Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι η ιδέα μου ή σχεδόν τα περισσότερα δέματα που μπαίνουν τελωνείο είναι από geekbuying (μαζί και το δικό μου)

 

φιλοι που αγόρασαν (από άλλα site)

τις ίδιες ημέρες με εμένα και ηρθαν 1-2 πακέτα την ίδια ημέρα με το δικό μου 9/12 παρέλαβαν κανονικά :confused:(δηλαδη άνευ τελωνείο)

ενω εγώ είμα στις προβες για το κουστούμι ακόμα :lol::lol:

 

μπα απλα ετυχε... πλεον περνανε απο ολα........ μικρα πακετα (απο 1 ευρω και πανω) βαρανε 8+2 (καμια φορα και +3) και τα μεγαλα το φπα

Link to comment
Share on other sites

δεν περνανε ολα τα δεματα απο τελωνειο

παραγγελια απο vickmall 2 θηκουλες

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-11-2016 10:24 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2016 07:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 16-12-2016 09:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-12-2016 11:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 13:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 14:36 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 15:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

εγω παντος ακύρωσα παραγγελια απο geekbuying και πηρα τα χρηματα πισω

Edited by georgemg
Link to comment
Share on other sites

δεν περνανε ολα τα δεματα απο τελωνειο

παραγγελια απο vickmall 2 θηκουλες

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-11-2016 10:24 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2016 07:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 16-12-2016 09:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-12-2016 11:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 13:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 14:36 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2016 15:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

εγω παντος ακύρωσα παραγγελια απο geekbuying και πηρα τα χρηματα πισω

Προφανως ακυρωσες πριν αποσταλη το δεμα.......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

είναι η ιδέα μου ή σχεδόν τα περισσότερα δέματα που μπαίνουν τελωνείο είναι από geekbuying (μαζί και το δικό μου)

 

φιλοι που αγόρασαν (από άλλα site)

τις ίδιες ημέρες με εμένα και ηρθαν 1-2 πακέτα την ίδια ημέρα με το δικό μου 9/12 παρέλαβαν κανονικά :confused:(δηλαδη άνευ τελωνείο)

ενω εγώ είμα στις προβες για το κουστούμι ακόμα :lol::lol:

 

Απλά άνοιξαν ένα σακο με δέματα από geekbuying. Το geekbuying όπως όλα τα μεγάλα κινεζομαγαζα βάζουν τα δέματα που προορίζονται σε μια χώρα μέσα σε σάκους και μετά διαμεσολαβητης τα πηγαίνει στα αντίστοιχα ταχυδρομεία όπου μετά γίνεται η αποστολή. Στο τελωνείο απλά τσίμπησαν τον συγκεκριμένο σακο και τα πέρασαν όλα από τελωνείο. (Όλα αυτά υποθέτοντας με όσα έχω διαβάσει εδώ και καιρό πως λειτουργούν τα κινεζομαγαζα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει με επιτυχία και πήρα επιστροφή απο PayPal μετα απο 15μέρες που άνοιξα case και το δήλωσα ως χαμένο δέμα γιατί δεν παρέλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει με επιτυχία και πήρα επιστροφή απο PayPal μετα απο 15μέρες που άνοιξα case και το δήλωσα ως χαμένο δέμα γιατί δεν παρέλαβα.

Οταν εχεις παρει t.n. η διαδρομη του πακετου θα ειναι ορατη,και θα δουν οτι δεν παρελαβες εσυ,οποτε κομματακι δυσκολο,εκτος εαν ερθεις σε καποια συμφωνια με το καταστημα......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,την γλίτωσα λέτε;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161217/7529302eecfce4658fae5dfd8b343c71.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα το μάθεις είτε όταν στο φέρει ο ταχυδρόμος (καλό σενάριο) είτε όταν πας να το παραλάβεις με ειδοποιητήριο (κακό).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,την γλίτωσα λέτε;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161217/7529302eecfce4658fae5dfd8b343c71.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Την γλιτωσες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-12-2016 23:12 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-12-2016 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-12-2016 07:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

την γλιτωσα και γω σε δεμα απο banggood στα 10 δολλαρια, περιμενω και μια xiaomi yi παραγγελια γυρω στα 70 ευρω για να δουμε..

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Την γλιτωσες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-12-2016 23:12 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-12-2016 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-12-2016 07:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

την γλιτωσα και γω σε δεμα απο banggood στα 10 δολλαρια, περιμενω και μια xiaomi yi παραγγελια γυρω στα 70 ευρω για να δουμε..[/QUΟΤΕ]

 

Κάτω από 22 δεν πληρωνεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Την γλιτωσες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ14-12-201623:12ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ17-12-2016 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ17-12-201607:27Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

την γλιτωσα και γω σε δεμα απο banggood στα 10 δολλαρια, περιμενω και μια xiaomi yi παραγγελια γυρω στα 70 ευρω για να δουμε..[/QUΟΤΕ]

 

Κάτω από 22 δεν πληρωνεις.

Ο egodemis για 1 ευρώ θήκη είπε του ήρθε 15 ευρώ τελωνείο. Θέλω να πάρω μια λάμπα smart xiaomi στα 15 ευρώ από banggood και αν είναι να έρθει άλλο ένα 15 αρι πάνω δεν λέει.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο egodemis για 1 ευρώ θήκη είπε του ήρθε 15 ευρώ τελωνείο. Θέλω να πάρω μια λάμπα smart xiaomi στα 15 ευρώ από banggood και αν είναι να έρθει άλλο ένα 15 αρι πάνω δεν λέει.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω θα το ρισκαρα με unregistered αυτη τη φορα.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Ο egodemis για 1 ευρώ θήκη είπε του ήρθε 15 ευρώ τελωνείο. Θέλω να πάρω μια λάμπα smart xiaomi στα 15 ευρώ από banggood και αν είναι να έρθει άλλο ένα 15 αρι πάνω δεν λέει.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντως αυτο ειναι πολυ κακο με τα τελωνεια.Προσωπικα στη θεση σας θα αγοραζα απο ευρωπαικη αποθηκη,και ας πληρωνα παραπανω στον κινεζο.Σιγα μην τα δωσω στο τελωνειο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο egodemis για 1 ευρώ θήκη είπε του ήρθε 15 ευρώ τελωνείο. Θέλω να πάρω μια λάμπα smart xiaomi στα 15 ευρώ από banggood και αν είναι να έρθει άλλο ένα 15 αρι πάνω δεν λέει.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και την άφησες φαντάζομαι να φύγει πίσω. Δεν πιστεύω να την παρέλαβες? Καλύτερα να πείς έχασα ένα ευρώ παρά πληρωσα θήκη του ενός ευρώ, 16 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

 

Παντως αυτο ειναι πολυ κακο με τα τελωνεια.Προσωπικα στη θεση σας θα αγοραζα απο ευρωπαικη αποθηκη,και ας πληρωνα παραπανω στον κινεζο.Σιγα μην τα δωσω στο τελωνειο.

 

η ebay αγγλιας οχι για κινητα φυσικα...Για ψιλολογια ομως με λιγα περισσοτερα λεφτα ειναι η καλυτερη λυση.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου θελει τηλ. και επειδή είναι κολλημενη με τα Lenovo και δεν θελει και τιποτα top μοντελο τις προτεινα αυτό http://www.tinydeal.com/lenovo-a806-5-ips-hd-mtk6592-octa-core-android-44-4g-lte-phone-p-159935.html?js_redirect=1 !

89 από ΕU αποθηκη και 79 από Κινα,τι λετε ρε παιδια να της προτείνω να το ρισκαρει και να το παραγγειλει από Κινα μπας και γλιτωσει το 10ρικο :lol::lol::lol::lol:?

Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου θελει τηλ. και επειδή είναι κολλημενη με τα Lenovo και δεν θελει και τιποτα top μοντελο τις προτεινα αυτό http://www.tinydeal.com/lenovo-a806-5-ips-hd-mtk6592-octa-core-android-44-4g-lte-phone-p-159935.html?js_redirect=1 !

89 από ΕU αποθηκη και 79 από Κινα,τι λετε ρε παιδια να της προτείνω να το ρισκαρει και να το παραγγειλει από Κινα μπας και γλιτωσει το 10ρικο :lol::lol::lol::lol:?

 

Δεν αξιζει γιατι αμα έρθει και περάσει τελωνείο θα πληρώσει +30.Το παίρνεις απο ευρωπη και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ των μεταφορικών εταιρειών.
Link to comment
Share on other sites

Ο egodemis για 1 ευρώ θήκη είπε του ήρθε 15 ευρώ τελωνείο. Θέλω να πάρω μια λάμπα smart xiaomi στα 15 ευρώ από banggood και αν είναι να έρθει άλλο ένα 15 αρι πάνω δεν λέει.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κακώς τα πλήρωσε,δεν είχαν δικαίωμα να τα ζητήσουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει γιατι αμα έρθει και περάσει τελωνείο θα πληρώσει +30.Το παίρνεις απο ευρωπη και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Ενοειτε ρε φιλε γιάυτο και η φατσουλες γελιου που εβαλα!

Link to comment
Share on other sites

Και την άφησες φαντάζομαι να φύγει πίσω. Δεν πιστεύω να την παρέλαβες? Καλύτερα να πείς έχασα ένα ευρώ παρά πληρωσα θήκη του ενός ευρώ, 16 ευρώ.

Ουσιαστικά περίμενα 6 δέματα 3 θήκες από 1 ευρώ μέχρι 8, 2 led λάμπες μηχανή 1 tempered glass των 4 ευρω 1 μάσκα για μηχανή τον 20 ευρώ (αυτή για χειμώνα) και ένα αυτοκόλλητο carbon 1 euro

Μάσκα πέρασε χωρίς τελονειο

3 θήκες, tempered glass και αυτοκόλλητο πέρασε από τελονειο με κλασσικό κόστος της ΕΛΤΑ(δεν τα παρέλαβα εξάλλου και για τα το συνολικό κόστος ήταν 12 έυρω

Της λάμπες της πλυροσα κανονικά όμως καθος άξιζε ακόμη και ΦΠΑ να έβαζαν (23 ευρώ της πήρα ενώ εδώ κάνουν 135) ότι και να μου χρεωναν πάλι θα ήταν ποιο φτηνά

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Με το κατάστημα flosmall και την υπηρεσία που παρέχει ''6USD Custom insurance to cover all the customs taxes for destination '' για κάλυψη των φόρων γνωρίζει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

9 ξεχωριστά μεγάλα δέματα μέσω NL παραγγελία 22 με 25 Νοεμβρίου. 4 ταμπλετ απο 160€ το καθένα, 4 πληκτρολόγια απο 50€ το καθένα και ενα μικρο δέμα αξίας 30€.

Όλα κομπλε παραλαμβάνω αύριο τα 4 τελευταία, τα άλλα τα έχω πάρει ήδη από ταχυδρομείο χωρίς ΚΑΝΈΝΑ ΠΡΌΒΛΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

η ebay αγγλιας οχι για κινητα φυσικα...Για ψιλολογια ομως με λιγα περισσοτερα λεφτα ειναι η καλυτερη λυση.

 

Μην τα μπερδεύουμε :!:. Η έδρα του πωλητή παίζει ρόλο και όχι η έδρα του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...