Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμμετέχω στην συζήτηση και δεν απαντάω μόνο σε σένα αλλά απευθύνομαι προς όλους.

Τροποποίησα το αρχικό μου μήνυμα μια και έπρεπε να βάλω κάποια ακόμα στοιχεία και παραπομπή.

Προσωπικά δεν περιμένω να αλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιοι οργανισμοί είναι πολλοί και καθένας ελέγχεται από ανώτερο όργανο ή Ανεξάρτητη Αρχή, όπως πχ τα ΕΛΤΑ από την ΕΕΤΤ, η ΔΕΗ από το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ο ΗΣΑΠ και ο ΟΑΣΑ από το Υπ. Μεταφορών κλπ.

Τα ΔΣ κάθε δημόσιου οργανισμού αποφασίζουν για την τιμολογιακή τους πολιτική, που ελέγχεται από το αντίστοιχο όργανο.

 

Η απορία σου είναι πολύ γενική και δεν υπάρχει μια και μόνη υπηρεσία η όργανο που να έχει αυτή την αρμοδιότητα. Στην περίπτωση των ΕΛΤΑ, που συζητάμε, θυμίζω την παρέμβαση της ΕΕΤΤ, το 2011, στο θέμα των χρεώσεων που έβαζε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άλλη μια αναδημοσίευση του ανεύθυνου κειμένου σχετικά με την ΑΑΔΕ και τα ΕΛΤΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εσύ έγραψες ότι νάναι υποστηρίζοντας ότι "Η κίνηση των ΕΛΤΑ, μιας ταχυδρομικής εταιρείας, συνιστά παρέμβαση στην τελωνειακή νομοθεσία: Η ΑΑΔΕ αποφάσισε να παρέμβει. Και με εγκύκλιό της να ζητήσει από τα ΕΛΤΑ να ακυρώσουν πάραυτα την επιβολή του «Τέλους Εκτελωνισμού»" και όχι εγώ.

 

Και σου εξήγησα, όσο πιο απλά μπορούσα, ότι η απόφαση των ΕΛΤΑ για την επιβολή του τέλους εκτελωνισμού (15€), που ισχύει από τον ΙΟΥΝ 2017 και όχι τώρα, και στα δέματα με μηδενική διασάφηση, όπως ισχυρίζονται, ΔΕΝ έχει καμία σχέση και ΔΕΝ επηρεάζει την τελωνειακή νομοθεσία.

 

Αντί να παραδεχθείς το λάθος σου, γράφεις άλλα αντ' άλλων ...

 

EDIT

Και επί του πιεστηρίου. Μόλις πριν από λίγα λεπτά, ο συμφορουμίτης Pappous ανάρτησε αυτό το post, στο οποίο αφενός επιβεβαιώνει τη ΜΗ σχέση ΑΑΔΕ και ΕΛΤΑ αφετέρου την απάντηση που έλαβε από την ΑΑΔΕ ότι η εντολή της απευθύνεται στα τελωνεία, στα οποία έχει αρμοδιότητα, και ορίζει ότι οι τελωνειακοί πρέπει να κολλάνε πράσινο αυτοκόλλητο στα δέματα με μηδενική διασάφηση.

 

Φιλε μου η εμμονη σου τεινει να γινει παρεξηγησημη.....

Αν εχεις σχεση εργασιας με ΕΛΤΑ,ΤΕΛΩΝΕΙΟ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΑΔΕ και κατεχεις το θεμα ας μας το γνωστοποιησεις ωστε να κανουμε μοκο,ειδαλως:

Ο τονος της γραφης σου και η βαρυτητα για λεπτομερειες ειναι ανευ ουσιας.

Το κρατος παρεμβαινει ναι η ου στις ΔΕΚΟ;

Ο χρονος θα δειξει,δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου αν παραμεινει το τελος,υπαρχουν και αλλες διαδρομες για αγορες.

ΥΓ Αφου εσυ αποριπτεις τα δημοσιευματα,εμεις γιατι καλοπιστα πρεπει να αποδεχτουμε το post που παραθετεις;...

Edited by HIM
Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνει ως μέτοχος. Όχι ως κράτος.

Με λίγα λόγια δεν εκδίδει κρατικές αποφάσεις.

Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες, εγώ θεωρώ ότι παρεμβαίνει.

Σε κάθε περίπτωση η ΑΑΔΕ δεν επεμβαίνει στα ΕΛΤΑ

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνει ως μέτοχος. Όχι ως κράτος.

Με λίγα λόγια δεν εκδίδει κρατικές αποφάσεις.

Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες, εγώ θεωρώ ότι παρεμβαίνει.

Σε κάθε περίπτωση η ΑΑΔΕ δεν επεμβαίνει στα ΕΛΤΑ

 

Οπως προανεφερες,παρενεβη στους αμεσα υφισταμενους της,τους τελωνιακους...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η εμμονη σου τεινει να γινει παρεξηγησημη.....

Αν εχεις σχεση εργασιας με ΕΛΤΑ,ΤΕΛΩΝΕΙΟ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΑΔΕ και κατεχεις το θεμα ας μας το γνωστοποιησεις ωστε να κανουμε μοκο,ειδαλως:

Ο τονος της γραφης σου και η βαρυτητα για λεπτομερειες ειναι ανευ ουσιας.

Το κρατος παρεμβαινει ναι η ου στις ΔΕΚΟ;

Ο χρονος θα δειξει,δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου αν παραμεινει το τελος,υπαρχουν και αλλες διαδρομες για αγορες.

ΥΓ Αφου εσυ αποριπτεις τα δημοσιευματα,εμεις γιατι καλοπιστα πρεπει να αποδεχτουμε το post που παραθετεις;...

 

Μετά τη επιβεβαίωση, και από άλλους συμφορουμίτες ότι, η ΑΑΔΕ δεν έχει σχέση με τα ΕΛΤΑ, όπως επίμονα συνεχίζεις να υποστηρίζεις, δεν έχει κανένα νόημα η συνέχιση της συζήτησης μαζί σου, πολύ περισσότερο αφού ακολουθείς τη γνωστή πορεία όσων δεν έχουν επιχειρήματα για τις θέσεις τους και δεν αποδέχονται το λάθος τους.

 

Συνέχισε να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα ...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να λες,το υπουργείο Οικονομικών έπαιξε μπάλα για την παύση της ανοησίας των ΕΛΤΑ.

Σου αναγνωριζω πάντως πως είσαι πολύ καλός στο να βαπτίζεις το άσπρο μαύρο!

Εις το επανιδείν.

Edited by HIM
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα με τις καθυστερήσεις για έλεγχο στο τελωνείο, έχει καταντήσει αηδία. Έχω δέματα που κοντεύουν ένα μήνα στο τελωνείο. Και κάποια άλλα που έχουν φύσει Νοέμβρη από Κίνα και το tracking number εδώ και καιρό δεν δείχνει καμία νέα κίνηση. Σε δύο μάλιστα από αυτά έχω κάνει dispute. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ρυθμοί που έχουν μάθει να εργάζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι η αν πραγματικά δεν υπάρχει επαρκές προσωπικό, αλλά κάτι πρέπει να γίνει γιατί πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτό το μπαχαλο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν εξαφανιστεί τα δέματα...

 

Edit: Από 4/12 αποστολή σήμερα εμφανίστηκε στο τοπικό ταχυδρομείο.

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και το 2ο δέμα αξίας 20€ χωρίς "έξοδα" ΕΛΤΑ.:)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και το 2ο δέμα αξίας 20€ χωρίς "έξοδα" ΕΛΤΑ.:)
Γιώργο θυμάσαι πότε είχε φύγει από Κίνα? για να δω αν έχω ελπίδες να παραλάβω κάποτε αυτά που περιμένω από το Νοέμβρη:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θυμάσαι πότε είχε φύγει από Κίνα? για να δω αν έχω ελπίδες να παραλάβω κάποτε αυτά που περιμένω από το Νοέμβρη:)

 

29 Δεκεμβρίου.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θυμάσαι πότε είχε φύγει από Κίνα? για να δω αν έχω ελπίδες να παραλάβω κάποτε αυτά που περιμένω από το Νοέμβρη:)

To θέμα είναι βασικά από πότε έχει κολλήσει στο τελωνείο. Το δικό μου είναι εκεί από 30 Γενάρη χωρίς κανένα status update από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα παρέλαβα δέμα αξίας 12€ από Κίνα. Ήρθε με το πράσινο αυτοκόλλητο. Δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον. Περιμένω ένα δέμα ακόμα, ίδιο αντικείμενο, από τον ίδιο πωλητή, ίδιας αξίας. Τα παρήγγειλα δύο φορές γιατί ξεπερνούσαν την αξία των 22€. Τα παρήγγειλα με διαφορά μιας ημέρας από την αποστολή του πρώτου. Αν μου ζητήσουν ναπληρώσω κάτι στο δεύτερο θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

 

Σήμερα παρέλαβα και το δεύτερο. Πάλι με πράσινο αυτοκόλλητο και πάλι μηδενικά τέλη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Περιμένω δέμα από Σιγκαπούρη. Κόστισε 84 ευρώ και εξαρχής ήμουν οκ τα πληρώσω τέλη αφού η φθηνότερη τιμή από οπουδήποτε στην ΕΕ ήταν 150 ευρώ.

Το δέρμα έφτασε Ελλάδα το tracking των ΕΛΤΑ έβγαλε το μήνυμα ότι θα περάσει τελωνείο και περίμενα το μήνυμα για να στείλω τιμολόγιο. Και αντί για αυτό ένα 24ωρο μετά βλέπω ότι το δέρμα βγήκε από το τελωνείο και έχει φτάσει στο ΚΔ Αττικής.

Αναρωτιέμαι αν μπορούν να το ανοίξουν και να επιβάλουν φπα χωρίς να ζητήσουν καν τιμολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Περιμένω δέμα από Σιγκαπούρη. Κόστισε 84 ευρώ και εξαρχής ήμουν οκ τα πληρώσω τέλη αφού η φθηνότερη τιμή από οπουδήποτε στην ΕΕ ήταν 150 ευρώ.

Το δέρμα έφτασε Ελλάδα το tracking των ΕΛΤΑ έβγαλε το μήνυμα ότι θα περάσει τελωνείο και περίμενα το μήνυμα για να στείλω τιμολόγιο. Και αντί για αυτό ένα 24ωρο μετά βλέπω ότι το δέρμα βγήκε από το τελωνείο και έχει φτάσει στο ΚΔ Αττικής.

Αναρωτιέμαι αν μπορούν να το ανοίξουν και να επιβάλουν φπα χωρίς να ζητήσουν καν τιμολόγιο.

 

 

Το πιθανότερο είναι ότι το δέμα σου (και όχι το δέρμα) πέρασε από το τελωνείο χωρίς χρεώσεις και αυτό οφείλεται, μάλλον, στη γενική αναμπουμπούλα μετά τα όσα συνέβησαν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν το έλεγξαν οπότε δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Άμα πέρασε πέρασε φίλε μου!!Δε νομίζω να σε χρεώσουν κάτι επιπλέον, ήσουνα και τυχερός!
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω κατι απο Αμερικη για το οποιο πληρωσα συνολο 160 δολλαρια και εχω και την αποδειξη αν μου ζητηθει ποσο θα πληρωσω τελεωνειο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω κατι απο Αμερικη για το οποιο πληρωσα συνολο 160 δολλαρια και εχω και την αποδειξη αν μου ζητηθει ποσο θα πληρωσω τελεωνειο?

 

Εάν έρχεται με ταχυδρομείο, ΦΠΑ 24% στην αξία με τα μεταφορικά, δασμό 2% περίπου και τέλος ΕΛΤΑ 20€

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Περιμένω δέμα από Σιγκαπούρη. Κόστισε 84 ευρώ και εξαρχής ήμουν οκ τα πληρώσω τέλη αφού η φθηνότερη τιμή από οπουδήποτε στην ΕΕ ήταν 150 ευρώ.

Το δέρμα έφτασε Ελλάδα το tracking των ΕΛΤΑ έβγαλε το μήνυμα ότι θα περάσει τελωνείο και περίμενα το μήνυμα για να στείλω τιμολόγιο. Και αντί για αυτό ένα 24ωρο μετά βλέπω ότι το δέρμα βγήκε από το τελωνείο και έχει φτάσει στο ΚΔ Αττικής.

Αναρωτιέμαι αν μπορούν να το ανοίξουν και να επιβάλουν φπα χωρίς να ζητήσουν καν τιμολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Επειδή τα δέματα συνοδεύονται από το τιμολόγιο, νομίζω ότι έχει επιβληθεί ο φόρος τον οποίο θα σε καλέσουνε να πληρώσεις κατά την παραλαβή.

Ποτέ δεν σε καλούν να πας τιμολόγιο εσύ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα δέματα συνοδεύονται από το τιμολόγιο, νομίζω ότι έχει επιβληθεί ο φόρος τον οποίο θα σε καλέσουνε να πληρώσεις κατά την παραλαβή.

Ποτέ δεν σε καλούν να πας τιμολόγιο εσύ.

 

Τα δέματα έχουν αυτοκόλλητο στο οποίο αναγάφεται η περιγραφή του περιεχομένου και η δηλωμένη αξία του από τον πωλητή.

Απόδειξη και σπανίως τιμολόγιο βάζει ο Κινέζος μέσα, αλλά δεν ανοίγει το δέμα ο τελωνειακός για να το δει και να διαπιστώσει την αξία. Ζητάει απόδειξη κάρτας ή Paypal για να δει το πραγματικό ποσό που πληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν να μου ζητήσουν PayPal, αυτό περιμένα και δεν έγινε.

Εκτός αν είχε δηλώσει ο Κινέζος την πραγματική αξία που δεν το πιστεύω.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν να μου ζητήσουν PayPal, αυτό περιμένα και δεν έγινε.

Εκτός αν είχε δηλώσει ο Κινέζος την πραγματική αξία που δεν το πιστεύω.

 

 

Αυτό που συνεάβαινε στο παρλθόν δεν έχει σχέση με αυτό που συμβαίνει αυτή την περίοδο και, συγκεκριμένα, για το περιστατικό που συζητάμε. Μετά την ιστορία με τη χρέωση των 15€ από τα ΕΛΤΑ (3/2/20) σταμάτησε, για 1-2 βδομάδες, η συνηθισμένη διαδικασία, δόθηκε λύση στο πρόβλημα και διώχνουν δέματα για να αδειάσουν οι αποθήκες.

 

Αυτή είναι η αιτία, κατά την άποψή μου, που το συγκεκριμένο δέμα πέρασε χωρίς να ζητήσουν απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω κατι απο Αμερικη για το οποιο πληρωσα συνολο 160 δολλαρια και εχω και την αποδειξη αν μου ζητηθει ποσο θα πληρωσω τελεωνειο?

 

160 δολάρια είναι 148 ευρώ.

Άρα θα πληρώσεις 24% Φ.Π.Α. και 15 ευρώ στα ΕΛΤΑ.

Δασμό δεν θα πληρώσεις γιατί είσαι κάτω από 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...