Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τότε που πήρα το κινητό ένα πράγμα δεν έχω καταφέρει να κάνω, να κάνω restore μια rom μέσω recovery. Σήμερα είπα να δοκιμάσω λίγο τις Galaxy s5 και την Hive, δε μου άρεσε το interface καμίας (είμαι aosp τύπος τελικά) και προσπαθώντας να κάνω restore την a310 v3 είχα μήνυμα "system restore failed", όπως και όλες τις προηγούμενες φορές. Κάνω κάτι λάθος στη διαδικασία; Έχω λιώσει στο clean installation κάθε φορά! Είμαι με cwm recovery 6.0.5.0.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Επειδη ρωτηθηκα μεσω Pm.....εδω..πολλα καλουδια.....:)

http://forum.mobilism.org/index.php

 

Θελω να περασω μεσω GooglePlay το προγραμματακι των ΕΛΤΑ,,για να βλεπω τα tracking numbers μου ποτε πατανε στα πατρια εδαφοι,,(οχι οτι εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το GooglePlay,,,οτι θελω το εχω βρει στο παραπανω site..εχω αποθηκευτικο χωρο τηλεφωνου 366mb ελευθερο..και προεπιλεγμενο χωρο αποθηκευσηs το τηλεφωνο..ξερουμε γιατι δεν μου περναει την εφαρμογη και μου λεει δεν υπαρχει αλλοs διαθεσιμοs χωροs?ελευθερα στην MicroSD εχω 1,5 Giga..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πήρα το κινητό ένα πράγμα δεν έχω καταφέρει να κάνω, να κάνω restore μια rom μέσω recovery. Σήμερα είπα να δοκιμάσω λίγο τις Galaxy s5 και την Hive, δε μου άρεσε το interface καμίας (είμαι aosp τύπος τελικά) και προσπαθώντας να κάνω restore την a310 v3 είχα μήνυμα "system restore failed", όπως και όλες τις προηγούμενες φορές. Κάνω κάτι λάθος στη διαδικασία; Έχω λιώσει στο clean installation κάθε φορά! Είμαι με cwm recovery 6.0.5.0.

Απο όσο γνωρίζω θέλει να κανείς τα wipe/format που κανείς και όταν είναι να περασεις μια άλλη ρομ...(μια φορά έκανα restore και πέτυχε)

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω θέλει να κανείς τα wipe/format που κανείς και όταν είναι να περασεις μια άλλη ρομ...(μια φορά έκανα restore και πέτυχε)

Έτσι το κάνω αλλά δε γίνεται τίποτα. Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το κάνω αλλά δε γίνεται τίποτα. Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει!

 

Ξαναδοκιμασε . Συνηθως το εκανε με twrp αλλα με πολλες προσπαθειες στο τελος γινοταν. Με cwm πρωτη φορα το ακουω να συμβαινει

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

βγαλε βάλε μπαταρία και sd και ξαναδοκίμασε.

 

Αν όχι, Βάλε την sd στο πισι, σωσε ότι σώζεται, φορμαρε την σε φατ32 και ξανακανε copy οτι εσωσες πισω ξανα

Και ξαναδοκιμασε restore.

 

μου ειχε τυχει σε jorvalino v2

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

έχεις την ίδια διευθυνση και στα δύο τηλέφωνα. στο ένα πρέπει να την αλλάξουμε

πέρνα αυτό

https://www.sendspace.com/file/cyegjx

στο ένα από τα δύο τηλέφωνα στο φάκελο \data\nvram\APCFG\APRDEB

πριν το αντιγράψεις δες τα Permissions στο παλιό αρχείο και άλλαξέ τα και στο καινούργιο

reboot και μας λες αν έπιασε

 

Το έκανα όπως είπες....δυστυχώς όμως τα ίδια.....δεν πειράζει-θα αλλάξω ρομ αναγκαστικά....ευχαριστώ πάντως μηχανικέ.

 

Υ.Γ........Τι γίνετε με το update του Αlgo ?.....πάγωσε ή να περιμένουμε ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα...οποιος με παιρνει τηλεφωνο ακουγεται μεσα απο το κινητο μου ενας ενοχλητικος θορυβος συνεχεια..κατι σαν παρασιτα αλλα πολυ εντονα και δεν σταματουν!!!μπορει καποιος να βοηθησει?τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα...οποιος με παιρνει τηλεφωνο ακουγεται μεσα απο το κινητο μου ενας ενοχλητικος θορυβος συνεχεια..κατι σαν παρασιτα αλλα πολυ εντονα και δεν σταματουν!!!μπορει καποιος να βοηθησει?τι να κανω?

 

Μαλλον να εδινες καποια πληροφορια οπως με ποια rom εισαι για αρχη

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον να εδινες καποια πληροφορια οπως με ποια rom εισαι για αρχη

 

επειδη δεν εχω και μεγαλη γνωση με τις rom,το κινητο το εχω αφησει ετσι οπως το πηρα..δεν του εχω βαλει καποια αλλη rom

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω και μεγαλη γνωση με τις rom,το κινητο το εχω αφησει ετσι οπως το πηρα..δεν του εχω βαλει καποια αλλη rom

 

Θα ελεγα να δοκιμασεις να περασεις καποια αλλη ρομ αφου πρωτα παρεις backup, δεν ειναι δυσκολο δες την πρωτη σελιδα του νηματος για τη διαδικασια βημα βημα. Αν συνεχισει λογικα ειναι θεμα hardware.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

 

 

the coolpad f1 td-cdma and wcdma get lolliop in 2015-7-30 but it get coolUI 6 in 2015-2-10

 

Τι θελει να πει ο ποιητηs?Cool UI 6 τον Φεβρουαριο και επισημο Λολι τον Ιουλιο?

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να φτιαξω otg cable με εξωτερικη τροφοδοσια αλλα και παλι τζιφος η δουλεια...δε δουλευει πρεπει να το παρουμε αποφαση..εκανα τη πατεντα που παρεθεσε ενας φιλος εδω και φαινεται και στη φωτο...το led ας πουμε του ποντικιου που συνδεσα στο πειραγμενο otg cable αναβει..ομως ποντικι δε φαινεται στην οθονη του coolpad...επισης δοκιμασα και usb stick επισης χωρις τυχη..

εχω τσατιστει πολυ με το coolpad σ αυτο το τομεα...ολα τελεια και υστερει εκει??εκει που αλλα κατα πολυ υποδιεστερα κινητα υποστηριζουν otg??ελεοοοςςς

 

[ATTACH]55917[/ATTACH]

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ρωτηθηκα μεσω Pm.....εδω..πολλα καλουδια.....:)

http://forum.mobilism.org/index.php

 

Θελω να περασω μεσω GooglePlay το προγραμματακι των ΕΛΤΑ,,για να βλεπω τα tracking numbers μου ποτε πατανε στα πατρια εδαφοι,,(οχι οτι εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το GooglePlay,,,οτι θελω το εχω βρει στο παραπανω site..εχω αποθηκευτικο χωρο τηλεφωνου 366mb ελευθερο..και προεπιλεγμενο χωρο αποθηκευσηs το τηλεφωνο..ξερουμε γιατι δεν μου περναει την εφαρμογη και μου λεει δεν υπαρχει αλλοs διαθεσιμοs χωροs?ελευθερα στην MicroSD εχω 1,5 Giga..

 

το 17track έχει σχεδόν όλα τα ταχυδρομεία

https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app

Link to comment
Share on other sites

το 17track έχει σχεδόν όλα τα ταχυδρομεία

https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app

 

Ευχαριστω Μηχανικε..εισαι ωραιοs....θα το περασω..ελπιζω να δουλευει..αλλα πλεον τιγκαρα το τηλεφωνο,,,δεν με αφηνει το googleplay να περασω αλλεs εφαρμογεs..δεν με πειραζει εχω περασει οτι θελω και ειμαι υπερκαλυμμενοs να το δουλευω με τα παντα ολα του..κατι τελευταιεs μικροεφαρμογεs να περασω σαν αυτη και ειμαι οκ..να αφησω και λιγο μνημη free για καμια photo να αποθηκευετε..αλλα μου κανει εντυπωση..γιατι ενω εχω ακομα free 300mb μνημη τηλεφωνου δεν με αφηνει το playstore να περασω μικροεφαρμογεS σαν αυτη λιγων mb και μου λεει δεν εχετε επαρκη χωρο τηλεφωνου??Αναγκαστικα τιs κατεβαζω απο εναλακτικα site σε apk και τιs περναω με τον ES,,Ατιμη Coolpad,,χαθηκε να το κανειs εστω 16αρι??

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η algorom v2

 

Λοιπόν παιδιά

 

  1. άλλαξα την baseband για να μην κάνει disconnect
  2. έφτιαξα τη δόνηση στα capacitive και επιπλέον
  3. έβαλα aosp dialer από τη ρομ του laek ο οποίος έχει μηδενικά προβλήματα με μαύρες οθόνες περίεργα proximity κτλ.

Οπωσδήποτε βαλτε το WIFI fix που επισυνάπτω εφόσον έχετε error wifi 0x0.

Τα link:

 

Algorom v2:https://drive.google.com/file/d/0Bz8fBvFJSBpPaENyZTV4RlJWUWM/view?usp=sharing

wifi fix: https://drive.google.com/open?id=0Bz8fBvFJSBpPLUcyQk9BYUFWTHc&authuser=0

 

Επιπλέον έχει γίνει update το αρχικό link της πρώτης ρομ ώστε να είναι αδύνατο να κατεβάσει κάποιος την παλιά version από το αρχικό ποστ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η algorom v2

 

Λοιπόν παιδιά

 

  1. άλλαξα την baseband για να μην κάνει disconnect
  2. έφτιαξα τη δόνηση στα capacitive και επιπλέον
  3. έβαλα aosp dialer από τη ρομ του laek ο οποίος έχει μηδενικά προβλήματα με μαύρες οθόνες περίεργα proximity κτλ.

Οπωσδήποτε βαλτε το WIFI fix που επισυνάπτω εφόσον έχετε error wifi 0x0.

Τα link:

 

Algorom v2:https://drive.google.com/file/d/0Bz8fBvFJSBpPaENyZTV4RlJWUWM/view?usp=sharing

wifi fix: https://drive.google.com/open?id=0Bz8fBvFJSBpPLUcyQk9BYUFWTHc&authuser=0

 

Επιπλέον έχει γίνει update το αρχικό link της πρώτης ρομ ώστε να είναι αδύνατο να κατεβάσει κάποιος την παλιά version από το αρχικό ποστ.

 

 

:up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα όπως είπες....δυστυχώς όμως τα ίδια.....δεν πειράζει-θα αλλάξω ρομ αναγκαστικά....ευχαριστώ πάντως μηχανικέ.

 

Αν δεν άλλαξες ρομ ακόμη δοκίμασε αυτό fix

https://www.sendspace.com/file/w8xmil

να το φλασάρεις από recovery

Link to comment
Share on other sites

Τι launcher εβαλες φίλε Algorithm?

Κατεβαζω και δοκιμαζω!

 

stock google gel launcher. ΟΛΑ stock google και τελευταία versions. Αμά θελετε βάλτε ότι launcher θέλει η ψυχή σας.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

stock google gel launcher. ΟΛΑ stock google και τελευταία versions. Αμά θελετε βάλτε ότι launcher θέλει η ψυχή σας.

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ. Απλά για σιγουριά. Όσοι έχουμε την algorom, για να την περάσουμε θέλει πάλι όλα τα wipes; Λες και περνάμε από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

 

εχεις δικιο για το playstore δεν μπορω να συνδεθω,και του εκανα εγκατασταση και νεα εκδοση,δεν ξερω τι συμβαινει αλλα αμα δεν βρω λυση..τρωει σουτ!

 

βγήκε φιξ για το playstore,στα σχόλια λέει ακριβός τι πρέπει να κάνεις pure-aosp-rom-v1-by-omkar-with-modified-kernel-v1/

:X
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε βαλτε το WIFI fix που επισυνάπτω εφόσον έχετε error wifi 0x0.

Τα link:

 

Ευχαριστουμε Αλγοριθμε!!:):):up::up:Να ρωτησω,,,το wifi Fix..πωs το περναμε??Με το που περασουμε την ρομ και ανοιξει το τηλ,,και ολα οκ,,καπακι φλασαρουμε το wifi zip απο Recovery οπωs την rom η με τον explorer περναμε το αρχειο σε καποιο φακελο του λογισμικου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...