις απόλυτο δίκιο. Στο εξωτερικό, τα gear π.χ τα έδιναν ακόμα και δωρεάν με την αγορά του Note 3.

 

Αν και off-topic, εχω ξαναμιλήσει για το πιο άχρηστο τεχνολογικό προιόν της εποχής μας, τα Tablet, που έχουν μπει σε κάθε σπίτι πια. Είναι πανάκριβα και δεν προσφέρουν προς το παρόν τίποτα ουσιαστικό πέρα απο μια μεγαλύτερη οθόνη. Ολοι έχουν πειστεί για την αγορά τους παρόλα αυτά.

 

Τα wearables είναι πολύ πιο χρήσιμα και σιγά σιγά θα κατακλύσουν την αγορά, αλλά ως νεο προϊόν, αντιμετωπίζεται με αρκετές επιφυλάξεις

 

αν και προσωπικές απόψεις για τη χρησιμότητα κάθε συσκευής και σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός....αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς οτι ένα wearable είναι πολύ πιο χρήσιμο από ένα tablet(εννοώ για το ευρύ κοινό)...διευκόλυνση αναγκών με το ένα , το ίδιο και με το άλλο

 

υγ. δεν έχω τίποτα από τα δύο

υγ2. απαραίτητο δε θεωρώ κανένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

αν και προσωπικές απόψεις για τη χρησιμότητα κάθε συσκευής και σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός....αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς οτι ένα wearable είναι πολύ πιο χρήσιμο από ένα tablet(εννοώ για το ευρύ κοινό)...διευκόλυνση αναγκών με το ένα , το ίδιο και με το άλλο

 

υγ. δεν έχω τίποτα από τα δύο

υγ2. απαραίτητο δε θεωρώ κανένα από τα δύο.

 

Eξαρτάται από τις ανάγκες σου.Και τα δύο είναι gimmick για τον μέσο χρήστη αλλά πχ για αυτόν που ταξιδεύει αρκετά η θέλει να δείχνει πληροφορίες σε συνέδρια το tablet είναι μονοδρομός (αν δεν έχεις budget για ultrabook) ενώ όταν απαιτείς φορητότητα τα wearables έχουν άλλη φάση.Φαντάσου σενάριο του πρωινού jogging που στο εξωτερικό είναι σύνηθες και έχουν το κινητό τους στο μπράτσο για να ακούνε μουσικη.Σε μέρη σαν το γυμναστήριο,η ακόμα και την παραλία που δεν θες ρε φίλε να βγάλεις το κινητο μοστρα και δεν έχεις τσέπη να το βάλεις πάνω σου.Τέλος ήδη το moto360 έχει εφαρμογές να ανοίγει το αμάξι σου, σαν έξυπνο κλειδί αν το υποστηρίζει (πχ τα toyota prius).

 

Πιστεύω και μόνο για η φάση να το παίζεις Μichael Κnight να μιλάς το ρολόι και να ξεκινά το αμάξι θα προκαλέσει αρκετό χαβαλέ.Προσωπικά δεν το χρειάζομαι αλλά σαν ηλεκτρονικός με διαθεση να πειράζω πράγματα,και δεδομένου οτι θα το πάρω σχεδοόν τσάμπα,θα τιμήσω την μόδα των wearables.Ηδη εχω μια γκαραζόπορτα που ανοίγει με συγκεκριμένη κινηση των χεριων που καταγράφει το TI Chronos (The force opens the door).Περιμένω το 360 για να κάνω port την εφαρμογή στο android.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι προς το παρόν δεν είναι. Πέρα από κάποιους που το χρειάζονται ίσως για τα βιομετρικά ποιος άλλος το χρειάζεται πραγματικά; Άντε ίσως κι όποιος κουβαλάει ένα Xperia ultra αλλά και πάλι...

 

Ναι, επιτέλους σε αυτή τη φάση, που οι λειτουργίες τους είναι πολύ βασικές, η εμφάνιση είναι (για μένα) εξίσου σημαντική με τη λειτουργία, αν όχι σημαντικότερη. Στην τελική, κανένα κινητό σήμερα δεν είναι τόσο άσχημο όσο το gear το οποίο μοιάζει με Casio εικοσαετίας όπως γράφτηκε σε ένα αντίστοιχο θέμα.

 

υ.γ. Θα'θελα να ξέρω ποιος θα απαντήσει κλήση στο smartwatch και θ'αρχίσει να μιλάει στον καρπό του... Η μόνη λύση είναι να είναι εύκολα αφαιρέσιμο και να φοριέται έπειτα στο αυτί σαν bluetooth (νομίζω το είδα σε κάποιο από αυτά που παρουσιάστηκαν στη Βαρκελώνη).

Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τις ανάγκες σου.Και τα δύο είναι gimmick για τον μέσο χρήστη αλλά πχ για αυτόν που ταξιδεύει αρκετά η θέλει να δείχνει πληροφορίες σε συνέδρια το tablet είναι μονοδρομός (αν δεν έχεις budget για ultrabook) ενώ όταν απαιτείς φορητότητα τα wearables έχουν άλλη φάση.Φαντάσου σενάριο του πρωινού jogging που στο εξωτερικό είναι σύνηθες και έχουν το κινητό τους στο μπράτσο για να ακούνε μουσικη.Σε μέρη σαν το γυμναστήριο,η ακόμα και την παραλία που δεν θες ρε φίλε να βγάλεις το κινητο μοστρα και δεν έχεις τσέπη να το βάλεις πάνω σου.Τέλος ήδη το moto360 έχει εφαρμογές να ανοίγει το αμάξι σου, σαν έξυπνο κλειδί αν το υποστηρίζει (πχ τα toyota prius).

 

Πιστεύω και μόνο για η φάση να το παίζεις Μichael Κnight να μιλάς το ρολόι και να ξεκινά το αμάξι θα προκαλέσει αρκετό χαβαλέ.Προσωπικά δεν το χρειάζομαι αλλά σαν ηλεκτρονικός με διαθεση να πειράζω πράγματα,και δεδομένου οτι θα το πάρω σχεδοόν τσάμπα,θα τιμήσω την μόδα των wearables.Ηδη εχω μια γκαραζόπορτα που ανοίγει με συγκεκριμένη κινηση των χεριων που καταγράφει το TI Chronos (The force opens the door).Περιμένω το 360 για να κάνω port την εφαρμογή στο android.

 

 

εννοείται οτι εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός, ούτε σχολιάζω αρνητικά όποιος θέλει να αγοράσει το οτιδήποτε...

λέω όμως...από τα 100 ταμπλετ που θα πουληθούν, οι 50 θα το πάρουν για να ξαπλώνουν στο κρεβάτι και να χαζεύουν, οι 30 για να το χρησιμοποιήσουν στη δουλειά τους με κάποιο τρόπο, οι 10 για τον χ λόγο...οι περισσότεροι για συνδιασμό όλων αυτών..

αυτό θέλω να πω..οτι ένα ταμπλετ (για το ευρύ κοινό ) έχει ένα αρκετά μεγάλο εύρος λειτουργιών, εφαρφμογών, αναγκών...

το έγραψες κατα κάποιο τρόπο και εσύ, γράφοντας παραδείγματα για το καθένα και στο ένα λες για φορητότητα στη δουλειά και για το άλλο μου λες, έχει άλλη φάση..:)..καταλαβαίνεις πως το λέω...

ρώτησα τον hic_et_nunc, γιατί ανέφερε για πανάκριβα tablets που δεν προσφέρουν τίποτα και ταυτόχρονα αναφέρεται στο gear πχ(των 250-300? ευρώ) ως πιο χρήσιμη συσκευή.

ακόμα και μόνο τα ακριβά tablets(δεν είναι αντικειμενικό) να βάλουμε στην εξίσωση, θα δώσει κάποιος 400-500 ευρώ για το tablet για κάποιες ανάγκες και θα δώσει ο άλλος 300 ευρώ για ποιές ανάγκες; να τρέχει και να ακούει μουσική ή να βλέπει τον καιρο και τις ειδοποιήσεις; το σύνολο ανάγκες/τιμή δλδ στα wearable είναι καλύτερο απ ότι στα tablet;

μιλάω πάντα για το ευρύ κοινό....και εγώ άμα είχα την δυνατότητα θα αγόραζα τα πάντα όσο "αχρειαστα" και να μου ήταν..

μιλάω επίσης για να μπει κάποιος στη διαδικασία αγοράς, οχι να μου το δώσουν τζάμπα ή σε εξευτελιστική τιμή

 

και κάτι για το poll...έχετε βάλει τίτλο ρωτώντας αν είναι απαραίτητα, αλλά στο θέμα ρωτάτε για λειτουργικό...

Edited by rizla7
Link to comment
Share on other sites

αν παω τι τι θέλω σε μια τέτοια συσκευη

1. μπαταρια (αν δεν υπάρχει αυτή όλα τα αλλα ούτε για συζήτηση) (δλδ μια ευδομαδα να την βγαζει ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ)

2. λειτουργικό

3. εμφάνιση

4. χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

αν και προσωπικές απόψεις για τη χρησιμότητα κάθε συσκευής και σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός....αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς οτι ένα wearable είναι πολύ πιο χρήσιμο από ένα tablet(εννοώ για το ευρύ κοινό)...διευκόλυνση αναγκών με το ένα , το ίδιο και με το άλλο

 

υγ. δεν έχω τίποτα από τα δύο

υγ2. απαραίτητο δε θεωρώ κανένα από τα δύο.

 

Είχα γράψει μήνυμα αλλά κόλλησε το forum και χάθηκε.

 

Λοιπόν, facebook, twitter & movies on the go είναι αυτά που κάνει το ευρύ κοινό σε tablets των 500-600 euro. Το μέλλον για μένα θα έρθει σε 2 χρόνια πάνω κάτω σε κάποιο tablet της microsoft/nokia, ούτε σε android ούτε σε iOS θα δούμε κάποια παραπάνω εξέλιξη στα tablets.

 

Ούτε τα wearables είναι απαραίτητα με την απόλυτα κυριολεκτική τους έννοια, όμως μπορούν να φανούν χρήσιμα σε κάποια πράγματα για κάποιους. Για να μην μιλάω στον ''αέρα'' όμως, θα δοκιμάσω συντομα ενα και θα επανέλθω στο νήμα για να μιλήσω για την εμπειρία μου και κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσω όσο πιστεύω οτι θα κάνω τώρα που το σκέφτομαι. Μπορεί να βάλω και στα wearables ''Χ''. Ίδωμεν.

 

Φυσικά μιλάω για μένα, έτσι;; Μην παρεξηγηθούμε κιόλας. Μπορεί για μένα να μην έχουν κάποιο σοβαρό λόγο ύπαρξης τα tablets για κάποιον άλλον μπορεί να είναι απολύτως απαραίτητο. Φυσικά, αν δεν είχα μεγάλο smartphone, smart tv ή pc, το tablet να το χρησιμοποιούσα παραπάνω αλλά στην προκειμένη για μένα, δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα.

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν,

 

Το poll ειναι εντελώς λάθος και άσχετο με το thread. Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιό λόγο καλούμαστε να ψηφίσουμε για το relevance του OS σε σχέση με τη χρησιμότητα του wearable. Το poll θα έπρεπε να ειναι σχετικό με το Thread και το OS εν τέλει δεν έχει σχέση με το wearable αυτό καθ αυτό ή δεν θα έπρεπε να έχει.

Προσωπικά ένα wearable με ένα real time OS που έχει ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση στη μπαταρία και μπορεί να διασυνδεθεί με όποιο smartphone ή με τον μεγαλύτερο αριθμό, που δέχεται notifications και γενικά έχει μια καλή χρηστικότητα, θα με ενδιέφερε.

 

PS. η Samsung με το fit αυτό προσπάθησε (minus τη διασύνδεση.) Δεν έχει tizen ουτε android.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει μήνυμα αλλά κόλλησε το forum και χάθηκε.

 

Λοιπόν, facebook, twitter & movies on the go είναι αυτά που κάνει το ευρύ κοινό σε tablets των 500-600 euro. Το μέλλον για μένα θα έρθει σε 2 χρόνια πάνω κάτω σε κάποιο tablet της microsoft/nokia, ούτε σε android ούτε σε iOS θα δούμε κάποια παραπάνω εξέλιξη στα tablets.

 

Ούτε τα wearables είναι απαραίτητα με την απόλυτα κυριολεκτική τους έννοια, όμως μπορούν να φανούν χρήσιμα σε κάποια πράγματα για κάποιους. Για να μην μιλάω στον ''αέρα'' όμως, θα δοκιμάσω συντομα ενα και θα επανέλθω στο νήμα για να μιλήσω για την εμπειρία μου και κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσω όσο πιστεύω οτι θα κάνω τώρα που το σκέφτομαι. Μπορεί να βάλω και στα wearables ''Χ''. Ίδωμεν.

 

χρήσιμα σε κάποιους εννοείται οτι θα φανούν, όπως όλα τα τεχνολογικά προιόντα. γι αυτό μιλησα γενικά για το ευρύ κοινό..

και επειδή θυμόμουν αυτό που είπες χτες στο άλλο θέμα, και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό:

Notification, fitness, calls! Αυτά προσφέρουν και θα προσφέρουν τα smartwatches τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια..

 

γι αυτό και σε ρώτησα...αν μου έδινε το smartwatch ,τα ολογράμματα του iron man θα ταν άλλη κουβέντα..:)

 

στα ταμπλετ τώρα, τα τελευταία χρόνια υπάρχουν διάφορες προτάσεις τόσο σε χρήματα όσο και σε δυνατότητες. και αυτό έγινε γιατί σα προιόν έχει μεγαλύτερη γκάμα χρήσεων και κάλυψης αναγκών για τους περισσότερους.προσωπικά, δε μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα ακόμα τα wearable...είναι σα να σου λεω το google glass είναι πιο χρήσιμο από το ταμπλετ... ναι οκ, για κάποιους είναι πιο χρήσιμο από ένα ταμπλετ...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν,

 

Το poll ειναι εντελώς λάθος και άσχετο με το thread. Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιό λόγο καλούμαστε να ψηφίσουμε για το relevance του OS σε σχέση με τη χρησιμότητα του wearable. Το poll θα έπρεπε να ειναι σχετικό με το Thread και το OS εν τέλει δεν έχει σχέση με το wearable αυτό καθ αυτό ή δεν θα έπρεπε να έχει.

Προσωπικά ένα wearable με ένα real time OS που έχει ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση στη μπαταρία και μπορεί να διασυνδεθεί με όποιο smartphone ή με τον μεγαλύτερο αριθμό, που δέχεται notifications και γενικά έχει μια καλή χρηστικότητα, θα με ενδιέφερε.

 

PS. η Samsung με το fit αυτό προσπάθησε (minus τη διασύνδεση.) Δεν έχει tizen ουτε android.

 

Και πάλι όμως το fit πάλι με συγκεκριμένες Samsung συσκευές συνδέεται.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την εμφάνιση, θέλω να πιάνει παλμούς καρδιάς για να έχει και πιο ουσιαστική χρήση πέρα των ειδοποιήσεων. Κρίμα που το Gear fit είναι μόνο για συσκευές της ίδιας εταιρείας.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...