Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως, πίσω είναι η καλύτερη λύση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

αγορασμένο από gearbest μέσω singapore port xiaomi mi5s σταμάτησε τελωνείο και σ εμένα σήμερα
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

αγορασμένο από gearbest μέσω singapore port xiaomi mi5s σταμάτησε τελωνείο και σ εμένα σήμερα

Ελπίζω να την βγάλεις φθηνά..Αλλιώς θα σου βγει S7edge ο κινέζος

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα δέμα στο τελωνείο εδώ και 32 ημέρες.

Η λήξη στο αλι έχει ακόμα άλλες 17.

Αν δεν έχει έρθει κάνω αναφορά και ζητάω τα χρήματά μου;;;; Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι πως το χειρηστικε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα δέμα στο τελωνείο εδώ και 32 ημέρες.

Η λήξη στο αλι έχει ακόμα άλλες 17.

Αν δεν έχει έρθει κάνω αναφορά και ζητάω τα χρήματά μου;;;; Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι πως το χειρηστικε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο Order Detail της παραγγελιας εχει επιλογη να παρατεινεις τη ληξη ""2. To extend the Buyer Protection for this order, please click here" , βαλε καμια 20ρια μερες να εισαι κομπλε :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες κινητο αξιας 100 ευρω χωρις προσθετες επιβαρυνσεις. Ειχε αγοραστει απο banggood με swisspost με προορισμο τα Ιωαννινα.Αλλα καθυστερησε λιγο καθως η οαραγγελια ειχε γινει 23/12 .

 

Από χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

Πριν 4 μέρες μου ήρθε από Gearbest, κινητό αξίας 85 ευρώ μέσω Ουγγαρίας και δεν είχα κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Order Detail της παραγγελιας εχει επιλογη να παρατεινεις τη ληξη ""2. To extend the Buyer Protection for this order, please click here" , βαλε καμια 20ρια μερες να εισαι κομπλε :)

Επειδή έχω παραγγηλει σύνολο 8 τηλέφωνα έχω παραλάβει τα 7. Τα 4 από αυτά πέρασαν τελώνιο. το τελευταίο όπως είπα είναι σύνολο από την μέρα αποστολής 43 ημέρες.

Αν μείνει τελωνείο και λήξουν οι μέρες μπορώ να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω;;;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει καποιος σε περιπτωση αρνησης παραλαβης (εφοσον εχει προηγηθει συννενοηση με το καταστημα αγορας για επιστροφη χρηματων) ποσο περιπου ειναι το κοστος επιστροφης πισω στην Κινα το οποιο λογικα και θα επιβαρυνει εμας? Εννοειται οτι δεν ειμαι της αποψης οτι το κοστος ολης αυτης καταστασης θα πρεπει να το επιβαρυνθει ο πωλητης σε καμια περιπτωση..

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο τη στιγμη που κρατανε το δεμα τελωνειο ειμαστε χαμενοι σε καποιο βαθμο.

 

Μια ομως και μπαινει στη μεση ο ασταθμητος παραγοντας "εκτιμηση κοστους" το οποιο μπορει να απεχει λιγοτερο ή περισσοτερο απο την τιμη που πληρωσαμε καλο θα ηταν να ξερουμε κατα ποσο θα μπορουσε η επιλογη της επιστροφης (αρνηση παραλαβης) να συμφερει περισσοτερο ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει καποιος σε περιπτωση αρνησης παραλαβης (εφοσον εχει προηγηθει συννενοηση με το καταστημα αγορας για επιστροφη χρηματων) ποσο περιπου ειναι το κοστος επιστροφης πισω στην Κινα το οποιο λογικα και θα επιβαρυνει εμας? Εννοειται οτι δεν ειμαι της αποψης οτι το κοστος ολης αυτης καταστασης θα πρεπει να το επιβαρυνθει ο πωλητης σε καμια περιπτωση..

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο τη στιγμη που κρατανε το δεμα τελωνειο ειμαστε χαμενοι σε καποιο βαθμο.

 

Μια ομως και μπαινει στη μεση ο ασταθμητος παραγοντας "εκτιμηση κοστους" το οποιο μπορει να απεχει λιγοτερο ή περισσοτερο απο την τιμη που πληρωσαμε καλο θα ηταν να ξερουμε κατα ποσο θα μπορουσε η επιλογη της επιστροφης (αρνηση παραλαβης) να συμφερει περισσοτερο ..

Για ένα τηλέφωνο zopo που είχα στείλει πριν 3 χρόνια για επισκευή με χρέωσαν στα ΕΛΤΑ 8 ευρώ συστημένο.

Οπότε κάπου εκεί παίζει.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ένα τηλέφωνο zopo που είχα στείλει πριν 3 χρόνια για επισκευή με χρέωσαν στα ΕΛΤΑ 8 ευρώ συστημένο.

Οπότε κάπου εκεί παίζει.....

 

Αν ειναι τοσο λιγο ειναι καλα.. Ειδικα οταν αυτο που αγορασες σου βγει περισσοτερο απο οτι θα το επαιρνες απο Ελλαδα ή EU Warehouse.

Δεν ξερω ομως η διαδικασια αρνησης παραλαβης αν διαφερει σε σχεση με το να στειλεις ενα συστημενο Κινα..

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το βλεπω αυτο,ειχε μπει τελωνειο το δεμα σου;η φραση αυτη νομιζω οτι εννοει ανοιξαν το δεμα σου και το εβαλαν σε αλλη συσκευασια

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι τελικά αυτό ήταν. Ήρθε σήμερα τυλιγμένο με πολλά επιπλέον bubble wraps. Η συσκευασία ήταν άθικτη και πολύ όμορφη. Δεν ξέρω γιατί το έκαναν. Το δέμα είναι μπαταρία ηλεκτρονικού τσιγάρου.

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GeorgeAl92
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τοσο λιγο ειναι καλα.. Ειδικα οταν αυτο που αγορασες σου βγει περισσοτερο απο οτι θα το επαιρνες απο Ελλαδα ή EU Warehouse.

Δεν ξερω ομως η διαδικασια αρνησης παραλαβης αν διαφερει σε σχεση με το να στειλεις ενα συστημενο Κινα..

 

Δεν κάνεις τίποτα και δεν πληρώνεις τίποτα, αν παραλαμβανες τότε θα πλήρωνες και τα τελωνεία. Στα μεταφορικά έξοδα συμπεριλαμβάνονται και οι επιστροφές χωρίς παράδοση. Στην περίπτωσή μας είναι 0. Τώρα αν ο πωλητής λέει "ΗΤΑΝ 0" επειδή έκανες αγορά, οπότε θα σου αφαιρέσουμε έξοδα αποστολής είναι άλλη ιστορία.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος η Νορβηγία δεν ειναι στην εε, οποτε ειναι πιθανο να περάσει τελωνείο

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi5s απο geekbuying μπήκε τελωνείο σήμερα . Επειδή δεν μου εχει ξανατυχει , την αξία την καθορίζουν αυτοι ακόμα και αν τη γράφει το πακέτο ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παραγγηλει σύνολο 8 τηλέφωνα έχω παραλάβει τα 7. Τα 4 από αυτά πέρασαν τελώνιο. το τελευταίο όπως είπα είναι σύνολο από την μέρα αποστολής 43 ημέρες.

Αν μείνει τελωνείο και λήξουν οι μέρες μπορώ να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω;;;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To καταστημα θα δει που ειναι το δεμα και θα κανει το καταστημα επεκταση χρονου προστασιας.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... εκτος από το 2103538161 υπάρχει αλλο τηλέφωνο για συστημένα στο τελωνείο; αυτο το παιρνω εδω και 1 εβδομάδα και δεν απαντάει κανείς. Ξέρω ότι καλό είναι να μη το σκαλίζεις αλλά ειλικρινά δε με νοιάζει αν περάσει τελωνείο. να ξεμπερδεύω θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Δηλωμενο 20 στο πακετο μου το χρεωσαν σαν 131 και πληρωσα 32 και 12 τα τελη για τα ελτα.

Ulefone metal 99 δολλαρια, τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα xiaomi μου το κρατησαν παλι σημερα........Μαλλον θα εχουμε περικοπη στις αγορες απο εμενα........:(

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα κινητά φαίνεται να κρατάνε το 90% και πάνω. Βασικά δεν συμφέρει πια αγορά κινητού από Κίνα γιατί αν βάλουμε το καπέλο βγαίνει παρόμοια τιμή με Ελλάδα και αν βάλουμε και το θέμα εγγύηση είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεύτερο μικροπραγμα που έρχεται χωρίς τελωνείο.

 

5c4fd641d4c8b6e9030340d1240764cf.jpg

 

Το πρώτο ήταν λάμπα Xiaomi αξίας 16 ευρώ από gearbest με nl post το συγκεκριμένο wiimote χειριστήριο στα 15 ευρώ από aliexpress με sg post.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόσφατη εμπειρία για το πόσο χρόνο χρειάζονται τα ΕΛΤΑ να εκτελωνίσουν δέμα από Αμερική? Όταν το Αμερικανικό site της USPS αναφέρει παράδοση 5-7 business days delivery, αυτό δημιουργεί και υποχρέωση στο τοπικό ταχυδρομείο να παραδώσει σε αυτό το διάστημα ή αφορά μόνο το να έρθει το πακέτο από Αμερική στην Ελλάδα (πχ Αεροδρόμιο)?

Ήρθε με USPS Priority Mail Express International και μπήκε χθές στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόσφατη εμπειρία για το πόσο χρόνο χρειάζονται τα ΕΛΤΑ να εκτελωνίσουν δέμα από Αμερική? Όταν το Αμερικανικό site της USPS αναφέρει παράδοση 5-7 business days delivery, αυτό δημιουργεί και υποχρέωση στο τοπικό ταχυδρομείο να παραδώσει σε αυτό το διάστημα ή αφορά μόνο το να έρθει το πακέτο από Αμερική στην Ελλάδα (πχ Αεροδρόμιο)?

Ήρθε με USPS Priority Mail Express International και μπήκε χθές στο τελωνείο.

Σινιθος πάνω από ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως καταλαβαινουν οτι είναι όντως κινητο και δεν ειναι πχ ενα φτηνο mp3 player ή καποιος φορτιστης? Μονο αν ανοιγουν το δεμα και δουν την συσκευασια .
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν αυτό αφορά και τις express αποστολές ( θα πίστευα ότι υπάρχει κάποιου είδος προτεραιότητας από τη στιγμή που πληρώνεις παραπάνω ταχυδρομικά για αυτό το λόγο, να έρθει γρήγορα) ή το λες από όσα παιδιά περιμένουν δέματα με απλό ταχυδρομείο από χώρες εκτός Ε.Ε?
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως καταλαβαινουν οτι είναι όντως κινητο και δεν ειναι πχ ενα φτηνο mp3 player ή καποιος φορτιστης? Μονο αν ανοιγουν το δεμα και δουν την συσκευασια .

Το γράφει πάνω. Μπορεί να λέει χαμηλή τιμή αλλά ότι είναι κινητό το γράφει πάντα. Οπότε και το χαμηλή τιμή δεν πιανει.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...