Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγαίνεις στα Settings και πας στο About Phone. Εκεί πατάς αρκετές φορές (γύρω στισ 8) εκεί που λέει Build Number. Μόλις το κάνεις θα σου δείξειότι έχεις ξεκλειδώσει το Developer Menu. Πας πάλι πίσω και βρίσκεις το menu Developer Options και από εκεί τσεκάρεις το USB debugging.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

To Shazam σας δουλεύει ? Άνοιξε μόνο μία φορά και από τότε κολλάει στην οθόνη που γράφει ΄΄Welcome to Shazam'' .

έχω κάνει reboot , uninstall και reinstall , έχω κάνει clear cache , μέχρι και την μπαταρία έχω βγάλει.

Καμιά ιδέα?

Rom έχω την V1.1 by jonzalvo (08-05-2014)

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα ακουστικά, μόλις παρέλαβα τα Xiaomi Pistons V2 από εδώ σε απίστευτη τιμή και είναι 100% αυθεντικά. Ανέβασα και εικόνες από την συσκευασία και τα χαρτιά στο feedback μου και φαίνεται καθαρά ότι είναι της Xiaomi. Ο ήχος είναι απίστευτος και δουλεύουν κανονικά και τα 3 πλήκτρα με το F1.
Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να παιζουν 2 ποιοτητες στο tempered glass,το πρωτο που πηρα ηταν με την μικρη οβαλ τρυπα πανω απο τον σενσορα και δεν αφηνε με τιποτα δακτυλικα απωτυπωματα ,το δευτερο που μου εστειλε(απο τον ιδιο ebay πωλητη) ειναι με το μεγαλο τετραγωνο ανοιγμα πανω απο την καμερα και τον σενσορα και ειναι μαγνητης δακτυλικων απωτυποματων,δηλ. δεν πρεπει να εχει καποια επιστρωση που ειχε η πρωτη!

Το εχει προσεξει κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να παιζουν 2 ποιοτητες στο tempered glass,το πρωτο που πηρα ηταν με την μικρη οβαλ τρυπα πανω απο τον σενσορα και δεν αφηνε με τιποτα δακτυλικα απωτυπωματα ,το δευτερο που μου εστειλε(απο τον ιδιο ebay πωλητη) ειναι με το μεγαλο τετραγωνο ανοιγμα πανω απο την καμερα και τον σενσορα και ειναι μαγνητης δακτυλικων απωτυποματων,δηλ. δεν πρεπει να εχει καποια επιστρωση που ειχε η πρωτη!

Το εχει προσεξει κανεις αλλος?

Ωχ, περιμένο κι εγώ αντίστοιχα το δεύτερο... Ελπίζω να είναι ίδιο με το πρώτο και όχι σαν αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος παραγγειλει απο vickmall η καποιο αλλο σαητ που τα εχει τα tempered glass screen protector 5$ μαζι με τα μεταφορικα και ειναι απο Θεσ/νικη μπορει να μου παραγγειλει και'μενα 1-2 εξτρα και να περασω να τα παρω οταν ερθουν?

Απλα να ρωτησει αν ειναι αυτο με την τετραγωνη η την οβαλ την τρυπα.

Περιμενω π.μ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να παιζουν 2 ποιοτητες στο tempered glass,το πρωτο που πηρα ηταν με την μικρη οβαλ τρυπα πανω απο τον σενσορα και δεν αφηνε με τιποτα δακτυλικα απωτυπωματα ,το δευτερο που μου εστειλε(απο τον ιδιο ebay πωλητη) ειναι με το μεγαλο τετραγωνο ανοιγμα πανω απο την καμερα και τον σενσορα και ειναι μαγνητης δακτυλικων απωτυποματων,δηλ. δεν πρεπει να εχει καποια επιστρωση που ειχε η πρωτη!

Το εχει προσεξει κανεις αλλος?

 

Και εγώ που έβαλα αυτό με το τετράγωνο άνοιγμα , είναι πραγματικα μαγνήτης στις δακτυλιές.Είμαι συνέχεια με το πανάκι και καθαρίζω.

Εχω και ένα δεύτερο από τον ίδιο πωλητή άλλη μάρκα αλλά και αυτό με τετράγωνο άνοιγμα και μου φαίνεται θα το δοκιμάσω.

Πάντως αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με την δικιά του ας μας πεί αν ισχύει αυτή η ιδιαιτερότητα με το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστωσει το εξης

Σε καθε επανεκινηση του τηλεφωνου, εξαφανηζεται η εφαρμογη του Gazzetta (gr)

Η συντομευση δεν φευγει και καθε φορα που το ξαναεγκαθιστω, η εφαρμογη εξακολουθει να υπαρχει μεσα στο Greenify (δεν εψαξα αν αυτο γινεται με οποιαδηποτε εφαρμογη απεγκαθιστας και ξανα εγκαθιστας)

 

Οσο για τα tempered glass, οσοι εχετε, μπορειτε να μου πειτε αν μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν αν χρειαστει να αφαιρεθουν οπως γινεται με τα φιλμ?

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Υ.Γ.

Και ενα αλλο θεμα πιο σημαντικο πουν εχω ειναι πως με κανεναν τροπο δεν μπορω να συνδεσω το τηλεφωνο στον υπολογιστη με 7αρια και να δουλεψει σωστα, να δει την καρτα μνημης κτλ κτλ

την τελευταια φορα που το δοκιμασα, μου πετουσε μνμ το τηλεφωνο συνεχεια πως η καρτα μνημης ειναι corrupted και εκανα restart για να σταματησει

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστωσει το εξης

Σε καθε επανεκινηση του τηλεφωνου, εξαφανηζεται η εφαρμογη του Gazzetta (gr)

Η συντομευση δεν φευγει και καθε φορα που το ξαναεγκαθιστω, η εφαρμογη εξακολουθει να υπαρχει μεσα στο Greenify (δεν εψαξα αν αυτο γινεται με οποιαδηποτε εφαρμογη απεγκαθιστας και ξανα εγκαθιστας)

 

Εχεις αγορασει απο to2c και εχεις αφησει την rom που ειχαν αυτοι;

 

Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα με πολλες εφαρμογες, στα reboots εμεναν τα εικονιδια και μου ελεγε οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.

 

Τροπο να το λυσω δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κανα δυο ποστ που γράφανε ότι δεν αναγνωρίζονται οι SIM. Το τελευταίο μάλιστα αναφερόταν για παραγγελία από το to2c. Βγήκε καμιά άκρη ή έφυγε πακέτο πίσω; Από εκεί παρήγγειλα κι εγώ και δεν έχω καμία διάθεση για τέτοια μπλεξίματα. Αρκετά με τσάτισε το σπάσιμο της οθόνης του Nubia μου!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αγορασει απο to2c και εχεις αφησει την rom που ειχαν αυτοι;

 

Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα με πολλες εφαρμογες, στα reboots εμεναν τα εικονιδια και μου ελεγε οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.

 

Τροπο να το λυσω δεν βρηκα.

Οχι, απο βικ το πηρα και ξεχασα να αναφερω οτι φοραω την aosp v2.0 (30/6/2014)

 

Η μοναδικη εφαρμογη που το κανει ειναι του gazzetta

Με καμια αλλη απο αυτες που εχω περασμενες δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να παιζουν 2 ποιοτητες στο tempered glass,το πρωτο που πηρα ηταν με την μικρη οβαλ τρυπα πανω απο τον σενσορα και δεν αφηνε με τιποτα δακτυλικα απωτυπωματα ,το δευτερο που μου εστειλε(απο τον ιδιο ebay πωλητη) ειναι με το μεγαλο τετραγωνο ανοιγμα πανω απο την καμερα και τον σενσορα και ειναι μαγνητης δακτυλικων απωτυποματων,δηλ. δεν πρεπει να εχει καποια επιστρωση που ειχε η πρωτη!

Το εχει προσεξει κανεις αλλος?

 

Εγω το πηρα απο εδω

http://www.ebay.com/itm/251526190069?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

και ενω στην φωτογραφια εχει αυτο με την οβαλ τρυπα μου εστειλε με το τετραγωνο ανοιγμα και πραγματικα πολυ δακτυλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω με το τετράγωνο άνοιγμα, δεν βλέπω και τόσες δαχτυλιές εκεί. Και να φανταστείτε πως έχω και tap tap για να μην πατάω το power button για ξεκλείδωμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω με το τετράγωνο άνοιγμα, δεν βλέπω και τόσες δαχτυλιές εκεί. Και να φανταστείτε πως έχω και tap tap για να μην πατάω το power button για ξεκλείδωμα.

Ωπ.

Τι είπες τώρα φίλε μου;

Ανοίγεις την οθόνη με διπλό tab;

Πώς το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, απο βικ το πηρα και ξεχασα να αναφερω οτι φοραω την aosp v2.0 (30/6/2014)

 

Η μοναδικη εφαρμογη που το κανει ειναι του gazzetta

Με καμια αλλη απο αυτες που εχω περασμενες δεν υπαρχει προβλημα

 

Την ιδια ρομ φοραω και εγω.

Μετα απο reboot μου επαιξε κανονικα η εφαρμογη (βεβαια, ακομα δεν του φοραω SD, μιας και δεν ειναι δικο μου και το σεταρω για άλλον.)

 

Την περασα μονος μου, εσυ την βρηκες ετοιμη;

 

Δοκιμασε να αδειασεις την SD (αφου εχεις κανει copy τα πάντα στον υπολογιστη) να την κανεις format και να τα ξαναπερασεις ολα....

 

Η ρομ πως παει;

 

Ωπ.

Τι είπες τώρα φίλε μου;

Ανοίγεις την οθόνη με διπλό tab;

Πώς το κάνεις αυτό;

 

Ναι, πως το κανεις αυτο; Με κανα app που τρωει 20% στην καθισια του; :p

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κανα δυο ποστ που γράφανε ότι δεν αναγνωρίζονται οι SIM. Το τελευταίο μάλιστα αναφερόταν για παραγγελία από το to2c. Βγήκε καμιά άκρη ή έφυγε πακέτο πίσω; Από εκεί παρήγγειλα κι εγώ και δεν έχω καμία διάθεση για τέτοια μπλεξίματα. Αρκετά με τσάτισε το σπάσιμο της οθόνης του Nubia μου!

Εγω ειμαι ο ενας και ναι το αγορασα απο to2c αλλα του περασα την aosp και δουλεψε κανονικα to gsm.

Και η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει καλυτερα η aosp!!

Παντος εδω και δυο μερες, δεν εχω ακομα απαντηση απο το suport τους γιατι και πως....

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ρομ φοραω και εγω.

Μετα απο reboot μου επαιξε κανονικα η εφαρμογη (βεβαια, ακομα δεν του φοραω SD, μιας και δεν ειναι δικο μου και το σεταρω για άλλον.)

 

Την περασα μονος μου, εσυ την βρηκες ετοιμη;

 

Δοκιμασε να αδειασεις την SD (αφου εχεις κανει copy τα πάντα στον υπολογιστη) να την κανεις format και να τα ξαναπερασεις ολα....

 

Η ρομ πως παει;

 

Εγω την περασα την ΡΟΜ βρε

Την δοκιμαζω εδω και καμια εβδομαδα

Η αληθεια ειναι πως πρωτη φορα αλλαξα ΡΟΜ χωρις να εχω κανει φορματ την SD και υποψιαζομαι πως εκει οφειλεται αυτη η ανωμαλια

Αλλα το παραξενο ειναι πως εντοπιζεται μονο στην συγκεκριμενη εφαρμογη

 

Θα κατσω καποια στιγμη αν αδειασω την SD και να ξαναπερασω ολες τις εφαρμογες για να δω αν θα συνεχιστει η λαλακια

 

Η ΡΟΜ πηγαινει σφαιρα, σταθεροτατη χωρις κουλαδια (με εξαιρεση το παραπανω για το οποιο ισως να οφειλεται ο οτι δεν φορμαρα την SD)

Απο μπαταρια, με την δικη μου χρηση, κραταει στα ιδια ή λιγο παραπανω απο οτι η pure AOSP

Μου βγαζει 60-65 ωρες αυτονομια, βαζοντας την το βραδυ σε λειτουργια πτησης και φορτιζοντας το τηλεφωνο κοντα στο 20%

Link to comment
Share on other sites

Εγω την περασα την ΡΟΜ βρε

Την δοκιμαζω εδω και καμια εβδομαδα

Η αληθεια ειναι πως πρωτη φορα αλλαξα ΡΟΜ χωρις να εχω κανει φορματ την SD και υποψιαζομαι πως εκει οφειλεται αυτη η ανωμαλια

Αλλα το παραξενο ειναι πως εντοπιζεται μονο στην συγκεκριμενη εφαρμογη

 

Θα κατσω καποια στιγμη αν αδειασω την SD και να ξαναπερασω ολες τις εφαρμογες για να δω αν θα συνεχιστει η λαλακια

 

Η ΡΟΜ πηγαινει σφαιρα, σταθεροτατη χωρις κουλαδια (με εξαιρεση το παραπανω για το οποιο ισως να οφειλεται ο οτι δεν φορμαρα την SD)

Απο μπαταρια, με την δικη μου χρηση, κραταει στα ιδια ή λιγο παραπανω απο οτι η pure AOSP

Μου βγαζει 60-65 ωρες αυτονομια, βαζοντας την το βραδυ σε λειτουργια πτησης και φορτιζοντας το τηλεφωνο κοντα στο 20%

 

Ναι, λογικα στην SD θα οφειλεται, αλλα κανε ενα reinstall, αφου κανεις clear data της εφαρμογης και σβησεις χειροκινητα τα αρχεια της απο την SD πρωτα (κανα φακελο που εχει ξεμεινει κλπ)

 

ΥΓ

 

Pure AOSP ειναι και η v.2, απλα εχει καποια apps περασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Για το tempered glass και εγώ πολύ δαχτυλιά και λιπαρότητα στην οθόνη ενώ έγραφε ''Anti-fingerprint, oleophobic coated...'' απο εδώ: http://www.ebay.com/itm/251526190069?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 ,όπως είπαν τα παιδιά διαφέρει με τη φωτογραφία. Ποιος φίλος είπε πως πήρε κάποιο και είναι ευχαριστημένος ας δώσει ένα link.

 

CrazyAnt , έχω την ίδια ρομ και είχα ένα θέμα πρίν λίγες μέρες όπου με το Link2sd μετέφερα όλες τις εφαρμογές στην sd card (με δημιουργία 2ου partition κλπ). Μετά απο μία επανεκκίνηση χάθηκαν τα πάντα! Ακόμη και ο launcher. Ξεμεινα με τον ΑPEX και όλα ήταν ανακατωμένα! Ξαναφλάσαρα τη ρομ και είμαι κομπλέ με τις εφαρμογές πλέον στη μνήμη τηλεφώνου .Πάντως παρατήρησα πρόσφατα πως με επανεκκίνηση χάνω κάποιες (5-6) συγκεκριμένες εφαρμογές (winbank , solarexplorer, subway surf...). Στη διαχείριση εφαρμογών βλέπω πως είναι οι μόνες που εγκαταστάθηκαν στην sd card. Τώρα ίσως οι συγκεκριμένες εφαρμογές να εγκαθιστώνται στην sd αυτόματα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω με το τετράγωνο άνοιγμα, δεν βλέπω και τόσες δαχτυλιές εκεί. Και να φανταστείτε πως έχω και tap tap για να μην πατάω το power button για ξεκλείδωμα.

 

Άλλαξες kernel γι'αυτό?

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το ψήνω να πάρω αυτό το κινητό με όλα αυτά που διαβάζω :p

Έχω μια απορία/ιδέα σχετικά με την κάμερα

Διαβάζω ότι με διαφορετικές εφαρμογές κάμερας υπήρξαν διαφορές και ότι

ενώ η κάμερα(εννοώ το hardware) είναι ίδιο με επώνυμα κινητά το αποτέλεσμα διαφέρει πολύ

Οπότε λέω τώρα εγώ δεν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή κάμερας ενός xperia z?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα απο εδω

http://www.ebay.com/itm/251526190069?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

και ενω στην φωτογραφια εχει αυτο με την οβαλ τρυπα μου εστειλε με το τετραγωνο ανοιγμα και πραγματικα πολυ δακτυλια.

 

Και'γω το πηρα απο τον ιδιο πωλητη και πρεπει να ημουν ο πρωτος που το αγορασε απο το φορουμ,το πρωτο που μου εστειλε ηταν με την οβαλ την τρυπα οπως φαινετε και στην φωτο του ebay και δεν αφηνε δακτυλιες,το δευτερο παλι το πηρα απο τον ιδιο πωλητη αλλα μου εστειλε με το τετραγωνο ανοιγμα και μιλαμε πολυ δακτυλια ,αυτη με το τετραγωνο ανοιγμα πρεπει να μην εχει ''Anti-fingerprint, oleophobic coated που σημαινει οτι ειναι και πιο ευκολο στο να χαραχθει!

Πρεπει να του τελειωσαν τα καλα και μας εστειλε τα μαπα!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ωπ.

Τι είπες τώρα φίλε μου;

Ανοίγεις την οθόνη με διπλό tab;

Πώς το κάνεις αυτό;

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.maicas.android.wsleep&hl=en

 

Στον proximity sensor αυτό για το ξεκλείδωμα.

 

Για κλείδωμα μέσω gravity box έχω βάλει να γίνεται με διπλό πάτημα κάπου στις αρχικές οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το youtube; όταν πατάω οποιαδήποτε δική μου λίστα κολλάει το app.

υπάρχει κάποια άλλη σχετικά παλιά έκδοση που να δουλεύει;

 

*Έχω την official rom,

 

**Παρεμπιπτόντως προς κάθε ενδιαφερόμενο, δοκίμασα και την νέα official με root, η κάμερα έχει μια μικρή βελτίωση αλλά σε καμιά περίπτωση (δυστυχώς) δεν φτάνει την miui..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικα στην SD θα οφειλεται, αλλα κανε ενα reinstall, αφου κανεις clear data της εφαρμογης και σβησεις χειροκινητα τα αρχεια της απο την SD πρωτα (κανα φακελο που εχει ξεμεινει κλπ)

 

ΥΓ

 

Pure AOSP ειναι και η v.2, απλα εχει καποια apps περασμενα.

Υπαρχουν 2 aosp v2.0

Η Pure aosp με ημερομηνια 4/6 και η aosp (σκετο) με ημερομηνια 30/6

 

Clear data και manual delete ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα

Απλα βαριεμαι να κανω φορματ στην sd, που μαλλον ειναι η ενδεδειγμςνη λυση

 

Επισης επειδη ανεφερθηκε, δεν χρησιμοποιω καποια εφαρμογη οπως το link2sd ή app2sd για να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα μνημης

Ολες τις εφαρμογες τις περναω στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου

5.5-5.8 γιγα μου ειναι παραπανω απο αρκετα για εφαρμογες ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...