Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Για τον dialer της maucat AOSP, αρκεί αντικατάσταση του dialer.apk (στο /system/priv-app) με αυτόν της AOSP του RMG

 

dialer.apk

 

Όσο κοιτάω πάντως τη maucat δε βλέπω κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα σε σχέση με την παραπάνω rom. Λόγω κινέζικης/άγνωστης προέλευσης φοβόμουν μην είχα βάλει κανένα repack της laek, αλλά τελικά ο laek ευχαριστούσε τον RMG για την aosp που έδωσε σαν βάση. Αφού προφανώς και του maucat στην himax stock βασίζεται , με βλέπω να ξαναγυρίζω στου RMG αν δεν έχουμε εξελίξεις με τη mlais.

Link to comment
Share on other sites

Για τον dialer της maucat AOSP, αρκεί αντικατάσταση του dialer.apk (στο /system/priv-app) με αυτόν της AOSP του RMG

 

dialer.apk

 

Όσο κοιτάω πάντως τη maucat δε βλέπω κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα σε σχέση με την παραπάνω rom. Λόγω κινέζικης/άγνωστης προέλευσης φοβόμουν μην είχα βάλει κανένα repack της laek, αλλά τελικά ο laek ευχαριστούσε τον RMG για την aosp που έδωσε σαν βάση. Αφού προφανώς και του maucat στην himax stock βασίζεται , με βλέπω να ξαναγυρίζω στου RMG αν δεν έχουμε εξελίξεις με τη mlais.

Εισαι ωραιος! Με εσωσες με τον dialer.

Link to comment
Share on other sites

Στην maucat aosp χανει κανεις το σημα σε ανυποπτη φαση?Την εχω πετυχει 3 φορες να χανει το σημα εντελως μεσα στο σπιτι μου που εχω παντα full γραμμες.Παιζει τετοιο bug?
Link to comment
Share on other sites

Στην maucat aosp χανει κανεις το σημα σε ανυποπτη φαση?Την εχω πετυχει 3 φορες να χανει το σημα εντελως μεσα στο σπιτι μου που εχω παντα full γραμμες.Παιζει τετοιο bug?

Έχω παρατηρήσει να χάνει το σήμα μόνο όταν παει απο 3G σε 2G και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι μούφα τα τηλέφωνα ή να έχουν κάποιο πρόβλημα ή οτιδήποτε ?

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω το 3ο coolpad f1 για ένα φίλο και το βρίσκω από 118 ευρώ στο efox και φτάνει μέχρι 152 ευρώ στο tinydeal.

Eίναι λογικές τέτοιες διαφορές τιμής ?

Link to comment
Share on other sites

Στην maucat aosp χανει κανεις το σημα σε ανυποπτη φαση?Την εχω πετυχει 3 φορες να χανει το σημα εντελως μεσα στο σπιτι μου που εχω παντα full γραμμες.Παιζει τετοιο bug?

 

Το έπαθα κι εγώ χτες και ήθελε reboot.

Είναι ήδη on borrowed time :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει να χάνει το σήμα μόνο όταν παει απο 3G σε 2G και το αντίθετο.

 

εδω μιλαμε στα καλα καθουμενα.Μεχρι τωρα 5η φορα σε μιση μερα χωρις να κανω τιποτα απο 2g σε 3g αλλαγες ουτε σε 2g/3g λειτουργια.Αν δεν υπαρχει καποιο fix εχει φυγει τρελο σουτ.Κριμα γιατι ειναι smooth rom αλλα μεγαλυτερο bug απο αυτο δεν υπαρχει.

 

 

Eπισης για τσεκαρετε το usb debugging απο developer options.To ανοιγω και μετα απο λιγο ξανακλεινει μονο του

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Στην maucat aosp χανει κανεις το σημα σε ανυποπτη φαση?Την εχω πετυχει 3 φορες να χανει το σημα εντελως μεσα στο σπιτι μου που εχω παντα full γραμμες.Παιζει τετοιο bug?

Δευτερη μερα και δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Αλλαξα και τον dialer σημερα διορθωσα και dpi μεσω build prop και ως τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κάποιος link για τα Gapps που χρειάζεται να περαστουν στην emui 3?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

μπες μεσα απο το mobile uncle στο engineer mode και αυξησε την ενταση ως εξης

 

mobileuncletools/engineer mode/engineer mode (MTK)

 

1. Επιλεγεις την καρτελα HARDWARE TESTING

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47152&stc=1&d=1404902487

 

2. Επιλεγεις την καρτελα AUDIO/LOUDSPEAKER MODE

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47153&stc=1&d=1404902561

 

3. Επιλεγεις RING για την ενταση που αφορα τους ηχους κλισης και MEDIA για οτι αφορα Μουσικη/Ταινιες κτλ

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=47154&stc=1&d=1404902809

 

Για το επιπεδο εντασης σε μια κλιμακα απο 7 (min) - 14 (max), η αντιστοιχια με τις τιμες που βλεπουμε μεσα στο engineer mode ειναι περιπου ως εξης

 

14 - 250

13-230

12-200

11-190

10-180

09 - 168

08 - 160

07 - 152

 

Αντιστοιχες επιλογες εντασης υπαρχουν και για αλλα επιμερους υποσυστηματα, οπως για παραδειγμα για τα ακουστικα (Audio/Headset_LoudSpeaker Mode) ή στην διαδρομη Audio/Loudspeaker Mode/

 

Mic= ενταση μικροφωνου (μεσα στο normal mode για αυξησουμε την ενταση του μικροφωνου στις κλησεις, ποσο δυνατα μας ακουνε οι αλλοι δλδ)

Ring=ενταση μεγαφωνου (για ringtone)

FRM = fm radio

Media = αναπαραγωγή τραγουδιών και ταινιών

Ring = ringtone

Sph = έξοδος ακουστικου

Sip = Vοip

 

Μπορουμε και αυτα με τον ιδιο τροπο να τα αλλαξουμε μεχρι να επιτυχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα

 

Μετα απο καθε μεταβολη θα πρεπει να πατησεις SET για να αποθηκευτει η επιλογη σου

Κανε αλλαγες σε μικρα βηματα (με βαση την κλιμακα που εχω δωσει παραπανω σαν μπουσουλα),επανεκκινηση και τσεκαρεις την ενταση για να δεις αν σε ικανοποιει

 

Σημειωση:

Μεσα σε καθε καρτελα στα επιμερους υπομενου, υπαρχουν διαφορα levels τα οποια μπορουν επισης να παραμετροποιηθουν και να μεταβαλλουμε τις αντιστοιχες τιμες

Θα συμβουλευα πριν επιχειρησετε οποιαδηποτε αλλαγη, να σημειωσετε τις default τιμες, ετσι ωστε να μπορειτε να επαναφερετε οτιδηποτε σας χαλαει την ποιοτητα του ηχου ή δεν σας κανει σαν ρυθμιση

 

Υπαρχει και ενας πολυ καλος οδηγος εδω στο φορουμ απο τον @aiakos που μπορειτε να ριξετε και εκει μια ματια

 

καλησπερα παιδια αυτος ειναι ο οδηγος για αυξηση ηχου στο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ;;Η rom που εχω,δεν ακουω δυνατα στο αυτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Από recovery κάνε wipe cache & wipe dalvik και αν δεν..., τότε πέρνα official .cpb με ygdp tools για να καθαρίσει το τηλέφωνο

Εκανα wipe cache & wipe dalvik και δεν εγινε τιποτα.

Τωρα μενει να κανω την αλλη διαδικασια που μου ειπες, αλλα δεν ανοιγει καθολου τωρα.

Γινεται και με κλειστο το τηλεφωνο αυτη η διαδικασια με official .cpb με ygdp tools?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα wipe cache & wipe dalvik και δεν εγινε τιποτα.

Τωρα μενει να κανω την αλλη διαδικασια που μου ειπες, αλλα δεν ανοιγει καθολου τωρα.

Γινεται και με κλειστο το τηλεφωνο αυτη η διαδικασια με official .cpb με ygdp tools?

Με κλειστο τηλ γινεται και χωρις την μπαταρια επανω!

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστο τηλ γινεται και χωρις την μπαταρια επανω!

Με την διαδικασια που περιγραφω πιο πανω?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με την διαδικασια που περιγραφω πιο πανω?

Ναι. Με ygdp tool το τηλεφωνο πρεπει να ειναι κλειστο και χωρις μπαταρια. Συμβουλεψου τν οδηγο η απο εδω η απο modaco.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε Α310ν2, να σωθητε.... :lol:

 

2 ωρες πλοήγησης συνεχομενη με wifi και Bluetooth σε ζευξη με το αυτοκίνητο kai gps(εννοείται), με copilot. Καταναλωσε 28 τοις εκατό...

Πολύ καλη.....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Και μου έσπασε η οθόνη!!!! Μου το ματιάσανε... που βρίσκουμε με γρήγορη αποστολή και παραλαβή; Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Και μου έσπασε η οθόνη!!!! Μου το ματιάσανε... που βρίσκουμε με γρήγορη αποστολή και παραλαβή; Ξέρει κανείς;

 

Aπ'οτι καταλαβα υπαρχουν 2 λογιων οθονες,αυτες που δειχνουν το μπλε κανονικα και αυτες που μοβιζουν,προσεξε ποια θα παρεις να μπορεις να καταφερεις κατι τετοιο,υπαρχουν πολλες οθανες στο aliexpress http://www.aliexpress.com/premium/coolpad-f1-lcd.html?ltype=wholesale&SearchText=coolpad+f1+lcd&d=y&origin=y&initiative_id=AS_20141224093731&isViewCP=y&catId=5904002 και στο ebay http://www.ebay.com/sch/Replacement-Parts-Tools-/43304/i.html?_from=R40&_nkw=coolpad+f1+lcd,στο βιντεο του disassembly ατη που βγαζει ο τυπος απο το τηλ. εχει ενα σημα κατω δεξια επανω στην καλωδιοταινια ενα σημα σαν C με μια τελιτσα στην μεση του C(σαν αυτη δηλ. http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-8297-F1-lcd-screen-display-digitizer-touch-screen-Assembly-by-free-shipping-Original/1826467453.html),βγαζει αυτην και βαζει μια με ροζ πλατη χωρις τιποτα γραμματα επανω στην καλωδιοταινια(οπως αυτην δηλ. http://www.aliexpress.com/item/original-new-For-coolpad-F1-Great-God-8297-LCD-screen-display-Touch-Screen-Digitizer-free-shipping/32213432406.html) ,ο κινεζος που πουλαει αυτη την ροζ γραφει οτι ειναι original αλλα αυτη με το σημα βγηκε απο το τηλ. αρα μαλλον αυτη ειναι η original,πραγματικα σπαζοκεφαλια!

Εχω αλλαξει πολλες φορες lcd σε παλαιοτερα κινητα και οτι ημιτασιον εβαλα ηταν για τα μπαζα,μακαρι να βρεις ποια ειναι η original και να μας ενημερωσεις και μας σε περιπτωση που χρειαστουμε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια αυτος ειναι ο οδηγος για αυξηση ηχου στο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ;;Η rom που εχω,δεν ακουω δυνατα στο αυτι μου.

 

βρε παιδια ειμαι ι μονι που εβαλα ''δυνατο'' τραφουδι με officia rom το ακουω κανονικα? δεν ειναι δα και τοσο χαμηλη η ενταση..

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε Α310ν2, να σωθητε.... :lol:

 

2 ωρες πλοήγησης συνεχομενη με wifi και Bluetooth σε ζευξη με το αυτοκίνητο kai gps(εννοείται), με copilot. Καταναλωσε 28 τοις εκατό...

Πολύ καλη.....

 

Συμφωνω απολυτα . Οριστε και ενα ακομα : https://www.dropbox.com/s/t0pkg43xj3y0cc2/2014-12-23%2006.46.44.png?dl=0 .

Browsing , youtube , skype με video . Παρα πολυ καλη

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...