Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφω τώρα για να μοιραστώ ένα γεγονός που δείχνει σε κάποιο βαθμό τι θα συμβεί με το Amazon αν μπουν τελωνειακοί δασμοί στις αγορές από τη Μ. Βρετανία. Παραγγελία σημερινή λοιπόν, που έγινε dispatched την ίδια μέρα, από το Amazon.co.uk: η ενημέρωση πληρωμής ανέφερε το Λουξεμβούργο και η αποστολή ξεκίνησε από τη Γερμανία. Μ. Βρετανία ήταν τελικά μονάχα η παραγγελία...
Δεν μας ένα ενδιαφέρει καθόλου το ταξίδι της αποστολής στην προκειμένη περίπτωση.

Σημασία έχει πού είναι η φορολογική έδρα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, μια ερωτηση θελω να κανω.

Εχω παραγγειλει ενα mi5s απο banggood με απλο ταχυδρομειο και παρολο που ολες οι ενεργεις εγιναν πολυ σβελτα τωρα και 3ις βδομαδες (απο 27/7) το δεμα εχει κολλησει ελβετια.Ειναι λογικο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

geekbyuing - SF Express

Coolicool - SF Express

Gearbest - Priority Line

Bangood - Priority Direct Mail

 

δεν πρεπει να τα γραφουμε αυτα εδω ομως γιατι τους ανοιγουμε τα ματια τα βοδια..αν και μαλλον δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι φαινεται οτι ερχεται απο ευρωπη

 

το ζήτημα με την Αγγλία ειναι αν θα υπάρχει τελωνειακη εν ένωση με την ΕΕ..... αν υπάρχει το amazon uk δεν θα έχει κανένα πρπβλημα....

 

και γιατί να μην υπάρχει τελωνειακη ένωση οταν ακομα και η Τουρκία έχει τελωνειακη ένωση με την ΕΕ.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

εχει δοκιμασει καποιος-α το sf του geekbuying? HEO εισαι σιγουρος οτι η τουρκια εχει τελωνειακη ενωση? δλδ τα τουρκικα tracking number δεν περνανε τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει καποιος-α το sf του geekbuying? HEO εισαι σιγουρος οτι η τουρκια εχει τελωνειακη ενωση? δλδ τα τουρκικα tracking number δεν περνανε τελωνειο?

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ευρωπαϊκή_Τελωνειακή_Ένωση

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει καποιος-α το sf του geekbuying? HEO εισαι σιγουρος οτι η τουρκια εχει τελωνειακη ενωση? δλδ τα τουρκικα tracking number δεν περνανε τελωνειο?

 

τα tracking του τελειωνουν σε TR ,turkey post δλδ, μια χαρα περνανε τελωνειο, μπαταριες που εχω παρει απο αλι και τις εστειλαν με turkey post, περασαν απο τελωνειο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

τα tracking του τελειωνουν σε TR ,turkey post δλδ, μια χαρα περνανε τελωνειο, μπαταριες που εχω παρει απο αλι και τις εστειλαν με turkey post, περασαν απο τελωνειο.

άλλο το Turkey post απο κινα για αλι και αλλο να το στέλνουν απο Τουρκία με τουρκικό ταχυδρομείο ....

 

ακριβώς αλλο να το στελνουν απο κινα με ολλανδικό ταχυδρομείο και αλλο να το στέλνουν απο ολλανδια με ολλανδικό ταχυδρομείο ....

 

βασικο λαθος αγαπητέ να ταυτίζεται η χώρα με το ταχυδρομείο της....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

άλλο το Turkey post απο κινα για αλι και αλλο να το στέλνουν απο Τουρκία με τουρκικό ταχυδρομείο ....

 

ακριβώς αλλο να το στελνουν απο κινα με ολλανδικό ταχυδρομείο και αλλο να το στέλνουν απο ολλανδια με ολλανδικό ταχυδρομείο ....

 

βασικο λαθος αγαπητέ να ταυτίζεται η χώρα με το ταχυδρομείο της....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Ο φιλος που ρωτησε για τα τουρκικα tracking number , ρωτησε πρωτα για το sf του geekbuying, αρα υποθετω οτι θελει να αγορασει απο κινα, εκτος αν τα κινεζομαγαζα μετεφερθηκαν στην τουρκια.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο, σε καθε περίπτωση η αγορά από κινα δεν έχει καμμια σχέση με την τελωνειακη ενωση της Τουρκίας με την ΕΕ

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Tι σήμαινει SFEXPRESS όπου νόμιμα αποφεύγεις τελωνείο;

τριγωνική αποατολη....

 

ο Κινέζος στέλνει σε ευρωπαϊκή χωρα ατελώς..... και απο την ευρωπαϊκή χωρα το προϊόν έρχεται Ελλάδα πάλι ατελώς....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας παραθέσω την δική μου εμπειρία από την τελευταία μου αγορά κινητού από banggood.com.

 

Στις 18/7 παρήγγειλα το Xiaomi Mi5s plus από banggood στην τιμή των 266 ευρώ με έξτρα χρέωση 13 ευρώ περίπου για χρήση της υπηρεσίας "Priority Direct Mail".

Πριν την αγορά είχα επικοινωνήσει με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σχετικά με τον πιθανό εκτελωνισμό.

Η απάντηση τους ήταν τάχιστη και μου είπαν ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο.

 

Πράγματι στις 28/7 (πολύ γρήγορα) το δέμα ήταν στην πόρτα μου και σύμφωνα με το tracking δεν πέρασε ούτε έξω από το τελωνείο.

Πολύ καλά συσκευασμένο και σε άριστη κατάσταση.

Screenshot_2.jpg

IMG_20170818_230035.jpg

 

Τις προάλλες πήρα και μία κάμερα xiaomi dafanq και επέλεξα πάλι την επιλογή priority direct mail με επιπλέον κόστος κοντά στο 1.8 ευρώ (σχεδόν το μισό αν πιανόταν τελωνείο χώρια τον πολύ πιο γρήγορο χρόνο παράδοσης).

 

Τέλος, πριν από 2 μήνες σχεδόν παρήγγειλα από Aliexpress μία κουβέρτα αξίας 27 ευρώ (απόστολή με SG post). Πριν από 5-6 μέρες πέρασε από Τελωνείο και μου είπαν στο ταχυδρομείο ότι για να την παραλάβω πρέπει να πληρώσω 22.6 ευρώ!!!!

Από Δευτέρα θα πάω να δω τι παίζει γιατί μάλλον την πέρασαν για κάτι πολύ ακριβότερο!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας παραθέσω την δική μου εμπειρία από την τελευταία μου αγορά κινητού από banggood.com.

 

Στις 18/7 παρήγγειλα το Xiaomi Mi5s plus από banggood στην τιμή των 266 ευρώ με έξτρα χρέωση 13 ευρώ περίπου για χρήση της υπηρεσίας "Priority Direct Mail".

Πριν την αγορά είχα επικοινωνήσει με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σχετικά με τον πιθανό εκτελωνισμό.

Η απάντηση τους ήταν τάχιστη και μου είπαν ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο.

 

Πράγματι στις 28/7 (πολύ γρήγορα) το δέμα ήταν στην πόρτα μου και σύμφωνα με το tracking δεν πέρασε ούτε έξω από το τελωνείο.

Πολύ καλά συσκευασμένο και σε άριστη κατάσταση.

Screenshot_2.jpg

IMG_20170818_230035.jpg

 

Τις προάλλες πήρα και μία κάμερα xiaomi dafanq και επέλεξα πάλι την επιλογή priority direct mail με επιπλέον κόστος κοντά στο 1.8 ευρώ (σχεδόν το μισό αν πιανόταν τελωνείο χώρια τον πολύ πιο γρήγορο χρόνο παράδοσης).

 

Τέλος, πριν από 2 μήνες σχεδόν παρήγγειλα από Aliexpress μία κουβέρτα αξίας 27 ευρώ (απόστολή με SG post). Πριν από 5-6 μέρες πέρασε από Τελωνείο και μου είπαν στο ταχυδρομείο ότι για να την παραλάβω πρέπει να πληρώσω 22.6 ευρώ!!!!

Από Δευτέρα θα πάω να δω τι παίζει γιατί μάλλον την πέρασαν για κάτι πολύ ακριβότερο!

Ενημέρωσε μας τι έγινε με την κουβέρτα γιατί περιμένω ένα MI band 2 στα 19€ με sg. Μην πληρώσω και εγώ το 100% της τιμής του.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Tι σήμαινει SFEXPRESS όπου νόμιμα αποφεύγεις τελωνείο;

 

SF express ειναι ο carrier του NLpost στην κινα, πως εβγαλες το συμπερασμα οτι αποφευγεις τελωνειο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας παραθέσω την δική μου εμπειρία από την τελευταία μου αγορά κινητού από banggood.com.

 

Στις 18/7 παρήγγειλα το Xiaomi Mi5s plus από banggood στην τιμή των 266 ευρώ με έξτρα χρέωση 13 ευρώ περίπου για χρήση της υπηρεσίας "Priority Direct Mail".

Πριν την αγορά είχα επικοινωνήσει με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σχετικά με τον πιθανό εκτελωνισμό.

Η απάντηση τους ήταν τάχιστη και μου είπαν ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο.

 

Πράγματι στις 28/7 (πολύ γρήγορα) το δέμα ήταν στην πόρτα μου και σύμφωνα με το tracking δεν πέρασε ούτε έξω από το τελωνείο.

Πολύ καλά συσκευασμένο και σε άριστη κατάσταση.

Screenshot_2.jpg

IMG_20170818_230035.jpg

 

Τις προάλλες πήρα και μία κάμερα xiaomi dafanq και επέλεξα πάλι την επιλογή priority direct mail με επιπλέον κόστος κοντά στο 1.8 ευρώ (σχεδόν το μισό αν πιανόταν τελωνείο χώρια τον πολύ πιο γρήγορο χρόνο παράδοσης).

 

Τέλος, πριν από 2 μήνες σχεδόν παρήγγειλα από Aliexpress μία κουβέρτα αξίας 27 ευρώ (απόστολή με SG post). Πριν από 5-6 μέρες πέρασε από Τελωνείο και μου είπαν στο ταχυδρομείο ότι για να την παραλάβω πρέπει να πληρώσω 22.6 ευρώ!!!!

Από Δευτέρα θα πάω να δω τι παίζει γιατί μάλλον την πέρασαν για κάτι πολύ ακριβότερο!

27 x 24% = 6,48€ Φ.Π.Α. + 15€ Τέλη = 21,48€

Προφανώς έχουν υπολογίσει το κόστος της κουβέρτας λίγο παραπάνω (Μήπως πέρα από τα 27€ πλήρωσες και μεταφορικά;).

Άρα δε νομίζω ότι θα καταφέρεις κάτι αν πας από κει, πέρα από το να χάσεις το χρόνο σου.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

SF express ειναι ο carrier του NLpost στην κινα, πως εβγαλες το συμπερασμα οτι αποφευγεις τελωνειο?

έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ οτι sf express είναι τριγωνική αποστολή για geelkbying και coolicool...

 

δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει κατο τέτοιο

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ οτι sf express είναι τριγωνική αποστολή για geelkbying και coolicool...

 

δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει κατο τέτοιο

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

sf express χρησιμοποιει και το gearbest οταν στελνει με nlpost, απλα εχουν σκαρφιστει κατι τωρα τελευταια και το customs declaration δεν φαινεται, δεν υπαρχει, ειναι κολλημενο κατι αλλο επανω, με αποτελεσμα οταν ερχεται ελλαδα ή ευρωπη να περναει λογο χαριτος, αν θελουν μια χαρα στο σταματανε και σε φωναζουν για περαιτερω εγγραφα που απαιτουνται, η dhl πχ ετσι κανει. Ο diabolic που παρελαβε κινητο 250+ ευρω απο banggood ειναι με nlpost αλλα carrier ειναι η flyt express , εκει παλι δεν υπαρχει πουθενα customs declaration, το πακετο φαινεται καθαρα οτι ερχεται απο ολλανδια, ομως ο σακος που το ειχε μεσα ειναι κινεζικης καταγωγης.... τα ξερουν στα τελωνεια και ειναι θεμα χρονου να τα μπλοκαρουν και αυτα, ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, γτ αυτο κανουμε, κοροιδευουμε και κλεβουμε το κρατος το οποιο πρωτο αυτο μας κλεβει, ας μην μπουμε σε τετοια συζητηση ομως.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

27 x 24% = 6,48€ Φ.Π.Α. + 15€ Τέλη = 21,48€

Προφανώς έχουν υπολογίσει το κόστος της κουβέρτας λίγο παραπάνω (Μήπως πέρα από τα 27€ πλήρωσες και μεταφορικά;).

Άρα δε νομίζω ότι θα καταφέρεις κάτι αν πας από κει, πέρα από το να χάσεις το χρόνο σου.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαχα, έχεις δίκιο. Τόσο βγήκε μαζί με τα μεταφορικά (άντε να ήταν 28-29 ευρώ).

Απορώ πως βρήκαν την τιμή πάντως. Να ήταν κανένα κινητό θα έλεγα οκ..

 

Οπότε θα μιλήσω με τον πωλητή και θα δω τι θα κάνω..

Δεν ξέρω αν γυρίσει πίσω μήπως την κρατήσει και δεν στείλει κάποια αποζημίωση!

 

Τέλος έχω παραλάβει ένα σκασμό πράγματα και δεν πλήρωσα τελωνείο, αν αξίζει θα τα πληρώσω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

sf express χρησιμοποιει και το gearbest οταν στελνει με nlpost, απλα εχουν σκαρφιστει κατι τωρα τελευταια και το customs declaration δεν φαινεται, δεν υπαρχει, ειναι κολλημενο κατι αλλο επανω, με αποτελεσμα οταν ερχεται ελλαδα ή ευρωπη να περναει λογο χαριτος, αν θελουν μια χαρα στο σταματανε και σε φωναζουν για περαιτερω εγγραφα που απαιτουνται, η dhl πχ ετσι κανει. Ο diabolic που παρελαβε κινητο 250+ ευρω απο banggood ειναι με nlpost αλλα carrier ειναι η flyt express , εκει παλι δεν υπαρχει πουθενα customs declaration, το πακετο φαινεται καθαρα οτι ερχεται απο ολλανδια, ομως ο σακος που το ειχε μεσα ειναι κινεζικης καταγωγης.... τα ξερουν στα τελωνεια και ειναι θεμα χρονου να τα μπλοκαρουν και αυτα, ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, γτ αυτο κανουμε, κοροιδευουμε και κλεβουμε το κρατος το οποιο πρωτο αυτο μας κλεβει, ας μην μπουμε σε τετοια συζητηση ομως.

 

Σίγουρα αλλά μέχρι να το καταλάβουν, θα βρούνε άλλο τρόπο οι κινέζοι!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα Αμερικάνικο σάιτ που γράφουν όμως από παντού,βλέπω ότι στη συντριπτική πλειοψηφία,αν η αία ξεπερνάει ένα όριο,πληρώνεται κάποιος ΦΠΑ.Τίποτ' άλλο.Οχι αυτό το τελευταίο νταβατζιλίκι που λέγεται τέλη.Και του έρχεται του άλλου για μία κουβέρτα, να πληρώνει φόρο 78%!!!!!!

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα Αμερικάνικο σάιτ που γράφουν όμως από παντού,βλέπω ότι στη συντριπτική πλειοψηφία,αν η αία ξεπερνάει ένα όριο,πληρώνεται κάποιος ΦΠΑ.Τίποτ' άλλο.Οχι αυτό το τελευταίο νταβατζιλίκι που λέγεται τέλη.Και του έρχεται του άλλου για μία κουβέρτα, να πληρώνει φόρο 78%!!!!!!

 

Κ σ ρωτω? ποιος φταιει? ο νομοθετης? ή ο φιλος που παρηγγειλε κουβερτα καλοκαιριατικα???? ε? :) την ειδαν στο τελωνειο και τους γυρισαν τα μυαλα, 50 βαθμοι εξω και μας φερνεις κουβερτα? παρε κανα φλαμινγκο....!!!! :lol::lol::lol:

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα Αμερικάνικο σάιτ που γράφουν όμως από παντού,βλέπω ότι στη συντριπτική πλειοψηφία,αν η αία ξεπερνάει ένα όριο,πληρώνεται κάποιος ΦΠΑ.Τίποτ' άλλο.Οχι αυτό το τελευταίο νταβατζιλίκι που λέγεται τέλη.Και του έρχεται του άλλου για μία κουβέρτα, να πληρώνει φόρο 78%!!!!!!

 

Αυτή η στρεβλή λειτουργία του ελληνικού τελωνείου που περιγράφεις, τόσα χρόνια λειτουργούσε προς όφελος μας και δεν μας ενοχλούσε. Δεν είναι αναμενόμενο ενίοτε να λειτουργεί και εις βάρος μας;

Link to comment
Share on other sites

Κ σ ρωτω? ποιος φταιει? ο νομοθετης? ή ο φιλος που παρηγγειλε κουβερτα καλοκαιριατικα???? ε? :) την ειδαν στο τελωνειο και τους γυρισαν τα μυαλα, 50 βαθμοι εξω και μας φερνεις κουβερτα? παρε κανα φλαμινγκο....!!!! :lol::lol::lol:

 

Αυτό είναι σίγουρα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

26 Ιουνίου παρήγγειλα 1 tempered glass για κινητό, συνολικό κόστος 3.60€ με μεταφορικά. Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε το εξής:

 

http://i.imgur.com/vz3x16T.jpg

 

http://i.imgur.com/mel00Qw.jpg

 

Είναι σοβαροί οι τύποι εκεί κάτω? Για 1 tempered glass αξίας 1.20 σου έρχεται τελωνείο 21 ευρώ? φπα 1800%?? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι τι πράγματα είναι αυτά. Προφανώς το στέλνεις πίσω και ας το ξανά στείλει ο πωλητής.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...