Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

θα ήθελα μια επιβεβαίωση για να μην την πατήσω

 

Θέλω να παραγγείλω κάποια δώρα amazon.uk μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι όταν αναφέρουν Fulfilled by Amazon

 

θα έρθουν από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή σε ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία και δασμούς?

 

Ευχαριστώ

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως απο πολλά μικροπραγματάκια από eBay (κίνα συνήθως) μέχρι android TV box, (πάντα μέσω ΕΛΤΑ) ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει κάτσει να πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού. Μόνο μεγάλες καθυστερήσεις σε κάποιες περιπτώσεις
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως απο πολλά μικροπραγματάκια από eBay (κίνα συνήθως) μέχρι android TV box, (πάντα μέσω ΕΛΤΑ) ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει κάτσει να πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού. Μόνο μεγάλες καθυστερήσεις σε κάποιες περιπτώσεις

Τυχερος..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως απο πολλά μικροπραγματάκια από eBay (κίνα συνήθως) μέχρι android TV box, (πάντα μέσω ΕΛΤΑ) ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει κάτσει να πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού. Μόνο μεγάλες καθυστερήσεις σε κάποιες περιπτώσεις

 

εγω ακομα περιμενω απο το aliexpress και δεν εχουνε ερθει. εχει περασει 1,5 μηνας , γενικα υπερ αργει το ταχυδρομειο , καμια σχεση οπως περυσι πριν το καλοκαιρι που ερχοντουσαν στην ωρα τους τωρα υπερ αργει μπορει να φαει απο 2-3 μηνες να ερθει αυτο βλεπω.

παντως ενας γνωστος μου λεει να παραγγελνω απο ebay απο Αγγλια νομιζω και του ερχονται μεσα σε 10-15 ημερες το μεγιστο. Αλλα γενικα ειναι πιο ακρο το ebay σε καποια προιοντα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.βλεπω στο elta.gr ότι το αντικείμενα των οποίων η εισαγωγή υπόκειται σε περιορισμούς. Τι γίνεται τώρα; Το προϊόν είναι βολβοι λουλουδιών. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο τελωνείου για διευκρινήσεις ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.βλεπω στο elta.gr ότι το αντικείμενα των οποίων η εισαγωγή υπόκειται σε περιορισμούς. Τι γίνεται τώρα; Το προϊόν είναι βολβοι λουλουδιών. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο τελωνείου για διευκρινήσεις ;

Χωρις να θελω να αστειευτω........σοβαρα το ρωτας αυτο τωρα?:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αυτήν την μέθοδο αποστολής; NLRAMBHK και trucking namber RU....... NL, αποφεύγω το τελωνείο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως ξέρει κανείς αυτήν την μέθοδο αποστολής; NLRAMBHK και trucking namber RU....... NL, αποφεύγω το τελωνείο;

 

Αγορά από gearbest

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό και να πάρω κάτι από Κίνα αλλά ήρθε η ώρα, μια γενική ενημέρωση για το τι παίζει τώρα με το τελωνείο; έχω μείνει κανα χρόνο πίσω όταν φορτώναν 3ευρα κι εκεί που δεν έπρεπε, που έμενε το δέμα 1,5-2 μήνες μέσα στο τελωνείο, που κάνανε ότι να 'ναι χρεώσεις κλπ. Ισχύουν τα ίδια αυτή τη στιγμή; ...για φθηνά ψιλολόγια ενδιαφέρομαι που δεν θα 'πρεπε καν να μπούνε τελωνείο κανονικά, πρέπει να προσέξω κάποιον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό και να πάρω κάτι από Κίνα αλλά ήρθε η ώρα, μια γενική ενημέρωση για το τι παίζει τώρα με το τελωνείο; έχω μείνει κανα χρόνο πίσω όταν φορτώναν 3ευρα κι εκεί που δεν έπρεπε, που έμενε το δέμα 1,5-2 μήνες μέσα στο τελωνείο, που κάνανε ότι να 'ναι χρεώσεις κλπ. Ισχύουν τα ίδια αυτή τη στιγμή; ...για φθηνά ψιλολόγια ενδιαφέρομαι που δεν θα 'πρεπε καν να μπούνε τελωνείο κανονικά, πρέπει να προσέξω κάποιον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής;

Διαβασε το νημα λιγες σελιδες πιο πισω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς τι παίζει με εταιρείες τύπου myus ή eshopwedrop όπου μπορείς να παραγγείλεις από αμερική και να έχει πιο φτηνό shipping;

έχει ακούσει κανείς τίποτα reviews για τις υπηρεσίες αυτές;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

υ.γ. ελπίζω να είμαι σε σωστό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό και να πάρω κάτι από Κίνα αλλά ήρθε η ώρα, μια γενική ενημέρωση για το τι παίζει τώρα με το τελωνείο; έχω μείνει κανα χρόνο πίσω όταν φορτώναν 3ευρα κι εκεί που δεν έπρεπε, που έμενε το δέμα 1,5-2 μήνες μέσα στο τελωνείο, που κάνανε ότι να 'ναι χρεώσεις κλπ. Ισχύουν τα ίδια αυτή τη στιγμή; ...για φθηνά ψιλολόγια ενδιαφέρομαι που δεν θα 'πρεπε καν να μπούνε τελωνείο κανονικά, πρέπει να προσέξω κάποιον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής;

 

To 3εύρω δεν ισχύει πλέον... Για οτιδήποτε κάτω από 22 ευρώ συνολικά, δεν πληρώνεις κάτι, ακόμα και να μπει τελωνείο... Όσον αφορά τους χρόνους δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα... Ακόμα και να μπει τελωνείο υπολόγισε καμιά 10-15 μέρες από τότε που θα φανεί Ελλάδα... Αυτά από προσωπική εμπειρία τον τελευταίο καιρό, αν και όπως καταλαβαίνεις όσον αφορά τους χρόνους όλα είναι σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

17Bqw057Q-mvoxznDBvtUpKZJViuHh5rJfbdfFSvglyApJD-r76UBejSAXysLfckq1OdC22jtszqclRw1g902T7LzKQcw3bkl91mLzJzJEREtto4_W0k1u2BoGLzk_XF5SEQsEpHXH3LpFS21UIrgi7JgB5u1_NdY5njkulx7Es1dlbV61DflE1ws0ckLyPOGgrWnfOysWQlPDPNtX_cIO_sWoGwQujiO1cGZIluCcTIC7S_88Ho2Q22BB-dIrcJ81LOE0Z1o17tBLbek96FfrbnJTEG3Cd32nlradyrQNysKxZM57TZITMEXsX_vfPcCIenN0lPJAIr3cRiaT-HgZ4CxQizN2r7LuAeVGPV6E9hfavDZDWO4uKxYVtVKbFMTiDt5Uf3xCIHAX48ZZfctaRfGxFL7XeaXxEpygrbyIyWADBy6_7Lbf2Hu2cqpyqNoXnh8efOe3oJmGYqpG59CYsJd465t0FhPu07EUUNJp6LE6mqVgsibUTl6Th_6_vSmF14mw6bOxROR4roJMCjPc1VubfEj3jw0hleUESJoKZPn2cRVSClurPQt-ONM_xXrBQKFbtWCfvbohEoZeuiMl4WNCWlOIZuRP66M9E3er_4SVuyMp0693RKrX5VlumIvydYL_zrDXvADMfxkKT0Zn6spXs0SNV5INBI05Da7Qn2TRebNb_Tg2tQ5P0zpzR_VqrPwVcWnoe0uHpFg2gEGLOp3A=w1080-h2160-no

 

Πως τα βλέπετε τα πράγματα;; Ειναι απο aliexpress Κίνα μεσω του zipy.gr.

Το πακέτο είναι στα 170 ευρώ περίπου....

 

Τελικά μου εβαλαν 59 ευρώ τελωνείο....

 

Το μότο τους εκεί στο zipy είναι "eBay στα Ελληνικά. Απλές αγορές χωρίς δασμούς."......... μάλιστα! :!:

 

Τωρα θα δουμε αν θα μου επιστρέψουν τα 60 ευρώ του τελωνίου ....

 

Κρατα μας ενημερους!

 

Για την ιστορία. Το πακέτο ήρθε μέσα σε 10 μερες μαζι με την καθυστέρηση στο τελώνιο μέσο Σουηδίας. Τα λεφτα του τελωνίου τα πηρα πίσω μεσα σε 10 μερες.

Οπότε αν και γενικα ηταν λιγο πιο ακριβο το zιpy.gr άξιζε τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο να μην στα έδιναν, με μια ματιά που έριξα σε κάτι τηλέφωνα από Ali ήταν, 70-80€ πιο ακριβά. Οπότε δεν βλέπω κάποιο όφελος αν ψωνίσω από ζιπι, καλύτερα κατευθείαν από Ali πιο φθηνά θα μου έρθει.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το κόσμο.

 

Ερώτηση: ξέρει κανένας αντίστοιχο μαγαζί με τα κινέζικα για αγορά από Αμερική (συγκεκριμένα 1+7pro).

 

Η αν δεν υπάρχει: ξέρει κανένας αν άνθρωπος δικός μου, παιδικός φίλος το στείλει από εκεί αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να γλυτώσουμε τελωνεία κτλ? Οκ θα το σημαδέψει σαν δώρο-και θα έχει τα στοιχεία του και το όνομα του αλλά φτάνει αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

* Ποια η διαφορά Priority Direct με την EU Priority Line στο Bangood?

Ως τώρα αυτές που δεν περνάνε τελωνείο δεν είναι από το priority direct mail ?

Ποια πρέπει να επιλέξω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα

 

θέλω μία μικρή διευκρίνιση:

 

παραγγελία από aliexpress μέσω Singapore post ένα μικρό mod για ηλεκτρονικό τσιγάρο αξίας 25 ευρώ το πιάσανε στο τελωνείο και μου επιβάλλουν τελη εκτελωνισμου 21 ευρώ έξτρα

τι μπορώ να κάνω?

 

ps μου ειχανε στειλει mail να τους στειλω την αποδειξη αγορας, πραγμα που εκανα

Link to comment
Share on other sites

Ότι περνάει τα 22 ευρώ φορολογείται με 24% .

Τώρα πιά έχεις δύο επιλογές

α) να πληρώασεις τα 21 ευρώ. ( είναι 6 ευρώ ο εκτελωνισμος και 15 κρατάνε τα ΕλΤΑ)

β) Να το στείλεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω μια οθονη απο κινητο με 18 ευρω και απο ελτα βλεπω αυτο πρεπει να κανω κατι ?

 

20/5/2019, 16:00:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω μια οθονη απο κινητο με 18 ευρω και απο ελτα βλεπω αυτο πρεπει να κανω κατι ?

 

20/5/2019, 16:00:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Εμένα είναι από 15/05...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...