Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μονο εμενα μου φαινονται ακομα θαμπες και με θορυβο οι photo?Noμιζω οτι δεν ειναι και τοσο καλες για 13mp και sony φακο..ελπιζω να φτιαξει η κατασταση με τιποτα καινουργια drivers απο τις official kitkat.Θα ειχε πολυ ενδιαφερον αν καποιος εβρισκε απο κανα φιλο του μια συσκευη με τον ιδιο φακο και εβγαζε διπλα διπλα φωτο με το δικο μας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

και με την stock και με την lenovo είναι 5-6mb?

εξακολουθεί να υπάρχει διαφορά ποιότητας

μεταξύ αυτών των 2 στην v3?

με την στοκ δεν εχω δοκιμασει...

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

 

Για οποιον θελει αμεση ενημερωση για τις νεες rom ας παρακολουθει και εδω -->http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/page-89#entry2228730 στην πρωτη σελιδα εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ που θα χρειαστειτε και γενικα οτι αξιζει μπαινει εκει.

 

Επισης δεν υπαρχει νοημα να ρωτατε ποια ειναι η καλυτερη rom γιατι ειναι λιγο υποκειμενικο αυτο.Σε μια θα δουλευει καλυτερα η camera πχ που για καποιον ειναι λογος να κρατησει την rom σε αλλη θα δουλευει καλυτερα η μπαταρια που ειναι σημαντικο για καποιον αλλον.Τελεια rom ειναι σπανια να βρεις ακομα και για τηλεφωνα 600e στυλ galaxy s5 που τα αγοραζεις και επισημα απο Ελλαδα.Kαι αυτοι bugs διορθωνουν!

Απο την στιγμη που ειστε σε αυτο το forum παει να πει οτι την ψαχνετε λιγο περισσοτερο απο τον μεσο χρηστη και σας αρεσει να σκαλιζετε οποτε μπειτε στον χορο (των rom) και χορεψτε!

 

Συμφωνώ απόλυτα μ αυτά που λες.....ΑΛΛΑ....κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα την ώρα που τα περιγράφεις εσύ ή κάποιος γνώστης για μένα θέλει ψάξιμο ΚΑΙ αυτό που περιγράφεις....πχ.....στην σελίδα που λες που είναι μαζεμένες όλες οι ROM.....οκ.....ναι πήγα.....έχει πολλές ROM.....μπαίνοντας όμως μέσα....είναι όλα Ισπανικά.....

 

Για να καταλάβουμε και εμείς......και να ψαχτούμε όπως λες....δοκιμάζοντας διάφορες ROM ......ΤΙ θα πρέπει να κάνουμε ?

1).....να κατεβάσουμε το αρχείο εκείνο με τα γαλάζια γράμματα που είναι γύρω στα 340-350-360 ΜΒ ?........και μετά....

2)....να ακολουθήσουμε τον οδηγό της πρώτης σελίδας........Οδηγός CWM RECOVERY CUSTOM ROM F1 - 8297W (by johnickz1) ????

Αυτή είναι η διαδικασία ?.......αυτά είναι τα βήματα ?

 

Επίσης για κάποιον που έχει δοκιμάσει αρκετές ROM και επειδή είναι υποκειμενικό όπως λες.....θα μπορούσε να γράψει.....Rom τάδε-αν σας ενδιαφέρει η κάμερα.......Rom τάδε για καλύτερο σήμα Gps.....κτλ.......φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα θα ήθελα να σου πω οτι εδώ απλά έχουμε ένα thread μόνο για το Coolpad F1.

 

Το τι είναι το recovery πχ πως το περνάμε όπως και γιατί πρέπει να είναι πρώτα root το κινητό και τι Φορμα έχει μια ρομ είναι κάποιες πολύ βασικές γνώσεις.

 

Με μία αναζήτηση στο Google μπορεί κάποιος να πάρει μια πολύ καλή ιδέα για τα διάφορα κομμάτια της διαδικασίας αυτής πού είναι κοινή σχεδόν σε όλες τις συσκευές Android. Έτσι δεν θα ρωτούσε κανείς τα προφανή.

 

Με αυτό τον τρόπο το thread δεν θα ήταν 99999999 σελιδες.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μ αυτά που λες.....ΑΛΛΑ....κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα την ώρα που τα περιγράφεις εσύ ή κάποιος γνώστης για μένα θέλει ψάξιμο ΚΑΙ αυτό που περιγράφεις....πχ.....στην σελίδα που λες που είναι μαζεμένες όλες οι ROM.....οκ.....ναι πήγα.....έχει πολλές ROM.....μπαίνοντας όμως μέσα....είναι όλα Ισπανικά.....

 

Για να καταλάβουμε και εμείς......και να ψαχτούμε όπως λες....δοκιμάζοντας διάφορες ROM ......ΤΙ θα πρέπει να κάνουμε ?

1).....να κατεβάσουμε το αρχείο εκείνο με τα γαλάζια γράμματα που είναι γύρω στα 340-350-360 ΜΒ ?........και μετά....

2)....να ακολουθήσουμε τον οδηγό της πρώτης σελίδας........Οδηγός CWM RECOVERY CUSTOM ROM F1 - 8297W (by johnickz1) ????

Αυτή είναι η διαδικασία ?.......αυτά είναι τα βήματα ?

 

Επίσης για κάποιον που έχει δοκιμάσει αρκετές ROM και επειδή είναι υποκειμενικό όπως λες.....θα μπορούσε να γράψει.....Rom τάδε-αν σας ενδιαφέρει η κάμερα.......Rom τάδε για καλύτερο σήμα Gps.....κτλ.......φιλικά πάντα.

 

Aγγλικα εχει..!Μαλλον πατησες καποιο link που σε βγαζει στο ισπανικο forum..!

 

1)Nα διαβασεις τα βασικα στο google,τι κανουν αυτα που θες να κανεις στο κινητο σου! (τι ειναι rom,recovery,root,brick,flash,custom,official,restore,backup,titanium backup,bootloop..αυτα για αρχη για να παρεις μια ιδεα τα βασικα και να μην πελαγωνεις αν κατι παει στραβα) Κερδιζεις χρονο ετσι γιατι αν συμβει κατι στις 2 το βραδυ δεν θα χρειαστει να περιμενεις το πρωι να μπει καποιος εδω και να σου απαντησει..

2)διαβασε το πρωτο post εδω μεσα,τα περιγραφει ολα στα ελληνικα και εχει και βιντεο

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε λιγες μερες(ελπιζω...),θα παραλαβω το συγκεκριμενο κινητο.πριν το φορτωσω με εφαρμογες,τραγουδια κλπ,πιστευετε ειναι καλυτερα να του αλλαξω την Rom?αν το κανω θα βελτιωσει τις επιδοσεις του τηλεφωνου στις διαφορες λειτουργιες του?και ειναι ευκολο να το κανει καποιος ασχετος οπως εγω η θα βγαλω off το τηλεφωνο με μια λαθος κινηση?

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλύτερα κάνε την ερώτηση σου στο ήδη ανοιχτό (και με πολλές πληροφορίες) θέμα του κινητού εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε λιγες μερες(ελπιζω...),θα παραλαβω το συγκεκριμενο κινητο.πριν το φορτωσω με εφαρμογες,τραγουδια κλπ,πιστευετε ειναι καλυτερα να του αλλαξω την Rom?αν το κανω θα βελτιωσει τις επιδοσεις του τηλεφωνου στις διαφορες λειτουργιες του?και ειναι ευκολο να το κανει καποιος ασχετος οπως εγω η θα βγαλω off το τηλεφωνο με μια λαθος κινηση?

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε λιγες μερες(ελπιζω...),θα παραλαβω το συγκεκριμενο κινητο.πριν το φορτωσω με εφαρμογες,τραγουδια κλπ,πιστευετε ειναι καλυτερα να του αλλαξω την Rom?αν το κανω θα βελτιωσει τις επιδοσεις του τηλεφωνου στις διαφορες λειτουργιες του?και ειναι ευκολο να το κανει καποιος ασχετος οπως εγω η θα βγαλω off το τηλεφωνο με μια λαθος κινηση?

 

Κατα πρωτον, με το καλο, καλοριζικος!!!

Κατα δευτερον, οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει πολλακις... Αν θες, κανε ενα κοπο κ διαβασε τις εμπειριες του καθενος, ωστε να βγαλεις μονος σου συμπερασματα...

Αλλωστε, τα βασικα, ειναι στην ΠΡΩΤΗ σελιδα... με βιντεο και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΥΣ οδηγους, βημα-βημα, που εχουν γραψει με κοπο συμφορουμιτες μας.

Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα! Αλλωστε, ολοι πρωταρηδες ξεκινησαμε και μεσα απο τα λαθη μαθαμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την V3 του laek17 δεν βλέπω κάποιο bug ως τώρα:)

 

Γιατι, στη v.2.1 τι ειχες δει?? Απο μπαταρια πως παει???

Link to comment
Share on other sites

Με την V3 του laek17 δεν βλέπω κάποιο bug ως τώρα:)

 

Στην v3 δεν μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις ηχου με το Mobileuncle Tools. Ο ηχος για τα ακουστικα ειναι πολυ δυνατος και δεν αλλαζει. Ενα αλλο οι φωτογραφιες εχουν πολυ μικρο μεγεθος αλλα με το A Better Camera βγαινουν αρκετα καλες. Απο βιντεο σχετικα καλα και νομιζω με lenovo super camera καλυτερα. Αν τραβουσε και σε mp4 θα ηταν καλυτερα. Ξερεις κανεις καποιο προγραμμα που που μπορει να τραβαει σε mp4;

Γιατι, στη v.2.1 τι ειχες δει?? Απο μπαταρια πως παει???

Εγω οσα φλασαρισματα και να εκανα ο ηχος ηταν πολυ χαμηλος. Στην v3 ειναι απιστευτος. Επισης μου εμφανιζε 2 μπλε τετραγωνα στην μπαρα ειδοποιησεων.

Η μπαταρια στα ιδια επιπεδα νομιζω

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Γιατι, στη v.2.1 τι είχες δει?? Απ'ο μπαταρία πως πάει???

Αυτές τα απαράδεκτα δυο μπλε ορθογώνια στην πάνω μπάρα που εμφανιζόταν στην 2.1, δεν υπάρχουν πλέον στην V3. Η κατανάλωση ενέργειας μου μοιάζει βελτιωμένη, δεν έχω μετρήσεις όμως να το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι επισήμαναν ότι χαράσετε σχετικά εύκολα η οθόνη, έβαλα το free screen protector που μου είχε στείλει το vickmall.

Αλλά λόγω άθλιας ποιότητας, πήρα 3Μ screen protectors. Ακριβά αλλά είναι γλιστερά και στην τοποθέτηση ούτε ένα bubble :D

Το μόνο μείον ότι μένουν εύκολα δακτυλιές όπως σε όλα τα πλαστικά screen protectors.

Link to comment
Share on other sites

Στην v3 δεν μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις ηχου με το Mobileuncle Tools. Ο ηχος για τα ακουστικα ειναι πολυ δυνατος και δεν αλλαζει. Ενα αλλο οι φωτογραφιες εχουν πολυ μικρο μεγεθος αλλα με το A Better Camera βγαινουν αρκετα καλες. Απο βιντεο σχετικα καλα και νομιζω με lenovo super camera καλυτερα. Αν τραβουσε και σε mp4 θα ηταν καλυτερα. Ξερεις κανεις καποιο προγραμμα που που μπορει να τραβαει σε mp4;

 

LgCamera!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τα απαράδεκτα δυο μπλε ορθογώνια στην πάνω μπάρα που εμφανιζόταν στην 2.1, δεν υπάρχουν πλέον στην V3. Η κατανάλωση ενέργειας μου μοιάζει βελτιωμένη, δεν έχω μετρήσεις όμως να το επιβεβαιώσω.

 

Τα μπλε ορθογωνια εμενα μου εφυγαν οταν αλλαξα χρωμα στην status bar μεσα απο το gravitybox. Ο ηχος ειναι οντως ενα θεμα, αφου, ουτε με διαδοχικα wipes και flashαρισματα, ουτε μεσα απο mobile uncle φτιαχνει... (εμενα προσωπικα τουλαχιστον)

Ωστοσο, λεω να παραμεινω λιγο ακομα, αφου κατα τ' αλλα ειναι κομπλε...κ ειδικα στις φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Α better camera....απλα τα σπαει.....

 

Σε photo είναι πολύ καλύτερη αλλά σε video πολύ χειρότερη από την lenovo super camera.

 

Ξερεις κανεις καποιο προγραμμα που που μπορει να τραβαει σε mp4;

 

LgCamera!

 

+ A Better Camera

Link to comment
Share on other sites

Στην v3 δεν μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις ηχου με το Mobileuncle Tools.

 

Και στη 2.1 το hardware testing->audio ΔΕΝ καταχωρεί τις ρυθμίσεις. Είναι σαν να έχουν καρφωθεί στη Ρομ τα διάφορα levels. (μάλλον τα χει βάλει στο initrd ο laek)

 

Το αστείο είναι οτι αν η Ρομ ΔΕΝ κάτσει καλά τα audio levels από hardware testing είναι μεν χάλια-χαμηλά αρχικά ΑΛΛΑ μπορούν να ρυθμιστούν. Σουρεαλισμός...

 

Μένω με 2.1 για τώρα. Όσο για τα χαζο-μπλε τετράγωνα φεύγουν με reboot.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

LgCamera!

 

Πολύ καλό ευχαριστω.

LGCamera_6.9 αυτό κατέβασα και έχει πολλές επιλογές και ρυθμίσεις για να κάνεις. :)

Α better camera....απλα τα σπαει.....

Σε φώτογραφία πολύ καλό αλλά σε mp4 τραβαει σε χαλια αναλυση.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

miui 4.8.23, lenovo και default camera.

Ληψη βιντεο mp4, 3gp και το αλμπουμ/εκθεση δεν το αναπαραγει. σε mx player ομως το παιζει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου φαίνεται ότι η Google το χει παρα...σει με το AOSP kitkat.

Από τη μάνα του είναι κλειδωμένο το tethering by default και ξεκλειδώνει με ενα sql query.

Ο λογος που το κάνανε: Γκρινιαζανε οι carriers ... ουστ απο δω λαμογια...

Όλες οι λεπτομέρειες καθώς και μία ευκολότερη λύση εδώ:

http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html

 

 

Για ενεργοποίηση tethering λοιπόν πρέπει να κάνετε το εξής:

 

Terminal emulator κατεβάζετε από play store.

 

Το ανοίγετε και δίνετε την εντολή su που σας κάνει καταστροφέα του σύμπαντος(admin).

 

Εκτελείτε σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "INSERT INTO global(name,value) VALUES('tether_dun_required',0)"

 

Μετά εκτελειτε παλι σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "SELECT * FROM global ORDER BY name"

και βλέπετε αν το tether_dun_required υπάρχει και έχει τιμή 0.

 

Αν ναι εντολή exit για να βγείτε από το τερμιναλ. Επανεκκίνηση το κινητό.Θεωρητικά τώρα δουλεύει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου φαίνεται ότι η Google το χει παρα...σει με το AOSP kitkat.

Από τη μάνα του είναι κλειδωμένο το tethering by default και ξεκλειδώνει με ενα sql query.

Ο λογος που το κάνανε: Γκρινιαζανε οι carriers ... ουστ απο δω λαμογια...

Όλες οι λεπτομέρειες καθώς και μία ευκολότερη λύση εδώ:

http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html

 

 

Για ενεργοποίηση tethering λοιπόν πρέπει να κάνετε το εξής:

 

Terminal emulator κατεβάζετε από play store.

 

Το ανοίγετε και δίνετε την εντολή su που σας κάνει καταστροφέα του σύμπαντος(admin).

 

Εκτελείτε σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "INSERT INTO global(name,value) VALUES('tether_dun_required',0)"

 

Μετά εκτελειτε παλι σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "SELECT * FROM global ORDER BY name"

και βλέπετε αν το tether_dun_required υπάρχει και έχει τιμή 0.

 

Αν ναι εντολή exit για να βγείτε από το τερμιναλ. Επανεκκίνηση το κινητό.Θεωρητικά τώρα δουλεύει.

 

Στα δικα μου f1(3) δεν εχει κανενα θεμα με το tethering,ειμαι με την v3,Εχει προβλημα το δικο σου??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την 2.1 του laek. Αλλά το συγκεκριμένο bug έχει tethering φάει πολλές ψυχές καθώς ένα σωρό εκδόσεις kitkat σε πολλές συσκευές τρώνε αυτή την κόμπλα.

Για του λόγου το αληθές ποστάρω αυτή τη στιγμή από το λάπτοπ tethered στο κινητό. ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ !!!!

 

Προειδοποίηση: το συγκεκριμένο hack ειναι προχωρημένο και μπορεί εύκολα κάτι να πάει στραβα. ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ. Φυσικά κάνετε ένα μπακαπ πριν πειραματιστείτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα δικα μου f1(3) δεν εχει κανενα θεμα με το tethering,ειμαι με την v3,Εχει προβλημα το δικο σου??

 

Μέγα άρχοντα τρία (3) Coolpad F1 έχεις? Και όλα δικά σου??? Θέλω και γω μερικά ακόμη :p:p:p

(Ένα δεύτερο που είχα πήγε πακέτο σε φίλο που σιχάθηκε τα γιωτόφωνα και την γιωτοεταιρεία.)

Τώρα έχω μόνο ένα και αισθάνομαι... ατελής.:lol:

Πάντως φτου μην το ματιάσω δεν μπορώ να πιστεψω ακόμη τι κελεπουρι τσίμπησα με 130 γιουρο.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την 2.1 του laek. Αλλά το συγκεκριμένο bug έχει tethering φάει πολλές ψυχές καθώς ένα σωρό εκδόσεις kitkat σε πολλές συσκευές τρώνε αυτή την κόμπλα.

Για του λόγου το αληθές ποστάρω αυτή τη στιγμή από το λάπτοπ tethered στο κινητό. ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ !!!!

 

Προειδοποίηση: το συγκεκριμένο hack ειναι προχωρημένο και μπορεί εύκολα κάτι να πάει στραβα. ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ. Φυσικά κάνετε ένα μπακαπ πριν πειραματιστείτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μέγα άρχοντα τρία (3) Coolpad F1 έχεις? Και όλα δικά σου??? Θέλω και γω μερικά ακόμη :p:p:p

(Ένα δεύτερο που είχα πήγε πακέτο σε φίλο που σιχάθηκε τα γιωτόφωνα και την γιωτοεταιρεία.)

Τώρα έχω μόνο ένα και αισθάνομαι... ατελής.:lol:

Πάντως φτου μην το ματιάσω δεν μπορώ να πιστεψω ακόμη τι κελεπουρι τσίμπησα με 130 γιουρο.

Οχι βρε,το ενα ειναι δικο μου,τα αλλα 2 πολυ καλων φιλων,και περιμενω αλλα 4 να ερθουν.Αναρπατο εχει γινει,και ναι ειναι κελεπουρι,εαν το παρουν χαμπαρι τα Κινεζοπουλα θα την 200ρισουν την τιμουλα του.......:)

 

A και η απαντηση αυτη ειναι απο το laptop μου,συνδεδεμενο με το f1 μου......!!!!

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...