Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις πεσει σε καλη συσκευη τοτε...

 

Ίσως, και για αυτό να απορώ όταν ακούω κάποιους να έχουν προβλήματα. Ίσως και γιατί μαθημένος από το Xperia Z που μου είχε βγαλει την πίστη τώρα να απορώ που η συσκευή κυλάει σαν βούτυρο.

Συγνώμη αν κάποιες φορές παραφέρομαι - παρασύρομαι.........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως, και για αυτό να απορώ όταν ακούω κάποιους να έχουν προβλήματα. Ίσως και γιατί μαθημένος από το Xperia Z που μου είχε βγαλει την πίστη τώρα να απορώ που η συσκευή κυλάει σαν βούτυρο.

Συγνώμη αν κάποιες φορές παραφέρομαι - παρασύρομαι.........

 

Όλες οι WP συσκευές κυλάνε βούτυρο....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι WP συσκευές κυλάνε βούτυρο....;)

 

Ε όχι κι όλες, δες πόσα προβλήματα αναφέρονται πιο πάνω.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν και είχα το ΒΙΤΑΜ των android μέχρι πρόσφατα (βλ. HTC One M8) αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στα Windows εδώ και κανένα δίμηνο και δεν το μετάνιωσα.

Δυστυχώς όμως έπεσα σε ελαττωματικά 930 (δύο στον αριθμό) και τώρα αλείφω το πρωινό μου με το 830 το οποίο είναι πεντανόστιμο, δεν χρειάζεται να ζεσταθεί για να το αλείψεις και έχει και χαμηλά λιπαρά (περίπου 3% την ώρα) :p

3>4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχετικό ψάξιμο, κατέληξα και εγώ στο 930. Το βρήκα σε καλή τιμή και μου το πήρα δώρο. :-)

Έκανα όλες τις αναβαθμίσεις και τις ρυθμίσεις που ήθελα.

Δευτέρα θα πάρω και την μικρή sim μου και θα λογικά είμαι έτοιμος.

Έχω 3 ερωτήσεις :

1. Το 930 που μου ήρθε είναι Orange branded Wind Ιταλίας. Θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με την Ελληνική Cosmote σύνδεση μου;

2. Προσπαθώ να βρω τους usb drivers αλλά δεν τα καταφέρνω. Τους έχει κάποιος πρόχειρους;

3. Καμία συμβουλή-οδηγία από κάποιον κάτοχο για κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει να απολαύσω περισσότερο το κινητό μου;

:-)

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχετικό ψάξιμο, κατέληξα και εγώ στο 930. Το βρήκα σε καλή τιμή και μου το πήρα δώρο. :-)

Έκανα όλες τις αναβαθμίσεις και τις ρυθμίσεις που ήθελα.

Δευτέρα θα πάρω και την μικρή sim μου και θα λογικά είμαι έτοιμος.

Έχω 3 ερωτήσεις :

1. Το 930 που μου ήρθε είναι Orange branded Wind Ιταλίας. Θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με την Ελληνική Cosmote σύνδεση μου;

2. Προσπαθώ να βρω τους usb drivers αλλά δεν τα καταφέρνω. Τους έχει κάποιος πρόχειρους;

3. Καμία συμβουλή-οδηγία από κάποιον κάτοχο για κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει να απολαύσω περισσότερο το κινητό μου;

:-)

 

1. Δεν υπάρχει λόγος να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

2. usb drivers...? Απλά plug and play:)

3. Το χρησιμοποιείς καθημερινά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρατηρησει κανεις στο 930 καποιο θεμα με τα κουμπια? και συγκεκριμενα με το home button το οποιο με 2 μερες χρησης που εχω το κινητο βυθιζεται τοσο στο σασι που το ψαχνω για να το πατησω...μοιαζει σαν να εχει φαει χρηση μηνων...
Link to comment
Share on other sites

Όντως το Home είναι πιο μέσα από τα άλλα κουμπιά.

 

Έτσι ήταν από την αρχή και έτσι είναι σε όλα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ δε, το χρησιμοποιώ ελάχιστα (βάλε double tap to wake).

 

Πιο πολύ με χαλάει ο "πέρα-δώθε" τζόγος που έχει :)

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

κανει και σαν κουδουνιστρα οταν κουνας το τηλ και εχει και ενα περα δωθε οντος....με το double tap to wake το χρησιμοποιω απλα οταν ειναι να το κλειδωσω στην στιγμη το παρατηρω...απλα επειδη το χω καινουριο 2 μερες ειπα μηπως σε αλλες συσκευες δεν ειναι ετσι και αν απο τωρα ειναι ετσι μονο στο δικο μου, σε μερικους μηνες δεν θα το βρισκω καν να το πατησω χαχα...μηπως ηταν λογος να το παω για αντικατασταση...
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ενα Nexus5, και ενώ είμαι απολυτα ευχαριστημένος, για κάποιο λόγο θέλω να δοκιμάσω το 930.

Θεωρώ πως ειναι η πιο ολοκληρωμένη επιλογή απο Windows μεριά.

Το ειδα σε κατάστημα και μου άρεσε πολυ. Να την κάνω τη μετάβαση?

Ποια η γνώμη σας?Τι θεωρείτε οτι θα ενοχλήσει τη μετάβαση εκτος των εφαρμογών?

Ευχαριστώ

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Κάτοχος LG g3 και εγώ και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο lumia 930 ήθελα και εγώ την γνώμη σας και την διάρκεια της παταριας από power users...
Link to comment
Share on other sites

κανει και σαν κουδουνιστρα οταν κουνας το τηλ και εχει και ενα περα δωθε οντος....με το double tap to wake το χρησιμοποιω απλα οταν ειναι να το κλειδωσω στην στιγμη το παρατηρω...απλα επειδη το χω καινουριο 2 μερες ειπα μηπως σε αλλες συσκευες δεν ειναι ετσι και αν απο τωρα ειναι ετσι μονο στο δικο μου, σε μερικους μηνες δεν θα το βρισκω καν να το πατησω χαχα...μηπως ηταν λογος να το παω για αντικατασταση...

 

εμένα τα κουμπιά όλα μια χαρά ειναι πάντως...

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή είναι τέλεια.πολυ καλή.το λειτουργικό θέλει δουλειά αν και προχώρησε αρκετά από πέρσι που είχα το 1020.οι εφαρμογές όμως ειναιιιιιιι.πιο αργές από χελώνα.δεν ανταποκρίνονται στο μεγαλείο του κινητού.Browser facebook messenger viber και πολλές ακόμα σέρνονται.εγω που ήρθα από IOS ζαλίστηκα.
Link to comment
Share on other sites

κανει και σαν κουδουνιστρα οταν κουνας το τηλ και εχει και ενα περα δωθε οντος....με το double tap to wake το χρησιμοποιω απλα οταν ειναι να το κλειδωσω στην στιγμη το παρατηρω...απλα επειδη το χω καινουριο 2 μερες ειπα μηπως σε αλλες συσκευες δεν ειναι ετσι και αν απο τωρα ειναι ετσι μονο στο δικο μου, σε μερικους μηνες δεν θα το βρισκω καν να το πατησω χαχα...μηπως ηταν λογος να το παω για αντικατασταση...

 

Για κλείδωμα χρησιμοποίησε την παρακάτω εφαρμογή και τέρμα τα κουμπάκια.....

http://www.windowsphone.com/s?appid=a3b1220b-1f9a-4bf0-93bc-21ed02792279

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα κουμπιά όλα μια χαρά ειναι πάντως...

 

Δηλαδή στο δικό σου το home είναι ακριβώς στο ίδιο ύψος με το κουμπί της κάμερας π.χ?.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

 

Κάτι άλλο..με το διπλο πάτημα στης οθόνης για ξεκλίδωμα δεν τρωει περισσοτερο μπαταρία το κινητό? Ενημερωτικα ρωτάω

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Απειροελάχιστα εως μηδέν...

 

Αλλά και να έτρωγε παραπάνω είναι τρομερή ευκολία και θα άξιζε με χίλια

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ενα Nexus5, και ενώ είμαι απολυτα ευχαριστημένος, για κάποιο λόγο θέλω να δοκιμάσω το 930.

 

 

Θεωρώ πως ειναι η πιο ολοκληρωμένη επιλογή απο Windows μεριά.

 

 

Το ειδα σε κατάστημα και μου άρεσε πολυ. Να την κάνω τη μετάβαση?

 

 

Ποια η γνώμη σας?Τι θεωρείτε οτι θα ενοχλήσει τη μετάβαση εκτος των εφαρμογών?

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Είμαι έτοιμος, μέχρι τέλος του μήνα θα το έχω. Σε καμία περίπτωση όμως δεν αφήνω το nexus 5 από τα χέρια μου. Το σκέφτηκα καλά και η απόφαση μου είναι αυτή. Θέλω και τα δύο και θα τα κρατήσω μέχρι να τα φτύσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως μπορώ και θέλω να έχω μόνο μια συσκευή. Θεωρείς πως δεν μπορεί να είναι μια και κυρία συσκευή το 930 για κάποιον που έχει το 5;
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Το 930 ειναι λαθος κατασκευασμενο. Υπερθερμανση με το παραμικρο, μωβ αποχρωση στην οθονη και battery drain...αυτα δεν ειναι μεμονομενα προβληματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους! Κάτοχος LG g3 και εγώ και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο lumia 930 ήθελα και εγώ την γνώμη σας και την διάρκεια της παταριας από power users...

 

Σε σχεση με το LG G2 που ειχα....η μπαταρια ειναι τραγικη απλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Κάτοχος LG g3 και εγώ και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο lumia 930 ήθελα και εγώ την γνώμη σας και την διάρκεια της παταριας από power users...

 

Τηρουμένων των αναλογιών, κρατάει αρκετά καλά. Δες και τα screenshot, με location, 3g και wifi μονίμως ανοιχτά, και περισσότερο λειτουργία με 3g μάλιστα. Απο την ώρα που έβγαλα screenshot το άφησα και μου κράτησε 34-35 ώρες περίπου (συνολικά, όχι επιπλεόν). Το G3 έχει αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία, οπότε νομίζω πως θα σου φανεί διαφορά. Παρ' ολαυτά, όσο "καίει" η μπαταρία όταν το χρησιμοποιείς, άλλο τόσο εξοικονομεί όσο το αφήνεις στην αναμονή (στο οχτάωρο μπορεί να πέσει 2-3%). Πάντως, όπως και να έχει, να έχεις υπόψιν σου τα προβλήματα (μωβ, υπερθερμανση), γιατί παρόλο που αρκετοί δεν τα έχουν, υπάρχουν και κάποιοι που τα έχουν, έστω και αν είναι πιο λίγοι.

 

edit: στο screenshot φαίνονται αυτές που μπορούν να τρέχουν στο background. προφανώς υπήρχαν κλήσεις, fb messenger κα. που δεν φαίνονται σε αυτή την κατηγορία που έβγαλα εγώ!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τηρουμένων των αναλογιών, κρατάει αρκετά καλά. Δες και τα screenshot, με location, 3g και wifi μονίμως ανοιχτά, και περισσότερο λειτουργία με 3g μάλιστα. Απο την ώρα που έβγαλα screenshot το άφησα και μου κράτησε 34-35 ώρες περίπου (συνολικά, όχι επιπλεόν). Το G3 έχει αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία, οπότε νομίζω πως θα σου φανεί διαφορά. Παρ' ολαυτά, όσο "καίει" η μπαταρία όταν το χρησιμοποιείς, άλλο τόσο εξοικονομεί όσο το αφήνεις στην αναμονή (στο οχτάωρο μπορεί να πέσει 2-3%). Πάντως, όπως και να έχει, να έχεις υπόψιν σου τα προβλήματα (μωβ, υπερθερμανση), γιατί παρόλο που αρκετοί δεν τα έχουν, υπάρχουν και κάποιοι που τα έχουν, έστω και αν είναι πιο λίγοι.

 

edit: στο screenshot φαίνονται αυτές που μπορούν να τρέχουν στο background. προφανώς υπήρχαν κλήσεις, fb messenger κα. που δεν φαίνονται σε αυτή την κατηγορία που έβγαλα εγώ!

 

καμερα δε χρησιμοποιεις καθολου? εκει ειναι το μεγαλο battery drain

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως μπορώ και θέλω να έχω μόνο μια συσκευή. Θεωρείς πως δεν μπορεί να είναι μια και κυρία συσκευή το 930 για κάποιον που έχει το 5;

Εξαρτάται από την χρήση που κάνεις με το nexus. Αν ακόμη το έχεις stock χωρίς καν root, δεν υπάρχει λόγος που το κρατάς ακόμη. Εντάξει, λίγο υπερβολικό, αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις στο market, αλλά την δουλειά σου την κάνεις. Είπαμε, τα πάντα εξαρτώνται από σένα και την χρήση που κάνεις καθημερινά.

 

Υπάρχει κάπου να δω γιατί πράγμα μιλάμε όταν λέμε μωβ οθόνη, γιατί και για το nexus μου έχω ακούσει πολλά αλλά σε μένα δεν συμβαίνει το παραμικρό και είναι και από τα πρώτα που βγήκαν.

Link to comment
Share on other sites

καμερα δε χρησιμοποιεις καθολου? εκει ειναι το μεγαλο battery drain

 

Εννοείται κάθε μέρα. Σήμερα που έβγαλα και κάποια βίντεο (2160@30fps, σύνολο 10 λεπτά όλα μαζί), έπεσε 10-15%. Στις διεργασίες μου γράφει 7,8% ότι χρησιμοποίησε. Πάντως όντως με την κάμερα τρώει το περισσότερο και ζεσταίνεται και λίγο παραπάνω (κάτω δεξιά πάντα), αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο ενοχλητικό. Εσένα άμα χρησιμοποιήσεις την κάμερα για ένα μισάωρο, ας πούμε, πέφτει παραπάνω απο 20%?

Για το G2 που γράφεις παραπάνω, συμφωνώ. Το κινητό έχει μπαταρία 3000mAh, αλλά ο τρόπος που την χρησιμοποιεί είναι για σεμινάριο πραγματικά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται κάθε μέρα. Σήμερα που έβγαλα και κάποια βίντεο (2160@30fps, σύνολο 10 λεπτά όλα μαζί), έπεσε 10-15%. Στις διεργασίες μου γράφει 7,8% ότι χρησιμοποίησε. Πάντως όντως με την κάμερα τρώει το περισσότερο και ζεσταίνεται και λίγο παραπάνω (κάτω δεξιά πάντα), αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο ενοχλητικό. Εσένα άμα χρησιμοποιήσεις την κάμερα για ένα μισάωρο, ας πούμε, πέφτει παραπάνω απο 20%?

Για το G2 που γράφεις παραπάνω, συμφωνώ. Το κινητό έχει μπαταρία 3000mAh, αλλά ο τρόπος που την χρησιμοποιεί είναι για σεμινάριο πραγματικά.

 

κανα μισαωρο χρηση καμερας...πεφτει γυρω στο 20%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...