Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Τα 20Mpxls με το κόλπο σου, δουλεύουν (κάθε φορά επαναφέρω backup με το titanium, που το έχω κάνει εγώ, από την "θρυλική" εκείνη έκδοση της S5 by liutao - με την ευκαιρία να σε ευχαριστήσω και 'γω για το δώρο που μας έχεις κάνει για την κάμερα του κινητού!).

- Το GPS ΟΚ. Mε το GPS test, βρήκε (κλείδωσε) τον πρώτο δορυφόρο περίπου στα 10-15 δευτ. και ακρίβεια ~4 μέτρα μετά από 1 με 1,5 λεπτό. Στη συνέχεια το sygic με βρήκε σχεδόν αμέσως.

- Για τον ήχο, μετά από μια γρήγορη ακρόαση με ότι βρέθηκε πρώτο και χωρίς ιδιαίτερες ρυθμίσεις, θα έλεγα αξιοπρεπής. Το καλός είναι μεγάλη κουβέντα. Ακουστικά τα SONY ERICSSON MH1BL με αντάπτορα. Ακουγα φωνές και όργανα αξιοπρεπώς και αρκετά ευχάριστα και από ένταση από το 70 - 80% και πάνω "μπούκωνε" το μπάσο αυτών των ακουστικών.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εχει κανεις προβλημα να κατεβασει χαρτες ,μου βγαζει μηνυμα Updating list of maps και μετα απο λιγο couldn't download. Επισης ο χαρτης που ειναι για online χρηση ειναι μια ασπρη οθονη, αν και βλεπω το στιγμα μου,μπορω να κανω search κτλ. Να συμπληρωσω οτι δουλευε οκ σε αυτη τη ρομ, σε καποια φαση δοκιμασα μια αλλη,και οταν γυρισα πισω σε αυτη και εκανα επαναφορα το backup,δεν δουλευε αλλο. Εχω δοκιμασει απεγκατασταση/εγκατασταση αλλα τιποτα.

http://i.imgur.com/UqtRdEml.png

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις προβλημα να κατεβασει χαρτες ,μου βγαζει μηνυμα Updating list of maps και μετα απο λιγο couldn't download. Επισης ο χαρτης που ειναι για online χρηση ειναι μια ασπρη οθονη, αν και βλεπω το στιγμα μου,μπορω να κανω search κτλ. Να συμπληρωσω οτι δουλευε οκ σε αυτη τη ρομ, σε καποια φαση δοκιμασα μια αλλη,και οταν γυρισα πισω σε αυτη και εκανα επαναφορα το backup,δεν δουλευε αλλο. Εχω δοκιμασει απεγκατασταση/εγκατασταση αλλα τιποτα.

 

Χθες που το χρειάστηκα για λίγο, δεν είχα κανένα πρόβλημα (στο δρόμο). Έχουμε και ίδιο κινητό αν κρίνω από το αβατάρ σου (algo1 rom το δικό μου). :)

Σήμερα δε δοκίμασα κάτι, αλλά δεν μου έβγαλε κάποια ενημέρωση η αναβάθμιση.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Χθες που το χρειάστηκα για λίγο, δεν είχα κανένα πρόβλημα (στο δρόμο). Έχουμε και ίδιο κινητό αν κρίνω από το αβατάρ σου (algo1 rom το δικό μου). :)

Σήμερα δε δοκίμασα κάτι, αλλά δεν μου έβγαλε κάποια ενημέρωση η αναβάθμιση.

 

Ναι,το coolpad f1 εχω με α310 β3 ρομ,το προβλημα δεν ειναι προσφατο,το εχω καιρο τωρα, επισης το ειχα και με ρομ του maucat. Το σπαστικο ειναι οτι δουλευε σε αυτη τη ρομ και μετα την επαναφορα του νανδροιδ μπακαπ (απο cmw) σταματησε να δουλευει.

Edited by Sofos_5
Προσθήκη παράθεσης.
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Λες;;; Χμμμμμμμμ εκεί που σκέφτομαι να πάρω κανάν καινούριο κινέζο τσουπ κάτι καινούριο ξεφυτρώνει για την Κουλπαντάρα! Μια ΡΟΜ, ένα γυαλάκι, ένα κάτι τοις. Όλο εκπλήξεις αυτό το κινητό... Κοντεύει χρόνο σιγά σιγά και δεν σταματά να με εκπλήσει.

 

ps Περιμένω εναγωνίως την xtreme vanilla v4 και φυσικά την "stock" Lollipop. Αν δε με απογοητεύσει η τελευταία, το κινητό θα πάει άλλον έναν χρόνο στα χέρια μου.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει δοκιμάσει κανεις την color 06 17 ????

εάν λέμε την ίδια..

 

προς το παρόν είμαι με την ευχάριστη και αρκετά καλή COLOR OS 2 η οποία όπως θα διαβάσετε χρειάζεται μια άλλη εφαρμογή κάμερας γιατί δεν λειτουργεί η σελφοκάμερα(κάτι το οποίο οι περισσότεροι ούτως η αλλιώς το κάνουμε για να έχουμε την μαγκιά του jpower73 με τα 20mp) ,καθώς επίσης δεν λειτουργεί το gravity. Από την άλλη είναι μια χαρά και με ωραίο περιβάλλον,κανονική/καλή μπαταρία,καλό gps καθώς και ωραίο ήχο.

 

έχει και κάτι θέματα με το κλείσιμο/ απενεργοποίηση μέσο power button αλλά έχει μια εφαρμογή που με ένα πάτημα κάνεις την ίδια δουλειά.

 

υγ)με το που θα μπεις δεν θα σου ανοίγει το πληκτρολόγιο,απλά πήγαινε στις ρυθμίσεις και επέλεξε το

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,

Πήρα ένα f1 για τη σύζυγο και ένα για συνάδελφο, πέρασα και στα δύο τη ρομ mlais του algorithm από το πρώτο σχόλιο, υπερικανοποιημένοι και οι δύο.

Το πρότεινω και σε ενα κολητό, του πέρασα και σε αυτόν την algorom αλλά ακούγονταν πολύ χαμηλά ο ήχος του ηχείου όταν μιλάει σε κλήση. Δοκιμάσαμε την αλλαγή παραμέτρων με το MTK engineerting mode τα ίδια, του πέρασα την inew v3 plus πάλι τα ίδια. Πιστεύω ότι είναι θέμα hardware.

Υπάρχει κανα λινκ για να παραγγείλουμε καινούργιο ηχειάκι? 'Η να το στείλει πίσω στο minideal και να παραλάβει μετά από κανά εξάμηνο?

Ή μήπως υπάρχει και καμιά άλλη μοντα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτή εδώ http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-45

η κάποια αλλη;;;

Καλημέρα σε όλους μας

 

όχι αυτή είναι άλλη που λες,δεν ξέρω να σου πω..

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,

Πήρα ένα f1 για τη σύζυγο και ένα για συνάδελφο, πέρασα και στα δύο τη ρομ mlais του algorithm από το πρώτο σχόλιο, υπερικανοποιημένοι και οι δύο.

Το πρότεινω και σε ενα κολητό, του πέρασα και σε αυτόν την algorom αλλά ακούγονταν πολύ χαμηλά ο ήχος του ηχείου όταν μιλάει σε κλήση. Δοκιμάσαμε την αλλαγή παραμέτρων με το MTK engineerting mode τα ίδια, του πέρασα την inew v3 plus πάλι τα ίδια. Πιστεύω ότι είναι θέμα hardware.

Υπάρχει κανα λινκ για να παραγγείλουμε καινούργιο ηχειάκι? 'Η να το στείλει πίσω στο minideal και να παραλάβει μετά από κανά εξάμηνο?

Ή μήπως υπάρχει και καμιά άλλη μοντα?

 

Για να σιγουρευτείς αν είναι θέμα hardware πρέπει να περάσεις official με YGDP, αλλά συνήθως τη ζημιά την κάνει το αρχείο Audio_ver1_Vol_custom, που θα πρέπει να το σβήσεις, reboot και να μετά να ρυθμίσεις τον ήχο. Θα το βρεις στο data\nvram\APCFG\APRDCL ή και έξω στο /data καμιά φορά

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτείς αν είναι θέμα hardware πρέπει να περάσεις official με YGDP, αλλά συνήθως τη ζημιά την κάνει το αρχείο Audio_ver1_Vol_custom, που θα πρέπει να το σβήσεις, reboot και να μετά να ρυθμίσεις τον ήχο. Θα το βρεις στο data\nvram\APCFG\APRDCL ή και έξω στο /data καμιά φορά

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση. Πραγματικά αναρρωτιέμαι πώς ξέρετε τέτοιες απίθανες λεπτομέρειες!!

Το βρήκε και το έσβυσε το αρχειάκι Audio_ver1_Vol_custom και με το MTK uncle ρύθμισε τον ήχο. Θεωρεί ότι υπάρχει μια μικρή βελτίωση και αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι είναι θέμα rom και όχι hardware. Για καλό και για κακό του είπα να δοκιμάσει και καμια άλλη ρομ.

Απο εκεί και πέρα μήπως γνωρίζετε που μπορεί να βρει ανταλακτικό για το ηχείο των κλήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ενώ όλα λειτουργούσαν σωστά, εδώ και λίγες ώρες όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω εφαρμογές μου βγάζει το μήνυμα "Insufficient storage available". Δοκίμασα να κάνω clear cache/data σε αρκετές εφαρμογές αλλά τίποτα. Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές και πάλι δεν έγινε τίποτα. Μάλιστα όταν προσπάθησα να ξανά εγκαταστήσω κάποιες από αυτές δε μπορούσα γιατί μου πετούσε πάλι το μήνυμα αυτό.

 

Πώς το διορθώνω; Έχω Α310 αν παίζει ρόλο.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ενα Coolpad που εχω παρει για φιλο, δεν διαβαζει καθολου τις 2 sim καρτες.

Εχω δοκιμαζει stock, maucat αλλα και jonvalvo rom, εχω δοκιμασει 2-3 sim.

 

Τα επαιξε; Μα και οι 2;

Περιεργο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ενα Coolpad που εχω παρει για φιλο, δεν διαβαζει καθολου τις 2 sim καρτες.

Εχω δοκιμαζει stock, maucat αλλα και jonvalvo rom, εχω δοκιμασει 2-3 sim.

 

Τα επαιξε; Μα και οι 2;

Περιεργο δεν ειναι;

 

IMEI & Baseband εχουμε; Πας settings->about phone για να δεις το baseband version και status στο ιδιο μενου για να δεις IMEI.

Υποψιαζομαι null baseband παντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία από 15/4 και ακόμα γράφει Σιγκαπούρη. Πότε μπορώ να κάνω dispute; Ή να περιμένω καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία από 15/4 και ακόμα γράφει Σιγκαπούρη. Πότε μπορώ να κάνω dispute; Ή να περιμένω καλύτερα;

Είσαι Off topic, απευθύνσου εδώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Νωρίς είναι πάντως για dispute.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία από 15/4 και ακόμα γράφει Σιγκαπούρη. Πότε μπορώ να κάνω dispute; Ή να περιμένω καλύτερα;

 

dispute μπορεις να κανεις πρακτικα οποτε θες. 180 μερες σου δινει η Paypal αρα δεν αγχωνεσαι. περιμενε 1-2 βδομαδες ακομα και κανε dispute.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

κανας καλος για vanilla 4 --> http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-xtremevanilla-v4-true-aosp-rom-t3112398 ?!Εγω δεν προλαβαινω σημερα,αν και μετραω τις ωρες για να ξεφορτωθω την iNew
Link to comment
Share on other sites

δωσε από τον dialer

*#06#

αν σου βγαζει invalid IMEI ή κάτι ανάλογο τοτε ισχυει το ανωτερω

 

Μου εχει τυχει σε τηλεφωνο με MT6582 να υπαρχει ακομα IMEI αλλα οχι baseband και να μην βλεπει τις SIM.

 

Λογικα με ενα flash με YGDP της stock rom θα ναι κομπλε ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

οντως, σε ivew v3, οταν προσπαθουσα να αλλάξω το baseband ωστε να δέχεται 3g στα 900hz anti για 850.

Νταξ, σε δουλειά να βρισκόμαστε... :p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω να δω τις φωτογραφίες αργούν πολύ να ανοίξουν τα τετράγωνα για την προεπισκόπηση.επίσης μερικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει δεν μου τις ανοίγει καθόλου.φαίνονται με ενα τετράγωνο γκρι.επισης το ιδιο και οταν παω π.χ να βαλω ταπετσαρια μια φωτογραφια.έχει κανεις το ίδιο πρόβλημα?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε quickpic.

Ειναι οτι πιο γρηγορο.

Η αρχική καθυστέρηση οφείλεται στο κασαρισμα των φωτογραφιών και στην δημιουργία thumbnails.

Αλλά αυτό συμβαίνει μόνο την 1η φορά, εκτος κι αν χρησιμοποιείς κάποιο cleaner που καθαρίζει τον σχετικο φακελο.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...