Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μηπως εχει βρει καποιος απο εσας λυση για συνδεση otg cable???δεν ξερω αν ειναι θεμα ρομ αλλα συνδεω otg και διαφορα stick πανω..προσπαθω με διαφορα προγραμματακια να κανω usb mount.το otg checker λεει οτι ολα ειναι ok..παρ ολα αυτα δεν αναγνωρζεται κανενα usb
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

@Algorithm

 

Δεν έχω την Nexus αλλά την micromax δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία.

 

1. Η διαδρομή αυτή δεν πρέπει να είναι :

system/xbin/splite3 έχει και φάκελο bin μέσα στο φακελο system.

 

2. Την εντολή έχει σημασία στο τερμιναλ από ποιο σημείο την εκτελεί η όχι? Εμένα ξεκινάει απο το

u0_a124@A310:/ $

 

Δηλαδή εννοώ όπως πχ στα windows κάνεις cd για αλλαγή directory μέχρι να φτάσεις στο c.

 

@jpower73

Τι είναι το "ντιρεκτίβα" που πρέπει να εκτελεστεί ???

Edited by gregor3
Link to comment
Share on other sites

Kαι'γω τα ιδια ειπα για την V4 με κερνέλ 3, πολυ φτωχεια,και οχι μονο φτωχεια και πολυ μπαταρια τρωει και με βλεπω για αλλα!

Σορρυ για την ερωτηση αλλα μηπως μπορει να μου απαντησει κανεις αν αυτη η emui εχει Ελληνικα και ειναι ρουτ?

 

Ελληνικά κανονικά.

 

@dimitrisn95 ναι σε όλα

αυτή είναι η τελευταια εκδοση η 2.14 για το ρουτ

http://download.chainfire.eu/578/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.14.zip

 

@kidonakisg

Χρειάζεσαι πατεντα καλώδιο USB με τροφοδοσία ρευματος 5volt (πχ από το PC) για να δουλέψει γιατί το κινητό δεν δινει ρευμα στο στικάκι, δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω το OTG με πατέντα καλώδιο όταν είχα την mlais 4.4.3.

 

οφτοπικ

έχει πάρει κανείς κατι τέτοιο

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-20-PCS-LOT-Anti-Dust-Plug-3-5-Earphone-Jack-Plug-Micro-Date-Port/1583744384.html

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά κανονικά.

 

@dimitrisn95 ναι σε όλα

αυτή είναι η τελευταια εκδοση η 2.14 για το ρουτ

http://download.chainfire.eu/578/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.14.zip

 

@kidonakisg

Χρειάζεσαι πατεντα καλώδιο USB με τροφοδοσία ρευματος 5volt (πχ από το PC) για να δουλέψει γιατί το κινητό δεν δινει ρευμα στο στικάκι, δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω το OTG με πατέντα καλώδιο όταν είχα την mlais 4.4.3.

 

οφτοπικ

έχει πάρει κανείς κατι τέτοιο

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-20-PCS-LOT-Anti-Dust-Plug-3-5-Earphone-Jack-Plug-Micro-Date-Port/1583744384.html

 

Kαι το ρουτ πως το κανουμε με αυτη την 2.14 ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ρουτ πως το κανουμε με αυτη την 2.14 ?

 

Μετά τη rom φλασάρεις το zip από recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις δοκίμασα αυτήν εδώ. Μην μπείτε στον κόπο καν...:lol:

 

Μόνο emui δεν θυμίζει, τα touch buttons δεν έχουν δόνηση επίσης.

 

http://www.movilesdualsim.com/tema/port-huawei-g750-emui-2-3-multilenguaje.83777/

 

Απο δω, έτοιμη ρουταρισμενη, δοκιμασμένη

 

Λειτουργούν τα πάντα. Απλά εχει μικρη υποστήριξη.

Φυσικά, δεν παίζει βαηπερ, εξποουσντ.

Ήχος εξαιρετικός στο ηχείο, καλός στις ψειρες.

Το dts δεν φτάνει το βαηπερ ουτε για πλάκα

 

Ρε jpower73 την ξαναέβαλα από περιέργεια (και όχι για να σου την πω), δεν τσέκαρα το root γιατί γίνεται ούτως ή άλλως αλλά τα touch buttons ΔΕΝ δονούνται με τίποτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη rom φλασάρεις το zip από recovery.

Δηλ. μεσο cwm μπαινουμε στο μενου και επιλεγουμε "install zip from sd card"

και μετα παταμε "choose zip from sd card" και βρισκουμε αυτο το UPDATE-SuperSU-v2.14 ζιπακι ,Δηλ. οπως κανουμε εγκατασταση μια ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. μεσο cwm μπαινουμε στο μενου και επιλεγουμε "install zip from sd card"

και μετα παταμε "choose zip from sd card" και βρισκουμε αυτο το UPDATE-SuperSU-v2.14 ζιπακι ,Δηλ. οπως κανουμε εγκατασταση μια ρομ?

 

Ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη rom φλασάρεις το zip από recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις δοκίμασα αυτήν εδώ. Μην μπείτε στον κόπο καν...:lol:

 

Μόνο emui δεν θυμίζει, τα touch buttons δεν έχουν δόνηση επίσης.

 

Ρε jpower73 την ξαναέβαλα από περιέργεια (και όχι για να σου την πω), δεν τσέκαρα το root γιατί γίνεται ούτως ή άλλως αλλά τα touch buttons ΔΕΝ δονούνται με τίποτα. :lol:

 

Ok, αδερφέ.

Δεν τίθεται θέμα.

Και να την φλασαρω, δεν υπαρχει τρόπος να αποδειξω οτι δεν υπάρχει τετοιο πρόβλημα.

Οκ...

Ισως να υπάρχουν μικρό διαφορές απο συσκευή σε συσκευή αναλογα με την φουρνιά (οι πρωην κάτοχοι inew v3 ξερουν τι εννοω :))

Εδω κάπου διάβασα ότι κάποιος εκανε το οτιτζι νσ λειτουργησει....

 

Εδιτ: η εμυι που περασα ηταν αυτή του #5356

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.

 

Nαι ΟΚ και σ'ευχαριστω αλλα απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζετε το φλασαρισμα του ρουτ μιας και ειναι ηδη ρουταρισμενη αυτη http://www.movilesdualsim....enguaje.83777/(γιατι ειναι ομως 544mb αυτη και η αλλη που εδωσε ο mixanikosgr 374mb,αι υπαρχει και αυτη που ειναι διαφορετικηhttp://pan.baidu.com/s/1kTGCklx,τι γινετε ρε παιδια ?)!

Και τελικα ακρη δεν θα βγαλουμε,ο ενας λεει η ρομ ειναι σχεδον τελεια περα απο ενα ελαχιστο bug με το κουμπακι της εντασης και εσυ ομως λες (Μην μπείτε στον κόπο καν)τα touch buttons ΔΕΝ δονούνται με τίποτα,αλλος στο needrom λεει οτι δεν τραβαει φωτος στα 13 mp αλλα στα 8,αρα για πια σχεδον καθολου bugs μιλαμε?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ok, αδερφέ.

Δεν τίθεται θέμα.

Και να την φλασαρω, δεν υπαρχει τρόπος να αποδειξω οτι δεν υπάρχει τετοιο πρόβλημα.

Οκ...

Ισως να υπάρχουν μικρό διαφορές απο συσκευή σε συσκευή αναλογα με την φουρνιά (οι πρωην κάτοχοι inew v3 ξερουν τι εννοω :))

Εδω κάπου διάβασα ότι κάποιος εκανε το οτιτζι νσ λειτουργησει....

 

Εδιτ: η εμυι που περασα ηταν αυτή του #5356

 

Δεν χρειάζεται να αποδείξεις κάτι, προς Θεού. Απλά αναρωτιόμουν αν τελικά κάτι δεν έκανα καλά. Για την πληροφορία το αναφέρω. Από που την κατέβασες; Ρωτάω γιατί παίζει να μην έβαλες αυτή από το link που έδωσες.

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν μικροδιαφορές στις συσκευές μας.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Nαι ΟΚ και σ'ευχαριστω αλλα απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζετε το φλασαρισμα του ρουτ μιας και ειναι ηδη ρουταρισμενη αυτη http://www.movilesdualsim....enguaje.83777/(γιατι ειναι ομως 544mb αυτη και η αλλη που εδωσε ο mixanikosgr 374b?)!

Και τελικα ακρη δεν θα βγαλουμε,ο ενας λεει η ρομ ειναι σχεδον τελεια περα απο ενα ελαχιστο bug με το κουμπακι της εντασης και εσυ ομως λες (Μην μπείτε στον κόπο καν)τα touch buttons ΔΕΝ δονούνται με τίποτα,αλλος στο needrom λεει οτι δεν τραβαει φωτος στα 13 mp αλλα στα 8,αρα για πια σχεδον καθολου bugs μιλαμε?

 

Μιλάμε πάντα για την emuiUNICON από το ιταλικό σάιτ(αναφέρεται σε παλιό ποστ αρκετά πίσω), που ανέβασε και εδώ ο grgz:

http://www.mediafire.com/download/m8lxsoc2dsoisj1/emuiUNICOM.zip και είναι περίπου 625ΜΒ στο σκληρό.

και η οποία θέλει ρουτ.

όλες οι άλλες τα έχουν τα προβληματάκια τους και τις κινεζιές τους επίσης.

Link to comment
Share on other sites

@Algorithm

 

Δεν έχω την Nexus αλλά την micromax δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία.

 

1. Η διαδρομή αυτή δεν πρέπει να είναι :

system/xbin/splite3 έχει και φάκελο bin μέσα στο φακελο system.

 

2. Την εντολή έχει σημασία στο τερμιναλ από ποιο σημείο την εκτελεί η όχι? Εμένα ξεκινάει απο το

u0_a124@A310:/ $

 

Δηλαδή εννοώ όπως πχ στα windows κάνεις cd για αλλαγή directory μέχρι να φτάσεις στο c.

 

@jpower

Τι είναι το "ντιρεκτίβα" που πρέπει να εκτελεστεί ???

 

Πρέπει το sqlite3 να είναι σε φακελλο PATH που σημαίνει σε κάποιον φακελλο που να φαίνεται παντού. Αφού γίνεις root στην κονσόλα:Γράψε την εντολή echo $PATH να δεις τα directories που είναι έγκυρα για να πετάξεις μέσα το sqlite3.

 

Υπόψη ότι θες κανονικη εφαρμογή terminal κινητού και οχι adb shell κονσόλα από το pc/laptop.

 

Μετά πρέπει να φτιάξεις τα permission στο sqlite3. Από που το εκτελείς δεν έχει σημασία αρκεί να είσαι root. Αν το sqlite3 είναι σε φάκελο path φαίνεται παντού. Για να δεις σε ποιο φάκελο βρίσκεσαι εσύ γράψε την εντολή pwd.

 

Το φάκελο com.android.providers.settings σίγουρα τον βρήκες? Αν ναι μην αλλάζεις permissions σε περιεχόμενα db files θα πέσει σε bootloop...

 

Πρέπει οπωσδήποτε να είσαι root .

Για δοκίμασε επίσης με root explorer να κάνεις mount read/write το φάκελο με το db.

 

Εχω περιέργεια να δω τι στην ευχή έχουν κάνει με τα folder σε αυτη τη ρομ...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Nαι ΟΚ και σ'ευχαριστω αλλα απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζετε το φλασαρισμα του ρουτ μιας και ειναι ηδη ρουταρισμενη αυτη http://www.movilesdualsim....enguaje.83777/(γιατι ειναι ομως 544mb αυτη και η αλλη που εδωσε ο mixanikosgr 374mb,αι υπαρχει και αυτη που ειναι διαφορετικηhttp://pan.baidu.com/s/1kTGCklx,τι γινετε ρε παιδια ?)!

Και τελικα ακρη δεν θα βγαλουμε,ο ενας λεει η ρομ ειναι σχεδον τελεια περα απο ενα ελαχιστο bug με το κουμπακι της εντασης και εσυ ομως λες (Μην μπείτε στον κόπο καν)τα touch buttons ΔΕΝ δονούνται με τίποτα,αλλος στο needrom λεει οτι δεν τραβαει φωτος στα 13 mp αλλα στα 8,αρα για πια σχεδον καθολου bugs μιλαμε?

 

Μιλάμε πάντα για την emuiUNICON από το ιταλικό σάιτ(αναφέρεται σε παλιό ποστ αρκετά πίσω), που ανέβασε και εδώ ο grgz:

http://www.mediafire.com/download/m8lxsoc2dsoisj1/emuiUNICOM.zip και είναι περίπου 625ΜΒ στο σκληρό.

και η οποία θέλει ρουτ.

όλες οι άλλες τα έχουν τα προβληματάκια τους και τις κινεζιές τους επίσης.

 

Ακριβώς αυτό που λέει ο mixanikosgr, η μόνη που δουλεύει άψογα είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση σε καποια rom να εχουν και οι δυο sim 3g ? Καπου , κατι πηρε το ματι μου αλλα δεν θυμαμαι που.
Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα δεν γίνεται, απλά μπορείς να διαλέξεις κάθε στιγμή ποια σιμ θα έχει 3g. Και χωρίς επανεκκίνηση, απλά θα περιμένεις κάπου 10" να γίνει η αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

 

ειχα παρει στο προηγουμενο κινητο,τα φορεσα 1-2 βδομαδες και μετα δεν μπορουσα αλλο να τα βλεπω και τα βγαλα.Επισης καθε φορα που πρεπει να συνδεσεις κατι πρεπει να τα βγαλεις,σε καποια φαση τα χανεις,εγω ειχα παρει 2-3 ζευγαρια και τα μισα χαθηκαν.

 

Γενικα μη νομιζεις οτι προστατευουν κατι.Το τηλεφωνο για το οποιο τα ειχα παρει δουλευει ακομα μια χαρα χωρις αυτα μετα απο 3 περιπου χρονια.Δεν περναει τιποτα απο τις θυρες εκτος βεβαια και αν θαβεις τακτικα το τηλεφωνο σου στο χωμα..!

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα δεν γίνεται, απλά μπορείς να διαλέξεις κάθε στιγμή ποια σιμ θα έχει 3g. Και χωρίς επανεκκίνηση, απλά θα περιμένεις κάπου 10" να γίνει η αλλαγή.

Σε ποια? γιατι σε οσες εχω δοκιμασει δεν γινεται. Πρεπει να αλλάξεις θεση στις sim's.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση σε καποια rom να εχουν και οι δυο sim 3g ? Καπου , κατι πηρε το ματι μου αλλα δεν θυμαμαι που.

 

μερικες custom λενε οτι εχουν κανει και τα 2 slot να υποστηριζουν 3g αλλα δεν το χω τσεκαρει

Link to comment
Share on other sites

μερικες custom λενε οτι εχουν κανει και τα 2 slot να υποστηριζουν 3g αλλα δεν το χω τσεκαρει

 

Οπως? Πες μου και θα το τσεκαρω εγω. Σε ενα lenovo s660 Που ειχα γινοταν αμεσα. Στο coolpad, δεν το εχω καταφερει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως? Πες μου και θα το τσεκαρω εγω. Σε ενα lenovo s660 Που ειχα γινοταν αμεσα. Στο coolpad, δεν το εχω καταφερει ακομα.

 

δεν τις θυμαμαι γιατι δεν με ενδιεφερε σαν feature..περιμενε μηπως σου απαντησει καποιος αλλος

Link to comment
Share on other sites

Οπως? Πες μου και θα το τσεκαρω εγω. Σε ενα lenovo s660 Που ειχα γινοταν αμεσα. Στο coolpad, δεν το εχω καταφερει ακομα.

 

Κάπου την είχα δει κι εγώ, μου φαίνεται ότι είναι 4.2.2 αλλά έγραφαν για πολλά bugs. Θα ψάξω να τη βρω και θα σου πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα αυτό το post, η rom που αναφέρει δεν είναι WCDMA αλλά με κάποιο patch γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μυνήματα από τετραψήφιους τι γίνεται; εγώ με Μαμίσια Ρομ λαμβάνω από wind αλλά όχι από τράπεζα. Για SMS έχω το go SMS pro.
Link to comment
Share on other sites

Με τα μυνήματα από τετραψήφιους τι γίνεται; εγώ με Μαμίσια Ρομ λαμβάνω από wind αλλά όχι από τράπεζα. Για SMS έχω το go SMS pro.

 

Έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post το πως ξεπερνιέται αυτό στην εργοστασιακή rom ακριβώς με το Go sms. Στην emui δουλεύουν όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στην emui επειδη τις επαφες μου δεν τις εχω αποθηκευμενες με +30 δεν μου βγαζει ποιος με καλει. Συμβαινει σε αλλον;

Επισης με mobileuncle δεν μπορεις να μπεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις του ηχου.

Κριμα γιατι μου αρεσε αρκετα και ειχα σκοπο να αφησω την ν3.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...