Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι ρε συ...αλλα ειναι απο τη δευτερα εδω και μενει ακινητο...με ολλανδικο ερχεται και λογικα θα μπει και θα την φαω τη σφαλιαρα...απο λαθος του gb...αλλα θα τους πρηξω να μου τα γυρισουν πισω

 

Αδερφέ μου έχω παρήγγειλα από gb eu priority με έστειλαν με dhl paket δεν πλήρωσα τελωνείο και εχθές ήρθε σήμερα παραλαμβάνω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Χθες μου έτυχε κάτι πολύ περίεργο. Ενώ είχα παραγγείλει πρόσφατα 3-4 φορές κάτι ρούχα από Αμερική ποτέ δεν είχαν περάσει τελωνείο... Στην τελευταία παραγγελία που ήρθε χθες μου είπαν από τα ΕΛΤΑ ότι λόγω τελωνείου πρέπει να πληρώσω συν 25 ευρώ περίπου (24% ΦΠΑ και δασμούς)..

 

Τι μπορεί να συνέβη?? Μπορώ να απευθυνθώ κάπου ή όχι????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Χθες μου έτυχε κάτι πολύ περίεργο. Ενώ είχα παραγγείλει πρόσφατα 3-4 φορές κάτι ρούχα από Αμερική ποτέ δεν είχαν περάσει τελωνείο... Στην τελευταία παραγγελία που ήρθε χθες μου είπαν από τα ΕΛΤΑ ότι λόγω τελωνείου πρέπει να πληρώσω συν 25 ευρώ περίπου (24% ΦΠΑ και δασμούς)..

 

Τι μπορεί να συνέβη?? Μπορώ να απευθυνθώ κάπου ή όχι????

 

Τα πληρώνεις η τα στέλνεις πίσω

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άλλαξε είναι ότι να τελεωνεία πλέον ελέγχουν πλέον αυστηρά κάθε εμπορική παραγγελία πάνω από 22 ευρώ

Η εποχή του δωρεάν τελωνείου έχει τελειώσει εδώ και λίγους μήνες

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μιλάμε τώρα ότι όλες οι παραγγελίες έχουν γίνει μέσα στο 2018 και η προτελευταία αρχές Μαϊου χωρίς δασμούς από τελωνείο.. Η τελευταία που χρεώθηκε κιόλας έγινε τέλη Μαϊου... Αυτό είναι το ανεξήγητο.. Σημειωτέον ότι το δέμα πάει από Αμερική, Γερμανία και από εκεί έρχεται Ελλάδα. Από το αεροδρόμιο Φρανκφούρτης συγκεκριμένα στέλνεται μέσω dhl..

 

Αποστολές από Αγγλία σε Ελλάδα ισχύει το ίδιο???

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ...αλλα ειναι απο τη δευτερα εδω και μενει ακινητο...με ολλανδικο ερχεται και λογικα θα μπει και θα την φαω τη σφαλιαρα...απο λαθος του gb...αλλα θα τους πρηξω να μου τα γυρισουν πισω
Και μένα μια από τα ίδια για παραγγελία από lightinthebox από Δευτέρα που έφτασε τίποτα....

 

Υπομονή...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μιλάμε τώρα ότι όλες οι παραγγελίες έχουν γίνει μέσα στο 2018 και η προτελευταία αρχές Μαϊου χωρίς δασμούς από τελωνείο.. Η τελευταία που χρεώθηκε κιόλας έγινε τέλη Μαϊου... Αυτό είναι το ανεξήγητο.. Σημειωτέον ότι το δέμα πάει από Αμερική, Γερμανία και από εκεί έρχεται Ελλάδα. Από το αεροδρόμιο Φρανκφούρτης συγκεκριμένα στέλνεται μέσω dhl..

 

Αποστολές από Αγγλία σε Ελλάδα ισχύει το ίδιο???

 

Υπάρχει μια παροιμία που λέει "πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση αλλά μια φορά σπάει".

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας για τις αποστολές από Αγγλία, κάθε πωλητής έχει τον δικό του τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μιλάμε τώρα ότι όλες οι παραγγελίες έχουν γίνει μέσα στο 2018 και η προτελευταία αρχές Μαϊου χωρίς δασμούς από τελωνείο.. Η τελευταία που χρεώθηκε κιόλας έγινε τέλη Μαϊου... Αυτό είναι το ανεξήγητο.. Σημειωτέον ότι το δέμα πάει από Αμερική, Γερμανία και από εκεί έρχεται Ελλάδα. Από το αεροδρόμιο Φρανκφούρτης συγκεκριμένα στέλνεται μέσω dhl..

 

Αποστολές από Αγγλία σε Ελλάδα ισχύει το ίδιο???

Φορολογούνται όσα προϊόντα προέρχονται από χώρες εκτός Ε.Ε. , το ότι πέρασε από Φρανκφούρτη δεν τα βαπτίζει Ευρωπαϊκά. Αντικείμενα αξίας μαζί με τα ταχυδρομικά κάτω από 22 ευρώ δεν φορολογούνται. Για αυτό τον λόγο τυχαία , κάποια αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας μπορεί να περάσουν αφορολόγητα. Αλλά αυτό δεν είναι πιά ο κανόνας.

H Αγγλία για λίγο καιρό θα είναι ακόμα στην Ε.Ε. άρα δεν υπάρχουν δασμοί,

Αυτό ισχύει αν ταχυδρομούνται από Αγγλία και όχι από Κίνα π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για αγορα 750 ευρω (μεσα και μεταφορικα) τι πληρωνω;Τωρα σταλθηκε απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενος :p

Λοιπόν το πακέτο ήρθε και πήγε τελωνείο όπως βέβαια το περίμενα.Το κακό είναι ότι αυτοί θεωρούν ότι κάνει πάνω από 1000 ευρώ δεν ξέρω πώς έβγαλαν τέτοιο συμπέρασμα και μου ζήτησαν εξουσιοδότηση . Εγώ τους έστειλα την εξουσιοδότηση αλλά και την απόδειξη του PayPal.Εχει κάνεις εμπειρία αν θα τη δεχτούν ή θα βάλουν αυτοί ότι τους κατέβει στο κεφαλι;Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ότι υποχρεούμε αλλά όχι ότι αυτοί θέλουν.

EDIT Το βρήκα.Στη τιμή μέσα βάζουν και την ασφάλεια. Ωραία κομπίνα για περισσότερα εσοδα

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πακέτο ήρθε και πήγε τελωνείο όπως βέβαια το περίμενα.Το κακό είναι ότι αυτοί θεωρούν ότι κάνει πάνω από 1000 ευρώ δεν ξέρω πώς έβγαλαν τέτοιο συμπέρασμα και μου ζήτησαν εξουσιοδότηση . Εγώ τους έστειλα την εξουσιοδότηση αλλά και την απόδειξη του PayPal.Εχει κάνεις εμπειρία αν θα τη δεχτούν ή θα βάλουν αυτοί ότι τους κατέβει στο κεφαλι;Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ότι υποχρεούμε αλλά όχι ότι αυτοί θέλουν.

EDIT Το βρήκα.Στη τιμή μέσα βάζουν και την ασφάλεια. Ωραία κομπίνα για περισσότερα εσοδα

Ποια ασφάλεια?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν ασφαλίστηκε το πακέτο για πάνω από 1000 ευρώ ενώ πλήρωσες 750 , σε αυτήν την περίπτωση την κομπίνα την έκανε ο αποστολέας και όχι το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πακέτο ήρθε και πήγε τελωνείο όπως βέβαια το περίμενα.Το κακό είναι ότι αυτοί θεωρούν ότι κάνει πάνω από 1000 ευρώ δεν ξέρω πώς έβγαλαν τέτοιο συμπέρασμα και μου ζήτησαν εξουσιοδότηση . Εγώ τους έστειλα την εξουσιοδότηση αλλά και την απόδειξη του PayPal.Εχει κάνεις εμπειρία αν θα τη δεχτούν ή θα βάλουν αυτοί ότι τους κατέβει στο κεφαλι;Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ότι υποχρεούμε αλλά όχι ότι αυτοί θέλουν.

EDIT Το βρήκα.Στη τιμή μέσα βάζουν και την ασφάλεια. Ωραία κομπίνα για περισσότερα εσοδα

 

Το έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι, η αξία CIF, στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα, ισούται με κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι, η αξία CIF, στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα, ισούται με κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια.
Έτσι ακριβώς.

C.I.F. = "Cost, Insurance and Freight"

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε για στατιστική αξία δέματος .Τα ελτα σαν αξια δεματος υπολογιζουν το αθροισμα τιμης μεταφορικων και την ασφαλεια που πληρώνει ο αποστολέας. Το θέμα είναι ότι εγώ θα έκανα την αγορά έτσι και αλλιώς .

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι, η αξία CIF, στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα, ισούται με κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια.

Δεν το ηξερα φιλε μου.Ειναι η δευτερη φορα που παραγγελνω εκτος εε και γνωριζα οτι μονο η αξια και τα μεταφορικα υπολογιζονται.Τωρα ομως εμαθα :p

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αντε θελω βοηθεια παλι αφου οπως εγραψα δεν εξασκω το χομπι αγορας εκτος εε.Εστειλα με μαιλ την εξουσιοδοτηση χθες.Υπαρχει εκτιμωμενος χρονος για να γινει ο εκτελωνισμος ή ειναι οπως κατσει;

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που δινετε σε ενα ασχετο

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αν έστειλες και την απόδειξη του paypal ή της κάρτας σου, θα εκτελωνιστεί τις επόμενες μέρες και θα δεις την πρόοδο στο site των ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αν έστειλες και την απόδειξη του paypal ή της κάρτας σου, θα εκτελωνιστεί τις επόμενες μέρες και θα δεις την πρόοδο στο site των ΕΛΤΑ.

Έστειλα και την απόδειξη του PayPal.Ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έστειλες και την απόδειξη του paypal ή της κάρτας σου, θα εκτελωνιστεί τις επόμενες μέρες και θα δεις την πρόοδο στο site των ΕΛΤΑ.

Έστειλα και την απόδειξη του PayPal.Ευχαριστω

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια δέμα που έφυγε από gearbest για Βέλγιο στις 22-05 στο track φαίνεται ότι 26-05 έφτασε στο αεροδρόμιο και από τότε τίποτα.... Είναι λογικό? Άλλος εμπειρία από αποστολή από belgium?
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα αυτό

In transit

Belgium

Greece

2018-05-22 05:20:40 Item is announced / bpost received the information

 

Destination: Greece

Origin: Belgium Query takes : 1373 MS

Item is announced / bpost received the information

 

2018-05-22 05:20:40

First vessel Query takes : 1316 MS

Parcel arrived at the airport.

 

2018-05-26 00:00:36

Departed Hongkong Sorting Centre.

 

2018-05-23 00:00:55

Arrived at Hongkong Sorting Centre.

 

2018-05-22 14:00:00

Sent to HongKong Sorting Centre.

 

2018-05-22 11:00:00

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Παρήγγειλα από BG, ένα πραγματάκι της πλάκας αξίας γύρω στα 10 δολ. με τον κλασσικό τρόπο registered δηλαδή,και έφτασε στις 16/6 στο αεροδρόμιο,αλλά κόλλησε εκεί.

Από την πείρα που υπάρχει τις τελευταίες ημέρες,πόσο χρόνο κάνει να ξεκολλήσει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δεν λέει πουθενά ότι έφτασε Ελλάδα. ..ούτε στο Βέλγιο δεν έχει πάει
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως τους παιδευω τους τελωνειακους :p Με εμαιλ με ρωτησαν τι ειναι το περιεχομενο του δεματος.Ειτε το σκαναραν ειτε το ανοιξαν και δεν εβγαλαν ακρη προφανως.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...