Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To θεμα με τα comments και στο modaco και παντου ειναι οτι πολλες φορες τα bugs ειναι αποτελεσμα κακου φλασαρισματος και απειριας του χρηστη στο modding του android γενικα.Ο μονος τροπος για να εισαι σιγουρος για ενα bug ειναι να δοκιμασεις την rom μονος σου..! (με το σκεπτικο να ξερεις και συ τι κανεις!)

 

θεωρώ ότι ξέρω τι κάνω γιατί κάτι σκαμπάζω από linux,command line κτλ + την εμπειρία με custom rom από προηγούμενα τηλ αλλά οι ρομς του leak είναι γεμάτες με bugs

για όσους θέλουν 4.4 ΑΟΣΠ να βάλουν του ισπανού η κάποια με CoolUI, atx πχ αλλιώς bugs free είναι η 4.2.2 πάλη του ισπανού

 

α και τόσες μέρες που ασχολούμαι με το τηλ κατάλαβα ότι για όσους θέλουν stable custom δεν αξίζει κανενα τηλ εάν δεν είναι στο xda

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Την έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος,wifi σήμα κινητής 3g μόνιμα κλειδωμένο όλα κόμπλε.

Για gps αν και δε το χρησιμοποιώ μου κλειδώνει δορυφόρους στο gps test πολύ γρηγορα(6-8)!

Δεν έχει bugs και είναι ταχύτατη.

Απο μπαταρία μου κρατάει άνετα μια μέρα(περιπου 5 ώρες οθόνη),η κάμερα μου φαίνεται καλη αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ οποτε δεν είμαι και ο κατάλληλος για να απαντήσω(το ίδιο και για την καναλωση μνήμης).

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Δηλαδή μου την προτείνεις για καθημερινή χρήση; Είμαι με την official 039 και ενώ είναι αρκετά καλή και σταθερή rom αυτά τα κινέζικα που βγάζει σε διάφορα σημεία (που σημειωτέον δεν ξέρεις ποια να σβήσεις για να μην το ρίξεις σε Bootloop) μου τη σπάνε απίστευτα. Είχα δοκιμάσει την miui του emjot αλλά η κάμερα είναι απλά απογοήτευση.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ξέρω τι κάνω γιατί κάτι σκαμπάζω από linux,command line κτλ + την εμπειρία με custom rom από προηγούμενα τηλ αλλά οι ρομς του leak είναι γεμάτες με bugs

για όσους θέλουν 4.4 ΑΟΣΠ να βάλουν του ισπανού η κάποια με CoolUI, atx πχ αλλιώς bugs free είναι η 4.2.2 πάλη του ισπανού

 

α και τόσες μέρες που ασχολούμαι με το τηλ κατάλαβα ότι για όσους θέλουν stable custom δεν αξίζει κανενα τηλ εάν δεν είναι στο xda

 

δεν ηταν προσωπικο το σχολιο,don't worry..!Αλλα δεν ειναι ολοι σαν εσενα!

 

Παντως ειμαι εξαιρετικα αισιοδοξος γιατι το τηλ μπορει να μην εχει ακομα αντιπροσωπευση στο xda αλλα εχει πουλησει παρα πολυ και ασχολειται αρκετος κοσμος.Και μεσω της ινδονησιακης εκδοσης σε μερικους μηνες θα παρουμε και official android L,κατι πολυ σημαντικο..!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω λόγο να το πάρω προσωπικά γιατί δεν έχω παραπονεθεί για bugs :p

αλλά ρε παιδί μου αυτός ο leak ήθελα να'ξερα δεν δοκιμάζει την ρομ πριν την ανεβάσει ;;;

τα μπαγκς κάνουν μπαμ με το που βάζεις την ρομ, δεν βγαίνουν μετά από μέρες πχ

τόσο δύσκολο είναι να στείλει ένα μήνυμα στον εαυτό του για να δει οτι δεν δουλεύουν τα push not :lol:

 

το τηλ για κινέζικο έχει ήδη πάρα πολύ υποστήριξη και είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα. ελπίζω να έχει και αντοχές στο χρόνο σαν hw

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που βαλατε την ν3,πως τα παει?

Διαβασα πιο πανω απο δικο μας χρηστη της ν3 για χειροτερες φωτογραφιες απο την ν2.1 και διαβαζω και στο modaco παλι παραπονα απο χρηστες για πολλα bugs,Proximity sensor calibration doesnt work,noticed notification issue again,problem with mobile tethering,I do not get the message from the bank,slow sdcard !

Αν ισχηουν τα πιο πανω η ρομ θελει ακομη παρα πολυ δουλεια!

Φτιαχνει το ενα χαλανε 2 μου φαινετε ο leak 17!

 

Για κάποιο παλαβό λόγο θέλει 2-3 wipe πριν καν τολμήσει κάποιος να βάλει νέα ΚΚ του laek. Μήπως να φταίει το twrp?

 

Είμαι με laek 2.1 και μου βγαλε την πίστη στα wipe να κάτσει καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικα και ειναι και θεμα φλασαρισματος,οχι για ολα τα bugs αλλα για πολλα.Οσο καλη και σταθερη και να ειναι η rom αν δεν φλασαρεις οπως πρεπει (διπλα wipes σε cache,data,dalvik,format system,κατα την γνωμη μου και διπλο φλασαρισμα της rom + format sd σε fat32) θα εχεις θεματα και θα νομιζεις οτι ειναι bugs.Θα τα αναφερεις στον dev που την ανεβασε και θα ψαχνεται χανωντας τον χρονο του.

 

Υπαρχουν βεβαια και αληθινα bugs αλλα αρκετα δεν ειναι στην πραγματικοτητα,γι αυτο και βλεπεις οτι αλλος εχει θεματα και αλλος οχι..

 

Μην ξεχασω να αναφερω ''bugs'' που εχουν δημιουργηθει απο titanium restores και buggy xposed modules

 

Πέστα ρε azuli. Γιατί πραγματικά είναι παράνοια τι ακούει κανείς ώρες ώρες. Bug report κανουμε μόνο αφού έχουν γίνει 2-3 wipes, η ρομ είναι στεγνή και καθαρή και ΔΕΝ έχουμε κάνει restore τίποτα. Και το xposed ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου όταν κανουμε bug report.

 

Και επειδή πολύς κοσμάκης βαριεεεεεεται να διαβάσει,

Προς όλα τα νέα μέλη που έρχονται κατευθείαν εδώ με διάθεση να τους κάνουμε τη συσκευή των 130 ευρω, πύραυλο χωρις αυτοί να θέλουν να ασχοληθούν:

 

1) Στη ζωή κανείς δεν φιλοτιμήθηκε να δουλεύει τζάμπα. για άλλους εκτός και αν αυτοί το κερδίσουν.

2) 130 ευρώ κινητό θέλει +++ προσωπικό χρόνο για να φτάσει τα επίπεδα του πχ S5 σε bug free λειτουργία.

3) Είναι εξωφρενικά εκνευριστικό να έρχονται μέλη με 1ο ποστ: θελω σταθερη ρομ τωρα, ποια ειναι και στειλτε μου αναλυτικό πμ να την περάσω. Αααα και μου ρθε η οχι το κινητο τι κάνω?

4) Δεν ενδιαφέρεται κανείς ποτε σας ηρθε η θα έρθει το κινητό. Διότι κάποιος άμοιρος στον προσωπικό χρόνο του έλιωσε για να γράψει ΟΔΗΓΟ ΑΓΟΡΩΝ ΑΠΟ ΚΙΝΑ. Και κάποιο άλλο παλικάρι έλιωσε να σας φτιάξει και βιντεο για το f1.

5) Όσοι προσβάλλονται εύκολα συνιστάται να μείνουν μακρια απο οποιοδήποτε φορουμ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο παλαβό λόγο θέλει 2-3 wipe πριν καν τολμήσει κάποιος να βάλει νέα ΚΚ του laek. Μήπως να φταίει το twrp?

 

Είμαι με laek 2.1 και μου βγαλε την πίστη στα wipe να κάτσει καλά.

 

Εαν ειναι εφικτο σε καθε αλλαγη rom να εχεται και αλλη sd,εγω π.χ. εχω 2 διαφορετικες sd και φλασαρω.

Format στο pc,φορτωμα rom,και μετα φλασαρισμα.

Βεβαια επαναλαμβανω εαν ειναι εφικτο.........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω διαβασει πανω απο τις μισες σελιδες εδω μεσα και παρολο που το εχουν συναντησει και αλλα μελη δεν εχω βρει τη λυση. Μιλαω για την απεγκατασταση των εφαρμογων που γινεται στην aosp v.2 του jonzalvo αυτοματα. Εχει βρει κανεις τη λυση γιατι με τη συγκεκριμενη rom ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως γνεται αυτο στο κινητο φιλου μου ενω στο δικο μου οχι με τις ιδιες ακριβως εφαρμογες.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω διαβασει πανω απο τις μισες σελιδες εδω μεσα και παρολο που το εχουν συναντησει και αλλα μελη δεν εχω βρει τη λυση. Μιλαω για την απεγκατασταση των εφαρμογων που γινεται στην aosp v.2 του jonzalvo αυτοματα. Εχει βρει κανεις τη λυση γιατι με τη συγκεκριμενη rom ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως γνεται αυτο στο κινητο φιλου μου ενω στο δικο μου οχι με τις ιδιες ακριβως εφαρμογες.

 

Εαν μιλάς για τις αγορασμενες που εξαφανίζονται κάποιος είχε αναφέρει να τις ξαναμετακινεις στην (εσωτερική νομίζω?μηπως εξωτερική ήταν) μνήμη άμεσα μετά την εγκατάσταση απο play store. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί απλά το είχε πάρει το μάτι μου κάπου.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω λόγο να το πάρω προσωπικά γιατί δεν έχω παραπονεθεί για bugs :p

αλλά ρε παιδί μου αυτός ο leak ήθελα να'ξερα δεν δοκιμάζει την ρομ πριν την ανεβάσει ;;;

τα μπαγκς κάνουν μπαμ με το που βάζεις την ρομ, δεν βγαίνουν μετά από μέρες πχ

τόσο δύσκολο είναι να στείλει ένα μήνυμα στον εαυτό του για να δει οτι δεν δουλεύουν τα push not :lol:

 

το τηλ για κινέζικο έχει ήδη πάρα πολύ υποστήριξη και είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα. ελπίζω να έχει και αντοχές στο χρόνο σαν hw

 

Ειμαι με την V3 αυτη την στιγμη και δεν βλεπω κανενα προβλημα με τα notifications .

Link to comment
Share on other sites

 

α και τόσες μέρες που ασχολούμαι με το τηλ κατάλαβα ότι για όσους θέλουν stable custom δεν αξίζει κανενα τηλ εάν δεν είναι στο xda

 

και ομως υπαρχει στο xda και μαλιστα απο Ελληνα απο Κρητη μερια..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785891

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

και ομως υπαρχει στο xda και μαλιστα απο Ελληνα απο Κρητη μερια..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785891

 

Και όχι απλά μόνο στο xda. Στο modaco γίνεται χαμός με πολλά ΠΟΛΥ έμπειρα μέλη (προερχόμενοι και από το xda) οι οποίοι συνεχώς παραθέτουν οδηγίες. Το community ενος κινητού δεν ειναι πια μονο περιορισμένο στο xda. Άλλοι εδώ έχουν κάνει κομπολόι τα κινέζικα forum:p

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

και ομως υπαρχει στο xda και μαλιστα απο Ελληνα απο Κρητη μερια..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785891

 

εχει ακομα ενα τετοιο με 2-3 σελιδες,εννουμε χωρο αποκλειστικο για το f1 με διαφορετικο thread ανα rom.Εκανα request για να ανοιξει αλλα μου ειπαν οτι το τηλ δεν ειναι ακομα τοσο δημοφιλες οποτε δεν μπορουν να διαθεσουν moderators και χωρο

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ξέρω τι κάνω γιατί κάτι σκαμπάζω από linux,command line κτλ + την εμπειρία με custom rom από προηγούμενα τηλ αλλά οι ρομς του leak είναι γεμάτες με bugs

για όσους θέλουν 4.4 ΑΟΣΠ να βάλουν του ισπανού η κάποια με CoolUI, atx πχ αλλιώς bugs free είναι η 4.2.2 πάλη του ισπανού

 

α και τόσες μέρες που ασχολούμαι με το τηλ κατάλαβα ότι για όσους θέλουν stable custom δεν αξίζει κανενα τηλ εάν δεν είναι στο xda

 

μπορεις να μας δωσεις λινκ για ρομ με coolui και της 4.2.2 γιατι δεν καταλαβαινω πια λες ημηπως αυτην; http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να μου λετε εσεις,εχω παροπληση,εν μερη βεβαια,το note 3 μου τελευταια,και ασχολουμαι σχεδον μονιμα με το F1..........

Ειχα καιρο να πιασω τοσο ευκολοσκαλιστο κντ.:lol:

Του εχω πιει το αιμα,κυριολεκτικα,κια δεν καταλαβαινει τιποτα,τοσα φλασαρισματα ειχα να κανω απο την συσκευη που βλεπετε στην εικονιστα στα αριστερα σας..........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω xda εννοώ αυτό που είναι και ας είναι πάνω από 3 χρόνια τηλ και έχουν βγάλει 4.4

να μην βάλω σύγχρονα πχ G2

το thread στο xda ήταν από τα πρώτα που είδα αλλά πλέον outdated

 

δεν έχω την ρομ του λεακ και πολύ καλό εάν έφτιαξε τα notifications, το είπα γιατί βλεπω ότι δεν δουλεύουν σε πολλούς και εδώ αλλά και στο needrom

δεν γίνετε να είναι στραβός ο γιαλός :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεις να μας δωσεις λινκ για ρομ με coolui και της 4.2.2 γιατι δεν καταλαβαινω πια λες ημηπως αυτην; http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

 

στο modaco θα βρεις τα link για πολλές rom από atx

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

όταν λέω xda εννοώ αυτό που είναι και ας είναι πάνω από 3 χρόνια τηλ και έχουν βγάλει 4.4

να μην βάλω σύγχρονα πχ G2

το thread στο xda ήταν από τα πρώτα που είδα αλλά πλέον outdated

 

δεν έχω την ρομ του λεακ και πολύ καλό εάν έφτιαξε τα notifications, το είπα γιατί βλεπω ότι δεν δουλεύουν σε πολλούς και εδώ αλλά και στο needrom

δεν γίνετε να είναι στραβός ο γιαλός :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

στο modaco θα βρεις τα link για πολλές rom από atx

 

 

Ωπ, δικος μας εισαι; :p

 

Πες τους παιδι για την ρομ την καλή του Ισπανου, γιατι και εδω καθονται και ασχολουνται με τις χαλασμενες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναφορα για την V3........

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Περασμενη απο εχθες με το που την ανεβασε ο dev.Περαστικε μετα απο format τις sd στο pc,και διπλα wipe παντου.

Μεχρι στιγμης ολα δουλευουν οκ,κανενα θεμα δεν εντοπισα τσεκαρα ολα οσα δουλευουμε στην καθημερινοτητα μας,κλισεις,sms,gps,camera(αν και τα αρχεια ειναι ξανα σε μικρα mb)αλλα μια χα τις βλεπω,οπως και τα βιντεο που τραβα.Τo notif.led ειναι και αυτο ενταξει,και εχει διαφορετικα χρωματα,αναλογα εαν ειναι καποια χαμενη κλιση η sms κτλ.Μπαταριοοκ και εδω,κλασσικα πραματα πλεον.Και ο ηχος τουμπανο..........

Γενικα εχουμε να κανουμε με μια αναβαθμηση κυριως,και οχι κατι νεο.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, δικος μας εισαι; :p

 

Πες τους παιδι για την ρομ την καλή του Ισπανου, γιατι και εδω καθονται και ασχολουνται με τις χαλασμενες.

 

η πλακα ειναι οτι και ο λεακ ισπανος πρεπει να ειναι :lol:

 

http://www.movilesdualsim.com/foros/roms-coolpad-f1.439

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι και ο λεακ ισπανος πρεπει να ειναι :lol:

 

http://www.movilesdualsim.com/foros/roms-coolpad-f1.439

 

Οχι πρεπει,ειναι Ισπανος απο οτι καταλαβα και εγω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που βαλατε την ν3,πως τα παει?

Διαβασα πιο πανω απο δικο μας χρηστη της ν3 για χειροτερες φωτογραφιες απο την ν2.1 και διαβαζω και στο modaco παλι παραπονα απο χρηστες για πολλα bugs,Proximity sensor calibration doesnt work,noticed notification issue again,problem with mobile tethering,I do not get the message from the bank,slow sdcard !

Αν ισχηουν τα πιο πανω η ρομ θελει ακομη παρα πολυ δουλεια!

Φτιαχνει το ενα χαλανε 2 μου φαινετε ο leak 17!

 

Μια χαρα δουλευει και ο ηχος απιστευτος.

Η καμερα πολυ καλη και το gps σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε διπλα wipes ,δηλ. κανω ολα τα wipews 2 η 3 φορες πριν περασω την καινουργια ρομ?

Π.χ κανω wipe dalvick cache και μετα στο καπακι το ξανακανω?

Κανουμε το ιδιο και με τα αλλα,δηλ. κανουμε και τα format δυο φορες?

"wipe data/factory reset"

- "format /cache"

- "format /data"

- "format /system"

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε διπλα wipes ,δηλ. κανω ολα τα wipews 2 η 3 φορες πριν περασω την καινουργια ρομ?

Π.χ κανω wipe dalvick cache και μετα στο καπακι το ξανακανω?

Κανουμε το ιδιο και με τα αλλα,δηλ. κανουμε και τα format δυο φορες?

"wipe data/factory reset"

- "format /cache"

- "format /data"

- "format /system"

 

wipe cache,wipe data,wipe dalvik,format system,reboot recovery και τα ιδια δευτερη φορα.Kαι καλυτερα και την rom μολις την περασεις κανε reboot,καπακι reboot σε recovery και φλασαρε την παλι χωρις τα wipes

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

χωρις πατημενα κουμπια κτλ

 

fastboot -w
fastboot erase system
fastboot erase data
fastboot erase cache
fatsboot reboot recovery
fastboot -w
fastboot erase system
fastboot erase data
fastboot erase cache
fastboot reboot recovery
fastboot flash *****.zip

:p

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

χωρις πατημενα κουμπια κτλ

 

fastboot -w
fastboot erase system
fastboot erase data
fastboot erase cache
fatsboot reboot recovery
fastboot -w
fastboot erase system
fastboot erase data
fastboot erase cache
fastboot reboot recovery
fastboot flash *****.zip

:p

 

τι εννοεις?!terminal?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...