Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Αγόρασα 2 πραγματάκια από ιαπωνία (όχι τίποτα το ιδιαίτερο) και τα 2 κάτω από 20 euro.

 

Για το ένα μου ζητήσανε απόδειξη paypal, την έστειλα, εκτελωνίστηκε χωρις εξτρα κοστος. όλα ok.

 

Για το δεύτερο δεν μου ζητήσανε ποτε απόδειξη, το εκτελωνίσανε μονοι τους και μου βγάλανε ένα κουστουμάκι 23 euro...αυτή τη στιγμή βρίσκετε στα ελτα της περιοχής μου και μου στείλανε sms να παω να το παραλάβω με 22 euro.

 

Ποια είναι η λογική που στο ένα ζητάνε paypal για να προχωρήσει η διαδικασία και στο δεύτερο εκτιμούν οι ίδιοι την αξια και προχωράει μονο του?

Να σημειώσω πως σε κανένα από τα 2 δεν έγραφε πάνω τιμή, ούτε υπήρχε μέσα απόδειξη.

 

Ξέρω πως μπορώ να κάνω αμφισβήτηση (κάτι που δυστυχώς δεν θα κάνω καθώς το περιμένω αρκετό καιρό και το χρειάζομαι) αλλα θα θελα αν ξέρει κανεις να μου με ποια κριτήρια σε κάποια ζητάνε paypal και σε αλλα όχι...

 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες... έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Eχει πιο πολύ...μπούγιο το δεύτερο;...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου Θεόδωρε.

 

το αντίθετο. πιο ογκώδες (και με διαφορά) ήταν το πρώτο για το οποίο μου ζητήσανε απόδειξη...

2 DVD ήταν. απλά το πρώτο collectors με μεγαλύτερο κουτί.

 

δηλαδή έτσι πάει και το αν θα σου ζητήσουν PayPal; με το μάτι;

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου Θεόδωρε.

 

το αντίθετο. πιο ογκώδες (και με διαφορά) ήταν το πρώτο για το οποίο μου ζητήσανε απόδειξη...

2 DVD ήταν. απλά το πρώτο collectors με μεγαλύτερο κουτί.

 

δηλαδή έτσι πάει και το αν θα σου ζητήσουν PayPal; με το μάτι;

.

Kαι γιατί δεν τους παίρνεις τηλ. να τους πεις ότι έχεις PayPal και μπορείς να τους το στείλεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

γιατί από όσο ξέρω μετά πρέπει να γυρίσει πίσω από τα έλτα στο τελωνείο, να ξανά αρχίσει η διαδικασία από την αρχή και άγιος ο θεός.... χάχα

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγόρασα από aliexpress δύο λουράκια ρολογιού μπρασελε με tracking number αξίας 15 ευρώ. Το δέμα εκτελωνίστηκε κανονικά χωρίς να πληρώσω κάτι ήρθε στο σπίτι ο φάκελος τον παρέλαβα και μετά διαπίστωσα ότι δεν είχε τίποτα μέσα και ότι ήταν ανοιγμένο στο πλάι. Υποθέτω ότι στο τελωνείο άνοιξαν το δέμα και δεν το έκλεισαν καλά μπορώ να κάνω κάτι ή μετά την απομάκρυνση ουδέν λάθος αναγνωρίζεται;

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Εαν δεν εχεις κατι,π.χ ενα βιντεο,δεν μπορεις να κανεις και πολλα,μην πω τιποτα.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεμα απο Ισραήλ 30€ στο συνολο με μεταφορικα περναει κανονικά τελωνείο?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Αγορά γίνεται κανονικά και αν η αξία με τα μεταφορικά περνάει τα 22€, περνάει από τελωνείο πάλι κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά γίνεται κανονικά και αν η αξία με τα μεταφορικά περνάει τα 22€, περνάει από τελωνείο πάλι κανονικά.

Είναι σαν να αγοράσω από Κίνα δηλαδή

Το ίδιο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να αγοράσω από Κίνα δηλαδή

 

Το ίδιο πράγμα

Αφού είναι εκτός Ευρώπης αυτές οι χώρες, τι διαφορετικό περίμενες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να αγοράσω από Κίνα δηλαδή

Το ίδιο πράγμα

 

Είναι όλες τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από aliexpress υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει τελωνείο κάποιος για 50 ευρώ με κάποιο τρόπο αποστολής?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από aliexpress υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει τελωνείο κάποιος για 50 ευρώ με κάποιο τρόπο αποστολής?
όχι. το aliexpress συμφέρει μόνο για αντικείμενα μικρής αξίας κάτω των 24 ευρώ με τα μεταφορικά μαζί.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι. το aliexpress συμφέρει μόνο για αντικείμενα μικρής αξίας κάτω των 24 ευρώ με τα μεταφορικά μαζί.
Δεν μπορείς να πεις έτσι όχι γενικά.

Λάθος.

 

Έχω πάρει αρκετά πράγματα αξίας πάνω από 30€ και πάντα με συνεννόηση με τον πωλητή τι θα γράψει και πώς θα το δηλώσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

ειχα παραγγειλει ενα drone απο Banggood και στοιχιζε 656 ευρω περιπου. ειχα επιλεξει tariff insurance (26,70 ευρω περιπου) επειδη δεν ειχε διαθεσιμη επιλογη το Priority direct mail.

ηρθε το πακετο, πληρωσα στα ΕΛΤΑ τα εξοδα εκτελωνισμου στα 211,04 ευρω.

22,98 ευυρω οι δασμοι

163.06 ευρω το Φ.Π.Α.

25 ευρω τα εξοδα εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ.

εστειλα στο banggood την αποδειξη και μου λενε να μου πληρωσουν μονο το Φ.Π.Α.

 

For your order 6588####, would you mind us refund the VAT fee 163.06 euro for you?

 

We are sorry to tell you that the administraties costs are beyond our control and we can not assist you as much as we wish we could.

 

According to the tariff insurance policy {https://www.banggood.com/Search_hl69_at650}, the tariff insurance guarantees the 100% reimbursement of customs duties ( only include import duty/custom duty and VAT ) in case your order is withheld by Customs or you have to pay high import taxes.

 

Thank you for your cooperation.

τι με συμβουλευτε να κανω; δεν ειναι δυνατον να τους χαρισω 50 ευρω. μπορω να τους απειλησω με Paypal dispute? καλυπτει το Paypal κατι τετοιο;

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

ειχα παραγγειλει ενα drone απο Banggood και στοιχιζε 656 ευρω περιπου. ειχα επιλεξει tariff insurance (26,70 ευρω περιπου) επειδη δεν ειχε διαθεσιμη επιλογη το Priority direct mail.

 

ηρθε το πακετο, πληρωσα στα ΕΛΤΑ τα εξοδα εκτελωνισμου στα 211,04 ευρω.

 

22,98 ευυρω οι δασμοι

 

163.06 ευρω το Φ.Π.Α.

 

25 ευρω τα εξοδα εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ.

 

εστειλα στο banggood την αποδειξη και μου λενε να μου πληρωσουν μονο το Φ.Π.Α.

 

 

 

 

 

τι με συμβουλευτε να κανω; δεν ειναι δυνατον να τους χαρισω 50 ευρω. μπορω να τους απειλησω με Paypal dispute? καλυπτει το Paypal κατι τετοιο;

 

 

 

ευχαριστω.

πάλι καλά να λες. πήρες το ρίσκο από Κίνα με ένα ακριβό πράγμα. 50 ευρώ μια χαρά ακούγονται

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που βαζουν tariff insurance και δεσμευονται, πρεπει να τα πληρωνουν ολα τα εξοδα τελωνειου. τους απειλησα οτι θα τους κραξω σε ολα τα φορουμ και οτι θα ανοιξω Paypal dispute και τελικα μου εκαναν refund ολο το ποσο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα πάλι από τον Κινέζο αφού πρωτα το είχα ακυρώσει λόγω απροσδιοριστίας εκτελέσεως της παραγγελίας.Τώρα που έχει στοκ επανήλθα.

Εβαλα λοιπόν Priority Air Mailκαι σήμερα πήρα μήνυμα ότι το έδιωξαν από κει,δίνοντας μου και tracking number.Αυτό όμως,δεν είναι σαν κι αυτά που ξέραμε,πχ RSXXXXXXXXXNL,αλλά είναι σκέτος αριθμός 15 ψηφίων,του τύπου 483ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ133.

Ψάχνοντας στο 17track,δεν το βρήκα.Ψάχνοντας όμως στο PackageRadar,μου έβγαλε ότι ο αριθμός ανήκει στη FedEx,οπότε καράφλιασα,γιατί αυτό σημαίνει ότι θα μου πιούν το αίμα.Εγώ δε ζήτησα courier.

Εχει κανείς άλλη περίπτωση να πηγαίνει το priority με την FedEx;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα πάλι από τον Κινέζο αφού πρωτα το είχα ακυρώσει λόγω απροσδιοριστίας εκτελέσεως της παραγγελίας.Τώρα που έχει στοκ επανήλθα.

 

Εβαλα λοιπόν Priority Air Mailκαι σήμερα πήρα μήνυμα ότι το έδιωξαν από κει,δίνοντας μου και tracking number.Αυτό όμως,δεν είναι σαν κι αυτά που ξέραμε,πχ RSXXXXXXXXXNL,αλλά είναι σκέτος αριθμός 15 ψηφίων,του τύπου 483ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ133.

 

Ψάχνοντας στο 17track,δεν το βρήκα.Ψάχνοντας όμως στο PackageRadar,μου έβγαλε ότι ο αριθμός ανήκει στη FedEx,οπότε καράφλιασα,γιατί αυτό σημαίνει ότι θα μου πιούν το αίμα.Εγώ δε ζήτησα courier.

 

Εχει κανείς άλλη περίπτωση να πηγαίνει το priority με την FedEx;

Καλημέρα, έτσι τα στέλνουν τώρα τα priority direct mail ( σχεδόν όλα ), είναι με Ups από Πολωνία, αλλά από ότι βλέπω αργούν πολύ περισσότερο από τα πρώτα tracking της μορφής LX...NL. Δική μου παραγγελία με 15 ψήφιο αριθμό αποστολής από 27/5 έχει γίνει shipped, αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα Πολωνία...Τα ζώα μου αργά.

Θα βάλεις τον αριθμό αποστολής σου στο σάιτ της UPS εκεί που λέει: Track by Reference Number , και θα σου βγάλει αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έτσι τα στέλνουν τώρα τα priority direct mail ( σχεδόν όλα ), είναι με Ups από Πολωνία, αλλά από ότι βλέπω αργούν πολύ περισσότερο από τα πρώτα tracking της μορφής LX...NL. Δική μου παραγγελία με 15 ψήφιο αριθμό αποστολής από 27/5 έχει γίνει shipped, αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα Πολωνία...Τα ζώα μου αργά.

Θα βάλεις τον αριθμό αποστολής σου στο σάιτ της UPS εκεί που λέει: Track by Reference Number , και θα σου βγάλει αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ,μου έβγαλες το άγχος,γιατί ήταν ακριβό το πραγματάκι.

Edit.

Παρατήρησα ότι στη μεν FedEx δεν φαίνεται τίποτα,σε μία άλλη εταιρία όμως, αυτήν εδώ, PackageRadar - best package tracking service , μιά χαρά φαίνεται.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω καιρο που δεν παρηγγειλα κατι "αξιολογης τιμης" απο Κινα. Τα τελευταια χρονια παραγγελνω ψιλοπραγματα αξιας 10-15Ε. Τελευταια μου παραγγελια πριν απο ενα μηνα ηταν ειδος αξιας 19,84Ε με free shipping απο Aliexpress.

Τα "σαίνια" το θεωρησαν ακριβο και το σταματησαν Τελωνειο και μου εστειλαν χθες sms "Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" Ομως ως γνωστον, οι αγορες απο το Α/Ε δεν γινονται με PayPal αλλα απλα με πιστωτικη καρτα, οπότε δεν εχω ουτε Τιμολογιο ουτε Αποδειξη. Μηπως πρεπει να στειλω καποιο screenshot του e-statement της τραπεζας οπου βεβαια φαινεται μονο η ημερομηνια αγορας, το ποσον και το ονομα Aliexpress, αλλα δεν φαινεται ουτε το αντικειμενο, ουτε το tracking number, ουτε το ονομα του αποστολεα. Μηπως να ζητησω κατι απο τον αποστολεα? Τι ακριβως πρεπει να τους στειλω? Προφανως η ερωτηση μου θα εχει απαντηθει πολλες φορες αλλα δεν παρακολουθω το νημα αυτο πολυ καιρο και γι αυτο ζητω συγνωμη. Παρακαλω τα φωτα σας.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλεις την απόδειξη πληρωμής με την κάρτα. Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω καιρο που δεν παρηγγειλα κατι "αξιολογης τιμης" απο Κινα. Τα τελευταια χρονια παραγγελνω ψιλοπραγματα αξιας 10-15Ε. Τελευταια μου παραγγελια πριν απο ενα μηνα ηταν ειδος αξιας 19,84Ε με free shipping απο Aliexpress.

 

Τα "σαίνια" το θεωρησαν ακριβο και το σταματησαν Τελωνειο και μου εστειλαν χθες sms "Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" Ομως ως γνωστον, οι αγορες απο το Α/Ε δεν γινονται με PayPal αλλα απλα με πιστωτικη καρτα, οπότε δεν εχω ουτε Τιμολογιο ουτε Αποδειξη. Μηπως πρεπει να στειλω καποιο screenshot του e-statement της τραπεζας οπου βεβαια φαινεται μονο η ημερομηνια αγορας, το ποσον και το ονομα Aliexpress, αλλα δεν φαινεται ουτε το αντικειμενο, ουτε το tracking number, ουτε το ονομα του αποστολεα. Μηπως να ζητησω κατι απο τον αποστολεα? Τι ακριβως πρεπει να τους στειλω? Προφανως η ερωτηση μου θα εχει απαντηθει πολλες φορες αλλα δεν παρακολουθω το νημα αυτο πολυ καιρο και γι αυτο ζητω συγνωμη. Παρακαλω τα φωτα σας.

και η σελίδα του aliexpress που αναγραφει το αντικείμενο το tracking number και το κόστος κάνει

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και η σελίδα του aliexpress που αναγραφει το αντικείμενο το tracking number και το κόστος κάνει

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνο την απόδειξη από την τράπεζα μη τους καλομαθένουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...