Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι ασφαλισμένο το δέμα θα γράφει τιμή πάνω;

ναι συνηθως γραφει....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ναι συνηθως γραφει....

 

Δηλαδή μπορεί να είναι ασφαλισμένο και να μην γράφει τιμή, ώστε και να έχω πιθανότητες να μην το σταματήσουν και να είμαι καλυμμένος αν χαθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να είναι ασφαλισμένο και να μην γράφει τιμή, ώστε και να έχω πιθανότητες να μην το σταματήσουν και να είμαι καλυμμένος αν χαθεί;

το καλυτερο ειναι να μη γραφει τιμη ...τωρα εγω τις ελαχιστες φορες που εφερα ασφαλισμενο δεν απεφυγα να μη γραφει τιμη.....

μπορεις να ζητησεις να βαλουν μικροτερη τιμη αν δεν γινεται να μη βαλουν αλλα ετσι θα αποζημιωθεις στην τιμη που θα αναγραφεται...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να μη γραφει τιμη ...τωρα εγω τις ελαχιστες φορες που εφερα ασφαλισμενο δεν απεφυγα να μη γραφει τιμη.....

μπορεις να ζητησεις να βαλουν μικροτερη τιμη αν δεν γινεται να μη βαλουν αλλα ετσι θα αποζημιωθεις στην τιμη που θα αναγραφεται...

 

διαλέγεις τι θες. Τιμή πρέπει να μπει στάνταρ και είναι καλύτερο. Εμένα όσα έχουν στείλει ως δώρο με τιμή κάτω από 50$ έχουν περάσει όλα.Αλλά έτσι δεν έχουν ασφάλιση της προκοπής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

διαλέγεις τι θες. Τιμή πρέπει να μπει στάνταρ και είναι καλύτερο. Εμένα όσα έχουν στείλει ως δώρο με τιμή κάτω από 50$ έχουν περάσει όλα.Αλλά έτσι δεν έχουν ασφάλιση της προκοπής.

ετσι ακριβως....παιρνεις ρισκο χωρις τιμη = καθολου ασφαλιση , μικρη τιμη = ασφαλιση μεχρι την αξια αυτη...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί αργούν τόσο πολύ; Έστειλα mail στην swisspost και μου είπε ότι στάλθηκαν στην Αθήνα 3 Αυγούστου και να δώ στο track and trace του ΕΛΤΑ

Αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που αποφασισες να μπλεξεις με ελληνικο τελωνειο,κανε υπομονη.μερικες φορες και ειδικα καλοκαιρι και με κριση θελει υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα γραψει και παλαιοτερα, απλα σταματησα να παρακολουθω το post γιατι ειχε βρεθει ενας ρομπεν των δασων και... anyway.

 

Τα ΕΛΤΑ ακολουθουν ακριβως τους ιδιους κανονες με το τελωνειο, καθως υπαρχει κλιμακιο του τελωνειου μεσα στα ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζελος.

Απλα επειδη η διαδικασια διαλογης δε γινεται αυτοματως οπως στα courier (DHL, TNT, FedEx και UPS) και γινεται "χειροκινητα", η καθυστερηση φτανει μεχρι και 2 εβδομαδες μετα την αφιξη, μπορει και παραπανω. Συνηθως αμα αργει, σημαινει πως το εχουν σταματησει για Τελωνειο. Βαλε σε ολα αυτα μεσα και τις αδειες του 15αυγουστου, και καλη υπομονη :shifty:

 

@spyipad: Μπες εδω, http://www.track-trace.com/ , και τον αριθμο του TRACKING NUMBER που σου εχουν στειλει, βαλτον στο πεδιο που λεει Post/EMS(with USPS). τουλαχιστον θα μαθεις ποτε εφτασε στην Ελλαδα το δεμα σου.

 

Οποιος θελει info για τελωνειακα θεματα, μπορει να μου στειλει ενα email και θα του απαντησω το συντομοτερο δυνατον.

Edited by R3b3L
Justice for All...
Link to comment
Share on other sites

το tracking της SwissPost κοινως τον παιζει.

Εχει ενημερωση μεχρι τις 3/8/12.

 

http://i.imgur.com/xvGMr.jpg

 

Βεβαια, εχει φυγει απο τις 28/7/12 απο κει, πραγμα που σημαινει αν δεν κολλησε καπου/χαθηκε/μπερδευτηκε με κατι αλλο, το πιο πιθανο ειναι να εχει φτασει. Θα σου λεγα να παρεις τηλεφωνο στα ελτα στο ελ.βενιζελος αλλα ειναι δωρον αδωρο γιατι το σηκωνουν μονο αμα περνανε κοντα απ' το τηλεφωνο, αν με καταλαβαινεις...

 

btw, συνεχισε να το τσεκαρεις καθημερινα, καποια στιγμη δε γινεται, θα σου βγαλει καποια ενημερωση. Αν δε βλεπεις φως στειλε ενα mail στην swisspost και πες τους τι παιζει και φυσικα, μη ξεχασεις να αναφερεις το tracking number.

Edited by R3b3L
Justice for All...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη στείλει να η απάντηση τους

According to our transport information your item was forwarded to Athens on August 3rd 2012. Unfortunately we don’t have any further information so far.

*

We kindly ask you to contact our partner Hellenic Post (http://212.205.82.71/trackandtrace/CustomerService.asp).

*

Link to comment
Share on other sites

Βασιζομενος στο tracking της SwissPost, για να ητανε Ζυριχη στις 3/8/12, παει να πει πως ειτε την ιδια ειτε την επομενη επρεπε να ητανε Αθηνα, βασει παντα εμπειριας δικιας μου απο δεματα πελατων μου.

 

Λογικα θα επρεπε να δειχνει ομως οτι εφτασε στον προορισμο του, ασχετως καθυστερησης και δικαιολογιας. Εκτος και αν πρεπει να παρουν καποια απαντηση απο τα δικα μας καταπληκτικα ΕΛΤΑ και δε την εχουν παρει.

 

Οπως και να χει, επικοινωνησε με τα ΕΛΤΑ και δωσε τους το tracking number να σου πουνε τι παιζει, αφου και η SwissPost σου ειπε να τους καλεσεις, δε μπορει να ξερει κανενας αλλος που σκατα ειναι το δεμα. Τουλαχιστον να σιγουρευτεις πως εχει φτασει στην Ελλαδα.

Justice for All...
Link to comment
Share on other sites

Οπως περιμενα, το tracking system των υπεραγαπημενων μας ΕΛΤΑ ειναι επιοικως gtp.

 

Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών

στο τηλέφωνο: 8001182000

στην ηλεκτρονική διεύθυνση: information@elta-net.gr

 

Παρτους αυριο τηλεφωνακι, (για mail δε ξερω ποτε θα απαντησουν καθως δεν ειναι SwissPost) πες τους το θεμα σου και το tracking number σου να δουμε τι σκατα θα απαντησουν. Απο περιεργια, εχει μεγαλη αξια αυτο που παρηγγειλες?

Justice for All...
Link to comment
Share on other sites

φιλε και εκει που σου λεει καποιος να παρεις τηλεφωνο παλι τα ιδια θα σου πουν.οτι σου ειπα ισχυει.τα ιδια θα ακουσεις και απο οποιοδηποτε αλλον που το παιζει "ειδικος" για να ψαρεψει πελατες μεσα στο φορουμ.υπομονη δεν χανονται τα ακουστικα σου εαν γιαυτο ανησυχεις.!
Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS:* International Postal System) για το αντικείμενο και δεν φαίνεται να έχει αποσταλεί στην Ελλάδα από την ξένη ταχυδρομική υπηρεσία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης*εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

*Email Ελτα

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εκει που σου λεει καποιος να παρεις τηλεφωνο παλι τα ιδια θα σου πουν.οτι σου ειπα ισχυει.τα ιδια θα ακουσεις και απο οποιοδηποτε αλλον που το παιζει "ειδικος" για να ψαρεψει πελατες μεσα στο φορουμ.υπομονη δεν χανονται τα ακουστικα σου εαν γιαυτο ανησυχεις.!

 

Πελάτες για τι πράγμα; τι πουλάνε κάποιοι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες για πακέτο με tracking από Κίνα.

Σήμερα το έστειλε το ΕΛΤΑ χωρίς θέμα τελωνείου.

Λόγω καλοκαιριού περίμενα χειρότερο χρόνο.

 

Αντίθετα άλλο πακέτο χωρίς tracking από Κίνα είμαι στις 25 μέρες και ακόμα τίποτα. Μάλλον το φάγαμε στον δρόμο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον έφτασαν μου γράφει κδ αεροδρομιου

Τι σημαίνει αυτο έχει περάσει το τελωνειο; σε πόσες

μέρες θα τα έχω ;

 

Βάλε εδώ ότι σου γράφει. Όλο το ιστορικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει περάσει από τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...