Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τίποτα δεν γλύτωσε ο φίλος μας ακόμα......δεν έχει ανέβει Σαλόνικα το δέμα του

 

Τι θα γράφει όταν ανέβει Σαλονικα για να ξέρω αν την γλίτωσα;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γράφει όταν ανέβει Σαλονικα για να ξέρω αν την γλίτωσα;

Αν σου βγάλει ΥΕΔ θεσ/νίκης και μετά ΤΕΛΩΝΕΊΟ ή δασμοί τότε θα περάσει τελωνείο (δεν κάνει πολύ καιρό εκεί). Αν δεν στο βγάλει τότε όλα καλά.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα drone απο κινα στην Βορειο Ελλαδα. Δεν πληρωσα τελωνειο αν και το κουτι του ηταν μεγαλο!

 

vlcsnap_2017_02_13_21h30m53s234.pngimage upload no ads

Ποιό drone είναι? Θέλω να δω διαστάσεις και βάρος, για ενα που σκέφτομαι να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα mouse Xiaomi χωρίς στάση στο τελωνείο από ό,τι φαίνεται (αυτό έλειπε άλλωστε κάτω από 20€ κόστισε!):

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-01-2017 15:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-02-2017 10:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-02-2017 13:24 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 18:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 07:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 08:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 09:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-02-2017 12:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 12-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-02-2017 22:12 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-02-2017 02:08 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 13-02-2017 08:29 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Κι εγω το περιμενω, αλλα με 15 ευρω ουτε τρακιγκ ναμπερ δεν εχω!

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο περάσει τελωνείο κάποιο αντικείμενο που δεν έπρεπε οκ είναι θέμα να το συζητήσουμε.

Αλλά αντικείμενα μικρής αξίας που δεν περνάνε έτσι κι αλλιώς τελωνείο και δεν πέρασαν κιόλας που είναι το φυσιολογικό, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με το νήμα.

Δεν είμαστε εδώ για να ποστάρει ο καθένας τις αγορές του.

Link to comment
Share on other sites

το βαρος του ειναι 1.55 Kg ολα μαζι.

διαστασεις ειναι Product size (L x W x H): 44.00 x 44.00 x 15.00 cm / 17.32 x 17.32 x 5.91 inches

Package size (L x W x H): 40.00 x 35.00 x 17.00 cm / 15.75 x 13.78 x 6.69 inches

 

το drone ειναι το mjx bugs 3

Link to comment
Share on other sites

Ένα mouse Xiaomi χωρίς στάση στο τελωνείο από ό,τι φαίνεται (αυτό έλειπε άλλωστε κάτω από 20€ κόστισε!):

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-01-2017 15:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-02-2017 10:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-02-2017 13:24 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 18:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 07:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 08:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-02-2017 09:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-02-2017 12:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 12-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-02-2017 22:12 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-02-2017 02:08 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 13-02-2017 08:29 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

 

απο που αγορασες και ηρθε τοσο γρηγορα?

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

απο που αγορασες και ηρθε τοσο γρηγορα?

Gearbest αλλά δεν ήρθε γρήγορα. 21/1 το παρήγγειλα και 23/1 στάλθηκε. Απλά έβαλα το tracking status από τα ΕΛΤΑ και δεν φαίνονται τα στάδια της nl post.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον ενα αντικειμενο χωρις τρακινγκ ναμπερ να περασει τελωνειο?Αφου η αξια του ειναι κατω απο 20 δολλαρια, γι αυτο δεν εχει.Αρα τα Mouse δεν περνανε , απλα.
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα στο minideal μηνυμα περι τελωνειου για το mi5 και μου απαντησε το εξης:

 

Dear,

 

yes, its very strict for the parcel in the customs, in general, many parcels cost the duty in the customs by SG post right now, so we have not ship by SG post at the moment, we will shipment by EU register airmail to Greece, most of them are free duty for the parcel, but its not 100% guarantee it , please check it ,thanks

 

have a nice day

 

Πρακτικα σημαινει οτι φενεται να στελνουν μεσω Ευρωπαικης αποθηκες ή κανω λαθος???

Αξιζει τον κοπο ετσι ή οι πιθατοτητες του τελωνειου ειναι υψηλες και παλι?

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα στο minideal μηνυμα περι τελωνειου για το mi5 και μου απαντησε το εξης:

 

Dear,

 

yes, its very strict for the parcel in the customs, in general, many parcels cost the duty in the customs by SG post right now, so we have not ship by SG post at the moment, we will shipment by EU register airmail to Greece, most of them are free duty for the parcel, but its not 100% guarantee it , please check it ,thanks

 

have a nice day

 

Πρακτικα σημαινει οτι φενεται να στελνουν μεσω Ευρωπαικης αποθηκες ή κανω λαθος???

Αξιζει τον κοπο ετσι ή οι πιθατοτητες του τελωνειου ειναι υψηλες και παλι?

Δεν ξέρω αν είναι η ίδια eu expedited (μάλλον γαλλική υπηρεσία) που χρησιμοποιεί και το Vickmall. Πάντως το κινητό από το οποίο γράφω ήρθε πριν λίγες μέρες με Singapore χωρίς παρατράγουδα. Είναι εντελώς θέμα τύχης, και θα σου πρότεινα να αποφύγεις το minideal.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου σταμάτησαν στο τελωνείο του Ελ. Βενιζέλος ένα κινητό με SG post από 2/2/17 και έκτοτε δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλέφωνο από τελωνείο... Τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις μέχρι να βγει από το τελωνείο, να πάει στο γραφείο της περιοχής σου και να σου φέρει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος.
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο vickmall να περναιτε με το eu express κατα 99% δεν περναει τελωνειο και ερχεται ελλαδα με acs εχω κανει 10 παραγγελιες ετσι με κινητα και διαφορα μεγαλης αξιας μεχρι και 400 ευρω
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου σταμάτησαν στο τελωνείο του Ελ. Βενιζέλος ένα κινητό με SG post από 2/2/17 και έκτοτε δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλέφωνο από τελωνείο... Τι πρέπει να κάνω?

Υπομονή. Δεν είναι μόνο ότι μπαίνουν τελωνείο και πληρώνεις παραπάνω αλλά και ότι μένουν εκεί πολύ πολύ καιρό. 3 βδομάδες στο νερό μένουν τα παντα τελωνείο.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι' αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Να φανταστώ ότι θα με χρεώσουν ότι θέλουν.... Πήρα είναι xiaomi redmi 4 pro 135 ευρώ από gearbest....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Να φανταστώ ότι θα με χρεώσουν ότι θέλουν.... Πήρα είναι xiaomi redmi 4 pro 135 ευρώ από gearbest....

40 ευρώ αν πληρώσεις είναι οκ. Οτιδήποτε παραπάνω είναι λάθος.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λάθος τι εννοείς? Δε μου έχει ξανατυχει να σταματήσει άλλο κινητό μου σε τελωνείο, είναι η πρώτη φορά... Αν λοιπόν είναι το ποσό μεγαλύτερο από 50 ευρώ έστω, τι θα πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Να φανταστώ ότι θα με χρεώσουν ότι θέλουν.... Πήρα είναι xiaomi redmi 4 pro 135 ευρώ από gearbest....

 

Συνήθως, βρίσκουν την αξία από το site που αγοράζεις και πάνω σ' αυτή χρεώνουν ΦΠΑ (24%) και τέλη ΕΛΤΑ (8+4=) 12€.

Σε λίγες περιπτώσεις κινητών μεγάλης αξίας αυτός ο τρόπος δεν συνυπολογίζει τυχόν εκπτώσεις ή προσφορές που έχει βρει ο αγοραστής.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα, εν αναμονή λοιπόν των εξελίξεων! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λάθος τι εννοείς? Δε μου έχει ξανατυχει να σταματήσει άλλο κινητό μου σε τελωνείο, είναι η πρώτη φορά... Αν λοιπόν είναι το ποσό μεγαλύτερο από 50 ευρώ έστω, τι θα πρέπει να κάνω?

Μερικές φορές κωστολογουν ανάλογα την τιμή στην Ελλάδα και βάζουν ΦΠΑ ανάλογα την τιμή εδώ. Αυτό είναι λάθος.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο vickmall να περναιτε με το eu express κατα 99% δεν περναει τελωνειο και ερχεται ελλαδα με acs εχω κανει 10 παραγγελιες ετσι με κινητα και διαφορα μεγαλης αξιας μεχρι και 400 ευρω

 

Να μην ειχε τοσο τσιμπημενες αρχικες τιμες τα +20€ για την τριγωνικη δν ειναι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...