Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει απαντηση στα ερωτηματα σου, εγω εχω που περιμενω 35 μερες προς το παρον.. Μεθοδος η απλη.

 

Ευχαριστω,σε κάθε περίπτωση απ ότι καταλαβαίνω ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται!

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Για πόση αναμονή μιλάμε; Ποια μέθοδο επιλέγουμε πάντως για να έχουμε λιγότερες πιθανότητες τελωνείου;

 

Σε αυτό το νήμα εδώ μπορείς να λάβεις περισσότερες απαντήσεις, καθότι είναι το σωστό νήμα στο δικό σου ερώτημα :wink:

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! εστω και ετσι. 6 μηνες νωριτερα εκανα την παραγγελεια! :lol:

2 λυσεις υπαρχουν κατ εμε, ή μιλας με το καταστημα-πωλητη αν δεχτει αν το επιστραφει και να το ξαναστειλει με καποιο αλλον τροπο, ή πας για αναδασμολογηση. δεν το χωραει το μυαλο μου να πληρωσω 400% φορο για κατι. τα χρωσταω σε κανενα κερατα? :mad: :mad:

φυσικα εξαρταται ποσο στοιχιζει, και ποσο γρηγορα το θελεις, αλλα αν δεν βιαζεσαι, απλα περιμενεις..

 

 

 

Μιας και το συζητούσαμε, πακετάκι των 17 ευρώ το τσάκωσαν για εκτελωνισμό, σαφέστατα θα κάνω αίτηση αναδασμολόγησης αν χρεώσουν οτιδήποτε αν και ξέρω πως θα το παραλάβω τα χριστούγεννα του 18 με τους στόκους που έχουμε μπλέξει.

10/10/2017, 00:09:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

8/10/2017, 04:36:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/10/2017, 10:58:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/9/2017, 16:29:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητούσαμε, πακετάκι των 17 ευρώ το τσάκωσαν για εκτελωνισμό, σαφέστατα θα κάνω αίτηση αναδασμολόγησης αν χρεώσουν οτιδήποτε αν και ξέρω πως θα το παραλάβω τα χριστούγεννα του 18 με τους στόκους που έχουμε μπλέξει.

10/10/2017, 00:09:00Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

8/10/2017, 04:36:50ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/10/2017, 10:58:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/9/2017, 16:29:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

με τι μεθοδο αποστολης,απλο η απλο συστημενο?

Βλακεια ρωτησα,αφου εχεις τρακινγκ συστημενο ειναι!

 

Εγω σε τετοιας αξιας δεν το παιρνω συστημενο,δεν αξιζει νομιζω

Link to comment
Share on other sites

με τι μεθοδο αποστολης,απλο η απλο συστημενο?

 

Συστημένο με CN, 16ευρώ+1 ευρώ έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Συστημένο με CN, 16ευρώ+1 ευρώ έξοδα αποστολής.
για τετοιας αξιας καλυτερα απλο οχι συστημενο.Συνηθως ετσι περνανε χωρις τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

για τετοιας αξιας καλυτερα απλο οχι συστημενο.Συνηθως ετσι περνανε χωρις τελωνειο

 

Το ξέρω αλλά το ali δε στέλνει πλέον σχεδόν τίποτα χωρίς tracking.

Το θέμα μου δεν είναι ότι μπήκε κάτι τελωνείο αλλά το πόσο ότι να ναι είναι οι άνθρωποι και σταμάτησαν κάτι τέτοιας αξίας. Βέβαια εδώ έχουν σταματήσει και tempered glass του ενός ευρώ σε άλλους αλλά συζήτηση να γίνεται.

Απλά αν βάλουν χρέωση έστω και 1 ευρώ και δε περάσει ελεύθερο πάει για αναδασμολόγηση και καλή πρωτοχρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά το ali δε στέλνει πλέον σχεδόν τίποτα χωρίς tracking.

Το θέμα μου δεν είναι ότι μπήκε κάτι τελωνείο αλλά το πόσο ότι να ναι είναι οι άνθρωποι και σταμάτησαν κάτι τέτοιας αξίας. Βέβαια εδώ έχουν σταματήσει και tempered glass του ενός ευρώ σε άλλους αλλά συζήτηση να γίνεται.

Απλά αν βάλουν χρέωση έστω και 1 ευρώ και δε περάσει ελεύθερο πάει για αναδασμολόγηση και καλή πρωτοχρονιά.

 

Σωστός ο φίλος μην αφήνετε τα λαμόγια να κάνουν ότι θέλουν αναδοσμολογηση να πήξει ο κ@λος τους

Link to comment
Share on other sites

Και καλο θα ηταν καποια στιγμη καποιος που εχει την ευχερεια να παει απο εκει να το (επανα)εκτελωνισει να γλιτωσει χρονο, να δουν και οτι υπαρχει ενδιαφερον. Τωρα θα μου πεις εσυ θα πηγαινες; αμα μου ερθει να πληρωσω 30€ για κατι που κανει πχ 16€ (δηλαδη δεν ειναι 1€ ωστε να μη με απασχολει η τυχη του) ναι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα θα είναι σε λίγο καιρό που περιμένω κάτι πραγματικής αξίας 40 ευρώ που εγω όμως αγόρασα μόνο 2 δολάρια σε flash sale λίγων λεπτών.

Με βλέπω να τρέχω αρκετές φορές για επαναεκτελωνισμό πλέον αφού έκανα την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα η ατέλεια για δέματα κάτω των 22 ευρώ?

κοιτούσα αυτο και κατάλαβα οτι απο 0-150€ cif έχει ταρίφα 15 ευρώ?

Τι έχω καταλάβει λάθος ?

 

EDIT

και απαντάω μόνος μου

απο το site των ΕΛΤΑ

 

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αντικείμενο από αλι αξίας 25.90 και μου ήρθε ειδοποίηση από ελτα για τέλη εκτελωνιστή 15 και ΦΠΑ 7.20! Μας δουλεύουν; Τι μπορώ να κάνω ακριβώς;
Link to comment
Share on other sites

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

[/i]

 

περιμενω μια καμερα που την εχω παρει 150,50Ε... :( :(

Αγόρασα αντικείμενο από αλι αξίας 25.90 και μου ήρθε ειδοποίηση από ελτα για τέλη εκτελωνιστή 15 και ΦΠΑ 7.20! Μας δουλεύουν; Τι μπορώ να κάνω ακριβώς;

 

αιτηση για αναδασμολογηση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αντικείμενο από αλι αξίας 25.90 και μου ήρθε ειδοποίηση από ελτα για τέλη εκτελωνιστή 15 και ΦΠΑ 7.20! Μας δουλεύουν; Τι μπορώ να κάνω ακριβώς;

 

Τίποτα.

Αυτά είναι τα κόστη.

1 ευρώ είναι η διαφορά στο ΦΠΑ που θα έπρεπε να ήταν 6.20 αντί για 7.20.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το παραπάνω μήνυμα:

..και απαντάω μόνος μου

απο το site των ΕΛΤΑ

 

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Δεν θα πρέπει να πληρώσει το 15€, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

να κερδισει τι ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγόρασα αντικείμενο από αλι αξίας 25.90 και μου ήρθε ειδοποίηση από ελτα για τέλη εκτελωνιστή 15 και ΦΠΑ 7.20! Μας δουλεύουν; Τι μπορώ να κάνω ακριβώς;

αιτηση για αναδασμολογηση..

 

αιτηση για αναδασμολογηση..

 

να κερδισει τι ??

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την ιστορία μου.Δέμα αξίας 20 ευρω,το χρεωσαν στο τελωνειο 15+7.2.

Πάω σήμερα στα ελτά και μου λένε ότι η αναθεώρηση χρεώνεται 12 ευρώ.Επέμενα εγώ ότι έχει αλλάξει ,έχει έρθει εντολή κτλ(κακώς που δεν το είχα πρόχειρα πάνω μου).Στη συνέχεια μίλησα με την προιστάμενη η οποία έλεγε τα ίδια.Εν τέλη μετά από κάτι τηλέφωνα που έκανε,μου λέει η αναθεώρηση είναι δωρεάν και να συμπληρώσω σχετική αίτηση.Ολόκληρο ελτα δεν είχε ιδέα και αν δεν επέμενα θα έβγαινα 'δαρμένος'..

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την ιστορία μου.Δέμα αξίας 20 ευρω,το χρεωσαν στο τελωνειο 15+7.2.

Πάω σήμερα στα ελτά και μου λένε ότι η αναθεώρηση χρεώνεται 12 ευρώ.Επέμενα εγώ ότι έχει αλλάξει ,έχει έρθει εντολή κτλ(κακώς που δεν το είχα πρόχειρα πάνω μου).Στη συνέχεια μίλησα με την προιστάμενη η οποία έλεγε τα ίδια.Εν τέλη μετά από κάτι τηλέφωνα που έκανε,μου λέει η αναθεώρηση είναι δωρεάν και να συμπληρώσω σχετική αίτηση.Ολόκληρο ελτα δεν είχε ιδέα και αν δεν επέμενα θα έβγαινα 'δαρμένος'..

 

Χρήσιμη η πληροφορία σου. Τελικά να υποθέσω πως προχώρησες την αίτηση;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη η πληροφορία σου. Τελικά να υποθέσω πως προχώρησες την αίτηση;

 

Ναι κανονικότατα,το έδιωξαν σήμερα κιόλας από το υποκατάστημα σύμφωνα με το τρακινγ.Αν σας πουν δεν γίνεται,έχει χρέωηση κτλ απλά δεν είναι ενημερωμένο το υποκατάστημα.Εννοείται πήγα με απόδειξη απο paypal και tomtop που έδειχνε αξία 20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικότατα,το έδιωξαν σήμερα κιόλας από το υποκατάστημα σύμφωνα με το τρακινγ.Αν σας πουν δεν γίνεται,έχει χρέωηση κτλ απλά δεν είναι ενημερωμένο το υποκατάστημα.Εννοείται πήγα με απόδειξη απο paypal και tomtop που έδειχνε αξία 20 ευρώ

 

Μπράβο, ωραία. Έτσι θέλουν, χρεώνουν με το μάτι, με το σκανάρισμα και με το βάρος σε άλλες περιπτώσεις, δεν το ψάχνουν περαιτέρω, αν και σε μερικές περιπτώσεις δικαιολογεται το ανθρώπινο λάθος, όμως τα περιστατικά είναι πολλά.. Προφανώς εσένα στο χρεωσαν με το μάτι, όλοι πρέπει να κινούμαστε έτσι, αρκεί να αξίζει τον κόπο, τώρα για 1€ που λέει ο λόγος δεν αξίζει τέτοια αναμονή, αλλά εσύ καλά έκανες.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση στο χθεσινό, βγήκε απ'το τελωνείο σήμερα.

Για να δούμε αν χρέωσαν, τι πόσο έβαλαν τα ατιμούλικα παιδιά του τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικότατα,το έδιωξαν σήμερα κιόλας από το υποκατάστημα σύμφωνα με το τρακινγ.Αν σας πουν δεν γίνεται,έχει χρέωηση κτλ απλά δεν είναι ενημερωμένο το υποκατάστημα.Εννοείται πήγα με απόδειξη απο paypal και tomtop που έδειχνε αξία 20 ευρώ

 

3 ευρώ σύνολο πρέπει να πληρώσεις κανονικά.

Που κι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις δεν το ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα που ρωτησα ενα τελωνη πως και γιατι ,μου ειπε στην ψυχρα οτι οπως τους κατσει η δουλεια,η ορεξη.αν εχει πολυ πραμα συνηθως τα μικρα τα αφηνουν με 3ευρω.αν εχουν χρονο την εκατσες.δημοσιο= ελλειπης ενημερωση,χρεωνουν οτι θελουν.

επισης να ξερετε οταν παραγγελνετε κατι π.χ 40 ευρω με εκπτωση αυτοι δεν παινουν ως τελωνειο την εκπτωση σαν αξια αλλα την αρχικη αξια που αγοραστηκε,εαν αναγραφεται απο εξω οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο forum θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι καινουργιο.

Παρηγγειλα 11-09 ενα μοντακι ηλεκτρονικου τσιγαρου απο Ali με 22,76$ free shipping.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/10/2017, 00:20:21 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

26/9/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

26/9/2017, 06:25:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/9/2017, 20:24:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μηπως εχουνε λαλησει??

Εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...