Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα..

μπαίνω αμέσως στο θέμα, θέλω να αγοράσω το BlacBerry Torch (και εδώ άρχεται το δύσκολο) σε άσπρο, στη Ελλάδα όμως όλοι το φέρνουν μόνο σε μαύρο, έχω ψάξει παντού.Λέτε να το παραγγείλω απ το εξωτερικό ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

μπαίνω αμέσως στο θέμα, θέλω να αγοράσω το BlacBerry Torch (και εδώ άρχεται το δύσκολο) σε άσπρο, στη Ελλάδα όμως όλοι το φέρνουν μόνο σε μαύρο, έχω ψάξει παντού.Λέτε να το παραγγείλω απ το εξωτερικό ;;

ειδικα για bb θα βρεις αρκετες ευκαιριες απο εξωτερικο προσπαθησε σε ebay απο αγγλια ή γερμανια.κοιταω αρκετα συχνα για bb απο αγγλια και κυκλοφορουν ολες οι συσκευες σε ολα τα χρωματα που βγαζει η rim.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα κράνος απο Αμερική απο EBAY.

Τιμή Ελλάδος έχει 400 ευρώ και η αγορά από EBAY 250 euro.

Ξέρει κανείς αν φορολογηθεί επιπλέων για Ελλάδα??

Μεταφορά με USPS Priority Mail International

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να φορολογηθεί γιατί δεν είναι ούτε φθηνό πράγμα ούτε κάτι περίεργο ή άγνωστης μάρκας. Και είναι κάτι που όλοι ξέρουν ότι είναι ακριβό οπότε δε περνάει απαρατήρητο.

 

Αν μπορέσεις ψαξ' το στην ευρωπαϊκή αγορά. Γιατί όχι τίποτα αλλά αν όντως περάσει τελωνείο ίσως πληρώσεις πάνω από τα 150 που ίσως γλίτωνες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω ενα ρολοι απο το ebay η αξια του μαζι με τα μεταφορικα θα ειναι μεγιστο 90€. εχω βρει εναν πωλητη απο κινα που το στελνει με EMS η με Hong Kong Post και εναν αλλον απο αμερικη που το στελνει με USPS. υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω το τελωνειο(εννοω να μην πληρωσω πανω απο 5-10€ για φορους) και αν ναι με ποιο ταχυδρομειο να του πω να μου τα στελει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω ενα ρολοι απο το ebay η αξια του μαζι με τα μεταφορικα θα ειναι μεγιστο 90€. εχω βρει εναν πωλητη απο κινα που το στελνει με EMS η με Hong Kong Post και εναν αλλον απο αμερικη που το στελνει με USPS. υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω το τελωνειο(εννοω να μην πληρωσω πανω απο 5-10€ για φορους) και αν ναι με ποιο ταχυδρομειο να του πω να μου τα στελει?

 

Έχεις μεγάλη πιθανότητα να μην πληρώσεις δασμούς επειδή η αξία είναι μικρή και μάλλον δε θα ασχοληθούν. Είναι όντως μικρή η αξία η εσύ το βρήκες φθηνά; Πέρα από το τελωνείο να προσέξεις πολύ γιατί κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες ακόμη και για πολύ φτηνά ρολόγια όπως πχ τα Seiko 5αρια. Αν ξέρεις τι αγοράζεις και όντως ή τιμή του στο εμπόριο είναι περίπου σε αυτά τα λεφτά οι πιθανότητες να σε σταματήσουν για δασμούς είναι μηδαμινές. Όχι όμως ανύπαρκτες. Γενικά, ο φόρος που θα πληρώσεις αν σου βάλουν δασμούς θα είναι ~25% της πραγματικής του αξίας δηλαδή γύρω στα 25-30 αν όντως το ρολόι στοιχίζει γύρω στα 100+ ευρώ. Αν θεωρείς ότι αξίζει το μικρό ρίσκο, χτύπα το.

 

Όλοι οι τρόποι αποστολής που έγραψες είναι ασφαλείς υπό την έννοια ότι δεν είναι ιδιωτικές κούριερ και δε θα προσπαθήσουν να περάσουν το αντικείμενο από τελωνείο με το ζόρι για να σου φάνε λεφτά.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μεγάλη πιθανότητα να μην πληρώσεις δασμούς επειδή η αξία είναι μικρή και μάλλον δε θα ασχοληθούν. Είναι όντως μικρή η αξία η εσύ το βρήκες φθηνά; Πέρα από το τελωνείο να προσέξεις πολύ γιατί κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες ακόμη και για πολύ φτηνά ρολόγια όπως πχ τα Seiko 5αρια. Αν ξέρεις τι αγοράζεις και όντως ή τιμή του στο εμπόριο είναι περίπου σε αυτά τα λεφτά οι πιθανότητες να σε σταματήσουν για δασμούς είναι μηδαμινές. Όχι όμως ανύπαρκτες. Γενικά, ο φόρος που θα πληρώσεις αν σου βάλουν δασμούς θα είναι ~25% της πραγματικής του αξίας δηλαδή γύρω στα 25-30 αν όντως το ρολόι στοιχίζει γύρω στα 100+ ευρώ. Αν θεωρείς ότι αξίζει το μικρό ρίσκο, χτύπα το.

 

Όλοι οι τρόποι αποστολής που έγραψες είναι ασφαλείς υπό την έννοια ότι δεν είναι ιδιωτικές κούριερ και δε θα προσπαθήσουν να περάσουν το αντικείμενο από τελωνείο με το ζόρι για να σου φάνε λεφτά.

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση:)επειδη ειμαι απειροσ και με το ebay και με τα ρολογια αν μπορεις να με βοηθησεις λεω για εναν απο αυτα:

http://cgi.ebay.com/100-Original-and-NeW-Emporio-Armani-Mens-Watch-AR0527-/270722395369?pt=AU_Watches&hash=item3f084fece9#ht_4965wt_1139

http://cgi.ebay.com/NEW-Emporio-ARMANI-Mens-Chronograph-Watch-AR0547-/270723068947?pt=AU_Watches&hash=item3f085a3413#ht_3674wt_1139

http://cgi.ebay.com/Timex-Mens-Chronograph-SL-Watch-Low-Shipping-T2N156_W0QQitemZ370490626011QQcategoryZ31387QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7821396434678960168#ht_2032wt_905

 

νομιζω ειναι καλοι πωλητες και λενε οτι ειναι αυθεντικα:O

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση:)επειδη ειμαι απειροσ και με το ebay και με τα ρολογια αν μπορεις να με βοηθησεις λεω για εναν απο αυτα:

http://cgi.ebay.com/100-Original-and-NeW-Emporio-Armani-Mens-Watch-AR0527-/270722395369?pt=AU_Watches&hash=item3f084fece9#ht_4965wt_1139

http://cgi.ebay.com/NEW-Emporio-ARMANI-Mens-Chronograph-Watch-AR0547-/270723068947?pt=AU_Watches&hash=item3f085a3413#ht_3674wt_1139

http://cgi.ebay.com/Timex-Mens-Chronograph-SL-Watch-Low-Shipping-T2N156_W0QQitemZ370490626011QQcategoryZ31387QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7821396434678960168#ht_2032wt_905

 

νομιζω ειναι καλοι πωλητες και λενε οτι ειναι αυθεντικα:O

 

Πάντα να κοιτάζεις τα αρνητικά και ουδέτερα feedback 1 προς 1. Αν δεις έστω και μερικές αναφορές για ψεύτικα ρολόγια μην ρισκάρεις.

 

Τα πρώτα δυο, τα Armani, είναι από τον ίδιο πωλητή. Έψαξα τα αρνητικά/ουδέτερα feedback του και βρήκα αρκετές αναφορές ότι τα ρολόγια είναι replica. Εγώ δεν θα αγόραζα.

 

Στο τρίτο είδα πολλά αρνητικά feedback αλλά από το λίγο που το έψαξα δεν είδα αναφορές για ψεύτικα ρολόγια. Όμως δε γνωρίζω την αξία των Timex και αν και κατα πόσο αξίζει να αντιγράφονται και να κυκλοφορούν σε replica. Όμως κατάλαβα ότι ο τύπος είναι γενικά αγενής και δεν διατίθεται να βοηθήσει και πολύ εάν κάπου χαθεί το αντικείμενο.

 

Γενικά μην κοιτάς τα ποσοστά. Είναι πολλοί αυτοί που αφήνουν θετικά feedback χωρίς να έχουν παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή ότι το αντικείμενο είναι replica και μετά είναι πολύ αργά για να αλλάξουν το feedback. Επίσης είναι λογικό το μεγαλύτερο μέρος των συναλλαγών να είναι απροβλημάτιστες. Το θέμα είναι πως αντιδράει ο πωλητής αν κάτι δε πάει καλά.

 

Φυσικά υπάρχουν και ηλίθιοι πελάτες που αφήνουν αρνητικό feedback χωρίς λόγο σοβαρό αλλά τα κοιτάς για να ξέρεις ποιοι έχουν πραγματικό λόγο και ποιοι όχι. Πχ ένας που αφήνει αρνητικό γιατί πέρασαν 10 μέρες και δεν του έχει έρθει ακόμη το ρολόι καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι χαζός αφού για το χρόνο παράδοσης φταίνε τα ταχυδρομεία και όχι ο πωλητής. Όταν όμως κάποιος δεν έχει παραλάβει το αντικείμενο του μετά από 40 μέρες ή το παραλαμβάνει και ανακαλύπτει ότι είναι χαλασμένο ή replica και ο πωλητής είναι άφαντος ή είναι απρόθυμος να βοηθήσει τότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι άτομο που μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη να αγοράσεις.

 

Και φυσικά ισχύει ο χρυσός κανόνας: Μην περιμένεις να δώσεις 5 για κάτι που κάνει 100. Μάλλον σε κοροϊδεύουν. Υπάρχουν προσφορές και καλές περιπτώσεις αλλά είναι λίγες και σίγουρα δε θα πάρεις κάτι πανάκριβο τσάμπα. Πχ εάν το ρολόι στο εμπόριο κάνει 300 θα έλεγα ότι μια τιμή πάνω από 200 είναι μάλλον καλή προσφορά. Πιο κάτω θα θεωρούσα ότι μάλλον ο πωλητής προσπαθεί να μου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

το timex το πουλαει 100$ ο πωλητης στο ebay και απο οτι βλεπω στο site το επισημο(http://www.timex.com/Timex-SL-Series-Chronograph/dp/B002ERIT8W) κανει 150$,αρα αν καταλαβα καλα νομιζω οτι μαλλον δεν υπαρχει θεμα replica εε?αν παρω αυτο το timex που κανει 100$+12$ μεταφορικα λες να το γλιτωσω το τελωνειο μαλλον ε?

και αυτο μαλλον μουφα φενεται αν κρινω απο την τιμη που το πουλαει?(http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170616023616&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_4437wt_1139)?

και παλι ευχαριστω για το χρονο σου φιλε:D

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

το timex το πουλαει 100$ ο πωλητης στο ebay και απο οτι βλεπω στο site το επισημο(http://www.timex.com/Timex-SL-Series-Chronograph/dp/B002ERIT8W) κανει 150$,αρα αν καταλαβα καλα νομιζω οτι μαλλον δεν υπαρχει θεμα replica εε?αν παρω αυτο το timex που κανει 100$+12$ μεταφορικα λες να το γλιτωσω το τελωνειο μαλλον ε?

και αυτο μαλλον μουφα φενεται αν κρινω απο την τιμη που το πουλαει?(http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170616023616&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_4437wt_1139)?

και παλι ευχαριστω για το χρονο σου φιλε:D

 

Και γω έτσι θα έλεγα για το Timex. Δε νομίζω να είναι replica.

 

To Armani που κοιτάς όμως έχει τιμή καταλόγου 489 ευρώ οπότε για να το βρίσκεις 100 δολάρια είναι replica. Το θέμα είναι ότι πολλούς δεν τους πειράζει αυτό αλλά εγώ προσωπικά είμαι εντελώς εναντίων των replica. Και είναι και παράνομα γι' αυτό υπάρχει ο άγραφος κανόνας ότι και να είναι replica πρέπει να δηλωθούν σαν αυθεντικά. Αλλιώς θα τους τα "κατέβαζε" το ίδιο το ebay. Οπότε μην ακούς τι λένε, είναι replica.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι εντελώς άσχετη, ειπα να απευθυνθω εδω για να βρω μια ακρη... Λοιπον,θελω να κανω membership στο http://www.paramorefanclub.com.. το κόστος για να γίνεις μέλος ειναι 30$ και λέει πως το international shipping κοστίζει 10$.. οταν θα μου στείλουν την κάρτα μέλους,θα μου στείλουν μαζί κ ένα t-shirt μια κονκάρδα κ ενα αυτοκολλητο.. εκτός απ τα 10$ που είναι το shipping Θα πληρώσω και τελωνείο για τα πραγματα που θα ερθουν? ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε! :D Edited by natasa_t
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι εντελώς άσχετη, ειπα να απευθυνθω εδω για να βρω μια ακρη... Λοιπον,θελω να κανω membership στο http://www.paramorefanclub.com.. το κόστος για να γίνεις μέλος ειναι 30$ και λέει πως το international shipping κοστίζει 10$.. οταν θα μου στείλουν την κάρτα μέλους,θα μου στείλουν μαζί κ ένα t-shirt μια κονκάρδα κ ενα αυτοκολλητο.. εκτός απ τα 10$ που είναι το shipping Θα πληρώσω και τελωνείο για τα πραγματα που θα ερθουν? ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε! :D

 

για ποσο μεχρι 40$ δεν πληρωνεις τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις παραγγελια απο ευρωπη δεν εχει τελωνειο....επισης π.χ. αν ενα ρολοι εχει τιμη 300 ευρω το αυθεντικο εδω στην ελλαδα απο ebay θα το βρεις στην καλυτερη γυρω στα 170-200 ευρω για αυθεντικο πιο κατω θα ειναι μουφα εχω παραγγειλη πολλα ρολογια και ξερω αυτα τα ολιγα...:lol:

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι νεα εδω στο φορουμ και θελω να ρωτησω σχετικα με τη Fedex..εχω κανει παρα πολλες αγορες απο εξωτερικο και ευρωπη και αμερικη και Κινα αλλα παντα με απλο ταχυδρομειο. Ενδιαφερομαι για κατι νεραιδουλες που πουλαει ενα αμερικανικο σαιτ αλλα τις στελνει μονο με fedex στην ελλαδα.Αυτες κοστιζουν το πολυ 40 ευρω οποτε αν παραγγειλω μια με fedex θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο..?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι νεα εδω στο φορουμ και θελω να ρωτησω σχετικα με τη Fedex..εχω κανει παρα πολλες αγορες απο εξωτερικο και ευρωπη και αμερικη και Κινα αλλα παντα με απλο ταχυδρομειο. Ενδιαφερομαι για κατι νεραιδουλες που πουλαει ενα αμερικανικο σαιτ αλλα τις στελνει μονο με fedex στην ελλαδα.Αυτες κοστιζουν το πολυ 40 ευρω οποτε αν παραγγειλω μια με fedex θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο..?

 

μεχρι 40$ δεν πληρωνεις. πεστους να σου γραψουν αξια μεχρι αυτο το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 40$ δεν πληρωνεις. πεστους να σου γραψουν αξια μεχρι αυτο το ποσο.

 

Αυτό με τα 40 ευρώ/δολάρια δεν ισχύει. Έχουν ακουστεί διάφορα στρόγγυλα ποσά κατά καιρούς αλλά όλα αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Αν θέλουν να σου βάλουν δασμούς θα σου βάλουν ακόμη και 5 δολάρια να στοιχίζει κάτι. Δε το κάνουν γιατί πρακτικά δεν έχει νόημα. Εγώ έχω αγοράσει επιστημονικό κομπιουτεράκι αξίας 240 ευρώ (το πήρα 150 δολάρια) από Αμερική και δεν πέρασε τελωνείο. Ο αδερφός μου έφερε παλμογράφο από Κίνα στα 400 δολάρια και επίσης δε σταμάτησε στο τελωνείο. Έχω αγοράσει και μεταχειρισμένη οθόνη για λάπτοπ στα 67 ευρώ από Αμερική που σταμάτησε στο τελωνείο. Οπότε καλό είναι να μιλάμε με πιθανότητες κι όχι απόλυτα.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο μικρή είναι η αξία αυτού που αγοράζεις τόσο μικρότερες οι πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο. Επίσης αποφεύγουμε πάρα πολύ τις ιδιωτικές κούριερ για αντικείμενα που έρχονται εκτός ΕΕ διότι προωθούν οι ίδιοι με το ζόρι τα πράγματα να περάσουν τελωνείο γιατί ζητάνε μετά τρελά ποσά σαν κόστος εκτελωνισμού. Ανίτα διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα δεις. Μιλάμε για ποσά της τάξης των 70 με 150 ευρώ μόνο και μόνο για το δικό τους κόπο που στο εκτελώνισαν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεται να μου πειτε ακριβος πως γιναιτε ο εκτελονισμος με ΕΜS,δηλαδη πως υπολογιζετε,εκτος απο το 23% φπα της συνολικης τιμης με τα μεταφορικα τι αλλο μενει να υπολογιστει και ποσο % ειναι,θα με βοηθουσε να μου πειτε για ποσο 500usd ενα παραδειγμα αναλυτικα γιατι μερες τωρα διαβαζω αλλα δεν βρισκω απαντηση..ευχαριστω πολυ
Think right.....Think...nokia;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 40 ευρώ/δολάρια δεν ισχύει. Έχουν ακουστεί διάφορα στρόγγυλα ποσά κατά καιρούς αλλά όλα αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Αν θέλουν να σου βάλουν δασμούς θα σου βάλουν ακόμη και 5 δολάρια να στοιχίζει κάτι. Δε το κάνουν γιατί πρακτικά δεν έχει νόημα. Εγώ έχω αγοράσει επιστημονικό κομπιουτεράκι αξίας 240 ευρώ (το πήρα 150 δολάρια) από Αμερική και δεν πέρασε τελωνείο. Ο αδερφός μου έφερε παλμογράφο από Κίνα στα 400 δολάρια και επίσης δε σταμάτησε στο τελωνείο. Έχω αγοράσει και μεταχειρισμένη οθόνη για λάπτοπ στα 67 ευρώ από Αμερική που σταμάτησε στο τελωνείο. Οπότε καλό είναι να μιλάμε με πιθανότητες κι όχι απόλυτα.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο μικρή είναι η αξία αυτού που αγοράζεις τόσο μικρότερες οι πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο. Επίσης αποφεύγουμε πάρα πολύ τις ιδιωτικές κούριερ για αντικείμενα που έρχονται εκτός ΕΕ διότι προωθούν οι ίδιοι με το ζόρι τα πράγματα να περάσουν τελωνείο γιατί ζητάνε μετά τρελά ποσά σαν κόστος εκτελωνισμού. Ανίτα διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα δεις. Μιλάμε για ποσά της τάξης των 70 με 150 ευρώ μόνο και μόνο για το δικό τους κόπο που στο εκτελώνισαν.

 

Εχω διαβασει αρκετα αν οχι ολα..Αρα λοιπον δεν ανησυχω τοσο.Αλλα ας πουμε οτι γλυτωσε το τελωνειο μετα που παραλαμβανω το δεμα με fedex?Η μου το φερνει στην πορτα αφου ειναι κουριερ?Και αν τελικα περασει τελωνειο και δεν θελω να πληρωσω τον φορο(αν εινα υπερβολικος) τοτε το στελνουν τουλαχιστον πισω να παρω και εγω επιστροφη χρηματων?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει αρκετα αν οχι ολα..Αρα λοιπον δεν ανησυχω τοσο.Αλλα ας πουμε οτι γλυτωσε το τελωνειο μετα που παραλαμβανω το δεμα με fedex?Η μου το φερνει στην πορτα αφου ειναι κουριερ?Και αν τελικα περασει τελωνειο και δεν θελω να πληρωσω τον φορο(αν εινα υπερβολικος) τοτε το στελνουν τουλαχιστον πισω να παρω και εγω επιστροφη χρηματων?

 

Αν η fedex έχει υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε θα στο φέρουν οι ίδιοι. Το κακό είναι ότι δεν είναι λίγες οι φορές που η fedex περνάει πράγματα από τελωνείο και ζητάει τον φόρο συν ένα εξωπραγματικό ποσό της τάξης των 150 ευρώ. Ψάξε "fedex Ελλαδα" στο Google και θα βρεις πολλές αναφορές.

 

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεται να μου πειτε ακριβος πως γιναιτε ο εκτελονισμος με ΕΜS,δηλαδη πως υπολογιζετε,εκτος απο το 23% φπα της συνολικης τιμης με τα μεταφορικα τι αλλο μενει να υπολογιστει και ποσο % ειναι,θα με βοηθουσε να μου πειτε για ποσο 500usd ενα παραδειγμα αναλυτικα γιατι μερες τωρα διαβαζω αλλα δεν βρισκω απαντηση..ευχαριστω πολυ

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη φόρμα μέσα από την οποία διαμορφώνεται ο δασμός. Αλλιώς δε θα συμπληρώναμε ολόκληρες σελίδες να ανταλλάζουμε εμπειρίες. Γενικά φαίνεται πως εάν υπάρχουν στοιχεία (δηλωμένη αξία, απόδειξη αγοράς στο πακέτο) ο δασμός ήταν γύρω στο 25% όσο το φπα ήταν στο 19%. Εάν δεν υπάρχουν στοιχεία, ο δασμός είναι αντίστοιχο ποσοστό της ενδεικτικής τιμής του προϊόντος στην Ελληνική αγορά. Έχω ακούσει ότι έχουν τεράστιους καταλόγους για όλα τα επώνυμα προϊόντα που εισάγονται στην Ελλάδα. Άρα εάν δεν υπάρχουν στοιχεία ή αν αυτά που θα βρουν δεν τους πείθουν (πολύ μικρή τιμή δηλωμένης αξίας σε σχέση με την αξία που φαίνεται να έχει το προϊόν) σου βάζουν δασμούς ανάλογα με τις τιμές καταλόγου. Και αν το προϊόν δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά τότε χρεώνουν ότι να' ναι ή (στην περίπτωση που είναι τοπικό ταχυδρομείο) σε φωνάζουν να φέρεις απόδειξη. Γενικά οι τελωνειακοί είναι σαν τους δικαστές και βάζουν ότι δασμούς θέλουν. Ο εκτελωνιστής είναι σαν το δικηγόρο και προσπαθεί να πετύχει μικρότερο δασμό σύμφωνα με κανόνες που υπάρχουν.

 

Πέρα λοιπόν από το δασμό, θα πληρώσεις και το κόστος εκτελωνισμού (αμοιβή του δικηγόρου) που για τα EMS που παραδίδονται από Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ είναι 4 ευρώ. Αυτό είναι το μόνο ποσό που μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά. Και προσοχή, μακριά από ιδιωτικές κούριερ γιατί το παραπάνω ποσό μπορεί να γίνει και τριψήφιο. Υπηρεσία είναι, όσο θέλουν τη χρεώνουν.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν η fedex έχει υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε θα στο φέρουν οι ίδιοι. Το κακό είναι ότι δεν είναι λίγες οι φορές που η fedex περνάει πράγματα από τελωνείο και ζητάει τον φόρο συν ένα εξωπραγματικό ποσό της τάξης των 150 ευρώ. Ψάξε "fedex Ελλαδα" στο Google και θα βρεις πολλές αναφορές.

 

Μακρυά από συναλλαγές εκτός Ευρώπης σε οτιδήποτε έχει να κάνει με FEDEX. Έχουν οργανώσει δίκτυο, ανοίγουν τα κουτιά και ζητάνε υπέρογκα ποσά. Με μια αναζήτηση στο net θα βρείτε πολλές δυσάρεστες μαρτυρίες.

 

http://reduser.net/forum/showthread.php?14078-WARNING-Fedex-customs-info-for-EUROPE&

http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20081022061359AA1GyC1

http://taint.org/2007/11/12/010246a.html

http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2056049877

http://forums.vogue.com.au/showthread.php?t=32665

http://baexpats.org/expat-life/14543-fedex-custom-taxes-worth.html

http://www.digitalspy.co.uk/forums/showthread.php?t=219889

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 40 ευρώ/δολάρια δεν ισχύει. Έχουν ακουστεί διάφορα στρόγγυλα ποσά κατά καιρούς αλλά όλα αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Αν θέλουν να σου βάλουν δασμούς θα σου βάλουν ακόμη και 5 δολάρια να στοιχίζει κάτι. Δε το κάνουν γιατί πρακτικά δεν έχει νόημα. Εγώ έχω αγοράσει επιστημονικό κομπιουτεράκι αξίας 240 ευρώ (το πήρα 150 δολάρια) από Αμερική και δεν πέρασε τελωνείο. Ο αδερφός μου έφερε παλμογράφο από Κίνα στα 400 δολάρια και επίσης δε σταμάτησε στο τελωνείο. Έχω αγοράσει και μεταχειρισμένη οθόνη για λάπτοπ στα 67 ευρώ από Αμερική που σταμάτησε στο τελωνείο. Οπότε καλό είναι να μιλάμε με πιθανότητες κι όχι απόλυτα.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο μικρή είναι η αξία αυτού που αγοράζεις τόσο μικρότερες οι πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο. Επίσης αποφεύγουμε πάρα πολύ τις ιδιωτικές κούριερ για αντικείμενα που έρχονται εκτός ΕΕ διότι προωθούν οι ίδιοι με το ζόρι τα πράγματα να περάσουν τελωνείο γιατί ζητάνε μετά τρελά ποσά σαν κόστος εκτελωνισμού. Ανίτα διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα δεις. Μιλάμε για ποσά της τάξης των 70 με 150 ευρώ μόνο και μόνο για το δικό τους κόπο που στο εκτελώνισαν.

 

και εγω εχω φερει αντικειμενα αξιας και δεν πληρωσα τελωνειο,απλα ετυχε.

αλλα τωρα οπως ειναι τα πραγματα σκιζουν. οποτε κατι χαμηλης αξιας αποδεδειγμενα δεν πηρωνει φορο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω φερει αντικειμενα αξιας και δεν πληρωσα τελωνειο,απλα ετυχε.

αλλα τωρα οπως ειναι τα πραγματα σκιζουν. οποτε κατι χαμηλης αξιας αποδεδειγμενα δεν πηρωνει φορο.

Πάντως και με χαμηλό ποσό, έχω ακούσει περιπτώσεις που άνοιξαν το πακέτο να δουν τι είναι και μετά χρέωσαν ανάλογα με τα τεφτέρια τους.

Είναι και λίγο τύχη το θέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι και λίγο τύχη το θέμα.

 

Είναι πολύ θέμα τύχη και εξαρτάται καθαρά από τις διαθέσεις του εκάστοτε τελωνειακού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...