Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσυ φιλε δεν εισαι κεφαλαιο, να βαρας το ντεφι στις ΔΥ και να χορευουν.

 

Με λιγα λογια, αυτες οι εταιρειες λες οτι ειναι υπερανω του νομου? υπερανω κανονισμων? Δεν τους αγγιζει το CE? Θα μου πεις, ολοκληρη VW εστελνε πουλουσε πειραγμενα αυτοκινητα..... εμεις ψαχνουμε το δεματακι μας με κατι μοτερακια ή το νεο redmi ταδε μας.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω την αισθηση , οσο καιρο γραφω και παιρνω πληροφοριες σ αυτο το φορουμ, οτι "μαζι τα φαγαμε", ειμαι δηλαδη συνυπεθυνος για οποιοδηποτε στραβο υπαρχει στο Ελληνικο Δημοσιο κι ολο αυτο που συνεπαγεται στο τελωνειο.Σε αντιθεση μ ολο αυτο, φορομπηχτικη πολιτικη εξυμνειται ωσαν σωτηρια.(υπαρχουν ακομα ο δημοσιευσεις)

Οποιος γραψει μια φραση που ξεφευγει απ το γραμμα του νομου πυροβολειται.

Η οποιος τυχον ψωνισε απο κινα χωρις τελωνειο η ψαχνει αλλου πηγες, ειναι τζαμπατζης.

Ειμαι ο μονος μ αυτη την αισθηση εδω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοι φτιαχνονται για αυτους, οποτε αν καποια στιγμη δεν τους βολευουν, τους αλλαζουν κιολας, δεν εχουν προβλημα.

Οποιος γραψει μια φραση που ξεφευγει απ το γραμμα του νομου πυροβολειται.

Η οποιος τυχον ψωνισε απο κινα χωρις τελωνειο η ψαχνει αλλου πηγες, ειναι τζαμπατζης.

Ειμαι ο μονος μ αυτη την αισθηση εδω μεσα?

 

Αυτο συμβαινει απο το Δεκεμβρη και μετα, οπου ηρθαν καποια Xiaomi, παρε και καταλαβε..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγουμε απο το θεμα, δηλαδη τωρα θες να πεις οτι παρανομουμε εμεις οι ιδιωτες, και το ehop η infoquest το πλαισιο και ολοι αυτοι ειναι νομιμοι? Τα meizu που πουλαει το eshop που το βρηκαν το CE? Εφοσον η ιδια η meizu δεν παρεχει πιστοποιητικο καταλληλοτητας και συμμορφωσης βαση των ευρωπαικων οδηγιων....

Εμεις εδω μεσα μονο μια κουβεντα μπορουμε να κανουμε, δεν μπορουμε να επηρρεασουμε το τι θα κανει το τελωνειο και τι αποφασεις θα παρουν, παντως σαν ελλαδα και ΕΕ δεν γνωριζω να εχουμε καποια συμφωνια-συμβαση για εισαγωγη ειδων απο την κινα, απο την αλλη δεν μπορουμε και να διακοψουμε, το 25% της παγκοσμιας παραγωγης βρισκεται εκει και το μεγαλυτερο "παζαρι" ηλεκτρονικων στον κοσμο ειναι στην shenzhen, απο την αλλη βαλε china shipping και ομιλος alibaba στην αθηνα..... τους κοβεις? μπα!

Απλα ενα εξτραδακι στα εσοδα του κρατους (τωρα που εχει αναγκη, ειναι φτωχο) ειναι και τα τελωνεια.

 

Να είσαι πιο προσεκτικός γιατί βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.

Είπα εγώ ότι είναι νόμιμα τα καταστήματα που φέρνουν συσκευές τέτοιες και όχι εμείς;

Όποιος το κάνει παρανομεί. Είτε κατάστημα, είτε ιδιώτης.

Αν δεν έχουν τα meizu π.χ. κάνε μια καταγγελία στη γραμματεία προστασίας καταναλωτή.

Δες εδώ.

Τώρα βέβαια στις περισσότερες χώρες της ΕΕ δεν τηρείται, τις περισσότερες φορές λόγω άγνοιας των υπαλλήλων ή επειδή απλά δεν ασχολούνται.

Γι αυτό αλωνίζουν τα κινέζικα προϊόντα σε όλη την Ευρώπη.

Λέμε όμως για το γράμμα του νόμου και μάλιστα πανευρωπαϊκά. Αν θέλει το τελωνείο μπορεί να αρνηθεί την εισαγωγή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλούσα χθες στο 210-3538122 και τελικά το σήκωσε ενας κύριος μου λέει από τι ξεκινάει το tr.number? Του λέω RS μου λέει καλέστε στο 210-3538161! Φυσικά καλώ από χθες (δεν ξέρω πόσες φορές έχω πάρει,έχω χάσει το μέτρημα) και δεν το σηκώνει κανείς! :(
Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγουμε απο το θεμα, δηλαδη τωρα θες να πεις οτι παρανομουμε εμεις οι ιδιωτες, και το ehop η infoquest το πλαισιο και ολοι αυτοι ειναι νομιμοι? Τα meizu που πουλαει το eshop που το βρηκαν το CE? Εφοσον η ιδια η meizu δεν παρεχει πιστοποιητικο καταλληλοτητας και συμμορφωσης βαση των ευρωπαικων οδηγιων....

Εμεις εδω μεσα μονο μια κουβεντα μπορουμε να κανουμε, δεν μπορουμε να επηρρεασουμε το τι θα κανει το τελωνειο και τι αποφασεις θα παρουν, παντως σαν ελλαδα και ΕΕ δεν γνωριζω να εχουμε καποια συμφωνια-συμβαση για εισαγωγη ειδων απο την κινα, απο την αλλη δεν μπορουμε και να διακοψουμε, το 25% της παγκοσμιας παραγωγης βρισκεται εκει και το μεγαλυτερο "παζαρι" ηλεκτρονικων στον κοσμο ειναι στην shenzhen, απο την αλλη βαλε china shipping και ομιλος alibaba στην αθηνα..... τους κοβεις? μπα!

Απλα ενα εξτραδακι στα εσοδα του κρατους (τωρα που εχει αναγκη, ειναι φτωχο) ειναι και τα τελωνεια.

Συγκεκριμενα η infoquest εχει φερει μονο τις global εκδοσεις των συσκευων που εχει βγαλει η xiaomi γιαυτο και τα λιγα μοντελα.Αν δεις review η unboxings τα συγκεκριμενα μοντελα εχουν πισω στο αυτοκολλητο ce ενω οσα ειναι για κινεζικη αγορα εχουν πιστοποιηση των εκει αρχων. Ηταν στην αρχη και ενας τροπος να δεις αν το μοντελο εχει την 800αρα μπαντα. H meizu απο την αλλη ειχε παρει εγκριση για πολλες συσκευες παλιοτερα και ειχε και μια μορφη επισημης εκπροσωπησης στην Ισπανια. Μπορω να σου εγγυηθω 100% γιατι περασε απο τα χερια μου οτι το meizu m2 note αγορασμενο απο public ειχε ce.To τι κανει το eshop οπως και 10αδες αλλα σκρουτζομαγαζα δεν με ενδιαφερει ουτε δουλευω σε αρμοδια αρχη .Τελος και εγω απο κινα ψωνιζω, εχοντας επιγνωση του τι κανω και τι μπορει να πληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλούσα χθες στο 210-3538122 και τελικά το σήκωσε ενας κύριος μου λέει από τι ξεκινάει το tr.number? Του λέω RS μου λέει καλέστε στο 210-3538161! Φυσικά καλώ από χθες (δεν ξέρω πόσες φορές έχω πάρει,έχω χάσει το μέτρημα) και δεν το σηκώνει κανείς! :(

 

Το ...161 ή το ...169(διεύθυνση) δε θα στο σηκώσουν.

 

 

Στα λοιπά συντάσσομαι με τον roid-rage.

Με το που ήρθαν και τα xiaomi ανακάλυψαν τα τελωνεία ότι αγοράζουμε από Κίνα κινητά.Γιατι ότι άλλο περνάει αβέρτα.

Και κάποιοι τώρα ανακάλυψαν ότι οι Πολυεθνικές και οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι ο ίδιος ο νόμος.

Τους βόλευε βέβαια να νομίζουν ότι νομοθετούν άλλοι για να έχουν και το απαιτούμενο συνειδησιακό άλλοθι κάθε φορά που πάσχιζαν να "ευχαριστήσουν" για το ρουσφέτι που τους έγινε.

 

Στο θέμα μας πάντως εμένα και αυτό που πέρασε τελωνείο τελικά δεν πλήρωσα κάτι.Αν το κινητό είναι μικρής αξίας μάλλον δεν πολύψάχνονται.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι πιο προσεκτικός γιατί βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.

Είπα εγώ ότι είναι νόμιμα τα καταστήματα που φέρνουν συσκευές τέτοιες και όχι εμείς;

Όποιος το κάνει παρανομεί. Είτε κατάστημα, είτε ιδιώτης.

Αν δεν έχουν τα meizu π.χ. κάνε μια καταγγελία στη γραμματεία προστασίας καταναλωτή.

Δες εδώ.

Τώρα βέβαια στις περισσότερες χώρες της ΕΕ δεν τηρείται, τις περισσότερες φορές λόγω άγνοιας των υπαλλήλων ή επειδή απλά δεν ασχολούνται.

Γι αυτό αλωνίζουν τα κινέζικα προϊόντα σε όλη την Ευρώπη.

Λέμε όμως για το γράμμα του νόμου και μάλιστα πανευρωπαϊκά. Αν θέλει το τελωνείο μπορεί να αρνηθεί την εισαγωγή του.

 

Σχημα λογου ηταν, μν πιανεσαι απο εκει, δεν εβαλα λογια που δεν ειπες, επισης το CE το τελωνειο το θελει και στα ελευθερα? ή μονο στα εμπορευματικα, γιατι αν το θελει και στα ελευθερα τοτε τα πακετα που ερχονται επρεπε να εχουν ενα σκασμο χαρτουρα να τα συνοδευει, σωστα? Ηθελα να ξερα οι κινεζοι πως τα στελνουν? εμπορευμα? ή δωρακια!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φακούς έχει αγοράσει κανείς από την Κίνα αυτό τον καιρό;Εννοώ flashlights στα οποία έχω μεγάλη... συμπάθεια.Είχα πάρει μερικούς πέρυσι,με τελευταίον τον Οκτώβριο του 16, και πέρασαν με το παλαιό καθεστώς.Τώρα τι να γίνεται άραγε,ξέρει κανείς;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σχημα λογου ηταν, μν πιανεσαι απο εκει, δεν εβαλα λογια που δεν ειπες, επισης το CE το τελωνειο το θελει και στα ελευθερα? ή μονο στα εμπορευματικα, γιατι αν το θελει και στα ελευθερα τοτε τα πακετα που ερχονται επρεπε να εχουν ενα σκασμο χαρτουρα να τα συνοδευει, σωστα? Ηθελα να ξερα οι κινεζοι πως τα στελνουν? εμπορευμα? ή δωρακια!!!

 

Σε ότιδήποτε εισάγεται στην ΕΕ.

Απλά ούτε ασχολείται κανείς στα ΕΛΤΑ, ούτε στο τελωνείο.

Η νόμιμη διαδικασία εισαγωγής κανονικά είναι ταχυδρομείο- τελωνείο (τα πάντα πρέπει να περάσουν από εκεί και γίνεται έλεγχος αν έχει CE, αν έχει ατέλεια, αν πληρώνει φόρο και πόσο και κάμποσα άλλα πράγματα), πίσω στο ταχυδρομείο και αποστολή.

Πάντως είναι πανευρωπαικό φαινόμενο και όχι ελληνική αποκλειστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Φακούς έχει αγοράσει κανείς από την Κίνα αυτό τον καιρό;Εννοώ flashlights στα οποία έχω μεγάλη... συμπάθεια.Είχα πάρει μερικούς πέρυσι,με τελευταίον τον Οκτώβριο του 16, και πέρασαν με το παλαιό καθεστώς.Τώρα τι να γίνεται άραγε,ξέρει κανείς;

Εγώ πήρα έναν από gearbest πριν δύο μήνες και δεν πέρασε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Φακούς έχει αγοράσει κανείς από την Κίνα αυτό τον καιρό;Εννοώ flashlights στα οποία έχω μεγάλη... συμπάθεια.Είχα πάρει μερικούς πέρυσι,με τελευταίον τον Οκτώβριο του 16, και πέρασαν με το παλαιό καθεστώς.Τώρα τι να γίνεται άραγε,ξέρει κανείς;

Από banggood μου ήρθε ένας την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πέρασε. Έκανε $25

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν το έχετε καταλάβει; Μόνο κινητά σταματάνε και κατά προτιμηση xiaomi από τον Δεκέμβριο. Ο νοων νοειτο!

Λόγω info quest γίνεται όλο αυτό. Εμένα με σταμάτησαν xiaomi Router mi3 28 το είχα πάρει με έβαλαν ακόμα 3 ευρώ τελωνείο. 28 λεπτά έμεινε τελωνείο κατάλαβαν φαίνεται ότι δεν είναι κινητό και το έστειλαν αμέσως.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ούτε βίδα από την infoquest..προτιμώ να δώσω αν με πιάσουν παλι ένα 40αρι στο κράτος παρα σε νταβατζη ιδιωτη ολοκληρο το ποσό αγοράς του κινητού.Στηρίζω την ελληνική οικονομία σε αγορές φαγητού,ρούχων κτλ αλλά gadgets θα συνεχίζω να παίρνω από κινα

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν το έχετε καταλάβει; Μόνο κινητά σταματάνε και κατά προτιμηση xiaomi από τον Δεκέμβριο. Ο νοων νοειτο!

 

άρες μάρες κουκουνάρες...μαντεύουν ότι είναι Xiaomi και το σταματάνε μέσα στα εκατοντάδες που παραλαμβάνουν ή μήπως τα ανοίγουν για να δουν αν είναι Xiaomi και "κατά προτίμηση" το σταματούν;

 

Θα μας τρελάνετε μερικοί με τις "οξυδερκείς" συνωμοσιολογικές απλοποιήσεις σας.

 

...άσχετες κουβέντες και αόριστες συζητήσεις δεν βοηθούν καθόλου να βγει συμπέρασμα...το μόνο που έχει νόημα να γράψει κανείς εδώ είναι

- αν μπήκε τελωνείο

- τί προϊόν ήταν

- με ποιό ταχυδρομείο το έστειλαν

- τί χρέωση σας έβγαλαν και ποιά ήταν η αξία αγοράς.

- εφόσον το παραλάβατε πώς είχε δηλωθεί από τον αποστολέα.

 

τα υπόλοιπα είναι απλώς χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να αναφέρω και κάτι χρήσιμο εγώ από τα τελευταία 7 δέματα 6 πέρασαν τελονειο

Ας αναφέρω ποια

 

1. Ένας συναγερμός που έκανε 37 ευρώ το χρέωσαν σαν συναγερμό σπιτιού 100 ευρώ και πλήρωσα 36 ευρώ sg post

 

2. Ένα σκουφάκι 8 ευρώ το χρέωσαν 3 ευρώ και ήταν με chi a post

 

3. Ένα κασκόλ με 12 ευρω και αυτό χρέωσαν 3 ευρώ (swiss post)

 

4. Κόρνα μηχανής 3 ευρώ την χρέωσαν 3 ευρώ china post

 

5. Φακός κινιτου 7 ευρώ το χρέωσαν σαν φωτογραφικό φακό 100 ευρώ με 36 ευρώ τελονειο (δεν το παρέλαβα) (tr post)

 

6. Xiaomi redmi note 3 το χρέωσαν 100 ευρώ κινητό sg post πλήρωσα 36

 

7. Xiaomi redmi note 3 ( πάρθηκε μαζί με το πρώτο) δεν πέρασε τελονειο sg post

Link to comment
Share on other sites

άρες μάρες κουκουνάρες...μαντεύουν ότι είναι Xiaomi και το σταματάνε μέσα στα εκατοντάδες που παραλαμβάνουν ή μήπως τα ανοίγουν για να δουν αν είναι Xiaomi και "κατά προτίμηση" το σταματούν;

 

Θα μας τρελάνετε μερικοί με τις "οξυδερκείς" συνωμοσιολογικές απλοποιήσεις σας.

 

...άσχετες κουβέντες και αόριστες συζητήσεις δεν βοηθούν καθόλου να βγει συμπέρασμα...το μόνο που έχει νόημα να γράψει κανείς εδώ είναι

- αν μπήκε τελωνείο

- τί προϊόν ήταν

- με ποιό ταχυδρομείο το έστειλαν

- τί χρέωση σας έβγαλαν και ποιά ήταν η αξία αγοράς.

- εφόσον το παραλάβατε πώς είχε δηλωθεί από τον αποστολέα.

 

τα υπόλοιπα είναι απλώς χάσιμο χρόνου.

Μάλλον δεν το έπιασες το μήνυμα μου μεγάλε...οκ αστο δεν πειράζει!

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα τελευταια παρατηρω πολλους πωλητες απο Ebay και Aliexpress να στελνουν με Turkey Post.

Τυχαιο και αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω info quest γίνεται όλο αυτό. Εμένα με σταμάτησαν xiaomi Router mi3 28 το είχα πάρει με έβαλαν ακόμα 3 ευρώ τελωνείο. 28 λεπτά έμεινε τελωνείο κατάλαβαν φαίνεται ότι δεν είναι κινητό και το έστειλαν αμέσως.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Σιγά μην κινητοποιήθηκε ξαφνικά ολόκληρος κρατικός μηχανισμός και έγιναν προσλήψεις στα ΕΛΤΑ για την infoquest. Λίγο λογική χρειάζεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι θα πει χρεωνω τρια ευρω??αλλοι γραφουν μπηκε τελωνειο και δεν πλήρωσα τπτ? Δεν καταλαβαίνω τι νομοι ειναι αυτοι??Η θα πληρωσουν ολοι η κανενας!

@egodemis βορεια ελλαδα εισαι??

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι θα πει χρεωνω τρια ευρω??αλλοι γραφουν μπηκε τελωνειο και δεν πλήρωσα τπτ? Δεν καταλαβαίνω τι νομοι ειναι αυτοι??Η θα πληρωσουν ολοι η κανενας!

@egodemis βορεια ελλαδα εισαι??

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Εμένα μπήκε για 28 λεπτά τελωνείο και με χρέωσαν 3 ευρώ για 28 ευρώ προϊόν. Άλλος με κινητό 150 ευρώ δεν χρεώνουν τίποτα. Βγάλε άκρη ένας αχταρμάς όπως είναι μια ζωή η Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κινητοποιήθηκε ξαφνικά ολόκληρος κρατικός μηχανισμός και έγιναν προσλήψεις στα ΕΛΤΑ για την infoquest. Λίγο λογική χρειάζεται.

 

 

Δεν έγινε καμιά πρόσληψη, απλά αυτοί που υπάρχουν κινητοποιηθηκαν. Πρώτα απ'ολα υπάρχει μαρτυρία ότι το παραδέχτηκαν (σβήστηκε ταχυστα). Και δεύτερον κάποιοι μπορεί να ξέρουν όντως, χωρίς συνωμοσιολογιες..

Εμένα προσωπικά περνάνε αέρα όλα πλην κινητών

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κινητοποιήθηκε ξαφνικά ολόκληρος κρατικός μηχανισμός και έγιναν προσλήψεις στα ΕΛΤΑ για την infoquest. Λίγο λογική χρειάζεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Η λογική είναι αυτή που έγραψα. Δεν είναι τυχαίο που μαζί με την info quest ξεκίνησε και το τελωνείο συστηματικά. Ένα είναι αυτο και το άλλο είναι ότι η κυβέρνηση βρήκε ακόμα ένα τρόπο να βγάλει χρήματα και σου λέει να μια εύκολη λύση. Προσωπικά παραγγελνω εδώ και 5 μήνες πράγματα μηδαμινης αξίας και είχα σκεφτεί να παραγγείλω για συγγενή κινητό στα 80 ευρώ αλλά λέω σιγά μην πληρώσω στους μαλακες κερατιάτικα και πήρα μεταχειρισμενο g3 στα 85 ευρώ από Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Λόγω info quest γίνεται όλο αυτό. Εμένα με σταμάτησαν xiaomi Router mi3 28 το είχα πάρει με έβαλαν ακόμα 3 ευρώ τελωνείο. 28 λεπτά έμεινε τελωνείο κατάλαβαν φαίνεται ότι δεν είναι κινητό και το έστειλαν αμέσως.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Επίσημος συνεργάτης είναι η infoquest, όχι αντιπροσωπεία, άρα δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίρνει προμήθεια για οποιαδήποτε συσκευή xiaomi έρχεται στην Ελλάδα =)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...