Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας!!μια ερωτηση και απο μενα.αμα παραγγηλεις απο εξωτερικο εκτος Ε.Ε με USPS EMS και γενικα με μεταφορικες που εχουν χρεωση 4€ τελωνιο.αμα εγω πχ παρω μια οθονη για το αμαξι μου που κανει 600$$ 700$$ 800$$(οι τιμες σε δολλαρια) θα πληρωσω τελονιο εδω Ελλαδα ε?υπενθιμιζω πως θα ερθουν με EMS USPS..σας ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Εξτρά χρέωση = Τέλος εκτελωνισμού + Φόρος.

 

Ο Φόρος είναι άγνωστος και ναι θα τον πληρώσεις αν γίνει έλεγχος για το τι φέρνεις και για την αξία αυτού που φέρνεις.

 

Το τέλος εκτελωνισμού είναι 4 ευρώ αν το πακέτο έρχεται με ΕΛΤΑ. Αν το πακέτο στο φέρει κούριερ θα πληρώσεις όσο γουστάρει να χρεώσει η κούριερ και πίστεψέ με, χρεώνουν. Μπορεί να πληρώσεις από 60 έως και 140 ευρώ (πάντα με πρόχειρους υπολογισμούς που τους κάνω στο μυαλό μου, μη βαράτε αν διαφέρουν λίγο τα νούμερα που γράφω σε προηγούμενα ποστ).

 

Συμπέρασμα:

ΑΝ περάσεις τελωνείο (που για τέτοια ακριβά αντικείμενα 99% θα περάσεις) θα πληρώσεις τα παραπάνω δύο. Το πρώτο δε το ορίζεις. Το ορίζει ο τελώνης με τον εκτελωνιστή. Το δεύτερο εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής όπως καταλαβαίνεις.

 

Και όπως είπε και ο Starenios ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πίσω και θα βγάλεις συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

 

Υ.Γ:τις διαβασα ολες τις προηγουμενες σελιδες!και παλι σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και καλες γιορτες!

Ξερει κανεις να μου πει ποσο θα πληρωσω για ένα δεμα συνολικης αξιας 90ευρω από Αμερικη με usps???

Αυτά τα χρηματα(για το τελωνειο)που τα πληρωνω ρε παιδια??Στο ταχυδρομειο?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και καλες γιορτες!

Ξερει κανεις να μου πει ποσο θα πληρωσω για ένα δεμα συνολικης αξιας 90ευρω από Αμερικη με usps???

Αυτά τα χρηματα(για το τελωνειο)που τα πληρωνω ρε παιδια??Στο ταχυδρομειο?

 

αν γραφουν στο δεμα αξια πχ 130$ θα πληρωσεις 23% φπα και κατι ψηλα ακομα(εκτελωνιστρα κλπ) θα τα πληρωσεις στο ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

120.00 USD = 91.4041 EUR, αυτή θα είναι η πραγματική του αξία,αλλά το πακέτο θα είναι δηλωμένο ως gift Και Low value..

 

ok Θα ενημερώσω άν και και πόσο επιπλέον πλήρωσα

 

Επίσης όταν έρθει ειδοποίηση σπίτι μου να πάω να το παραλάβω απο ΕΛΤΑ θα γράφει πάνω πόσα έξτρα πρέπει να δώσω?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα ... Σκοπεύω να στείλω ένα υπολογιστή ( οχι laptop, desktop ), μαζί με οθόνη, σε φίλο μου στις ηνωμένες πολιτείες.... Μπορεί κάποιος να μου πεί, στο περίπου έστω, τι κόστος θα πληρώσω ... δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να πάει γρήγορα, οσο το να πάει φθηνα ( λίγο που κοίταξα τις τιμές των courrier, με έπιασε ζαλάδα! :lol: ). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ, και καλές γιορτές! :)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Δεν το στελνουν θέλεις να πείς; Η πρόκειται να κοστίσει πολύ ακριβά έτσι και αλλιώς;
Link to comment
Share on other sites

Και για τι ποσό μιλάμε αν επιτρέπεται ... ; Συγνώμη αλλα επι του θέματος είμαι ασχέτος ( δεν έχω ξαναστείλει ποτέ κάτι πρως Αμερική μεριά )
Link to comment
Share on other sites

Διαδίδεται ότι στο τελωνείο οι υπάλληλοι κάνουν ένα είδος λευκής απεργίας λόγω των επικείμενων μετατάξεων προσωπικού, παρότι τις ελλείψεις προσωπικού στην πράξη.

 

Ηδη σε κάποιους κλάδους παραλαβές εμπορευμάτων που έπρεπε λόγω γιορτών να είναι στα καταστήματα ,θα πάνε κατόπιν εορτής...:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από Αμερικη προς Ελλάδα με ups (ηλεκτρονικό είδος)

θα πληρώσω τελωνείο ή είναι όπως στην Κίνα και το Χονγκ Κονγκ που με ups δεν πληρώνεις 90% ?

Link to comment
Share on other sites

από Αμερικη προς Ελλάδα με ups (ηλεκτρονικό είδος)

θα πληρώσω τελωνείο ή είναι όπως στην Κίνα και το Χονγκ Κονγκ που με ups δεν πληρώνεις 90% ?

 

ειναι μεγαλο σε ογκο? ειναι χαμηλης αξιας?

Link to comment
Share on other sites

θελω να παραγγειλω 2-3 ποστερ απο το allposters.com με κοστος καπου στα 50 ευρω..

θα ερθουν τυλιγμενα σε ρολο, το οποιο θα χει μηκος γυρω στο 1μετρο..

 

ανεξαρτητα του πως θα μου τα στειλουν παιζει να χω προβλημα με τελωνεια?

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ αυτο, οποτε για οποια μου παραλειψη ελπιζω σε κατανοηση....

η απορια μου: σε ενα μηνα θα ταξιδευσω ολλανδια με προσωπικο εξοπλισμο(hi fi system με ηχεια, υπολογιστη, κιθαρα, ενισχυτη, συν καποια ακομη μηχανηματα-εφε προσωπικης χρησης), μεσω ιταλιας, υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα, κ κυριως να μου τα κρατησουν σε τιποτα συνορα (ελλαδα ιταλια βασικα γιατι αλλου δεν υπαρχουν μεχρι ολλανδια), ή να πληρωσω κανα τσουχτερο προστιμο? χρειαζομαι τιποτα χαρτια? μου λειπουν αποδειξεις καθως μερικα τα αγορασα χερι χερι.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...